Ce ziceti, se poate?

Ce ziceti, se poate? | Autor: ierima

Link direct la acest mesaj


Nu prea imi amintesc un subiect de genul celui care-l voi posta, asa ca daca ma repet imi cer scuze anticipat.
Am intrat deja sub incidenta celor 126 zile de concediu de maternitate(adica am trecut de 6 luni si daca am probleme pot sa-l consum). Am avut 2 zile de concediu , care initial am crezut ca vor fi medicale, dar pana la urma doctorita mi-a dat concediu de sarcina si lauzie, dupa care bineinteles am revenit la serviciu si il voi continua in octombrie. E posibil oare sa-mi iau conncediu prenatal cu intrerupere. Domnitele de la personal se intereseaza si ele. Pe mine m-ar avantaja ca ar fi 85% si nu 75%.
Astept parerile expertilor.

Livia



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate stiu nu exista in mod expres vreo restrictie a legii. Pare ciudata o astfel de situatie de-a uite, nu-i. Ce sa zic nu stiu sa fie vreo restrictie insa frizeaza seriozitatea dupa mine. Daca gasesti un astfel de raspuns te asteptam ca sa stim si noi,

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ierima spune:

Ce crezi Marius, ce raspuns am primit. NU se poate? DE CE? ......
Dupa mine ar fi fost posibil, atat doar ca le dadeam mai mult de lucru la fetele de la personal. Se considera stagiu asimilat ca si orice alt concediu medical, nu se specifica nicaieri ca cele 63 de zile prenatal trebuie sa fie continue, ...
Nu e mare grozavie pentru mine, dar inca o data cei de la CJP isi dovedesc "talentele".



Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

N-am inteles: se poate lua concediu prenatal cu intreruperi sau nu? Probabil e valabil si pt postnatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ierima spune:

NU SE POATE.


Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca imi spune si mie cineva unde scrie ca nu se poate sunt de acord. Dupa mine atunci nu se poate daca scrie unde va ca NU se poate. Dar asa suntem noi obisnuiti ca daca nu e cum credem sau cum suntem obisnuiti deci cutuma curata, inseamna ca Nu se poate si ne consolam. Intrebarea ramane deschisa:
Cine stie unde scrie ca nu se poate?

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput