Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117293
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54132
3. Bilantz olguta12 48104
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29127
6. Un nou inceput...(2) danangie 27515
7. scrisoare catre mama Picasso 22215
8. Curiozitate! Ana68 21567
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20174
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20142

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Galushca si Lanterna
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 06/09/2007 la 09:54 .:. 6047  vizionari .. Exista 13 raspunsuri la acest anunt
am mai avut o bucurie.

Luni s-a stricat GARBAGE DISPOSAL la chiuveta dubla de la bucatarie- s-a spart. Noroc ca jumatatea cealalta inca mai merjea. (Poti sa-mi iei pielea pe batz, ca nu-sh cum se spune in romaneste la nenorocirea asta- e un fel de n-ar mai fi… un fel de tocator de gunoi.. Care sinteti mai smecheri in ale limbii romane, spuneti-mi si mie va rog ce nume are in limba materna-ca sa nu mor CHIAR proasta).
Ieri primesc tel la servici, si mi se comunica faptul ca si jumatatea cealalta de chiuveta a “decedat”,; sa fac ce fac si sa se repare chiuveta. Unde-o fi Samantha cand ai nevoie de ea?
Asa…aseara, in drum spre casa de la al doilea job, ma suna soatza sa ma duc sa cumpar un shurub, un capac, un…naiba sa-l ia daca stiu ce cautam. Tata nervos ca n-ajunge sa isi vaza partida de tenis, eu nervoasa ca nu tace, ajung la magazin si gasesc un nene acolo… copt el…cam 18 ani. Intr-o rasuflare ii spun ce si cum am nevoie, si MINUNEA MINUNILOR- imi zice prospatura cu shortz in fatza ca… are ce i-am descris.
Ajung acasa, soatza era in dulap- sub chiuveta, pisicile calare pe dulap, Galushca se juca cu un munte de pennies- de-aia de cupru...manjita pina la urechi de tot felul de nenorociri.

In bucatarie mirosea a STIRV(numai garbage disposal n-aveam nevoie sa se sparga ), mama statea si se uita ca mitza-n calendar. Hop si eu cu TATA, care HABAR NU AVEA CE SI CUM S-A STRICAT, dar credea ca EU sint de vina, deoarece a gasit el doua bucati de CEAPA, si cum eu am fost ultima din casa care a mancat ceapa luni seara...pai atunci e vina mea. Sa nu mai spun ca nenorocirea aia nu putea sa EXPLODEZE de la doua firishoare de ceapa:|. IN FINE!!!

M-am apucat de spalat aragaz, pereti, faiantza, dushumea..ce mai- distractie serioasa!- la 10:30 noaptea, transpirata si cu injuraturile pe buze. Unde mai pui ca Galushca era tot in picioarele mele, isi aruncase papucii din picioare- zici ca e neam de rom :| - si se tot baga in fundul meu, in spatele aragazului.
Bombonelu- om cu ...scara la cap.... are o idée strashnica...”ia hai sa mergem noi in curte, sa ne uitam la "hau hau"- cei 11 sau 19 caini ai vecinului- ca sa dea naiba in ei daca mai stiu cati are.
O ia pe Dra Pishcot, si mai inshfaca si o lanterna. Dar nu orisice lanterna. Un MAG LIGHT. Una de-aia de 2 kg, pe care o foloseam eu la concerte, sa le crap capul la betzivi atunci cand se repezeau la mine.
Mag Light-ul e folosit aici de politzai, si daca dai mai cu "inima" oleaca, poti sa casapesti pe oricine-ti iese in cale.
Si-uite-asa pleca Bombonelu meu inarmat cu lanterna, o tigara, si cu Galushca in spinare, sa se uite la "HAU-HAU".

Liniste si pace.....
pt 3 minute.

Nici nu m-am obisnuit bine cu linistea, ca iaca-l pe Bombonelu'...in usa bucatariei....
Cu juma' de gura imi zice: "uite ce-a facut fiica-ta"
Si se hlizeste ca un fraier la mine.
Si cand ranjeste..mi se face rau.
Are gura plina de sange, si in mijlocul danturii, are lipsa juma de dinte
Se uita si el in oglinda, si nu-i vine sa creada.
Galushca pe urmele lui.
Vine odrasla noastra la mine, si foarte serioasa, ma trage de tricou si-mi spune:
"MAMI...."
"Da, iubire"
"Mami..TATI BUBAAAAAAAAAAAAAA."
"Da, puiule...tati ESTE o buba MARE. Creierul i-a ramas mic, dar in rest..buba s-a facut mare"
Si-i spun "bubei"..:"bine mai omule, cum ai putut da nenorocirea aia de 2 kg unui copil de 22 de luni?????"
"Pai,...tu nu vezi ce puternica e?"
"Ba da, vad. Pacat ca si "parbrizul" si dintii tai nu-s la fel de puternici ca fiica-ta:| ".
Acu' n-o sa coste mult escapada Galushtei si a Bombonelului- doar vreo 1000 de parai.
In trei zile mergem la o nunta. In trei saptamani ne botezam fina.
Vorba prietenei mele, Mirela:”Ce frumos o sa zambeasca nashul la botez”.
Pina la botez tre sa-si faca "malaxorul"..ca eu in biserica cu el nu intru asa.
A incercat sa ma sarute azi-noapte, si am avut senzatia ca ma pupa un rechin.I-am taiat portzia de amor.
Galushca a realizat ca a facut ea un lucru mare, asa ca, pina cand a adormit, l-a tot dezmierdat pe tati, si l-a hranit struguri cu de-a sila.
Ma gandesc ca totusi, ar putea avea un viitor ca medic,asistenta,sau cel putin asasin .



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 06/09/07 @ 10:16 Reply with Quote
Bravo, don'soara Pishcot!!! Promiti! Cine stie ce s-o intampla cand o sa poti ridica lucruri mai grele!! Atunci sa va tineti bine! Casa e asigurata? Ca de nu...ar cam fi cazul!! Dar eu presupun ca ati avut grija de asta! Si masina? Eu cred ca ar trebui sa va faceti si voi niste asigurari, nu ca vi s-ar putea intampla ceva, dar sa fie-acolo...mai stii?!!! Multi pupici dragutei de Galushca! A, cred ca trebuia sa-i faci o poza Bombonelului zambind inainte de reparatie...

Lora, mami de IUSTINA


Back to top

LauraFlo
Droghi sau dependenta Dc

Posted 06/09/07 @ 17:07 Reply with Quote
"A, cred ca trebuia sa-i faci o poza Bombonelului zambind inainte de reparatie..." si sa ne-o arati si noua....pleaseeeeeeeeeeeeee !




Fericirea te indulceste, incercarile te intaresc, tristetea te face mai uman, greselile te smeresc, succesul te mentine in forma, dar numai Dumnezeu te face sa mergi mai departe!
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 06/09/07 @ 21:36 Reply with Quote
:)) mi-e groazaaaaa :)) "buba" mea de acasa are capu' mare si mintea lejera. Iar grasa mea e tot timpul plina de initiative :)) Noroc ca n-am lanterna d-aia. Dar am o cheie franceza, pe care dejteptu' a uitat-o pe hol, de-am gasit grasa chinuindu-sa sa sparga gresia cu ea. Nu ma mai intreb ce urmeaza. Astept.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

J G
pescarus

Posted 07/09/07 @ 01:07 Reply with Quote
hahahahaaaaaa... Olgutza vrei sa mor?
Asta e ca faza din Dennis the menace cand si-a pus Walter Matthau 2 pastile chicklets in loc de incisivii centrali superiori ca sa se traga in poza!
Nu cred ca exista cuvant in romaneste ca inventia aia n-a ajuns pe aici, eu una i-as zice shreder. Ne bagi sefeurile astea in fata... si tu acuma.
Oricum, Galushca e dementiala, asasina mica.
Bai nu ma opri din ras!!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Back to top

Alina922
membru incepator

Posted 07/09/07 @ 08:18 Reply with Quote
Olguta, esti extraordinara! Ti-am citit postarile de zeci de ori, mereu rad ca o nebuna :)
Sa-ti traiasca Galushca si Bombonelu', sa te bucuri de ei!
Si sa ne incanti mai des cu povestirile tale!

