Faianta in baie

Faianta in baie | Autor: simonique

Link direct la acest mesaj

Buna, ne-am apucat de pus faianta in baie si as avea si eu o intrebare: cum e mai bine sa pui faianta, pana sus la tavan sau sa lasi o portiune cu var?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Dupa cum sti din pozele noastre, noi am pus faianta in bai pana la 1.80 (cu tot cu brauri), iar in rest un var semilavabil sa poata respira peretii. Mie imi place mai mult asa

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=31" target="_blank">aici ne puteti vota poza "VIN2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Depinde de baie. Daca are geam se poate lasa pana la 1.8 m, ca se aeriseste, dar daca nu are geam e mai bine sa fie pusa pana sus ca altfel poate face mucegai iarna, pe la colturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Nu numai ca e mai usor de intretinut o baie cu faianta pina la tavan dar e si mai bine dpdv vizual.
Niste pereti placati cu faianta in totalitate creeaza impresie de spatiu largit fata de cei "fractionati", "taiati" de linii si culori.
Daca nu cumva alegi sa angajezi un designer/arhitect care sa-ti indice cum sa te joci cu contrastele nuantelor (dechise/inchise) cred ca ar fi bine sa optezi pentru o singura culoare (si maximum inca una, in ton) si-un accent.
De pilda, alege crem si caramel cu accent-ul "auriu" sau gri si bleu-vert cu accentul "rosu". Cind ma refer la accent ma refer la accesorii si eventual un alt element de design care rupe monotonia unui perete imbracat in faianta.
Din cite am observat pina acum, cele mai frumoase si "ingrijite" bai sint cele placate intr-o singura culoare (sau ton sur ton,gresie+faianta) si cu detalii in culori puternice sau spectaculoase, fara sa devina incarcate sau repetate obsesiv.


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Baia mea nu are geam si nici nu e mare, deci dupa sugestiile voastre am ales sa pun pana sus. Ca si culori am ales alb cu verde brotacel in partea de jos...pun poze cand o termin
Multumesc inca o data pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Simonique, asteptam poze - ti-am scris si la subiectul cu bucatarii

Mergi la inceput