Retete Montignac (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns verzica spune:

Salut fetelor!

Sa pun si eu o reteta dar daca e ceva nemonti sa-mi atrageti atentia.

Se pune un pui taiat bucati intr-o oala la fiert. Puteti pune numai anumite bucati din pui (piept, pulpe, etc). Dupa ce a fiert cam 10 minute se scurge apa si se pune din nou la fiert, evident cu alta apa. Se taie marunt 1-2 cepe, putin pastarnac, telina, un ardei si sare si se pun la fiert peste pui. Cand carnea este fiarta bine, se scoate si se dezoseaza, se taie in bucatele potrivite si se pun la loc in zeama care firbe. Apoi, se pune bors sau zeama de lamaie (nu prea multa) iar la sfarsit se pune smantana. Dupa ce stingeti focul se presara patrunjel verde tocat marunt. POFTA BUNA!!!

Atentie!!!
Smantana se freaca bine intr-un castronel si se dizolva cu 1-2 polonice din zeama care fierbe. Cand s-a dizolvat bine se pune peste restul ciorbitei. Va spun asta pt. ca eu am pus smantana direct din borcan in ciorba si nu s-a dizolvat prea bine, adica a ramas ca niste bobite mici.
Sper sa fi inteles reteta mea (scuze, dar n-am deloc talent la povestit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Verzica, reteta este ok, cu exceptia pastarnacului care are IG mare si nu-l putem folosi.

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidr spune:

Din "Jurnalul National":
SARAMURA DE PESTE

INGREDIENTE: 2,5 kg peste, 50 ml ulei, o legatura verdeata, boia de ardei, sare, ardei iute.
PREPARARE: Dupa ce pestele a fost curatat, se frige pe un gratar incins (uns cu ulei), pe ambele parti, pana se patrunde bine in interior. Saramura se pregateste cu apa calda, ulei, boia, ardei iute taiat marunt. Se lasa sa fiarba si se adauga peste pestele fript, continuand fierberea inca 5 minute. La servire se adauga verdeata taiata marunt. Dupa preferinta, se poate servi si cu mujdei.

CRAP CU SOS DE ROSII SI LAMAIE

INGREDIENTE: 2 kg peste, 200 gr ceapa, 200 ml ulei, 1,5 kg rosii, 100 ml vin, 50 gr faina, o legatura verdeata, 150 gr pasta de tomate, 100 gr ardei gras, sare, piper, o lamaie.
PREPARARE: Pestele curatat si portionat se sareaza, se condimenteaza cu piper si se pudreaza cu faina. Se prajeste pe jumatate in uleiul incins. Ceapa si ardeiul se curata, se spala si se taie marunt, apoi se inabusa in ulei cu putina apa. Se adauga pasta de tomate, sarea si apa. Se fierb aproximativ 15 minute. Rosiile se oparesc si se curata de pielite. Jumatate din cantitatea de rosii se taie pe jumatate, iar restul se zdrobesc. Rosiile zdrobite, impreuna cu sosul, se asaza intr-o tava. Se adauga pestele cu jumatatea de rosii puse deasupra, pe fiecare bucata de peste, si se introduce la cuptor timp de 20 minute. Spre sfarsitul inabusirii se adauga vinul. Dupa preferinta, se poate pune si usturoi taiat marunt, atunci cand se introduce la cuptor.
Atentzie! Fara faina!
SALATA DIN PESTE AFUMAT CU CEAPA

INGREDIENTE: 1,5 kg peste afumat, 600 gr ceapa, 200 gr morcovi, 50 ml ulei, 25 ml otet, 200 gr masline, sare.
PREPARARE: Pestele se desareaza in apa rece, se dezoseaza pe lungimea coloanei vertebrale si se taie bucati egale. Ceapa se curata, se spala si se taie rondele. Morcovii se curata si se trec prin razatoarea cu orificii mijlocii. Maslinele se amesteca cu ceapa, morcovii, uleiul, otetul diluat cu putina apa. Se pun ingredientele amestecate bine pe un platou, deasupra asezandu-se bucatile de peste. Se serveste ca salata rece.

