Sarpe, ce-i de facut?

Sarpe, ce-i de facut? | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Avem un sarpe sub placa de beton care este ca o alee in fata casei. Anul trecut prin octombrie iesise la soare si cand a iesit baiatul cel mare (7.5 ani)cu bicicleta afara a strigat ca e un sarpe, bine-nteles ca sotul meu a crezut ca face glume, a iesit afara si era un sarpe mic care a fugit repede.

De atunci nu l-a mai vazut nimeni si am crezut ca dus a fost. Dar azi, cand se intorcea mama de la scoala, dupa ce l-a dus pe baiat, era iar la soare sarpele, de data asta mai lung si mai gros. S-a incolacit in jurul unei hortensii si a fugit dupa aia sub placa de beton. Eu inca nu-mi revin, de mama nu mai zic, ca-i terminata, eu am oroare si frica imensa de serpi.

In sfarsit, am sunat la primarie si au zis ca o sa ma sune si sa trimita pe cineva. Pana atunci nu mai ies din casa. Mi se inmoaie picioarele numai cand ma gandesc ca am umblat cu mainile printre florile alea si putea sa iasa oricand, ca sa nu mai zic de lasatul carutului cu bebe la soare, in timpul asta.

Voi ati mai patit asa ceva??? Ce-i de facut. Va rog, sfaturi!

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Roxana si in Finlanda avem serpi in mediul rural.Aici cele mai intilnite sint viperele dar nu stiu exact ce specie deoarece arata usor diferit de cum stiam.
Citeodata vara pe sosele vad cite una.
Ce fel de sarpe aveti?Poate nu este veninos?

Sabina
mamica lui Joel si a Nonei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Aiska Sabina nu stiu ce fel este. Daca este tot cel de anul trecut, cel mai probabil, a mai crescut. Are pana intr-un metru si ca grosime, mai subtire decat mana. Eu nu l-am vazut, cred ca picam jos, ca numai cand ma gandesc si imi tremura picioarele si mi se furnica pielea. Doar mama l-a vazut acum.
Ii astept pe cei de la primarie. Pana una-alta, ies prin garaj din casa...
Nu cred ca-i veninos totusi, cel putin asa sper.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Probabil ca nu exista serpi veninosi in Montreal, in afara cazului in care au fost adusi.
Cheama "Humane society",
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Poate ca e un sarpe de gradina?
Serpilor le plac locurile umede si uneori se ascund asa cum spui sub pietre sau prin iarba si fan.Nu sint periculosi dar e foarte neplacuta situatia.
In Finlanda nu exista legi cu privire la serpi dar banuiesc ca la voi este altfel?

Sabina
mamica lui Joel si a Nonei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

S-ar putea sa fie de gradina. Noi nu suntem in centrul orasului, mai prin suburbii. Indiferent, tot sarpe este pentru mine. Dupa cum va ziceam, am sunat la primaria locala si ii astept, numai sa vina mai repede.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Sabina, nu stiu care este legislatia. La primarie au un serviciu pentru animale mici si au zis ca o sa trimita pe cineva, banuiesc ca o sa incerce sa-l prinda. Va spun ce au facut dupa ce vin. Si eu cred ca nu sunt periculosi totusi, cel putin asa imi fac curaj, ma gandesc ca daca era veninos, incerca sa muste.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

O fi sarpele casei.
...parca era o legenda in care se spunea ca sub pragul fiecarei case e un sarpe care o protejeaza si ca nu-i bine sa-l omori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Au venit astia de la primarie si au zis ca daca nu-i in iarba nu pot sa-l prinda. Ne-au spsus a luam curse de soareci si sa punem pe la gaurile de sub placa de beton. Au zis ca trebuie sa fie unul de gradina si ca nu-s periculosi...

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Pitilache, brrrrr! Si mie mi-ar fi frica in locul tau. Nu vreau sa te sperii mai rau decat esti dar ma pun in locul tau si ma bucur ca nu sunt, daca intelegi ce vreau sa spun. Probabil ca cei de la primarie o sa vina cat de curand sa-l ia si apoi o sa stati linistiti. Bine ca nu v-a atacat pana acum. Brrrrr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

quote:
Originally posted by daniella4

O fi sarpele casei.
...parca era o legenda in care se spunea ca sub pragul fiecarei case e un sarpe care o protejeaza si ca nu-i bine sa-l omori.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"



Of,a mai fost acum ceva vreme un subiect cu "sarpele casei" , si acum mi se ridica parul pe mine.Pitilache,sper sa scapi de sarpe si de stres!


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput