Usi de la Proges

Usi de la Proges | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj

Are cineva usi cumparate de la Proges,Masonite?
Noi le-am montat de o luna, intre timp s-a lucrat la pereti, iar acum nu se mai inchide niciuna.Si ca sa fie tacimul complet...cind am scos banda de protectie s-a jupit si autocolantul pe ici pe colo.
Credeti ca se poate face ceva?

ina C

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alic spune:

nu ai garantie la usi? apeleaza la asta....

ALICe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Cu schimbatul usilor este belea mare, indiferent de unde le cumperi, pentru ca nu sunt montate cum trebuie ( meseriashii lui peste!).Noi am avut tare mult de tras cu ele. Le-am montat inainte de santierul propriu-zis, tot asa le-am protejat cu banda adeziva...Intre timp gletul de pe pereti <<a lucrat>> si a facut practic imposibila inchiderea oricareia dintre usi. A fost nevoie sa vina un alt mester, sa<<scobeasca>>pe langa toc pana le-a facut sa se inchida. Ulterior le-am fixat cu niste holzsuruburi lungi , asa cum se fixeaza cele de termopan. Nu e tocmai estetic, dar asta a fost solutia...In mod normal, la fixare ar trebui sa le puna o banda izolatoare intre ele si zid, inainte de a pune spuma de fixare, ca sa impiedice ca peretele sa mai <<lucreze>> asupra tocului. La noi asta a fost drama renovarii: nu am crezut ca se vor mai inchide vreodata! Cat despre autocolant, eu am gasit de vanzare in aceeasi nuanta si am mai reparat <<bubele>> aparute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Edessa, m-ai speriat, sper sa nu patesc si eu acelsi lucru; suntem inca in curatenie; am montat tocurile usilor, tot asa, inainte de renovare; pe cea de exterior am montat-o tot socrul meu, dar nu am stiut ca e nevoie de banda; am auzit ceva la magazinul de unde am cumparat usa, dar ne-am imaginat ca e vorba de banda protectoare pentru usi...

ps. usile de interior le-am prins din capul locului cu holsuruburi
ALICe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Pe cea din exterior cum ai montat-o? E metalica sau de lemn?Cu ce ai fixat-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

usa de exterior este metalica; a fost sudata in partile laterale (am infipt niste bucati de fier beton in perete, de care a fost prinsa usa prin sudura); in golurile ramase am bagat polistiren si-apoi am izolat-o cu spuma poliuretanica

ALICe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

La usile metalice nu ai de ce sa iti faci probleme ca ar <<lucra>>zidaria asupra tocului. E OK, cu conditia sa nu ti se blocheze( Doamne, fereste) si sa trebuiasca sa o spargi. Problema este doar cu cele de lemn, de MDF...care reactioneaza cam...neprietenos la santier!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi.dumi spune:

AJUTOR!!! Am cumparat anul trecut usi de interior de la Proges (din Brasov), am facut cateva lucrari, zugraveli, rigips, faianta si acum nu se mai inchid. CE POT SA FAC? Orice sugestie este binevenita, cu o exceptie: nu ma incurajati sa le arunc, ca ieri eram la un pas sa fac asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Pot sa-ti spun ca la mine 3 din 5 se inchid.Cica "lucreaza peretele".
La doua dintre ele au venit "meseriasii" si au spart in jurul tocului.
Au mai ramas cele de la baie si bucatarie care au faianta in jur.Mai asteptam, desi , sincer, nu stiu ce astept...poate "lucreaza si faianta".

Am mai auzit de "reglare din balamale".

SUCCES!

ina C

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

Ina - carina - Violeta - doroty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi.dumi spune:

Am incercat sa le reglam din balamale dar deja sunt destul de stranse si nu se mai poate. Un prieten a venit cu ideea de a "taia" putin din usi in partea in care nu se inchid si apoi sa le cantuim, dar nu stiu daca e o idee prea buna. Sa spargem in jurul tocului nu ,erge ca si eu am faianta (la bucatarie, caci acolo e problema cea mai mare). Ce ziceti sa incer cu taiatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

...Noi am spart pe langa toc. Sa zic ca am avut un pic noroc ca nu aveam faianta decat pe una dintre parti...Dar la usa de la bucatarie NU a mers altfel!...La alte doua am reusit sa la facem sa se inchida dupa ce le-am fixat cu holzsuruburi iar in prealabil <<scobisem>>din spuma poliuretanica si apoi am pus distantiere din nou ( parca asa se numesc- niste lemne cat latimea usii).
Grea treaba cu usile astea...! Dar dupa ce <<inceteaza sa lucreze>>zidaria din jur, rezultatele sunt chiar deosebite...Nu am crezut ca o sa schimbe intr-atat fatza casei niste usi!
Deci...CURAJ!

Mergi la inceput