laparoscopie

laparoscopie | Autor: dariana

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am facut laparo ieri, azi mi-au dat drumul acasa dar nu stiu ce am voie sa mananc.Ma poate ajuta cineva, cine a mai trecut prin asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgianaI spune:

Pana mi-au scos firele, eu am tinut regim, ca sa evit constipatia, asta la indicatia doctorului. Am tinut timp de vrero saptamana si pe urma am inceput incet sa manac normal.
Pupici si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

georgiana, are dreptate, mananca ceva usor care sa nu te constipe si ceva sa nu fermenteze.
Pentru ce ai facut laparo? Cum te simtzi?

Sanatate multa!

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Se incepe treptat cu o supa, oua fierte, branza dulce, asa ceva am avut eu voie sa mamanc dupa op.clasica banuiesc ca nu este diferit regimul fata de op laparo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

eu am cam mancat azi dar nu ceva greu, branza dulce, gratar de pui, masline. Am facut laparo mai mult de buna voie ca eu nu raman insarcinata de 3 ani si am avut ovare polichistice, pe urma un chist maricel care s-a spart si am hotarat totusi sa vedem ce e pe acolo. era putin lichid de la chistul ala care s-a spart si niste aderente pelvine care s-au rezolvat, atat. Problema e ca acum imi curge putin sange, nu-ni dau seama daca din vagin sau de pe caile urinare, cred totusi ca de aici e, cred ca de la sonda care am avut-o.Si ustura la urinat. In rest, ce sa va spun, n-am simtit nimic, am dormit, si acum am doua taieturi mici mici de tot, una la buric, alta in dreptul ovarului stang (acolo fusese chistul), de obicei se fac trei dar la mine nu a mai fost nevoie si de a treia gaurica. Acum, luna urmatoare ma voi duce la monitorizare foliculare, trebuie sa depistez cauza aia nenorocita pana la urma!Daca mai aveti intrebari puteti sa spuneti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Ai grija cu usturimea la urinat. Eu am neglijat-o si am facut infectie urinara.
Sanatate multa!
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Este normal ca dupa interventie sa iti curga sange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

multumesc fetelor, m-ati mai linistit, de usturat nu ma mai ustura dar sange inca mai curge. Stiti cumva la cat timp pot sa incep sa incerc sa fac copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxee spune:

Dariana, mie nu mi-a impus doctorul nici un termen minim de repaus dupa interventie.
Mie mi-a venit cm a doua zi dupa interventie (eram in grafic, n-a venit din pricina interventiei, oricum n-are nici o legatura)iar dupa ce am scapat de ciclu, am trecut pe "baricade" pentru un bb
Ai sa te refaci repede, fii linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Dariana, eu numai in ziua de dupa laparo am mancat iaurt, dupa aceea am mancat normal iar doctora mie mi-a spus ca pot incepe sa prestez chiar de a doua zi daca ma simt in stare (eu ma simteam ametita de la anestezie mai mult ...).
Si ce vei face in continuare ?

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

catalina, luna urmatoare, deci dupa ce imi va veni si trece ciclul, din ziua a 10-a voi face monitorizare foliculare, dar abea sunt in ziua 15. Am inteles ca se mai si deregleaza ciclul de la laparo, acum astept sa vad cand imi vine.
La tine cum a mers dupa laparo?Ai reusit sa ramai insarcinata? Cat a trecut?
Sunt fete pe aici care au ramas gravidutze dupa laparo?
Si mai vreau sa va intreb, ce stiti despre sindromul aderential pelvin?Poate afecta fertilitatea?

Mergi la inceput