Despre masline ce parere avetzi? Nu prea merg, nu?
PESTE CU SOS DE USTUROI

INGREDIENTE: 2 kg peste, 50 gr usturoi, 50 ml otet, 200 ml ulei, sare, piper.
PREPARARE: Pestele se curata, se spala si se dezoseaza. Otetul se dilueaza cu 500 ml apa si se fierbe. Pestele se inabusa sau se prajeste in 150 ml ulei. Se condimenteaza cu piper si sare, dupa care se introduce la cuptor. Spre finalul inabusirii, se adauga otetul fierbinte si se mentine la cuptor inca 5 minute. Se raceste si se asaza pe un platou. Usturoiul pisat se omogenizeaza cu 50 ml ulei, obtinandu-se un sos care se toarna peste portiile de peste. Pestele se serveste rece, cu sosul de usturoi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verzica spune:

Salutare la fete!
Adriana, asa e, ai dreptate, nu avem voie pastarnac. Merci ca mi-ai atras atentia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Iaurt
Fierbi 1 l lapte , lasi sa se raceasca pana la temperatura camerei, apoi amesteci cu un pahar de 200 ml iaurt cumparat si pui la caldura,asta pt prima data, pentru ca apoi nu mai trebuie iaurt cumparat, ci de fiecare data se opreste putin iaurt din cel facut si se amesteca cu laptele proaspat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Mancarica de castraveti murati cu pui

Se taie castravetii in felii si se pun putin la desarat. Separat se taie puiul sau pieptul de pui si se fierbe (o facem dietetica, da?).
Se caleste ceapa in putin ulei de masline (eu pun ulei si apa, nu mai calesc) si se adauga rosii din conserva sau bulion. Se pun si castravetii si se lasa la fiert.
Cand sunt aproape fierti, se adauga bucatile de pui si se mai tin ceva timp ca sa ia gustul castravetilor.
Se condimenteaza si cand mancarea a scazut, se opreste focul si se adauga patrunjel si marar.

Pofta buna!


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Ca sa aduc subiectu-n fata si sa avem spor la slabit, va propun:

Ciocanele la gratar cu salata de varza murata

Se condimenteaza ciocanelele (sau ce alta carne doriti!), se lasa la frigider cel putin 3h (pentru o fezandare mai buna, urmariti postarile Carolinei!! ) si se pun pe gratar (eu am gratar cu apa).
Intre timp, se scoate varza din butoi, se taie fideluta si se pipereaza. la final, se adauga uleiul de masline.

Se servesc ciocanelele cu salata de varza...



Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Sarmale Monty

Se da prin masina de tocat carnea de porc si vita sau de pui, la alegere, si se amestecea cu sare, piper, ceapa si bulion.
Se taie pentru infasurat foile de varza murata si se ia o cantitate mica si se ruleaza.
Pe fundul tavii se pune un strat de varza tocata, putin piper si se aseaza sarmalele.
Deasupra se mai pune un alt strat de varza tocata, o foaie de dafin si se acopera sarmalele cu suc de rosii sau cu apa in care s-a pus si bulion.
Se acopera totul cu o foaie mare de varza (ca sa nu se arda sarmalele de deasupra) si se pun la cuptor.

Se servesc...simple, cu ardei iute sau usturoi! Daca vreti si o abatere, faceti o mamaliguta.


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Brinza frecata cu marar

100g unt se freaca bine, dupa care se adauga 500g-750g brinza dulce de vaci grasa, se rade ~200-250g brinza telemea noua de vaci sau de oaie, se amesteca bine, se adauga ceapa verde taiata marunt si marar verde tocat. Daca brinza dulce de vaci e suficient de grasa, se poate renunta la unt. In loc de marar si ceapa verde se poate adauga chimen.

Pofta buna si spor la slabit !



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Karina, din cate stiu, nu avem voie unt...Deci ramane varianta a doua!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Mihnea in primele 9 luni
Poze noi

Mergi la inceput