Vlad-Sebastian
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 07/09/07 @ 08:45 Reply with Quote
Ei, Olguto, acum ce mai ai de zis??? Traiasca Galushca! A mea a adormit aseara intr-un geamantan...acolo a zis ca-i patul ei..si-a stat, s-a uitat la televizor si cand ma uit...dormea...da' io, ca bleaga, am uitat ieri aparatul foto la serviciu...

Lora, mami de IUSTINA


Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 07/09/07 @ 09:47 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Ce oameni sinteti si voirideti de nenorocirea omului.
Azi m-a mushtruluit sora-mea- DIN NOU. Mi-a facut observatie ca toata "lumea" o sa creada ca Galushca e un copil obraznic, "nestapanit", needucat, iar noi o casa de nebuni.
Paaaai....nestapanita, obraznica si needucata nu e!!! Putin neastamparata,da. Dar e plina de energie, intreprinzatoare, descurcareatza, si dracoasa. Mai bine un copchil nazdravan decat unul ca o leguma la frigider. Cat despre casa de nebuni...deh...if the shoe fits...buy the damn pair. Daca ti se potriveste pantoful, apai cumpara perechea, vere. Oricum, oricine petrece macar 5 minute in compania noastra, isi da seama ca nu sintem intregi la bibilica.
Sa clarific ceva... cele 4 masini, cele doua motoare japoneze( unul al lui Bombonelu, unul al meu),toate aparatele de uz casnic, curtea, mobila, cat si intreaga coshmelie- de la tzigla din creshtet pina la tronul din beci- sint ASIGURATE LA GREU. De aproape 2 ani, ne-am dat seama toti cu cine avem de-a face, asa ca de vreo 14 luni incoace, si "locatarii" sint asigurati. Toti avem asigurari pe viata. Asa ca, daca reuseste "don'shoara" sa ne casapeasca pe careva, cel putin ceilalti sint oameni facuti. Vorba ceea...nebuni, nebuni...dar nu si prosti.
Cat despre o poza cu dantura- sau lipsa DE- a lui SHARK BOY alias Baiatul Rechin-, am mai multe sanse sa ma trezesc maine dimineatza fata mare din nou, decat sa-l trag pe "dansul" in pozna. E adevarat ca eu am aptitudini de ( dreq de modestie- ca de la mama am mostenit-o), dar Bombonelu mi-a promis ca-mi face aparatul guler daca ma prinde prin raza lui de activitate, si ca ma agatza si in plopul din spatele casei (cu tot cu aparat) pina-mi trece pofta de poze.
Asa ca, pina una alta, capitulez. Dar il astept la cotitura. Cu prima ocazie, il trag in poza cand il maltrateaza fiica-sa (cand ii pune piedica pe scari, cand ii trage patura pe fatza, sau cand incearca sa-l dea cu unul din rujurile mele).
Oricum, n-au intrat zilele in sac. Aparate foto am 4, asigurare am, rabdare am, si Slava Domnului...."material" am din belsug. Odrasla noastra promite MULTEEEEEEEEE...si doar ce sintem la inceput de drum



P.S. Sar'na mult pt "complimiente" si "incurajari"...dar mai bine ne-ati spune de-un spital de urgentza bun...presimt eu ca o sa avem nevoie de el.....

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 07/09/07 @ 10:43 Reply with Quote
Olguto, sunteti bestiali!!!

Lora, mami de IUSTINA


Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 09/09/07 @ 13:22 Reply with Quote
Hahaha Olgu. Mi-a fost dor de voi. La inaltime ca de-obicei!

www.flickr.com/photos/9686511@N06/" target="_blank">Nuka si www.flickr.com/photos/sofica/" target="_blank">Mama la Nuka
Back to top

kristinutza
blonda, dar ma tratez.

Posted 10/09/07 @ 13:43 Reply with Quote
Hehe, de cand va asteptam!
daca sunteti asigurati, chiar ca noi, din afara, putem sta f linistiti si doar sa citim peripetiile.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
www.flickr.com/photos/cristina_balanean/sets/" target="_blank">poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page