ajutor!nu pot sa ma controlez!

ajutor!nu pot sa ma controlez! | Autor: baicualina

Link direct la acest mesaj

nu stiu ce sa fac atunci cand sant pusa in situatii neplacute sau care nu sant in concordanta cu ce ar trebui sa fie(aici vb despre persoana de langa mine sau mama care mereu a fost langa mine si m-a sustinut in toate!)

desi initial sant nimicuri, devin asa mari probleme ca ajungem sa nu mai vorbim sau sa ne para rau dupa pentru ce am spus....
Mai ales ca exista si bebitza nu pot sa tac!trebuie sa zic(daca i se intampla ceva), sa cicalesc(pt un copil trebuiesc facute multe!) si tot asa!
ce sa fac?sa tac nu pot!parca ma mananca in capul#12288;pieptului daca incerc sa nu zic nimic...sau sa trec peste inchizand ochii!

ce ma sfatuiti??
multumesc anticipat!

Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Pai tie iti plac situatiile tensionante, se pare ca nu!
Atunci incearca sa le eviti pe cat posibil...
Cum?
Uite eu de pilda mai mereu o am pe mama langa mine, care bineinteles le stie pe toate, si de fiecare data cand imi zice ceva zic ca ea si fac ca mine.
Evit sa ma cert cu ea pe cat posibil, desi uneori recunosc ca nu ma pot abtine!
Mai nasol e ca atunci dupa ce ma cert imi pare rau si imi imaginez ca poate intr-o zi nu o sa o mai am si imi va fi tare dor de ea atunci!
Asa ca,mai lasa si tu de la tine!
Si poate nu crezi, un ceai calmant, o valeriana face minuni!
Numa de bine!

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Inlatura sursa de stres, cine te streseaza spune-i. Explica-le ca esti mamica, ca tu aa doresti sa faci lucrurile iar daca situatiile degenereaza nu mai apela la altii sa te ajute si astfel sa te streseze.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 11 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Cand esti pusa in situatii neplacute nu este bine pentru nimeni (nici pantru tine, nici pentru copil, nici pentru cei care te iubesc dar te supara fara sa vrea) sa taci si sa ingiti. Nu este insa bine nici sa te certi cu cei dragi. TREBUIE SA INVETI SA TE CERTI FARA SA TE CERTI:
- sa intelegi ca majoritatea oamenilor "calca pe bec" neintentionat, ca de fapt vor sa faca bine si se trezesc ca fac prostii; sau ca au niste motive pentru care au facut ceva - daca aflii ce motive au avut vei vedea ca lumea nu e asa de "nebuna" cum pare la prima vedere.

- sa nu te enervezi - oricum nu-ti rezolva probelmele enervarea;

- sa inveti sa-ti spui parerea politicos, dar ferm, sa vii cu argumente, sa asculti argumentele altora. De exemplu noi aveam o bona cam incapatanata pe ici pe colo; cand voiam sa o conving sa faca ceva - gen sa nu mai legene copilul pe picioare - veneam cu diferite carti, articole, etc. si-i citeam pasajele respective. Nu voiam sa simta ca parerea ei nu conteaza pentru ca ea era foarte importanta pentru copilul meu, deci si pentru mine.

- sa nu-ti jignesti cu nici un chip interlocutorul;

- sa te gandesti mereu ca faptul ca au loc diferite discutii - chiar daca in contradictoriu - e un lucru bun, pentru ca astfel toata lumea invata ceva si merge mai departe, se clarifica unele situatii, se sting tensiuni. Conflictele mocnite pot degrada in timp chiar si cele mai frumoase relatii de familie.

- sa nu te temi ca asculta copilul; daca inveti sa discuti in contradictoriu politicos si civilizat copilul nu are decat de invatat din asta.

- sa nu renunti; unele batalii nu se castiga de la prima runda.
Bafta!

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

Aliceesti o scumpa....mersic pentru mesaj!e asa de mult adevar in tot ce ai spus...insa stiu ca imi va fi greu sa-ti urmez sfaturile!sa stii ca nu ma las!am declaratrazboi stresului si nu oamenilor!am sa incerc sa-ti urmez sfaturile chiar daca nu voi reusi din prima, mereu ma voi uita pe notitele pe care le-am facut dupa mesajul de la tine si care imi vor intra in cap in scurt timp sper...

Luna, Giulia

multumesc fetelor!

ALINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Cand simti ca vei spune ceva ce jigneste du-te intr-o alta camera si descarca-te acolo cum vrei. Ia-ti o perna drept "interlocutor". Cicaleste-o cat vrei. Unei perne nu i se intampla nimc rau, insa daca iti versi nervii pe o persoana, o incarci cu toata rautatea, frica ta, si nu este corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:



alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Atunci cand lumea ti se pare un infern gandeste ca poate tu esti luminita de la capatul tunelului.Aranjeaza-ti intr-un jurnal (chiar pe net) gandurile. Scrie ce te enerveaza, care crezi ca este cauzaq si cam care este solutia.Alege mai multe alternative de solutionare si aplic-o pe cea optima.Exista multe cursuri de dezvoltare personala.Poti sa te inscrii la un astfel de training.Cu rabdare (care se educa) vei reusi sa depasesti situatii limita.

Mergi la inceput