FIV 120

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Am avut o zi cu peripetii,intai multumesc pt urarile voaste cu toate ca eu nu sunt prea increzatoare.
La ora 7.30 eram la usa Frailei cu hartiuta in mana nu ma aud strigata la prezenta si indraznesc sa intru la dumneai ii zic ca sunt progamata la eco si ca nu mi-am auzit numele ea zice doamna dvs aveti et azi nu eco,am crezut ca lesin eu venind singura in Buc cu masina,vine prof ma ia prima imi face o eco pana la urma si ma trimite sa vb cu embrioloaga,aceasta dezgheata toti puiutii(7) din care rezista 2,Ana imi da un supozitor si un diazepam imi face un progesteron inj de 100 si hop nu ma dezmeticesc bine ca deja ei erau in burtica,acu problema mare cum mai plec eu acasa,dupa diazepam nu am voie sa conduc 12 ore,noroc ca era cumnatica mea prin Buc si m-a dus in siguranta acasa.
Schema de sustinere este un progesteron injectabil de 100mg pe zi si 1tb de acid folic,endometrul a fost de 13 sau ceva de genul,iar restul parametrilor-canal cervical etc nu mi le amintesc.
Voi face B-hcg pe data de 5.06.
Fug in patut si va pupacesc pe toate sa auzim numai de bine.

Madalina
calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Fetelor ma primiti si pe mine?
Ma indrept si eu spre FIV, pana acum am scris la subiectul Inseminari. Am facut 5 inseminari dar nimic.
Felicitari celor care au reusit sa aibe bebelusi sanatosi si frumosi.
Va pup pe toate si sper sa ma primiti si pe mine in randul FIV-oaselor.
aurel_cris si bafta la stimulare.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

rubia, madalina, nusy...stati cumintele...va fi bine!
kitta- spor la injectoare....yeaaaa-- urasc diphereline-ul! Cine stie ce stari imi va da si gonalul!!!
cellu-felicitari pt. inimioara....desumfla-te bine de tot..si apoi revino acasa...cu puiutul! E taare pretios!
angelia,ramy
ciarli-felicitari!
aurel_cris- eu merg pe 31 la eco ( joi) voi fi ziua 7 de stimulare! Eu am ovare micropolichistice...acum...cu DD inainte cum voi raspunde la stimulare! Oricum am zis din start ca nu vreau multe oute!
Azi am donat sange pt. a afla vsh-ul si leuccitele( daca citeste Sherryca ma cearta ca zice ca iar dau banii aiurea pe prostii )....si intre timp pt. a ma linisti am fost printr-o relatie la spital sa-mi fac un eco abdominal...plus m-a controlat si o dr. de la chirurgie pt. a exclude varianta apendicita!
La eco toate bune si frumoase... si la palpare...ma pune tanti dr. sa ridic si sa cobor picior...etc...concluzie....sunt extrem de balonata...sunt un balon de gaze care-mi dau junghiuri...etc...
Azi am mancat extrem de putin...am baut multa apa...si de la aia eram in matze numa gaze....E groaznic!
Mi-a dat tratam. cu redigest 1 dim...1 seara...si ibutin 1 /zi nush...sa speram ca va fi bine!
aaaaa..apropos... tanti dr. imi zice...fara fructe, legume sucuri..proaspete..dulciuri..totul fiert...fara grasimi...of... pai eu de unde iau vitamine???
Cu somnul...la fel...mai deloc...sper ca daca incep stimularea..poate va fi alfel!
Maine fac prima sarja de gonal....mi s-a spus ( Flory-asistenta- care mi-a si aratat cum sa-l execut) sa-l fac pe la 17,30 pana la max. maximorum ora 20!Fetele care ati facut gonal la ce ora va injectati??
Va pup pe toate mamici, burtici, aspirante asa ca mine...fara exceptie!
edit:micky-sedere cat mai scurta pe aici si cat mai lunga pe la Odisee! o vorba buna, un sfat , o informatie intotdeauna se vor gasi... speram sa-ti fim de ajutior!Sa dea DD sa-ti indeplinesti visul cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

danyalo iti multumesc pentru primirea facuta, stiu ca aici voi gasi intotdeauna un sfat si o vorba buna. Stiu ca toate fetele sunt dragute si gata sa ajute in orice moment. Sunt momente cand nu ai cu cine sa vorbesti de diferite probleme, mai ales cand iti doresti un bebe si ceilalti nu inteleg.
Va pup pe toate.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

ANGELIA merci mult
NUSY mi-ar face placere si eu tot la 7,30 sunt acolo
KITTA multa bafta,de data asta va fi cu noroc vei vedea
MADALINA 28 bine ca ai ajuns acasa cu bine ai grija de puiuti acum
MICKY merci
DANYALO am inteles,totul va fi bine,incearca sa te relaxezi.Eu am intrat in sesiune si nici nu mai am timp sa ma gindesc la FIV,emotiile s-au mai potolit deocamdata.Cred ca ma vor apuca in perioada ET-ului,incerc sa nu ma stresez prea tare ce va fi va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Salut fetelor!
Ma bucur ca aveti spor la scris, eu tin pasul cu greu...
Marrina, am facut Dipherelline in z21 iar a doua zi dupa CM am inceput sa iau mycroginon. Sincera sa fiu sunt bulversata si nu mai pricep nimic. Oare eu cind voi face analizele hormonale? Oricum dr. Albu de la MNL m-a chemat marti la cabinet sa verifice sa nu existe chiste, desi n-am avut pina acum asa ceva, dar vrea sa fie el sigur inainte de stimulare. Sper totusi ca cei de la MNL stiu ce fac...
Chiar vroiam sa va intreb ceva:
1. daca la MNL se semneaza vreun protocol
2. cind se plateste pt fiv, dupa stimulare?
Zouzou, multumesc pentru incurajari . Ma bucur ca esti puternica si iti gasesti resurse sa ne mai sustii si pe noi. DD sa iti ajute sa iti implinesti dorinta si sa iti trimita copii buni.

