Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117353
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54226
3. Bilantz olguta12 48164
4. J D E monica70 38419
5. A murit Laura! craciunitza 29211
6. Un nou inceput...(2) danangie 27559
7. scrisoare catre mama Picasso 22261
8. Curiozitate! Ana68 21610
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20317
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20199

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Ura Patimasha
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 01/04/2008 la 12:36 .:. 7307  vizionari .. Exista 24 raspunsuri la acest anunt
Urasc pinguinii.
Nu-i dispretzuiesc. Ii urasc. Cu patima. Cu drag. Cu tot sufletul. Mi-i inchipui pe varza, precum ratzele, cu oleaca de aroma de busuioc(e fantezia mea- fac ce vreau cu ea! Daca vreau adaug si bicarbonat, nu numai busuioc).
N-a fost mereu asa. Nuuu... Odata, de mult, i-am indragit. I-am vazut mereu dragalasi, pufosi,gingasi, induiosator de iubaretzi. Si istetzi dati dreaq. Unii mai isteti decat poate si vreun fost gagic de-al meu din tineretze. OK,recunosc! Poate mai "destupati" la cerebel decat toti pretendentii mei de-acum 100 de ani.
Acum ii vad ca pe niste ratze betege de picioare- probabil de-acolo si fantezia cu varza la cuptor.

De unde atita ura? Atita dispretz? E vina lui fiica-mea, s-o mananc de Galushca naravasha si desteapta. Si frumoasa. Si fara asemanare. Si modesta..ca mama-sa.

De mica copila mi-au placut desenele"animale". M-am hranit cu Tom si Jerry, Woody Woodpecker, Mihaela, Omuletzul lui Gopo, chiar si Chilly Willy- al dreaq-de-abia ACUM realizez ca si ala era pinguin fitzos si pus pe shotii!! Si chiar imi placea de el..asa..ca flacau descurcaretz...

De vreo cativa ani incoace(sa tot fie vreo 15), am descoperit filmele de la Disney Studios. Le mananc pe paine. Cenusareasa, Pisicile Aristrocate, 101 de Dalmatieni. Orice- fie cu blana si 4 burlane, fie dama fina si oropsita, eu ma uit la toate. Din nou si din nou si din nou. Poate de aceea, cu mult inainte de a deveni "mama eroina" aveam o colectie serioasa de filme-desene animate- si casete video, si DVD-uri. De la Antz pina la Zebras In The Wild, hop si eu cu piticii de 5-6 ani. La vreun botez sau o nunta, mereu eram singura care statea de vorba cate 3 ceasuri cu juniorii, disectand ultimele filme iesite pe piatza.
Dar mi-au iesit pe nas. Asa cum scot pinguinii excesul de sare pe nas.Stiati ca asa procedeaza dansii? Pot si beau apa din ocean deoarece glandele lor supraorbitale funtioneaza ca un fel de FILTRU, prin care elimina excesul de sare din organism. Si mai nou, sint si dansatori. Si cantaretzi.
In ultimele 14 zile am "vizionat" filmul HAPPY FEET de 39 de ori.
TREIZECI SI NOUA. THIRTY-NINE *&^%ING TIMES!!!!!! Nici macar nu AM 39 de ani- mai e pina in Octombrie, dar se pare ca pt fiecare an pe care l-am supravietuit, a trebuit sa bag si o vizionare cu MUMBLE si restul neamului lui.
Cand ma trezesc dimineatza, primul lucru pe care-l aud este "MAMI!!! VEAU PIGUINILII!!" Cand intru pe usa de la scarbici: "MAMI!!! VEAU PIGUINILII!!" Seara, cand aproape-mi pica ochii-n gura de somn, si dorm precum soldatul sovietic in pusca, aud "MAMI!!! VEAU PIGUINILII!!".
Neamul si familia pinguinilor . Grrrrr. Ma ia cu ametzeala si rau de la stomac.
Asta seara, am adormit o ora, si cand m-am trezit, Bombonelu mestesugea ceva in camera Galustei. Zici ca eram pe santier.batea acolo de zor, strica, repara, numai dalta si ciocanul ii mai lipseau. Cand ma uit mai bine, vaz ca-i protzapise un televizor cat Palatul Telefoanelor pe una din mese, in mijlocul incaperii. Bun asa. Se lupta de zor cu un DVD player- avem 5, si 3 din ele nu mai merg...le-o fi scos rotzile- si injura de mama focului pe limba lui... Pina la urma a rezolvat problema, si cum stateam eu tacticoasa si mareatza pe tron, il aud pe MUMBLE din dormitorul lui fiica-mea "BUT SOMEBODY IS STEALING OUR FISH". Da? Va fura careva pestii????? Fura-te-ar Sanepidul sa te fure, ca mi-ai scos peri albi in cap, pinguin nemernic si impertinent. Sobolan acvatic cu pene! ratza reciclata ce esti!!!
Cand a inceput toata distractia asta, acu' vreo juma' de luna, ma tot batea gandul sa o duc la gradina zoologica, sa-i vaza "in natura". Acum...nu cred ca as mai supravietui asa o experientza.
Ea saracutza savureaza fiecare pont, pas, dans, si "pirtz" pe care-l trage Mumble. Si repeta intr-una- precum magnetofonul defect al mamei de-acu juma de secol "VEAU IN BATZE LA PIGUINILI. VEAU IN BATZE LA MUMBLE".
Si eu, mamica buna si iubitoare, ii raspund asa cum numai un parinte intelept ar putea raspunde:"Stie mami, puiule. Si mami l-ar strange in bratze pe Mumble...pina ar face POC"...

Mmmmm.... varza la cuptor...cu-n copan de "pinguinili" alaturi... lunch anyone?

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /3  

eLaura
membru incepator

Posted 02/04/08 @ 13:38 Reply with Quote
Galusca, vizionare placuta a 40 oara! :D Mie imi plac pinguinilii!

Laura, mama mandra de Cati drag! :)
Back to top

szivarvany
green eyes`mom

Posted 02/04/08 @ 13:59 (Edited 02/04/08 @ 14:07) Reply with Quote
Noi nu "ne avem" cu tv, pc ... nush dice ... dar as vrea si io asa o obsesie pt Giulik si ocuparea ei ... asa, cuminte .
Dar, pinguinii ii urasc si eu.
M a pus dreq sa cumpar jocul cu 24 de pinguini de plastic sa i catzeri pe toti pe aisberg ... Deh, am zis sa ne distram in grup :-)))
Si sunt tzepeni si ascutiti. Si te dor tuoate alea-alea daca te asezi pe ele sau le calci...
Asa k Olgutza, trimit la schimb 24 de pinguini mici si silentiosi pt cd :-))) Vrei ???
Back to top

maru
Are we there yet?

Posted 02/04/08 @ 23:23 Reply with Quote
draga mea, schimbam cu transformerii?
eu am cedat, nu mai numar! Al meu plod ar cumpara in loc de lapte transformeri, in loc de gem transformeri, in loc de fructe, ghici ce?

nepotica mea e disperata dupa Piratii din Coraibe, i-am luat toata seria, are carti de piratologie.
fiecare varsta are obsesia ei, asa ca bine ai venit in lumea mamelor cu copii bipezi

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/
Back to top

ardeiash
ardeias gazutza mica

Posted 03/04/08 @ 01:45 Visit ardeiash's Homepage Reply with Quote
Doamne ce bine ne-ai zugravit tu pe toti!!! al meu adora coiotul.. coiotul ala tampit ce alearga dupa strutul ala imbecil!!si pe tom si jerry.. si pe mickey. e super indragostit de astea! iar eu le stiu pe de rost, bineinteles .. sute de desene... of..

s-auzim numai de bine! si
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 03/04/08 @ 07:23 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
47 de vizionari
si acum s-a hotarit ca ii place deosebit inceputul filmului-dar nu chiar inceputul- doar partea cand se naste Mumble, si pina cand "se face mae". Adica mare.
Mi-ati spus ca-s norocoasa, deoarece Piscoata cel putin sta "linistita" si se uita la film...ca-mi da ragaz. Da, da...nici macar atunci cand doarme. Cand se uita la film, vine din 3 in 3 minute sa ma invite si pe mine sa vizionez filmul cu ea, sau sa ii dau DVD-ul de la inceput- adica de la capitolul 3 pe DVD, de unde apare nemernicul de Mumble prima data.Si asta numai si numai dupa ce apasa ea pe "botoane" vreo 5 minute, de-mi ia mie juma' de ceas sa reglez tembelizorul si DVD player-ul din nou.
Aseara am realizat- cam cu intarziere, ce-i drept- ca mai exista un film cu "pasarile" astea betege, pe piatza. Ceva cu "Surf's Up". Ma duc sa-l caut, ca altfel imi pierd mintile- ce a mai ramas din ele.
Va inteleg durerea...disperarea... dar parca TOTUSI..a mea e mai cu motz. De ce? Pai "piguinilii" din film nu-s motzatzi? Eu de ce sa fiu mai prejos?



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 05/04/08 @ 09:31 (Edited 05/04/08 @ 09:37) Reply with Quote
Eh, noi avem si noi Mumble-ul nostru: GLGL-urile.
Gl = gol = minge. Pentru necunoscatori.
Orice culoare (era sa zic orice forma ) orice dimensiune, minge sa fie - in casa noastra zac in mod constant vreo 50 de gol-gol-uri culese de prin toate peregrinarile noastre prin parcuri si magazine. De cite ori plecam pe undeva, revenim acasa, invariabil, cu o minge mare. Alta minge.
Asa ca am facut colectie, zeci de glgluri colorate prin cele mai neasteptate locuri: vreo 2 in cada, una in masina de spalat, zece prin camera bebelisei, doua in patul meu, trei in patul ei, alte cinci prin living, una in carucior, alta in scaunelul de masa.... Ca sa fac tri pasi prin casa trebuie sa dau doua suturi. O sa mor sufocata de glgl-uri. Si cu ochii in televizor. La meciurile de fotbal. Noua nu ne plac desenele.
Nu.
Ne plac meciurile.
Pentru ca acolo figura centrala e o minge care zboara dintr-o parte in alta a ecranului.
Si cind mai striga lumea si "goool"sintem in culmea entuziasmului. Sare bebelisa mea de pe unde s-ar afla ea.
Daca vreau sa mi trag sufletul si nu e meci la televizor, pun screensaverul cu baloane de pe Vista: tot glgluri (cam anemice, e drept) si tot se impiedica una de alta pe acolo pe ecran. Si bebe e fascinata.
Daca ii pun desene, se plictiseste si pleaca.
Desene cu fotbal inca n-am gasit.

N-am idee de unde pasiunea asta microbista, ca noi toti din familie sintem paraleli cu fotbalul. Ma rog, eram. Acum stim tot. De la jucatori la intrigi din campionate. Ca la fotbal ne uitam toata ziua.
Am eliminat, evident, toate lucrurile din casa care s-ar putea sparge. Inclusiv lustrele. Ca glglurile astea au prostul obicei sa tzopaie pe unde nu te astepti: spre usurarea mea, vreo trei chiar au zburat pe geam, de-a lungul timpului. Nici o problema, insa: au zburat trei si au reaparut sase, in decurs de o saptamina. Deja nimeni nu ma mai intreaba ce sa-i aduca kupilului: toti stiu. Cum , ce? O mingeeee....



"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa
Back to top

DarkBendis
my other car is a broom

Posted 06/04/08 @ 00:58 Reply with Quote
La noi a fost Lion King 3. De enspe mii de ori in 3 zile. Trei zile ploioase (asa ca nu am putut iesi din casa) petrecute la neamurile din Como, in care sus-numitul film a rulat NON STOP ca doara era nou-nout iar in casa se gaseau 5 copii care NEAPARAT trebuiau sa vada/sa revada una-alta. Si nu toti odata, ci cu randul. PLUS the special features, ca si ele exista. Cred ca si noaptea visam tot Hakuna Matata.

Cel putin acum trupa e indragostita de Doctor Who. Cum sunt o multime de sezoane cu o multime de episoade... macar avem variety.

Oricum, nici acum nu vreau sa mai aud de Lion King. Si a trecut ceva vreme. Cat despre consumat pinguinii la gratar, cu sau fara condimente, hai sa zicem... da' how about hiena prajita? UFFFF si Bleah!

Eh... la urma urmelor, asta sa fie cea mai mare problema! Week end fain la toti si toate

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 07/04/08 @ 10:19 (Edited 07/04/08 @ 10:23) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Fac un mic popas turistic in lumea piguiniilor ca sa va dau de stire ca Bleu- inca o data BLEU- mi-a salvat cocoasha... i-a gasit Piscoatei un MUMBLE de plush.. pinguinul din film. Acum poa' sa-l care dupa ea, si sa ne azvirle oratania in scafarlie de fiecare data cand nu-i convine ceva. Bine ca e MOALE!!! cel putin asa a decretat sorela.
LONG LIVE BLEU!!!!!!!!!!!

pup damele cu probleme si sechele din cauza odraslelor

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 15/04/08 @ 10:39 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
STIRI TRAZNET!!!!!!!!
Sa-mi traiasca Soacra!!!!!!!!!!(Am trait s-o spun si pe-asta!!)
A reusit s-o convinga pe Piscoata sa vizioneze si alta capodopera, si acum ii place si SHREK! URAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
Ma imbat de fericireeeeeeeeee. Cel putin la Shrek avem 3 posibilitati... asa ca mai am o sansa de scapare cu tartacutza intreaga!!!



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 15/04/08 @ 11:05 (Edited 15/04/08 @ 11:06) Reply with Quote
Si fiu-meu a avut o perioada cand nu voia decat Alba ca Zapada. Ca si tine, imi venea s-o iau e gat pe individa si s-ai bag eu marul otravit pe gat.

La un moment dat n-am mai suportat si l-am obligat practic sa se uite la altceva (la Nushacereasa :) cum zice el). Dupa care totul s-a aranjat, in sensul ca se fixeaza pe o chestie vreo 10 zile, dupa care trece la alta iar 10 zile (la Cruella de exemplu), apoi la Thomas O'Maley, apoi la Musette, dar macar se mai schimba intre ele.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page