ascultati hip-hop romanesc?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

"mie mi se par chiar destepti la capitolul versuri, au niste texte interesante...de fapt, la un momentdat auzisem cum ca muzica sau textele (nu mai tin exact minte ca am imbatransit si eu ) ar fi "importata" din state..."


Pai uite cam la asta ma refeream......cu originalitatea,dar bine,chestia e discutabila,depinde din ce punct de vedere privesti...
Versurile exprima realitatea,e drept,insa,intrebarea e alta:cati din cei care asculta(si ma refer la copiii necopti la minte,nu la noi,astia trecutii),invata ce trebuie din versurile astea?



BRENDA

CU CE VITEZA AR TREBUI SA MERGI SPRE APUS PENTRU A NU SE TERMINA NICIODATA ZIUA?
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

"...mi-am invatat si calul sa dea din cap in hip-hop!"

Letivube, prima data cand am ascultat hip-hop romanesc era pe vremea underground a casetelor cu coperti alb-negru, cand trupele erau impartite in Sindicat (R.A.C.L.A., Parazitii, Deceneu (fost Getto-Daci), Morometzii...) si Cartel (B.U.G. Mafia, Il-egal, La familia...); de atunci mai mult mi-au placut cei din Sindicat, atat pentru versurile mai elaborate, cat si pentru atitudinea mai putin violenta decat ale celor din Cartel.
Muzica era mai mult decat slaba ca sound decat cea de azi, numai scratch-uri si injuraturi gratuite, teribilisme de pustani care vroiau sa scrie istorie... tocmai de aceea mi-au placut doar Parazitii si R.A.C.L.A. desi piesele lor erau inferioare celor de la B.U.G. Mafia.

Mi-au mai placut episoadele "Anarhia" (R.A.C.L.A feat. Cargo), "Nu mai uita" (R.A.C.L.A feat. Anda Adam) si "Ridica-ma la cer" (B.U.G. Mafia feat. Loredana) iar acum nu mai ascult alta trupa de hip-hop in afara Parazitilor (asta in momentele cand vreau sa ma simt "in cartier").
In ciuda beep-urilor dese, imi plac ca sunt o trupa de atitudine, cu mesaje care merita tinute minte si daca nu esti fan al genului. Iar faptul ca sunt solicitati pentru coloanele sonore ale unor productii internationale e o dovada ca sunt up-to-date in bransa.

P.S.: Fara Zahar si Sotto Inteso se pun?


Parazitii rulz!

Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hanuska spune:

Aoleo ce oameni , ce cantareti, scuze dar sunt penibile aceste formatii , mai ales din romania .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by Hanuska

Aoleo ce oameni , ce cantareti, scuze dar sunt penibile aceste formatii , mai ales din romania .



Da' adica de ce "mai ales din romania"?Aia din afara or fi mai intelijente?Prefer sa dau din cap pe "strazile" lu' Tataie decat sa ma pofteasca unu' de-al de 50cents la "candy shopu'" personal!


www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mie nu imi plac nici astia din Romania nici cei de afara. Ca sa imi placa o muzica trebuie sa ma pot identifica macar un pic cu starea de spirit a alora care o canta si cu mesajul pe care vor sa il transmita, sa imi spuna ceva la un nivel mai profund. Sau sa imi placa pur si simplu ca exercitiu intelectual (ca de exemplu muzica clasica). Asa ca din considerentele de mai sus, nu imi plac hip-hop, dance, dar nici jazz-ul... Daca ma loveam zi de zi de problemele despre care canta ei cu viata de cartier si cu "ba-e-tzasii" probabil imi placeau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hanuska spune:

Cind am zis cei din afara ma gindeam la o trupa care imi place mie , singura din curentul asta muzical se cheama "Manau" si sunt din Franta, in rest toti sunt o apa si un pamint

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Ascult hip-hop romanesc si imi place mult. Drepr ca unele formatii si-au facut piesele mai comerciale, insa oricum sunt fine.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

nu prea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Mie imi plac f mult Parazitii, textele fara obscenitati bineinteles, cele care se pot da la televizor, cum s-ar spune. Mai demult imi placea si BUG Mafia (cand aveau melodiile alea cu "Poveste de strada" "Ridica-ma la cer" "Romania"), dar acum nu prea mai imi plac.
Mi-a mai placut asa cate o melodie de la RACLA, La Familia, cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

Mie nu-mi place hip-hopul,in general.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput