ce fructe sa-i dau la 5 luni?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinka spune:

va multumesc mult pt raspunsuri!
pana acum i-am dat piure de legume dar tot din borcanel,de aceea vreau sa-i introduc saptamana viitoare fructe.eu asa ii dau:o saptamana intreaga acelasi fel.
si sa stiti ca doctorul mi-a zis sa-i dau de la borcanele si numai asa i-am dat pana acum!bineanteles ca am sa fac si eu papica pt bebe acasa,dar mai tarziu.
va pup si sa aveti copii frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Bravo.
Pe mine m-a intrebat doctorul cat de lene imi este, si in functie de asta mi-a sugerat ce sa-i dau sa manance.

Maria si Ilinca
La plimbare

********************
Slabeeeeesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Probabil ca fata care a sarit cu mincarea din borcane a fost cam violenta.
O fii vorba si de lene e adevarat,dar in Canada poti cumpara borcane cu mincare organica care nu au nici un fel de chimicale in ele.Costa cel putin dublu fata de cea cu chimicale.Am fost in vara in Ro si nu am gasit asa ceva.
Parerea mea...daca pot sa-mi usurez viata si sa-i dau ceva sanatos nu vad de ce nu.In Ro din cite am vazut preturile la mincarea din borcane sint prohibitive si banuiesc ca asta e unul din motivele pentru care parintii inca gatesc fructe si legume dupa maetoda clasica.
Nu aruncati cu pietre la capitolul mincarea din borcane pentru ca nu vad rostul.Daca ar fii sa traim cu totii ca acum 100 de ani am spala cu mina si cu sapun de casa in loc de masina de spalat si detergent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Mai:e clar! Daca stai toata ziua acasa (si cam asa fac macar jumatate din femei 2 ani) atunci la ce sa nu faci mancare tu personal la bb?? Altceva e daca mergi la servici sau pleci intr-o calatorie, atunci sunt foarte bune borcanasele!
Eu nu cred ca borcanasele (mai ales cele nestle) sunt rele, chiar citeam in cartea lui Capraru ca sunt facute cu mult mai multa grija si atentie decat mancarea pentru adulti.
Dar daca tot suntem acasa 24 din 24 de ore cu bb?? Nu e greu sa gatim.

Si ca sa revenim la subiect: voiai sa ii dai piersica de la borcan in ideea ca nu mai sunt piersici acum. Eu cred ca e ok!
Eu ii dau la Razva al meu: mar, portocala, morcov si o sa ii dau para.

Pupici si spor la ...papat!




Maria si
RAZVAN MIHAI – puiul meu drag




“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Da,recunosc sint vinovata lucrez de cind bebe avea 8 saptamini.Deh capitalismul e de vina ca nu stau acasa la oala si dupa ce sint plecata 12 ore de acasa recunosc ca pur si simplu nu mai pot sa si gatesc.Dar gatesc duminica pentru toata saptamina ca sa nu ne intoxicam de chimicale.Numai ca bebe nu maninca tot ce mincam noi sau vechi de o saptamina asa ca am recurs la borcane.
Si ca sa revenim la subiect si sa nu ne luam de par...personal i-am dat toate fructele si legumele posibile inclusiv capsuni care cica sint alergene.A mincat din toate,acum insa maninca numai ce are el chef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

am sa redau mai jos, orientativ bineinteles, o schema de diversificare dupa care m-am ghidat eu:

in jur de 6 luni
cereale: cereale cu vitamine pt. bb (acelea din cutie) - orez, orz, ovaz

legume: dovlecel galben, mazare, cartof dulce/yams

fructe: mar, para, banana

proteine (carne, oua etc.): nici una

6 - 8 luni
cereale: cereale cu vitamine pt. bb (acelea din cutie) - orez, orz, ovaz

legume: morcov, fasole verde, dovleac, zucchini (un fel de dovlecel verde)

fructe: caisa, avocado, nectarina, piersica

proteine: pui, tofu, curcan

8 - 10 luni
cereale: cereale cu vitamine pt. bb (acelea din cutie) - mixte, biscuiti din graham, biscuiti fara sare si zahar, cheerios

legume: asparagus, broccoli, conopida, spanac, cartof

fructe: kiwi, struguri, mango, papaya

proteine: vita slaba, fasole, seminte&"nuts" (nuci, alune etc.) pisate

10 - 12 luni
cereale: paste, orez

legume: sfecla, porumb, castravete, vinete

fructe: fructe de padure, cirese, pepene, citrice, prune, ananas, lapte din nuca de cocos, curmale

proteine: miel, ficat, peste, galbenus de ou

mentiuni:
- fara miere pana la 1 an (botulism)
- mancare bogata in nitrati: legume (sfecla, morcov, fasole verde, spanac, salata) + mezeluri (crenvusti, salam, costita, sunca) e de preferat sa nu fie incluse pana la varsta de 8 luni
- alimentele bogate in sare, zahar sau cofeina de obicei nu contin multe vitamine. e de preferat sa le evitam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

quote:
Originally posted by mamitzica

Da,recunosc sint vinovata lucrez de cind bebe avea 8 saptamini.Deh capitalismul e de vina ca nu stau acasa la oala si dupa ce sint plecata 12 ore de acasa recunosc ca pur si simplu nu mai pot sa si gatesc.Dar gatesc duminica pentru toata saptamina ca sa nu ne intoxicam de chimicale.Numai ca bebe nu maninca tot ce mincam noi sau vechi de o saptamina asa ca am recurs la borcane.
Si ca sa revenim la subiect si sa nu ne luam de par...personal i-am dat toate fructele si legumele posibile inclusiv capsuni care cica sint alergene.A mincat din toate,acum insa maninca numai ce are el chef.




Si eu sunt putin vinovata pentru ca am inceput serviciul cand fetele aveau 4 luni. Ajung acasa seara la 7:30, ne jucam putin, facem baitele + masejele, le dau sa manancce si le culc.

Apoi ma apuc sa le pregatesc mancarea pentru a doua zi, astfel incat nu mananca niciodata mancarea noastra si nici mancare de 2 zile.
Nu mi se pare chiar asa un efort. E adevarat ca ajung sa ma culc in fiecare seara dupa 12, dar merita. Cine isi mai aduce aminte de oboseala.

Ah, si inca ceva. In cazul meu nu pretul constituia un criteriu. Sigur ca daca plec in vacanta sau ma aflu in imposibilitatea de a-i putea oferi o masa adecvata varstei, apelez la borcanele. Dar nu as accepta sa fac din asta un obicei.

Constat ca devenit act de curaj sa recunosti ca gatesti copiilor, e o afirmatie care atrage etichetari, jigniri.

Ei bine, nu ma simt rusinata.


Maria si Ilinca
La plimbare

********************
Slabeeeeesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by ECMI

Pe mine m-a intrebat doctorul cat de lene imi este, si in functie de asta mi-a sugerat ce sa-i dau sa manance.




Si aici medicii recomanda borcanasele la inceputul diversificarii ca alternativa la legumele bio din magazinele naturiste. Deci ori gatesti cu legume bio, ori folosesti borcanase bio. E acelasi lucru.

Eu i-am dat mai mult borcanase de la 6 luni pana la 1 an dupa care am trecut exclusiv la mancarea gatita in casa.

ps. pediatrul nu si-ar permite niciodata sa-mi puna astfel de intrebari (cat sunt de lenesa?!), mi-a expus optiunile fara alte comentarii - presupun ca la alinka a fost la fel.





Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Fetita mea abia a implinit 5 luni si de trei zile am incercat sa-i dau suc de mar cu morcov...primele 2 zile nu a vrut sub nici o forma, dar a treia, adica azi, a vrut...dar numai cu lingurita . A mancat cca 30 ml. I-am introdus de asemenea si 1/4 banana cu putina zeama de portocale pe care a mancat-o cu multa placere. Spre 6 luni o sa ii dau banana cu branzica, daca o sa-i placa.
Am si eu o intrebare: voi cumparati branzica sau o preparati in casa?

Cocutica si Elena (4 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinka spune:

adevarul ca doctorul nu m-a intrebat daca sunt lenesa,dar m-a strambat in gluma cand i-am spus ca am cumparat mere si banane biologice!
eu spun ca am inceput diversificarea pe la 4 luni,dar nu ca am vrut eu,ci pt ca asa mi s-a spus.noul pediatru a zis ca e mai bine asa,pt ca daca incep mai tarziu,e posibil ca iubirea mica, sa refuze papica.adica sa o accepte mai greu.
nu vreau sa bag in ea acum mancare si sa scap de alaptat,dar ma gandesc ca se satura si ea micuta numai de un fel de mancare!
acum ii dau doar o masa pe zi de legume sau de fructe(azi am inceput cu piersica si-i place),in rest san.nici macar altceva in afara de ceiut!nici un alt fel de suc.

Mergi la inceput