Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117299
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54163
3. Bilantz olguta12 48112
4. J D E monica70 38359
5. A murit Laura! craciunitza 29132
6. Un nou inceput...(2) danangie 27524
7. scrisoare catre mama Picasso 22219
8. Curiozitate! Ana68 21570
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20181
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20146

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Ura Patimasha
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 01/04/2008 la 12:36 .:. 7297  vizionari .. Exista 24 raspunsuri la acest anunt
Urasc pinguinii.
Nu-i dispretzuiesc. Ii urasc. Cu patima. Cu drag. Cu tot sufletul. Mi-i inchipui pe varza, precum ratzele, cu oleaca de aroma de busuioc(e fantezia mea- fac ce vreau cu ea! Daca vreau adaug si bicarbonat, nu numai busuioc).
N-a fost mereu asa. Nuuu... Odata, de mult, i-am indragit. I-am vazut mereu dragalasi, pufosi,gingasi, induiosator de iubaretzi. Si istetzi dati dreaq. Unii mai isteti decat poate si vreun fost gagic de-al meu din tineretze. OK,recunosc! Poate mai "destupati" la cerebel decat toti pretendentii mei de-acum 100 de ani.
Acum ii vad ca pe niste ratze betege de picioare- probabil de-acolo si fantezia cu varza la cuptor.

De unde atita ura? Atita dispretz? E vina lui fiica-mea, s-o mananc de Galushca naravasha si desteapta. Si frumoasa. Si fara asemanare. Si modesta..ca mama-sa.

De mica copila mi-au placut desenele"animale". M-am hranit cu Tom si Jerry, Woody Woodpecker, Mihaela, Omuletzul lui Gopo, chiar si Chilly Willy- al dreaq-de-abia ACUM realizez ca si ala era pinguin fitzos si pus pe shotii!! Si chiar imi placea de el..asa..ca flacau descurcaretz...

De vreo cativa ani incoace(sa tot fie vreo 15), am descoperit filmele de la Disney Studios. Le mananc pe paine. Cenusareasa, Pisicile Aristrocate, 101 de Dalmatieni. Orice- fie cu blana si 4 burlane, fie dama fina si oropsita, eu ma uit la toate. Din nou si din nou si din nou. Poate de aceea, cu mult inainte de a deveni "mama eroina" aveam o colectie serioasa de filme-desene animate- si casete video, si DVD-uri. De la Antz pina la Zebras In The Wild, hop si eu cu piticii de 5-6 ani. La vreun botez sau o nunta, mereu eram singura care statea de vorba cate 3 ceasuri cu juniorii, disectand ultimele filme iesite pe piatza.
Dar mi-au iesit pe nas. Asa cum scot pinguinii excesul de sare pe nas.Stiati ca asa procedeaza dansii? Pot si beau apa din ocean deoarece glandele lor supraorbitale funtioneaza ca un fel de FILTRU, prin care elimina excesul de sare din organism. Si mai nou, sint si dansatori. Si cantaretzi.
In ultimele 14 zile am "vizionat" filmul HAPPY FEET de 39 de ori.
TREIZECI SI NOUA. THIRTY-NINE *&^%ING TIMES!!!!!! Nici macar nu AM 39 de ani- mai e pina in Octombrie, dar se pare ca pt fiecare an pe care l-am supravietuit, a trebuit sa bag si o vizionare cu MUMBLE si restul neamului lui.
Cand ma trezesc dimineatza, primul lucru pe care-l aud este "MAMI!!! VEAU PIGUINILII!!" Cand intru pe usa de la scarbici: "MAMI!!! VEAU PIGUINILII!!" Seara, cand aproape-mi pica ochii-n gura de somn, si dorm precum soldatul sovietic in pusca, aud "MAMI!!! VEAU PIGUINILII!!".
Neamul si familia pinguinilor . Grrrrr. Ma ia cu ametzeala si rau de la stomac.
Asta seara, am adormit o ora, si cand m-am trezit, Bombonelu mestesugea ceva in camera Galustei. Zici ca eram pe santier.batea acolo de zor, strica, repara, numai dalta si ciocanul ii mai lipseau. Cand ma uit mai bine, vaz ca-i protzapise un televizor cat Palatul Telefoanelor pe una din mese, in mijlocul incaperii. Bun asa. Se lupta de zor cu un DVD player- avem 5, si 3 din ele nu mai merg...le-o fi scos rotzile- si injura de mama focului pe limba lui... Pina la urma a rezolvat problema, si cum stateam eu tacticoasa si mareatza pe tron, il aud pe MUMBLE din dormitorul lui fiica-mea "BUT SOMEBODY IS STEALING OUR FISH". Da? Va fura careva pestii????? Fura-te-ar Sanepidul sa te fure, ca mi-ai scos peri albi in cap, pinguin nemernic si impertinent. Sobolan acvatic cu pene! ratza reciclata ce esti!!!
Cand a inceput toata distractia asta, acu' vreo juma' de luna, ma tot batea gandul sa o duc la gradina zoologica, sa-i vaza "in natura". Acum...nu cred ca as mai supravietui asa o experientza.
Ea saracutza savureaza fiecare pont, pas, dans, si "pirtz" pe care-l trage Mumble. Si repeta intr-una- precum magnetofonul defect al mamei de-acu juma de secol "VEAU IN BATZE LA PIGUINILI. VEAU IN BATZE LA MUMBLE".
Si eu, mamica buna si iubitoare, ii raspund asa cum numai un parinte intelept ar putea raspunde:"Stie mami, puiule. Si mami l-ar strange in bratze pe Mumble...pina ar face POC"...

Mmmmm.... varza la cuptor...cu-n copan de "pinguinili" alaturi... lunch anyone?

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Next page
# /3  

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 01/04/08 @ 13:04 Reply with Quote
Ma inscriu!
Parc-ar fi fost surori in alta viata...si Bubulina mea la fel...pinguinii in sus, pinguinii in jos...dar intr-o zi ne-a salvat o cioara care croncane de-ti da dureri de stomac...a uitat pinguinii cand a primit cioara..neagra, urata, dar n-a mai lasat-o din brate...spre disperarea noastra...acum daca o intrebi ce vrea sa-i aduci cand te intorci acasa zice fara sa se gandeasca: o sulpliza cu cioala...poate sa-mi zica si mie cineva unde gasesc o sulpliza cu cioala, ca ne innebuneste cu asta...a facut o fixatie... mai bine ramaneau pinguinii...deja mi s-a facut dor de ei si de dansul lor...

Lora, mami de Iustina


Back to top

adana
membru incepator

Posted 01/04/08 @ 13:13 Reply with Quote
Vai Olgutza hai sa facem skimb de kasete,iti trimit io pe Shrek si tu trimiti pinguinii,ca noi nu i-am vazut
Bei io eram tare"mincacioasa cind eram mica si mama numa sa maninc mi-a dat un copan de curcan si mi s-a parut mie cam mare si dubios si am intrebat-o pe mama ce carne e,mama a zis ca de pinguin,numa sa ma vada mincind
Si eu copil destept ce eram,am intrebat-o ca in masina aia cu pinguin pe ea se aduce carne de pinguin
NU stiu daca va mai aduceti aminte de tirurile romanesti cu pinguini pe ele,alea din 1979:))
Back to top

anaisanais
membru incepator

Posted 01/04/08 @ 13:16 Reply with Quote
Tot este mai bine decat de 3 ori pe zi: Mami, vleau la Dubadidu!''.
Cum, cine este Dubadidu?Nu stiti? Inseamna ca traiti degeaba.Este Baloo, care m-a isterizat cu Dubadiduurile lui si ''Strictul necesar''! Si nici macar nu pot sa ma gandesc la un urs pe varza! Cum ar arata?
Pe cata vreme, un pinguinili poate fi chiar sursa de inspiratie in domeniul culinar: sarmale de pinguinili, drob de pinguinili, ehehe! Chiar un Tiramitsu Pinguinili!!!!

madalina
Back to top

Denisam
blessed mommy

Posted 01/04/08 @ 14:31 Reply with Quote
Olgutza-bun asa, noi avem mai multe obsesii-de la Disney pt ca Happy feet nu i l-am pus inca, dar nu etimpulpierdut-si deci printre sirene,doamna si vagabondul, zapada cu piticii.JungleBook,Pisici aristrocate,Dumbo, Tarzan,intra si Dora, Diego, Barney,etc..so, de astea ce zici?

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Zambeste, si maine e o zi!

Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 01/04/08 @ 14:40 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Denisa,

Eu nu zic nimic de orice alte lighioane.
La noi presteaza pinguinilii.
DDaca indraznesc sa pun alt DVD, il scoate singura din DVD player, si cu tot cu carcasa, le arunca de pereti, sau pe hol, dupa pisica.
Asa ca, decat sa-mi paralizeze pisica(care si aia saraca e ca mine, intr-un shoshon si un galosh), mai bine tac, si sufar in tacere.
Intr-o buna zi, o sa iasa soare si pe strada mea

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 01/04/08 @ 15:06 Reply with Quote
Cand am inceput sa citesc m-am cam amarat auzind ca poti sa nutresti asemenea sentimente fata de bietele animalute. Mi se invarteau in cap imagini din Le Marche de L'empereur si imi sclipea o lacrima in coltul ochiului. Citind textul am reusit sa inteleg si chiar sa sustin punctul tau de vedere. Eu de exemplu urasc copiii inteligenti. Sau mai bine spus, ce iese de pe urma vizionarii repetate, regulate, frecvente a seriei Baby Einstein. As lua pe rand toate puppets-urile Baby Einstein, le-as cioparti violent cu foarfeci de gradina, le-as da foc si as arunca cenusa la WC-u razand cu "sadicism" in tot acest timp. Dupa aia as urmari-o prin toata america pe Julie Clark (creatoarea) si cand as gasi-o, i-as da sa fumeze trei baxuri de mahoarce timp de doua zile pana i s-ar inaspri vocea aia de pisicita, dupa care as pune-o sa se uite numai la filme de groaza (ca la Portocala Mecanica) pana cand i-ar trece floricelele din cap. Pana atunci insa ma vad nevoita sa zambesc tamp si sa explic a 1100-a oara ce face "culutzu", ce canta "the wheels on the bus", de ce alearga ca bezmeticele creioanele si de ce leul e prieten cu vaca...

www.flickr.com/photos/9686511@N06/" target="_blank">Nuka si www.flickr.com/photos/sofica/" target="_blank">Mama la Nuka
Blog
Back to top

gusta
hulppiet

Posted 01/04/08 @ 15:19 Reply with Quote
Olgutza ne inscriem si noi dar cu Teletumbies(gipsy,lala,tinki-inki si po).Avem si periuta de dinti cu ei si pasta de dinti cu toti 4 ca de ii trebuie copilului toti si de fiecare data la spalat pe dinti incepe ritualul ca azi numai vrea cu asta vrea cu ala si daca se poate cu toti 4.Apoi am luat lenjerie mare pacat ca sa o schimb trebuie sa inventez numai stiu ce povesti.ca ii are pe toti 4 in 2 marimi si tot asa.Asa ca eu vreau sa vad cum ma descurc eu sa ii mananc pe toti 4.Plus ca la voi e un cd la noi e colectie si eu albesc si numarul de cate ori l-am vazut nici nu cred ca ajung la varsta respectiva.

Marilena si Mara Augusta
Back to top

ciuf
Penduland intre doua lumi

Posted 01/04/08 @ 18:31 Reply with Quote
Si ca sa iti hranesc un pic fanteziile, uite aici (enjoy!):
http://www.youtube.com/watch?v=eKG08z85DtY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=PkB8RqxDloU
http://www.youtube.com/watch?v=hQydI4Et-2I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=jklt8jdLmpA&feature=related

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Back to top

Danelutza
sfioasa dar... sanatoasa

Posted 01/04/08 @ 18:47 Visit Danelutza's Homepage Reply with Quote
... fara cuvinte, ca pe alea le-a mincat pinguinul
Noi nu am ajuns sa ne uitam, inca, la desene cu pinguini, a mea e doar Scooby-Doo, mai noi asta este numele ei


Avem poze in concurs www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=24" target="_blank">Isabella (puiutul in galben) si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=36" target="_blank">printesaIsabella

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre
, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 02/04/08 @ 00:23 Reply with Quote
he he... pai tine o tigaie pregatita, poate...www.youtube.com/watch?v=23qDl1aH9l4" target="_blank">pica vreunul !

"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page