FIV 125

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

quote:
Originally posted by cris86

Buna fetelor,FELICITARI FETELOR CARE AU REUSIT,SA AVETI SARCINI USOARE SI DUSE LA TERMEN

Nu am mai intrat de mult,pt. ca am fost nevoita sa aman urmatorul FIV din cauze medicale inexplicabile pana acum.Am palpitatii in fiecare zi si de o luna tot alerg sa descopar cauza si nimic sunt sanatoasa tun,si cu toate astea eu nu ma simt bine am TA 9,4 si puls marit.am facut toate analizele posibile,EKG,Eco de cord,holter de ritm si de tensiune,TSH,FSH,progesterot ......TOT si nimic .A mai patit cineva asa ceva in urma tratamentului pt.FIV?????


cristina
http://community.webshots.com/user/cris8674



Neata fetelor!
draga Cris86!
eu nu am facut fiv (probabil va urma in toamna) dar am facut 3 inseminari pana acum. ma simt ca tine, cu diferenta ca tu parca ai tensiunea arteriala 9,5 iar eu o am prea mare : 16 ,9 o aveam acum 2 zile + urechi infundate, ameteli si ceva ca o durere in piept in zona inimii. intr-o noapte nici n-am putut dormi de rau ce mi-a fost. mentionez ca pt IAS am facut stimulare cu ova-mit. sa fie de la asta?
saptamana trecuta am fost la endocrinologie, la dr. Corina Neamtu, care mi-a data cateva analize de facut (calciu, magneziu, potasiu, TSH, AntiTPO, etc) si au iesit bune. aceasta dr. mi-a descoperit problema cu tensiunea mare si m-a trimis la un dr. cardiolog, la care urmeaza sa ma duc maine.
eu deocamdata cred ca problemele noastre se trag de la stresul si chinul prin care trecem in goana nebuna dupa bb. daca mai vrei sa vorbim, eu sunt pe aici.pupici si sanatate multa.

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

cris86, tensiunea ta este mica si, de obicei, organismul incearca sa se adapteze la o tensiune mica prin cresterea frecventei batailor cardiace (pulsul), pe care tu le resimti sub forma palpitatiilor. daca s-au exclus cauzele organice (anemie, prob. tiroidiene, cardiace) eu cred ca singurele cauze ar putea fi stresul si/sau deshidratarea. incearca sa consumi mai multe lichide si sa mananci un pic mai sarat, vezi ce se intampla. iti doresc sanatate si succes in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

marrina, . Dipherelynul il incep din ziua 2 iar din ziua 3 adaug si stimulentele. Prima eco o sa fie in ziua 11 de la CM, dupa 8 zile de stimulare. Acum in functie de prima zi de CM o sa vad cam in ce zi a saptamanii o sa cada. Multa bafta si tie, nu mai ai mult si iei startul. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns licurici2000 spune:

buna, fetelor!
sa va spun si povestea daca v-am spus rezultatul.
dupa 7 ani de incercari nereusite si fara nici o explicatie a acestor nereusite am hotarat sa incercam Fiv. asa ca am incercat sa ajungem la Giulesti, apoi la Medsana dar din cauza perioadei de asteptare am renuntat si am mers la MNL. acolo lucrurile au mers repede. ca atare in oct 2006 eram sub tratament cu diphereline(1 pe zi, 19 buc) si menogon (2 sau 3 pe zi, eu am folosit 22 fiole )- din cate stiu acolo numai cu astea lucreaza. nu sunt nici foarte scumpe (1300 ron)si le-am suportat foarte bine. bafta mea e ca raspund foarte bine la tratament caci si prima data si a doua oara am avut un "cofraj de oua". prima data am donat din ei si am incercat cu cei trei embrioni pusi la purtator. nu a mers. si va spuneam ca imi asum cumva esecul. am stat o saptamana acasa si apoi am mers la serviciu. sunt invatatoare - deci serviciu nu implica decat 4 ore de stat in picioare si putina concentrare caci toti au fost foarte intelegatori cu mine, inclusiv copiii. in ceea ce priveste condusul... simteam in burta fiecare denivelare a soselei. si apoi condusul inseamna si incordarea muschilor abdomenului.
asa ca dupa ce am facut din nou rost de bani, incurajata de succesul unei prietene care a fost in feb 07 tot la MNL si acum are gemeni la purtator, in iunie am inceput iar tratamentul. acumstiu exact datele: au extras 22ovocite si am obtinut 17 embrioni. am pus 3 la purtatot si mai am 12 la congelat. acum insa am stat mai mult in pat. orice as face, in mintea mea descompun miscarile si ma gandesc sa nu incordez muschii abdominali. am mancat ce mi-a cerut sufletelul (cam 50 kg fructe :), am baut capucino in loc de cafea si cand am venit de la bucuresti la iasi am stat pe o perna. dupa embriotransfer tratamentul e cu utrogestan 6pe zi si acid folic 1 la 2 zile.
ce am facut eu dupa embriotransfer a facut si colega mea cu gemeni. sper sa fie o reteta buna si sa va ajute. daca va mai pot ajuta cu ceva, o fac cu placere.
va pup si sper sa imi calcati pe urme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Monilland te descurci foarte bine !FSH micut nu o sa-l mai am in veci,dar macar cat a fost cand am inceput FIV-ul ,adica valoarea 9 si tot m-as bucura.Sa vedem…De exemplu Gabitu ( de la unguroaice) a avut FSH 17 si dupa o luna de AC ( marvelon ) a avut valoarea 9 ,ceea ce mi se pare o maaaaare diferenta, e drept ca probabil conteaza si luna in care se face analiza, ce ovar ovuleaza in luna respectiva etc.Pupici ardeleanco !
Sorceress acolo unde faci tu FIV nu ai posibilitatea sa faci analiza genetica a embrionasilor?Iti doresc multa bafta pt data viitoare!
Cris imi pare rau pentru problemele tale.Vreau sa iti spun ca am o matusa care avea ( uneori mai are) exact aceleasi manifestari,palpitatii de zicea ca i se zbate carnea pe ea si isi simte inima zvacnind etc.Dupa ce tatal meu ( medicul ei de familie) a incercat sa o faca sa inteleaga ca totul e pe baza de stres, pe fond psihic etc ,i-a dat trimiteri si la medicul cardiolog si la cel endocrinolog si in alte parti ca sa ii demonstreze ca nu are nimic.Si asa a fost.Era sanatoasa tun,ma intelegi?La tine probabil e stresul (din subconstient ) care vine de la dorinta cea mare de a avea un copilas.Toate avem acel stres interior, intebari de genul :”Daca nu o sa reusesc niciodata etc?”,dar…trebuie sa ne autosugestionam ca viata e frumoasa si totul va fi bine pana la urma.Bafta!
MRL bafta muuuulta,sa ne tii la current cu fiecare pas!
Lucurici multumim pentru povestea ta, inca odata iti transmit felicitari,sarcina usoara si bebe sanatos!


Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Buna dimineata fetelor,

Pe 11 iulie am o programare la Cocei , pe care din anumite motive , trebuie s-o anulez , daca are cineva nevoie de aceasta programare , i-o cedez cu toata inima , numai sa stiu din timp , ca s-o nu anulez telefonic.
Daca aveti nevoie de detalii , scrieti-mi un PM.

Succes tuturor,

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ati citit articolul? http://www.cotidianul.ro/index.php?id=12022&art=31595&cHash=3396318fe3
Ce zice-ti mai asteptam sa se faca si la noi . Oare cand?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

valeria72 ti-am trimis PM
Scuze de intarziere inca o data dar nu am observat ce sa- i faci neatentia sau stresul poate...

Ma aajuta si pe mine cineva cu problema mea:sotul sa ia deodata cele doua tablete de maca sau separat???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

...sa va salut!Am revenit ieri de la mare unde am reusit sa ne mai relaxam un picut, a fost suuuuper...mai vreau!
La mine azi ziua 42 sa transformat in ziua 1 si daca maine reusesc sa ma trezesc mai devreme as vrea sa imi refac hormonalele sa vad cu ce m-am mai pricopsit dupa fiv-ul asta!
Rubia si sotul meu ia multi-maca, 2/zi -una dimineata si una seara!

Va pupic pe toate!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria72 spune:

Fetelor aveti idee daca pot lua concediu medical in perioada de la ET si pana la rezultat??
Crede-ti ca-mi va da medicul de familie (cel pe care inca nu il am) ?
Daca stie cineva un medic de familie bun din Bucuresti va rog i-mi spune-ti si mie!!

Pupici la toate viitoarele mamici


Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput