probleme de concentrare

probleme de concentrare | Autor: buciurlerica

Link direct la acest mesaj

Sunt mama unei fetite de 4 ani si 2 luni- copil unic, obtinut cu greutate si dupa multi ani. In septembrie 2006 fetita a inceput gradinita.Nu a plins cand am lasat-o acolo fiind foarte prinsa cu noile jucarii si cu cercetarea noului mediu. De atunci pana acum a mers cam 3 luni in total la gradinita facand pauze dese datorita racelilor. Adaptarea ei este destul de greoaie fiind un copil timid si emotiv. Se joaca mai mult singura, si este tacuta pana cand copii incep sa plece acasa-ea pleca printre ultimii,. Maninca f.putin si doarme arareori la gradinita. Doamna educatoare imi spune ca destul de greu o face sa spuna poezia pe care au exersat-o si atunci cand o face o spune incet. Noua, parintilor, ne povesteste cate ceva din ce s-a intamplat la gradinita trasa de limba insistent.Poeziile invatate ni le spune sau chiar cantecele. In schimb cand se lucreaza cu creionul nu se descurca aproape deloc. La gradinita se fac teme in care copilul trebuie sa incercuiasca, sa coloreze, sa marcheze dupa o tema data. Cu fetita mea doamna nu are nici un rezultat. Mazgaleste foaia si atat.Am incercat si eu sa lucrez cu ea pe caiete specifice .
Daca este de colorat face cateva miscari deordonate de colorare si gata. Daca trebuie sa incercuiasca face o spirala in care intra si alte elemente decat trebuie si gata s-a plictisit. Nu are rabdare, nu se concentreaza, noi parintii ne pierdem si noi rabdarea ne sporeste ingrijorarea.Daca o punem sa arate cu degetul se descurca cand este atenta. Este adevarat ca noi parintii nu am prea lucrat cu ea in acest mod pana la gradinita. Doamna educatoare ne spune sa o lasam in pace intrucat are o viata sa tot invete sa faca aceste lucruri. Dar tot dansa spune ca numai fetita noastra si inca un baiat nu se descurca. Rugam din suflet medicul sau psihologul sau acei parinti care citesc randurile noastre si s-au confruntat cu astfel de probleme sa ne dea un sfat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Copilul la aceasta varsta nu se poate concentra mai mult de 15minute pe sarcina de lucru.Eu cred ca trebuie sa ai foarte multa rabdare.Cumpara carticele cu povestile care-i plac fetitei tale ,coloreaza tu, starnese-i curiozitatea(cumpara carticele cu imagini mai mari si mai usor de colorat),creioane cu personaje din desene,eventual cumparati-le impreuna.O sa vezi ca in timp se va descurca.Nu o certa daca nu coloreaza foarte bine lauda-i fiecare desen.Mai sunt niste puzzeluri simple care sunt foarte bune (pentru dezvoltarea atentiei).Implica-te mai mult in jocurile fetitei tale.Nici fetita mea nu-mi povesteste nimic din ceea ce face la gradinita.Asa ca multa rabdare si succes!Incurajea-ti fetita si lauda-i fiecare realizare .

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Ceea ce trebuie sa faci este s-o incurajezi.Sa spuna poezia sau cantecelul si cand sunteti cu prietenii sau bunicii sau vecinii.Capatand incredere in ea va reusi sa vorbeasca putin mai tare ca sa se faca auzita.Daca nu vrea acest lucru nu o forta.Poti s-o inregistrezi ca sa se auda.In privinta desenatului, poti sa iei culori sau carioci si sa faci labirinturi. Daca se loveste cu creionul de peretii traseului poti sa-i spui "iar ti-ai facut un cucui". O sa se amuze.Sau tu colorezi o portiune,ea o portiune.Deci, nu uita de incurajari si nu te enerva.Daca ii vei face observatii se va inhiba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

eu inclin sa cred ca tine de faptul ca ea a exersat mai putin decat ceilalti copii - spun asta pentru ca am patit si eu ceva similar, la gradinita unde merg cu baietelul meu; toti ceilalti copii pareau asi in ale desenului si al meu nici nu vroia sa puna mana pe creion. Incepusem si eu sa-mi fac probleme pana cand intr-o zi tema jocului a fost sa contruiasca un lego (ceea ce facusem si noi acasa) si
spre surprinderea mea si a animatoarei al meu s-a descurcat cel mai
bine, adica a fost cel mai interesat si a lucrat concentrat de la inceput pana la sfarsit.Probabil tine si de preferintele fiecaruia caci eu nu-l pot convinge sa deseneze - daca se intampla sa faca o mazgalitura cat de mica ma intreaba cu insistenta sa-i spun ce e aia si e foarte frustrat ca nu stiu sa-i spun.

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput