Laparoscopie (3)

Laparoscopie (3) | Autor: ali

Link direct la acest mesaj

Capitolele precedente:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=42411" target="_blank">(1), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46995" target="_blank">(2)


Semnul intrebarii inseamna ca nu stiua a cata parte cu subiectul asta este.
Am facut si laparoscopia.Si se pare ca trompele mele sunt in buna stare.Dr. gasit un singur punct de endometrioza dar care nu e nici o problema.Ovarele mele s-ar putea sa fie cu problema.Zicea ca s-ar putea sa nu am ovulatie in fiecare luna.Mi le-a gaurit pe acolo, in cateva locuri.
Mi-am filmat si operatia ( la insistentele sotului!) si imi pare bine ca pot sa vad si eu ce-a facut pe acolo dr.
Am insa niste nelamuriri.Stie cineva -cum se verifica trompele in timpul laparoscopiei?Eu am vazut niste lichid albastru care aparea pe acolo dar nu stiu de unde aparea.E oare substanta de contrast si se introducea prin vagin, la fel ca la HSG?
Am vazut de cateva ori caseta si pana la urma ma fac experta!
Nu a fost chiar asa de rau pe cat a fost frica de mare.Mi-a fost putin cam rau insa cand mi-am revenit din anestezie.Dar a trecut...cu bine.

ali

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Ali, FELICITARI! Cu ovarele se rezolva cu stimulare, bine ca restul este OK. Eu mai am exact 7 zile pana stiu daca fac sau nu laparo, adica daca vin nemernicii asta e. Mai dam 2 gauri (sper doar 2) in burtica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Ali cu cine ai facut laparo? Ca si eu trebuie sa sun luni pt progframare la tutunaru si vreau muuuuuuulte amanunte despre cum decurge interventia... pls pls pls ( ce fel de caseta, "banii" cum unde si la cine.. ce acte imi trebuie la spital, ce trebuie sa am pregatit la mine...

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu am facut operatia la Giulesti cu dr Codreanu.E foarte tanara si tare draguta.Mi-a zambit tot timpul.Cred ca era si amuzata ca tot timpul i-am pus intrabari.I-am zis ca eu vreu sa stiu tot ce mi se va intampla.
In rest poti sta linistita ca nu vei simti nimic.Iti va zice anestezistul ca o sa simti gust de metal in gura si ca ti se face somn si salut, nu mai stii nimic pana nu te trezesti cine stie la cat timp dupa terminarea operatiei.Eu cel putin am dormit pe rupte dupa aceea.
Ce trebuie sa stii cand mergi in spital pentru laparoscopie ( eu n-am stiut pentru ca nu mi-a zis nimeni): sa te razi ( stii tu unde)de acasa.Complet....Pe mine m-a facut acolo si nu stiu cat de noua era lama.Asta e.
Tarifele cred ca le vei afla in spital.Daca te intereseaza iti voi scrie pe PM.
Iar pentru inregistrare e nevoie de o caseta video normala.
Succes!

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryd spune:

ALI sau cine poate sa-mi spuna si mie la cate zile de la terminarea ciclului trebuie sa te prezinti pentru a face op.laparoscopica,cu precizarea faptului ca medicul mi-a spus ca va face si o incizie sa scoata si un fibrom necrozat din partea stanga.Sincera sa fiu nu inteleg ce a vrut sa spuna.Oare combina op.laparoscopica cu cea clasica?Eu nu am intrebat clar si sant in mare dilema.
Dr. mi-a spus sa vin in septembrie dupa ciclu.Duminica ar fi a 5 -a zi iar la mine mai sant putiune "semne" si doua zile dupa...Eu mi-am anuntat la servici ca ma prezint de luni la operatie.
Oare ma opereaza de luni sau de marti?Ma gandesc ca poate luni imi vor face analize...Nu stiu ce sa fac,sa mai astept pana marti-miercuri?
MARY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

ideea e sa faci laparo pana in ovulatie. eu am facut in ziua 5 a cm.
maryd, de obicei prima zi de internare este ptr analize.

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56528" target="_blank">Racusori
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S-i-m-o spune:

Salut fetelor. Am nevoie si eu de cateva sfaturi. Urmeaza sa ma operez laparoscop la Clinica Panait Sarbu din Bucuresti la doctorul Cristescu Ciprian. Poate sa-mi spuna cineva cate ceva despre acest doctor? ceva despre clinica? Cat se da la doctor asistente infirmiere? Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine.
VA pup si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Simo,nu stiu daca ai mai fost in spitalul asta.Clinica de care vorbesti tu e aceeasi cu spitalul Giulesti de care se tot vorbeste pe aici.Sa nu te astepti la niste conditii super pe acolo.Sunt conditiile obisnuite din spitalele din Romania.In schimb mi se pare ca sunt foarte multi doctori buni in acest spital.Am auzit de foarte multe cazuri rezolvate pe aici.Nu am auzit de dr. de care spui tu.
La asistente dai intre 50.000 lei -100.000 lei.Iar la anestezist cam 1 mil.Tariful pentru doctor il vei afla in spital asa ca stai linistita.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

Buna fetelor,
Marti ( 08.11) ma internez la Elias pt.laparoscopie cu dr.T -miercuri. Daca puteti dati-mi si mie detalii despre preturi ( ma rog, stiu ca dr.T nu primeste bani dar ceilalti?). Si inca ceva , ar fi a doua laparoscopie la mine. Daca ati mai facut 2,3 spuneti-mi si mie unde fac al doilea rind de gaurele, peste celelalte?
Astept detalii de la voi, va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Simo si Gabi,
Ma bag si eu in seama pe aici pe aceasta tema. Urmeaza sa merg la Giulesti la Dr. Cezar Bucur recomandata de o prietena care a avut un chist de 6 cm rezolvat numai prin laparo si cam dupa 1 an a ramas. Referitor la costuri am auzit ca la dr. se da cam 100 Eur (cred ca e bine si cu 3 mil) iar la anestezist 1 mil. Eu am emotii, nu stiu daca gasesc liber pentru programare saptamana asta (asa ar trebui!). Oricum m-a cam luat pe nepragatite psihic, dr. insista sa ma desfund cat mai repede ca nu mai e timp (am 38 ani)si in plus si hormonii dati peste cap.
Sa ne mai dea si noua cineva de veste care a mai trecut de curand prin laparo. Succes celor dinaintea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

O descriere a proceduri o gasiti si aici
http://www.reclamamascataatentie/infertilitate/laparoscopia.htm



Ana

Mergi la inceput