Bafta si rabdare fetelor care asteapta rezultatele.
Doamne Ajuta!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Rubia: am facut ET pe 19 mai si m-au chemat pentru BHCG pe 29 mai.

Micky: bun venit si multa bafta!

Aurel:OK, vorbim pe PM cum ne recunoastem.

Dany: Multa bafta!

Madalina: sa dea DD sa fie bine...in final si M. accepta injectabilul?

Alina: uff...din pacate eu nu stiu sa-ti raspund la intrebari.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

nusy Deci schema cu compensarea Gonal-ulul o pot face numai daca stiu din timp cu ce voi face stimularea, altfel... risc sa raman fara medicamente asteptand sa aduca la farmacie. si...relaxare!

KoraPopSi eu sunt interesata de Cetrotide pe care mi l-au recomandat doctorii pentru ca rezultatele mele la prima stimulare (cu Diphereline) au fost foarte slabe. Dr. Cocei mi-a spus ca se foloseste in general in cazul FSH-ului mare dar rezultatele la Giulesti nu sunt foarte bune cu aceasta inhibare cand se face la FSH mare si din cauza acestuia, nu neaparat a inhibitorului. Face parte dintr-o clasa diferita de inhibitoare decat Dipherelinul. FSH meu e bun dar pentru ca stimularea a fost proasta anterior am ales aceasta inhibare la propunerea doctorilor.
Daca mai afli ceva de Cetrotide te rog sa-mi spui si mie. Ai aici preturile:
http://www.msf-dgf.ro/msf-dgf12/result_dencom.asp
Am pus mai jos si prospectele.

La eco, asa cum te-ai gandit si tu, se verifica endometrul si ovarele.

Arina21 Pe prima pagina a topicului gasesti analizele cerute pentru FIV la Giulesti. La hormonale: ziua2-FSh, LH, estradiol, Prolactina; ziua 21: progesteron. Apoi cultura de col: Chlamidia, Micoplasma, Ureaplasma; secretie vaginala cu culturi din secretie si Papanicolau.
Cu siguranta vei avea nevoie de HSG sau laparoscopie. Iar monitorizarea poate iesi buna chiar daca trompele nu sunt OK asa ca n-ai rezolvat nimic daca nu stii cum stai la capitolul asta. In principiu iti propune inseminare daca trompele sunt OK, nu se arunca din prima la FIV. Eu zic sa-l lasi pe dansul sa-ti spuna ce sa faci in continuare, tu doar mergi cu analizele pe care le ai, inclusiv spermograma.
A, si nu uita sa-ti faci programare din timp, adica in 11.06 te pui serios pe telefon si insisti. Pe Cocei o prinzi mai repede la celelalte cabinete unde are consultatii.

madalina28 Iti tin pumnii ca cei doi puiuti sa se transforme in 2.

dream1971
Sa te ajute Dumnezeu sa decurga torul bine si sa va vedeti cu bine peste 7 luni, ca 2 au trecut deja!

rami73 Am descris mai sus motivele pentru care Nemtu, Cocei si Marinescu au hotarat sa fac inhibare cu Cetrotide, rezultatul prost al stimularii anterioare (9 foliculi din care doar 3 ovocite) comparativ cu analizele mele hormonale care erau OK.
Din ce am citit tratamentul se incepe in ziua 5 sau 7 de stimulare, in functie de doza de Cetrotide. Pun aici prospectele poate te ajuta:
http://www.genevaromfarm.ro/romana/download/CETROTIDE%200.25%20mg%20Prospectul%20pentru%20pacient.doc
http://www.genevaromfarm.ro/romana/download/CETROTIDE%203%20mg%20Prospectul%20pentru%20pacient.doc
Ti-am trimis si un PM.

Cellupentru inimioara.

ciarli Felicitari!

Micky 2007
Multa bafta si sa fii dupa primul FIV!

alina_alexandra Eu intelesesem de pe aici ca e normal sa vina CM daca incepi Diphereline in ziua 21. DAr oricum dr. tai stiu mai bine ce tratament vei urma. BAfta!

M-am intins cam mult dar am gasit putin timp sa va scriu. Va doresc multa bafta tuturor! Sa va vedeti visul cu ochii!









De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Marrina: ai timp sa le procuri,pentru ca stii schema de la inceputul tratamentului( mie mi-a zis-o de la inceput).Si cum inhibarea dureaza 2 saptamani,ai tot timpul sa-ti faci rost.Desi,la mine a durat 2 saptamani pana mi l-a adus intrucat farmacista a incercat intai la depozitele din C-ta...negasind, a comandat la Bucuresti.Deci,in mod normal nu cred ca dureaza mai mult de o saptamana.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

danyalo eu fac gonal la ora18 asa mi l-am programat ,cred ca depinde de fiecare cand vrea sa-l faca,

Mergi la inceput