Minunea mea cu ochi de peruzea,Mihnea Andrei!

Minunea mea cu ochi de peruzea,Mihnea Andrei! | Autor: mihailescu teodora

Link direct la acest mesaj

Asa incepe povestea puiului meu scump,intr-o zi de 13 februarie 2007,zi fara ghinion pt mine,scriidu-le fetelor care au fost alaturi de mine in lupta mea cu infertilitatea de la topical ,,Paciente optimiste si gravidutze ale dr.-lui Tutunaru’’:

13 februarie 2007
,,Am revenit,dragele mele!!!!
De data asta in calitate de ,,viitoare mamica''!!!!
Nici nu stiu cum as putea sa fac sa va multumesc la toate inmiit ,pentru minunatele voastre ginduri si pentru toata sustinerea pe care mi-ati aratat-o!
Nu o sa mai fac enumerarea de rigoare,fiecare sunteti speciala in felul vostru in inima si-n sufletelul meu!!!
Sa incepem cu inceputul,cred ca de fiecare data cind reusim,raminem datoare cu o povestioara despre,,ce si cum am facut special luna asta de am reusit''.
Povestioara mea incepe cu vreun an si citeva luni in urma,cind am hotarit ca ar fi vremea sa devenim parinti...Ne-am impiedicat de multe ori in tot timpul asta,dar de fiecare data am gasit puterea sa ne ridicam si sa continuam.
Am trecut cu brio de momentul ,,laparo'',rezultatul favorabil dindu-mi mari sperante.In paralel cu laparoscopia mea,am trecut si la investigarea sotului;diagnostic ASTENOTERATOZOOSPERMIE.
Ne-am cam turtit in prima faza,dar am zis ,,cu Dumnezeu inainte!daca El va vrea,sigur vom reusi''!!!
Ultimul CM l-am avut pe 10 .01,in z 9 m-am infatisat la usa lui Tutu pentru monitorizare.Dupa echo,mi-a spus sec:NIMIC,nici un folicul!!!
Am simtit ca pica cerul pe mine!Am plecat dezamagita rau si mi-am promis ca pina in aprilie nu mai calc la monitorizare!
Aaaa,pina in z 9 luasem BU tinctura 2 l-te/zi,nu ma asteptam sa n-am nici un folicul....
Dupa laporo,ne-am facut o schema de tratament(eu si sotul)de care ne-am tinut in mare masura,am mai facut mici abateri dar nesemnificative.
Din semnele transmise de corpul meu,am simtit ca ovulez prin z 18-19.
Zilele care au urmat,au trecut foarte banal,nu m-am gindit o clipa ca voi reusi.Am zis sa nu irosesc si luna asta,desi lui Tutu i se paruse ca am ovulat pina in z 9,pentru ca si endo era foarte grosut.
Cind am vazut ca am trecut de z 28 fara nici un simptom prevestitor al rusilor,am inceput sa sper!!!
In timpul zilei,ma apucau subit niste stari de voma,dar foarte estompate,oricum altceva decit pina acum.
In z 30,am zis sa incerc un test de sarcina,incepusera sa ma doara sanii foarte tare,dar o durere de mamelon,nu intreg sanul.
Mi-am facut testul si prin minutul 8 am vazut foarte firava si a 2-a liniuta.Nu-mi venea sa cred.
Aaaaaaa,saptamina a debutat cam nashpa pentru noi,ne-a fost sparta casa,furate bunuri....Eram asa de suparata ca si liniuta aia din z 30 nu-mi spunea nimic...
Am zis ,,lasa,daca trec si de week end ,e de bine''!
De vreo 6 zile imi tot masuram temperatura bazala:37.2 constant.
Emotiile mele cresteau.
Cind si azi dimineata am vazut 37.2 ,m-am gindit ca tre sa fie ceva.
Am stat,m-am tot fisticit prin casa,mi-era cam rau,nu prea puteam minca...
Pe la 10:30 mi-am trimis sotul dupa un test.L-am facut,tremurind din toate incheieturile.In 2 secunde era foarte pozitiv!!!

Am inceput sa plingem impreuna ca doi copii....
Restul.......peste vreo 9 luni!!!!!

Niciodata sa nu va lasati prada deznadejdii,legea compensatiei functioneaza perfect!!!!

Iata ca au trecut si cele 9 luni!Mai greu,mai usor s-au dus!Imi propusesem inca de la aflarea vestii ca sunt ca voi fi o gravidutza f activa si ca voi merge pina in ultima clipa la serviciu.Eeeee,n-am mers chiar pina in ultima clipa,ci pina la inceputul lunii a 9-a!M-am simtit excelent,nu greturi,varsaturi,nimic,doar triplu testul a reusit sa ma destabilizeze emotional,printr-un rezultat cu risc crescut de Sindrom Down si Edwards.A fost piatra de incercare pt. mine.Sa-mi spulber orice urma de indoiala am recurs la amniocenteza ,care,ulterior mi-a confirmat in proportie de 99% ca voi avea un baietel perfect sanatos!Cele 10 zile care s-au scurs intre amnio si primirea rezultatelor testelor genetice mi s-au parut o vesnicie!
Au trecut si astea!
Si iata-ma pe mine in saptamina 38!Incepusem sa prestez munci ,,la greu’’ doar-doar s-o declansa ceva.Nimic.M-am prezentat frumusel la Mr.T al controlul final de evaluare a bazinului si de stabilire a modalitatii de a naste.Hotaram:natural cu epidurala,daca nu intertvine ceva.Buuuuuuuun!Intre timp imi comunica ca va fi plecat intre 8-14 octombrie,dar sa nu-mi fac griji ca bb il va astepta!Sa mor,nu alta!Dar daca bb al meu avea alte planuri?Feelingul meu imi spunea ca va fi bine pina la urma.M-am comportat absolute firesc!Aaaa,inainte sa plece.Dr.T a vrut sa ma mai vada o data sa stim cum stam!Doar ca n-am avut norocul sa se mai intimple acest lucru,pt. ca in ziua aceea fatidica tatal dr-lui a decedat.Am zis ca e un semn.Eram si trista pt.el,parka ma si linisteam gandindu-ma ca nu mai pleaca!Dar a plecat….Saptamana a trecut firesc.Cind m-am vazut duminica seara nenascuta,am zis:,,hai ,c-am trecut si de hopul asta’’!
Luni am vb cu el la telef,marti ma astepta la spital sa vedem ce mai e ,,pe-acolo’’!
La cite sms-uri i-am dat si de cite ori m-am dus la control(prin lunile 4-7 am avut contractii dureroase cu nemiluita,cred ca 2 sapt aveam echo + control pe masa pt evaluarea colului),ajunsese sa ma stie ca pe un cal breaz
Si cu Ramona legasem o ,,prietenie’’,in sensul ca-I eram oarecum simpatico si de multe ori raspundea ea la telef lui Tutu,asa ca ma steam bine si cu ea!
Marti,16 octombrie,la 8 dimi era la Elias la usa lui Tutu;el nu ajunsese inca,eram singura gravidutza cu burtoi ,,de nascut’’,restul erau pt monitorizari.Prima vine Ramona,ma vede si-mi zice:,,ai vazut ca bb l-a asteptat pe d-l dr?’’.Asta fusese obsesia mea in sapt 40:daca nasc fara Tutu,si sunam la Ramona si-o tacaneam:ce ma fac,daca nasc,eu nu ma duc in Elias fara d-l dr….’’
Apare si Mr. Tutu,in doliu,dar bine dispus,ma vede si incepe si el:,,ai vazut mah ca n-ai nascut fara mine?’’
M-a luat la control,eram fix in ziua DPN-ului,urma sa intru in sapt 41:SURPRISE!Col rigid,incepusese sa se scurteze putin,dar nicio idée de nastere!ooooooooooooo,sa innebunesc nu alta.Si Tutu a fost f surprins,dar subit si-a adus aminte cit gynipral bagasem in mine cu contractile de le avusesem,si si-a explicat de ce e asa colul meu.Eu ma indarjeam sa nasc mai repede si neaparat NATURAL.
Cum statea el sa se gandeasca ce sa facem ca intram in depasirea termenului,bb parea maricel,imi zice:ia du-te tu si fa-ti o internare san u avem surprise cu locurile din spital,te duci sus in maternitate si faci o monitorizare la bb sa fim siguri ca e in regula si apoi acasica si vii maine daca nu incep contractile intre timp!
Buuuuuuun!Imi fac eu internarea,ma pregateam sa ma duc sus,era cam aglomerat pe-acolo,sotul meu ma intreaba:luam liftul sau mergem pe scari.Eu:pe scari,2 etaje,o nimica toata fac miscare si poate incepe sa se inmoaie si colul meu.Ajung sus,la et 2 si dintr-o data simt ceva cald si ud cum imi curge pina in pantofi sin u se mai opera:mi se rupsesera membranele!!!!Hopaaaaaaaaaa,cit de mult asteptasem momentul asta,incepuse sa ma ia o frica de moarte!Mergeam si lasam dara in urma mea.Ajung in maternitate dau de Ioana,rezidenta lui Tutu cu care ma vazusem 10’ mai devreme,incepe sa rada cind ma vede cum imi curgea lichidul amniotic,nu mai incapea indoiala,numaratoarea inverse incepuse!
Ma ia o moasa in primire,d-na Tzuti,o scumpete de femeie!Contrar celor citite pe forum a fost o dulce!
Dupa vreo 15’ apare si Tutu cu o fatza f serioasa si-mi zice:,,Teodora,am primit reclamatii la adresa ta’’!Eu ma inverzisem,nu steam cu ce-am gresit!Dupa care incepe sa rada:bine,mah,le-ai dat de munca infirmierelor pe-aici ca le-ai murdaritt holurile si scarile!Haioasa faza.
Ma mai controleaza inca o data,intr-adevar membranele se rupsesera,si-I spune moasei sa-mi faca antispastice ca doar asa inmiem colul.Si-am inceput:papaverina,scobutil,supozitoare scopantil,mai baga moasa o mana,nimic!
Mi s-a facut si minunata clisma,ma asteptam sa fie mult mai naspa,dar chiar m-am mai detensionat dupa,o maninca undeva pe moasa sa-mi maseze ea colul poate-poate.Wawwwwwww,durere mai mare nu credeam ca exista.M-am tras inapoi si-am zis STOP!Femeia m-a inteles.Tutu mai dadea cite-un telef sa vada cum stau.Eram singura care stateam sa nasc,theoretic.Era o liniste pe-acolo.Si-am stat eu la taclale cu madame Tzuti si de toate neamurile,frati,surori pina la 7 seara cind a iesit din tura.Cind a plecat mi-a zis:din experienta mea,tu n-o sa nasti natural,cezariana scrie pe tine!Nici nu vroiam sa aud!
Pe la 10 seara ma suna Tutu sa vada cum ma simt:eu,d-l dr. nicio modificare,el-ok,spune-le sa-ti faca ceva de somn,odihneste-te si hotaram maine dimineatza!
De somn mi-au facut,dar ce sa dormi nene:era o caldura de mureai,una la mana,si doi-incepusera sa vina urgente cu travaliul inceput si le aduceau unde eram eu sa le puna la monitorizare:lumina aprinsa,dopplerul facea zgomot,ele se tanguiau ca aveau contractii,eu ma perpeleam!
Si-a inceput o noapte de cosmar:4 nasteri naturale ,fara epidurale ca nu era anestezist disponibil,ca la abator era,ragete si tipete de mi se luase complet de nasterea naturala;am reusit sa atipesc spre dimineatza,dar m-am trezit chiauna cind s-a schimbat tura!Vine o sictirita de moasa,nici acum nu stiu cum o cheama,baga mana sin u gasea neam colul,iar dureri si toate cele,nesatisfacuta de ce-a gasita:cica:asteapta-ti dr-ul!Zbang,oricum asta si faceam!
Pe la 7 vine Tutu cu Ioana!Hai pe masa:nicio modificare si cu o fatza de-aia trista cica:n-am ce-ti face,cezariana scrie pe tine.Eu spasita:daca dvs asa hotariti,asta facem.De-ar fi stiut el ca dupa noaptea aia horror nici nu mai visam la naturala si simteam o mare usurare cu cezariana.
Si-ncepe perindarea ca la Mecca:eu pe masa:ma controleaza Tutu,Ioana,Dr.Cristian si maretul sef de sectie.Toti mi-au dat indicatie de cezariana.
Si-n secunda doi,am si plecat la sala de operatie.Eu vroiam rahi+epidurala,aia vroiam sa-mi faca generala!A venit Ioana,am convins-o ca vreau rahi,rahi mi-au facut.
A venit si Tutu,eu deja imi fixasem okii pe un geam si vedeam ca in oglinda toata operatia.Instantaneu imi amortisera toate cele,am vazut cum m-a incizat,straturi,straturi…anestezista m-a vazut ce fac(ca trag cu okiul,si de teama sa n u mi se faca rau,a inceput sa-mi bage ceva de-mi dadea somnolentza).Dar n-a tinut:in citeva minute aud un oauuuuuuuuu,cel mai fericit uaaaaaaauuuuuuuuuuu din viatza mea si Tutu imi zice:,,Felicitari Teodora,sa-ti traiasca fetitza!Eu:nu ma pacaliti d-l dr,stiu ca e baietel,la care el:uite dodava,si-mi arata un fundulet cu doua oute atarnate:era minunea mea cu oki de peruzea:Mihnea Andrei.Nu ma mai opream din plans,anestezista imi stergea lacrimile.Cred ca eram a milioana mamica care plangea de fericire!!!!Era ora 10:12 am,minunea mea cantarea 3.9 kg si avea 54 cm!
L-au preluat neonatoloagele,el tot tipa,mai mult macanea si Tutu haios zice iar:dar ce-ai facut Teodora,un ratoi,ia auzi ce macane de nu se mai opreste….Si de atunci,ratoiul i-a ramas!
Mi l-au adus aproape,am realizat asemanarea izbitoare cu sotul meu si mi l-au luat!
Tutu si-a terminat treaba,pe mine deja ma luase somnicul si tineam okii inchisi,dintr-o data simt o man ape fata mea deschid okii:era Tutu care ma batea usor pe obraz si m-a mangaiat pe frunte spunindu-mi:felicitari,mamico,eu aici mi-am terminat treaba!
Mi s-a parut un gest extreme de emotionant!
Am stat in terapie pina a doua zi dimineatza ,cand m-au mutat la salon.In terapie superpersonal,o d-na dragutza sa-I dea Dumnezeu sanatate:D-na Adriana,toata noaptea mi-a facut doze de calmant in epidurala si m-a intors.Cele care-au nascut prin cezariana stiu ce vb eu aici,durerile sunt infioratoare postoperative si sunt accentuate de oxitocina care se administreaza pt contractile uterine si eliminarea lohiilor!
Aici ma opresc cu povestea,pentru ca atat merita sa povestesc:partea minunata a aparitiei pe lume a puiutului meu iubit!
Restul:mitocanie si lipsa de respect la greu:sip e sectie,asistentele se credeau cel putin buricul pamantului ,iar la neonatologie ignorantza totala.Mihnea a avut mici pb si-a tb sa stau 6 zile cu el in spital,simteam ca-mi pierd mintile!A intervenit pina si Tutu sa-mi dea drumul acasa ca n-are nimic copilul si s-au enervate si mai mult,si m-au mai tinut o zi in plus.
De-aia nu-s locuri in Elias dragele mele,ca te tin cu copilul sanatos sa dai in depresie pe-acolo,in loc sa te externeze si sa vina alte gravidutze!Lipsa de locuri nu inseamna ca n-au unde sa interneze mamica,ci ca nu au patuturi libere la neonato.Acolo e blocajul!
Ce sa mai ,sunt o mamica fericita,cu un copil minunat ,care asteapta ok-ul pentru a demara actiunea bb2!
Dr-ul Tutunaru a fost un superom,s-a purtat exceptional,a venit la vizita in fiecare zi,mai putin duminica,dar atunci a fost Ioana,deci fazele astea cu nu vine sa-si vada pacientele nu le mai cred,si eram vreo 4 care nascusem cu el zilele alea!
E deja 2:25 noaptea cind termin de scris povestea nasterii puiului meu;am inceput-o in octombrie si abia acum o finalizez!
E f greu sa fii mamica,dar satisfactiile sunt pe masura:primul zambet al puiului tau,prima intoarcere,prima……… si vor mai fi multe cu ,,prima’’!
Va pup si va imbratisez cu mult drag!



Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Ce poveste frumoasa Teodora! Sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos. Si sa vina ok-ul pentru bb2 cat mai repede!

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Ce poveste frumoasa!
Sa iti traiasca baiatul, sa fie sanatos si sa aiba numai noroc in viatza...


Oana

Un pentru noi...

noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Felicitari Teo, sa-ti traiasca minunea de baietel !!! Foarte emotionanta poveste, mai ales ca o parte din poveste o stiu din fiecare mesaj al tau! Nu am uitat mesajele tale frumoase si mai ales nu am uitat burtica ta mare si frumoasa!!
MIHNEA sa ai o viata minunata alaturi de parintii care te iubesc!!!

Astept fiv-uletul meu norocos de martie-aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Felicitari mamico si sa va traiasca papanashul!

Frumoasa si impresionanta poveste!

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Teo, m-am emotionat tare cand am citit povestea scrisa, desi o parte o stiu din convorbirile si sms-urile pe care le-am schimbat. Mihnea e un scump, e comoara voastra. Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii si impliniri! Si spor la bb2 de indata ce primesti unda verde. 1000x

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Mamicile gatesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Roxie,Oana,Ioana,Flori,Sim pt. fiecare!
Ma bucur c-am reusit sa va sensibilizez cu povestea nasterii ratoiului buclucash!
Aaaa,si dupa ce i-am povestit fazele astea sotului meu,ce credeti c-am primit de la el imediat ce a reusit sa ma vada?Un imens buchet de flori si un ratoi galben de plus cu baterii care macane,canta si danseaza....L-o fi cautat mult pina l-a gasit?
Da,Sim,ai mare dreptate:e comoara noastra cea mai de pretz,cum si Stefan reprezinta pentru voi acelasi lucru,nu-i asa?

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sa iti traiasca puiul si sa fie sanatos si norocos! Si te astept cu povestea nasterii lui BB2.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

TEO ,draga mea ,m-ai facut sa plang ,foarte frumoasa povestea ta ,sa-ti traiasca comoara cu ochisorii ca doua margelute ,sa va aduca numai bucurii .Iti urez mult succes in demararea actiunii bb2 si te astept cu o a doua poveste la fel de frumoasa ca aceasta .Iti urez tot binele din lume .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Sa fiti sanatosi cu totii.. mai duamna!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Teo, sa va traiasca Mihnutzul si va doresc din suflet a doua experienta, cu mai putine emotii si spaime si multa, multa bucurie.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput