FIV157

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

PSJ, ai dreptate, mi-am spus parerea in functie de pretul de la Giulesti. Nu m-am uitat la pretul celorlalte clinici, care e intr-adevar mai mare sau mai bine zis diferenta intre pretul ET si restul e alta. Oricum, embrionii ti-i arata peste tot, si la Giulesti si la alte clinici, ramane intrebarea daca ce vezi pe ecran e al tau sau nu.
Kineta si eu zic ca nu e o problema sa incepi folia de AC in z 3.
Kitta, ai facut doar hormonii anti-mullerieni sau si inhibina B? Eu stiam de inhibina B ca arata rezerva ovariana (pe langa FSH), de hormonii astia nu auzisem. Mie acu' mi-a iesit FSH-ul 9,48, mai mic decat ultimele dati, dar ce mai conteaza ca tot pe sfarsite sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Mirela_1nu am facut decat hormonii (atentie nu sunt anticorpi!)anti-mullerieni. Cica astia sunt mai tari decat Inhibina B. L-am facut la recomandarea Dr. Cocei. Sper sa nu imi zica dupa asta ca nu mai imi face ca prefer sa nu ii arat analiza.
Buuun FSH. Poate iese ceva luna asta. Ai luat ceva AC intre timp? L-ai facut dupa AC?
Fetele(stiti voi care!)vedeti ca ne organizam sa ii facem o surpriza Sheritei sa mergem pe 26.01 la Biserica, adica de azi in 2 saptamani! care vreti, care puteti inscrieti-va!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Kitta, eu zic ca e o idee f buna! I'm in!
Mirela, Iepurila, Iana_mari
Aly, asteptam impresiile!


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Kitta, m-am bucurat si eu de FSH, ca-n ultimele luni il aveam 12. Acuma sa se comporte si ovarele pe masura. N-am mai luat AC-uri. Am inteles cum e cu hormonii anti-mullerieni. Da' ai mai repetat si FSH-ul? Cred ca e interesant de facut analizele astea o data sa se coroboreze rezultatele.
Mi-a zis si Cris de botez, sigur ca vin si eu.
Feli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Bey, dupa aia sa va lasati barbatii acasa, trimitetii si voi la o bere cu baietii sa ne ducem si noi la intalneala noastra cu fetele si sa bem pt. Sherica mica, chiar daca e sambata!Asa ca pregatitii de pe acuma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

KITTAam pus datele date de tine pe prima pagina...tu i-ai scris la Panthos,dar el nu face IVM...(poate din cauza ca el nu face IVM,sa-ti spuna ca n-ai nevoie)poti sa-i scrii si la Paraschos..da un copy paste la ce i-ai scris la Panthos,la Paraschos..vezi ce zice..ca stiam ca numai el face IVM...

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Originally posted by ladyxe

Am cautat ceva pe net si am dat peste altceva si nu m-am putut abtine sa nu va arat si voua, iaca:

"in ceea ce priveste problema testarii genetice preimplantare... problema e destul de delicata in tara noastra. Vedeti dvs, aici apare un conflict de interese generat de catre cererea limitata de procedee ART. In mod normal inainte de embriotransfer ar trebui sa se faca o asemenea testare genetica printr-o procedura de hatching cu extragerea unei celule stem din embrion (care are peste 4-6 celule) si cariotiparea sa. Conflictul amintit este urmatorul: clinica FIV nu va mai putea face embriotransferul in cazul unui rezultat dubios, in consecinta nu-si va mai putea incasa banii pe procedurile efectuate. Eu am vazut cazuri de embriotransfer efectuate cu embrioni cu scoruri foarte slabe (scorul embrionar este dat in functie de numarul de celule, egalitatea in dimensiune a celulelor, aspectul citoplasmei, al nucleului, ritmul de diviziune al celulelor, etc.), tocmai din dorinta de a nu pierde onorariul, asa ca ce sa mai vorbim de testare genetica? ar insemna sa-si bata singuri cuie in talpa. dar, avand in vedere ca achitati un pret destul de consistent al procedurii, puteti cere sa vi se arate embrionii la microscop inainte de transfer. "

raspuns dat de un dr pe sit-ul sau.
Ce parere aveti? Traim in Romania.........

ladyxe


ciudat cum se practica in Ro..de fapt nici aici nimeni nu te intreaba daca vrei sa faci PGD la primele doua fiv-uri...aici,se fac doar de la 3 nereusite in sus,sau daca tii tu neaparat...iar procedaura PGD,are si unele dezavantaje care constau in faptul ca,in z3,la 72 de ore de la et,se extrage o celula stem,iar embrionul,daca trece "examenul"este transferat in uter in z5 in stare de blastocist..de ce spun dezavantaj?pt ca aceasta operatiune tine si de dezvoltarea embrionului,daca va reusi sa reziste pina in z5..in stare de blastocist...costul PGD,costa cu 500 de euro mai mult...acuma cind voi face et cu criogenati,nu am sa risc pt PGD...dar in caz de nereusita,data viitoare voi face si PGD...

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anita76 spune:

Buna fetelor si La Multi Ani!

Sunt si eu o aspiranta cu 2 FIV-uri la activ, unul nefinalizat din lipsa de ovocite si al doilea cu un singur ovocit dar nereusit, ambele au fost facute la Giulesti cu dr. M.
Acum mi-am facut niste analize pentru ca vreau sa incerc iar, mi-am facut programare in februarie.
Este cineva care se pricepe mai bine si ar putea sa mi le interpreteze?
Iar in legatura cu donarea de ovocite, stie cineva care este procedura sa te inscrii pe lista la Giulesti, sunt sanse sa ajungi sa primesti?
Ziua 4

Estradiol 75 (Faza foliculara: 21-251 pg/ml Faza ovulatorie: 38-649 pg/ml Faza luteala: 21-312 pg/ml Menopauza (fara THS): <10-28 pg/ml Menopauza (cu THS): <10-144 pg/ml )

LH 6.80 (Faza foliculara: 1.0 - 18 mUI/ml Faza ovulatorie: 24-105 mUI/ml Faza luteala: 0.4-20 mUI/ml Menopauza: 15-62 mUI/ml)

FSH 6.60 (Faza foliculara: 3.35-21.63 mUI/ml Faza ovulatorie: 4.97-20.82 mUI/ml Faza luteala: 1.11-13.99 mUI/ml Menopauza: 2.58-150.53 mUI/ml)

Prolactina 13.04 (1.2 - 29.93 ng/ml)


Ziua 23:

Estradiol 213 (Faza foliculara: 21-251 pg/ml Faza ovulatorie: 38-649 pg/ml Faza luteala: 21-312 pg/ml Menopauza (fara THS): <10-28 pg/ml Menopauza (cu THS): <10-144 pg/ml )
LH 2.65 (Faza foliculara: 1.0 - 18 mUI/ml Faza ovulatorie: 24-105 mUI/ml Faza luteala: 0.4-20 mUI/ml Menopauza: 15-62 mUI/ml)
FSH 2.17 (Faza foliculara: 3.35-21.63 mUI/ml Faza ovulatorie: 4.97-20.82 mUI/ml Faza luteala: 1.11-13.99 mUI/ml Menopauza: 2.58-150.53 mUI/ml)
Prolactina 9.58 (1.2 - 29.93 ng/ml)

Acum o sa merg sa vad cum stau si in ziua 14.

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

Buna fetelor!

Va urmaresc zi de zi de prin nov.,insa acum chiar vreau sa intru si eu in "gasca" voastra pt. ca o groaza de intrebari fara raspunsuri.

Eu sunt Mihaela,am cam multi ani(43),insa am avut sarcini in viata mea,dar nedorite la cea vreme din cauze obiective la mintea mea de atunci.Acum,am gasit ceea ce am cautat,un barbat responsabil si de vreo 3 ani ma chinui sa fac un copil la dorinta lui.Hormonal stau inca f. bine fsh=6.2 lh=7.4,progest=0.61,estradiol=39(in ziua2),iar sotul meu nu are probleme.Cred ca singura probl. e virsta mea.

Acum concret.In dec. am facut primul fiv la Sibiu.Am facut diph. in ziua 21,apoi din ziua 15 de la diph 2 menogon+3 gonal f,asta din cauza ca in urma unei stimulari gresite imi ramasesera 2 cutii de menogon.Au rezultat doar 3 foliculi,unul singur a avut avocit care a fecundat si pe care mi l-a tranferat in a 2-a zi de la punctie cu 3 celule,fara fragmentatii.In ziua 14,bhcg=27.5,insa in ziua 15 am inceput sa singerez f. usor si am repetat analiza care din pacate a fost 29.2.In acel moment am sunat dr si am intrerupt urogestanul(luni).O data cu intreruperea utrog. mi s-a oprit si singerarea,a aparut o scurge maronie care a tinut 4 zile si acum nu mai am nimc.Stiu ca ar fi trebuit ca de luni sa imi fi vemit ciclul,insa...

Ca sa nu ma mai lungesc prea mult,va intreb acel bhcg a insemnat oare ceva?Precizez ca nu am stat de loc in repaos,dupa et m-am urcat in masina si am condus 300 km pina acasa si viata mea a fost f.f. normala in cele2 sapt. de asteptare.Dr. a zis ca viata mea trebuie sa fie ca si pina atunci si ca nu are nici o treaba condusul masinii etc.

Weekend placut tuturor si va rog poate ma lamutiti si pe mine ce am avut????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

misa_21 bine ai venit printre noi...am citit ce ai scris,si imi pare nespus de rau prin ce ai trecut...ceea ce ti s-a intimplat tie,a fost o sarcina,care din anumite motive s-a oprit din evolutie...poate a fost o sarcina, ou gol sau poate embrionul nu a fost de calitate..sigur insa e,ca a fost o sarcina...acest lucru,pe linga faptul ca te intristeaza,ar trebui sa-ti dea sperante pe viitor...sperante pt ca,bhcg-ul nu a fost 0...si acest lucru denota ca organismul tau raspunde foarte bine...in legatura cu cm...scurgerile acelea maro au fost acel cm...unele fete dupa fiv,au avut doar citeva pete...sa te astepti acum,luna viitoare la un cm normal,daca pot sa spun asa,pt ca unele fete dupa un fiv au anumite dereglari...de ex.intirzierea cm,etc...acum ce poti sa faci este sa astepti inca un cm sau doua si s-o iei de la capat...si data viitoare va fi cu noroc...pupici

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput