Pomi fructiferi care dau cel mai repede rod?

Pomi fructiferi care dau cel mai repede rod? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Ma refer la cei care cresc in climat temperat. Eu visez la nuci dar stiu ca am taaare mult de asteptat. Deci, ce ma sfatuiti sa cumpar?

"Iarna mea verde" (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu stiu ca piersicii cresc repede, poate si unele soiuri de par. Dar piersicii sigur dau rod repede.
Am gasit www.fast-growing-trees.com Au meri, piersici si ciresi la vinzare care ar putea da fructe chiar din primul an - asa sustin ei.
The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc mult Ramona pt. adresa. Avem deja un mar batran (sper sa-l mai "aranjam" bietul de el), niste blueberries si mure salbatice dar cires, nu. Tare mi-ar placea! Poate si un piersic. Am sa ma uit si la zonele de clima.

"Iarna mea verde" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Astia ar trebui sa fie OK la clima temperata. Cresc ei si in Romania, unde e tot asa.
Si eu vreau macar un pom fructifer aici in TX. Cred ca la noi cel mai potrivit e piersicul. As incerca niste zmeura ca ne place, inca nu stiu locul potrivit pentru asa ceva.
Nu prea ma pricep la gradinarit, sint incepatoare si stau cu cartile linga mine. Ii mai intreb pe ai mei in Romania...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si mie imi place mult zmeura. De la bunici mi se trage. Pe la noi cresc niste berries din astea salbatice, unele destul de bune (cam mici, dar gustoase). Am aflat cu surprindere ca sunt mure rosii (arata ca murele si sunt dulci cam ca zmeura). Noroc sa ai sa se prinda!

"Iarna mea verde" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ML, am curtea plina de piersici - vezi la magazin sunt pe categori - cei care infloresc repede "tocmai au cazut florile la ai mei si au rod mic" cei care infloresc mai tarziu.
Unele soiuri de mere, pere, cirese de mai ...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La noi cica nu merg ciresii deloc. Din pacate...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ai putea opta si pentru cais. Piersicul este un pom foarte pretentios, atacat de o multime de boli si daunatori, daca esti la inceput cu livada o sa-ti prinzi urechile. Noi avem piersici (si soiuri romanesti si piersic chinezesc) si tare ne chinuim cu ei. Trebuie taiati anual cu multa stiinta, trebuie condusi cat sunt micuti ca sa faca coroana de fructe. D exemplu, mama mea stropeste piersicii cu antifungice si antibiotice la fiecare 2 saptamani

Cu caisul e mai simplu. A facut fructe din al doilea an (cateva, dar au fost) iar anul trecut abia am prididit sa le mancam. Si fructele de padure intra repede pe rod, dar si ele necesita ingrijire mare ca altfel ajungi sa ai niste boschete cu multi spini.

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Vad ca ML e din State, dar m-ar interesa subiectul si pentru zona noastra.... As fi vrut sa plantez la parinti in curte (la tara) ceva pomi fructiferi pitici.

Boticelina, e chiar asa dificil cu piersicul??? Mie imi plac tare mult.

Merii sunt pretentiosi??

Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si pe mine ma intereseaza subiectul pentru ca visam sa ne facem o casuta la tara si o livada maaaare. Aveti idee de unde se pot cumpara soiuri bune? Cineva ne-a zis de Valu Traian din Constanta, sotul meu stie ca exista o firma in Arges care ti-i aduce si acasa... dar ceva concret nu stiu...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Parintii mei au o livada cu de TOATE, de la coacaze si agrise pana la migdali. Am inceput infiintarea ei acum trei ani. Materialul saditor (ca sa zic asa) l-am luat de la diverse statiuni si centre de cercetare. Am luat de la Valu, de pe langa Pitesti, dar si de la supermarket. Oricum, nu luati de la oameni de pe marginea strazii.

Cel mai dificil pomisor e piersicul, nimeni in afara de noi in sat n-a reusit sa-i salveze. Saracutii, anul trecut au facut basicare (o boala care le ataca frunzele) si le-am cules frunzele bolnave frunza cu frunza, o saptamana am jumulit la ei.

Terenul la noi e un pic in panta. Plantati pomii functie de inaltime ca sa aiba toti soare. Noi am pus soiurile inalte in varful pantei si soiurile pitice in josul pantei, asa ca sunt oarecum etajati.

Fiecare soi se taie altfel, dar ca regula generala crengile trebuie sa fie orientate la 45 de grade, cele verticale nu sunt crengi de rod si trebuie taiate fara mila. Crengutele care alcatuiesc coroana trebuie conduse de mici (se leaga cu niste sfori ancorate in pamint sau se agata de ele saculeti cu nisip calibrati)

Steluta, piersicul chinezesc cel putin e genial. Face niste fructe cam ca piersicile noastre in diametru dar plate, pulpa se desprinde de pe simbure foarte usor iar samburelul e cam cat cel de cireasa. Si sunt duuuulci, yam, yam!

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput