Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117207
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53983
3. Bilantz olguta12 47953
4. J D E monica70 38190
5. A murit Laura! craciunitza 29022
6. Un nou inceput...(2) danangie 27425
7. scrisoare catre mama Picasso 22141
8. Curiozitate! Ana68 21484
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Al doilea an
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 30/03/2008 la 12:27 .:. 2860  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
Al doilea Craciun al juniorului Pitpalac a fost unul trist.Ma rog,nu neaparat pentru el,dar pentru noi.Cu 2 zile inainte de Craciun suna socrii pitpalaci ca pe soacra Pitpalac au diagnostica-o cu cancer si I-au dat 3-4 luni.E drept ca nu m-am inteles niciodata cu ea,dar vestea ma lasa cu gura deschisa si cu un Craciun care nu seamana a sarbatoare.
In Ianuarie Pitpalacul se duce acolo pentru 2 saptamini;eu ramin cu odrasla care binevoieste sa faca o viroza urita.Vine Pitpalacul inapoi si pleaca iar dupa nici o saptamina pentru ca din pacate dr au avut dreptate.
Copil face diaree,dar din aia urita cu n-spe scaune moi pe zii.Eu pling si imi vine sa ma dau cu capul de pereti.Nu numai ca sint singura cu el,dar soacra-mea a murit.Imi iau o saptamina de concediu.Deduc ca e enteroviroza pentru ca acum am si eu aceiasi problema-caut cu ochii cea mai apropiata buda ca altfel se lasa cu accidente puturoase.Sintem amindoi in convalescenta,eu citeva zile,el cam o luna.
Cam pe cind avea juniorul vreo 2 luni incep sa caut in disperare informatii despre sistemul de scolarizare din Canada pentru ca adevarul e ca habar nu am nici cite clase fac astia.Ma luminez mai mult sau mai putin si ii spun Pitpalacului ca il dam la French immersion adica o scoala ca toate scolile dar unde se invata totul in franceza in primele 4 clase apoi treptat se introduce si engleza.Pitpalacul se uita la mine si zice mai sa stii ca tu nu esti proasta degeaba.
Acasa vorbim romaneste.Caut pe internet despre copii bilingvi si aflu ca astia sint mai inceti fiindca sint bombardati cu 2 limbi deodata.
Al nostru incepe si el sa spuna mai multe cuvinte,dar in general vorbeste engleza.Eu ii spun romaneste,el raspunde pe limba lui.Ma gindesc ca e clar,vom fii si noi ca multi altii care striga la copil halil-hamam hashis si copil raspunde No,I don’t like it desi in certificatul de nastere il chema Moustafa-Ali Mohammed.
Pe deasupra Pitpalacul junior mai e si hotz-am fost cu el la cumparaturi si cind ajung in parcare gasesc un pachet de salam la el in brate.Probabil l-a luat din cos,acum ce sa fac,sa ma duc inapoi si sa ma caute aia la intimitati sau sa pun salamul in masina si sa fug ca si cind FBI-ul ar fii pe urmele mele.Sper sa nu-si dezvolte aptitudini de hotzoman.Nu-I spun nici de bine si nici de rau ca la copil cu cit ii spui mai mult sa nu faca ceva cu atit face mai de-al dracului.
In vara ne hotarim sa mergem iar in Romania sa-l aratam bunicilor.
I se sufla in coarne si mai mult decit anul trecut si nu stiu cum se face dar iar se alege cu un geamantan de jucarii.
Ai mei nu au altceva mai bun de facut decit sa-I cumpere un disc cu Tom si Jerry;de unde copilul meu nu stia ce-I aia televizor acum sta cu ochii binoclati si nu-l mai poti dezlipi de acolo.Acum stim toate caracterele din Diego,Thomas si Bob the builder.Si mai ales stim cit costa.
Austriecii gatesc bine;daca in afara de cartofi prajiti nu maninca cartofi nici sa-l picuri cu ceara in schimb salata de cartofi din avion a fost asa buna ca a mincat portia lui si a mea.Trebuie sa le cer reteta.
In septembrie nebuna insista sa-l mutam la daycare in franceza.Toata lumea zice ca asta a crescut in daycare asa ca schimbarea se va produce fara evenimente.Aiurea,cind l-a lasat ta-su acolo bocea de ziceai ca vine sfirsitul pamintului.In prima seara era cam suparat si l-am intrebat”ai invatat azi ceva la scoala”zice ca nu,asa ca insist”deci a fost pierdere de timp si de bani”zice ca da si ma lasa cu gura cascata.
I-a luat vreo luna sa se acomodeze dar acum dimineata se duce atza linga cucoana de le face micul dejun ca aia e prietena lui cea mai buna.Stie copilul pe linga cine sa se dea bine.
Adevarul e ca nu stiu daca invata ceva franceza,dar engleza invata in mod sigur.Unele cuvinte le zice pe romaneste,dar interesant e ca in momentul in care invata acelasi cuvint in engleza numai pe ala il foloseste.Uneori cind insistam mai zice cite un cuvint pe romaneste.Sper sa nu semene talentat la limbi cu bunica-sa care s-a apucat la 100 de ani sa invete engleza dar nu intelege nimic la tv si nici pe ea nu o intelege nimeni asa ca singurele conversatii productive in engleza sint cu ea insasi.
Intr-o zii il intreaba ta-su daca e roman,zice ca nu,daca e francez zice ca nu,daca e Canadian si copilul zice ca da,el e Canadian-Tire(un magazine cu cuie,suruburi etc).
Mai scoate uneori perle din el de te imburzi de ris.La pasarica lui ii spune pisica si o data cind a facut pe el in loc sa ceara la wc a zis ca Alex pipi like vaca.
E frumoasa virsta asta ca incepe sa-si demonstreze independenta,dar uneori imi vine sa ma sui pe pereti.Am observat ca are intotdeauna timp ca el nu se grabeste niciodata si in secunda cind trebuie sa plecam undeva isi gaseste ceva foarte important de facut.
Se pare ca toti au auzul foarte selectiv-pot sa-l strig pina ragusesc ca se face ca nu aude,dar daca ii promit cioco sau desene vine si din gaura de sarpe.
A avut nu de mult o discutie mortala cu fata unor prieteni de aceiasi virsta cu el;erau amindoi sub masa;ea vorbeste numai romaneste,el in general engleza,dar se inteleg:
-I Alex
-Pe mine ma cheama Simona dar poti sa-mi spui Nona
-Ahhh…Nona.
Ta-su zice de el ca e bibilica de bloc;nu vrea asta sa iese afara nici sa-l tai.Zice ca e frig.Ta-su a zis sa stringem bani sa luam o casa la Florida ca astuia ii place la cald.Bineinteles ca cica seamana cu mine.Cind face ceva bun se umfla Pitpalacul in pene si se lauda ca e fiu-su;cind face o timpenie zice ca seamana cu mine.
Adevarul e ca nici acum nu stim cu cine seamana.E cinepiu la par,desi toti in familie sintem neam de ciori.Bea o vadra de lapte pe zii,iar noi nu ne atingem de lapte nicicum.Si maninca piine mai rau decit moldovenii.In citiva ani poate descoperim cu cine seamana ca si eu cind l-am cunoscut pe sotz in primii 2 ani credeam ca a fost infiat,apoi am vazut din ce in ce mai multe asemanari cu parintii.(si nu neaparat de bine)
Aseara a mai scos juniorul una din el-l-a informat ta-su ca ne mutam,el a zis ca nu se muta ca acolo e frig.Ceva dreptate are el ca acolo e intotdeauna cu 1-2 grade mai frig decit aici.
De cind a crescut si e pe 2 picioare uneori am senzatia ca la noi e ca la nebuni-mai ales cind venim seara acasa avem seri cind ciinele chitaie,copilul racneste,sotul zbiara si eu urlu cit ma tin plaminii ca sa-I acopar pe toti.
Asta vara am facut citeva tentative de a vorbi cu maman la telefon in timp ce eram in curte cu nepotu-su.Mi-a zis ca sint foarte interesante conversatiile pentru ca decurg de genul…si voi ce faceti…urlete,Alex nu te baga in apa;da si noi sintem bine,mai copile nu mai bea apa de acolo.Da si la noi e cald,Alex nu iti turna nisip in pantofi.Dupa 2 incercari din astea a zis mai bine sa renunt ca stric banii degeaba.
Inainte de a se naste am zis ca nu il rasfatam.Ca cica nu-I cumpar haine de firme ca si asa creste repede din ele.Si ca nu-I cumpar multe jucarii.Acum imi dau banii pe haine pentru el si jucarii.Intr-o zii mi-a zis maman sa nu ma supar dar ea crede ca noi ii luam prea multe jucarii de nici nu ajunge sa se bucure de ele.I-am zis,da cucoana,recunosc,dar nu am ce face ca ma maninca palmele daca nu ii cumpar.Ziua urmatoare imi scrie ca I-a luat si ea inca o jucarie sa aiba copilul cind vine in vizita la bunici.
Asta e daca va iesi un rasfatat e al meu si nu am ce-I face.
Cred ca de-aia se zice ca dragostea mamei e cea mai tare din parcare fiindca iubirea de unul si de altul poate trece,dar aia de copil orice ar face sau oricum ar fii e al tau si bun,rau,frumos,urit il iubesti fara limite.

Trimite reactia ta
 

andraduska
nou venit

Posted 31/03/08 @ 16:57 Reply with Quote
O poveste superba!!! Sa fiti fericiti!

Fericiti!
Back to top

eLaura
membru incepator

Posted 01/04/08 @ 11:33 Reply with Quote
Sa fiti sanatosi, Pitpalacilor, sunteti frumosi!

Laura, mama mandra de Cati drag! :)
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 01/04/08 @ 12:36 Reply with Quote
ai sarit, dom le, neshte perioade! ia du te inapoi si vezi de ele!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj