Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Cellena si noi experimentam de zor ridicarea in fundulet,asa se oftica cand pica in nas sau eventual cand cade prea de sus si nu poate sa se ridice repede.Si eu care ma temeam ca e mototol,azi a fost numai in fund,e suficient sa-l pun la 45 de grade ca se ridica la 90.Chiar si de jos reuseste pana la 45 apoi pica pe spate ca e capu' greu.
Angelique al meu mananca max 120ml la o masa,de 4ori pe zi.De 5ori daca nu reusesc sa-l mai pacalesc sa suga.Noaptea nu ii dau bibe,cand se scoala ii bag tata in gura si pana se prinde el deja a adormit.
Azi am stat numai pe afara,ii trece lui raceala cand o sa-mi vad ceafa.Acum a adormit,special sa nu mai doarma la noapte.Nu pot sa-l scol ca mi-e mila,a supt si el un pic,s-a linistit si gata a adormit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Dana nu are nimic daca stati pe afara, din contra e indicat. Noua ne recomanda pediatrul mereu sa iesim cand e bolnav daca nu are febra. Aerul de afara ajuta la desfundarea nasucului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Si-a facut fimiu un program demential de somn. Se culca la 7-8 si se trezeste la 7-8. Asta de cand stau la soacramea(vreo 2 sapt)... O avea vreo legatura??? E mai liniste, adevarat... Fara tv aprins in camera, etc... Hmmm ! Problema e ca se trezeste daca indraznesc sa ma ridic de langa el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Angelique, ema mananca 130 ml la primele 2 mese din zi, la celelalte 3 ii fac 165, dar nu mananca intotdeauna tot. Doctorita a zis ca tb sa manance cam 130 - 150 ml pe kg de greutate in 24 de ore. Adica la ema cum are 7 kg, ar fi 7 * 130= 910 ml pe 24 de ore, dar ea bea cam 700 ml, probabil ca restul se aduna de la mine.
O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Buna fetele,

Bebeii care papa laptic praf cam cat beau la o masa si cate mese pe zi?Al meu papa din ce in ce mai putin si ma dispera chestia asta.Va pup pe toate intru mai tarziu ca l am lasat un pic cu tati si deja plange dupa mine.

Mamica printului Stefan Lucian

Draga Angelique, Achim are 5 mese a 200 ml fiecare. In total bea cam 950 ml pe zi intrucat mai lasa uneori cate ceva in biberon.
De la 3 luni mananca asa.
Cum ai oprit laptele pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Am uitat sa spun ca pitpalac are 8 kg si bea doar lapte praf.
Azi mergem la control sa vedem printre altele ce ne invata despre diversificare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Neata,hai la munca...
Eu am zis nu la cereale deoarece de o saptamana nu citesc altceva si m-am ingrozit.au vitamine,minerale si fibre,dar primele 2 nu se absorb in organism datorita antinutrientilor ce le contin...ijtra si ies fara nici un aport..mai rau organismul bebelusului nu le digera.intestinul lor e impermeabil,cel putin pana la 6 luni si asa ajung in fluxul sangvin.organismul protesteaza si creeaza anticorpi,de unde incep problemele.sunt faimoase pt continutul de fibre si vit B1 si B2,dar le putem lua din alte surse..imi place mult blogul Simonei si bebster.am inteles,referitor la fier,ca bebelusii pierd din el din momentul in care in intestinul lor ajunge si altceva in afara de lapte,inclusiv ceai.
ANGELIQUE Irina are 6-7mese de 120-150.ultimele doua peste noapte.multa sanatate puiului tau.
PYA,INA drum bun si sa ajungeti cu bine.
CELLENA felicitari fetiteitale pt reusita.
DANA si eu tot asa stiu ca e indicat sa scoti copilul afara daca nu are febra.

Si mai aveam atatea de spus......
Un sfarsit de saptamana placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Lacramioara multumesc ca ti ai facut timp sa imi raspunzi acum cand ai atat de putin timp.Am oprit lapticul cu dostinex dar ma dureau tare cand se umpleau asa ca ma mulgeam cate un pic cat sa ii detensionez.Am facut asa din ce in ce mai rar pana am scapat de dureri.Ei si acum curg ca ma trezesc cu bluza uda mereu.Te pup

Dana,Andie multumesc de raspuns,Stefanut are 7-8 mese in 24 de ore si papa 700-800 ml.

Bioana ma bucur ca Irinuca se ridica in fundic.Al meu vrea mereu sa se ridice dar eu il las sustinut de manute sa nu isi forteze coloana iar el e tare bucuros.

Bubu ma bucur ca Nicholas e mai bine sa o tineti tot asa.Succer cu diversificarea si sa scapati de reflux.

Cellena felicitari pentru ridicatul in fundic.Ca si tine ma gandesc cum sa procedez cu aerul conditionat in masina ca transpira rau mai ales ca noi mai avem destule drumuri de facut la Bucuresti.Eu cum simt un pic aerul imediat mi se infunda nasul.

Eu inca nu m am documentat despre diversificare din lipsa de timp ca tot am fost intr un du te vino incontinuu,eu oricum merg pe mana dr. avand in vedere pr
nblemele lui Stefanut.

Stefanut ieri a ras vreo 3 minute incontinuu cu glas,e un c
mpil tare vesel si cuminte.

Iulia iti trimit multi,multi pupici

Fetelor va pup si va doresc o zi insorita si minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata la toate ca parca in sfarsit a venit primavara

Bubu la voi e mai nasol cu vremea ca sunteti la o latitudine mai nordica (nasoala exprimare) si e normal sa fie mai rece, dar chiar asa chiar ca parca e exagerat! Multumesc de incurajare; probleme mari are sora mea. Nu intru aici in detalii. Eu am doar mult de lucru si parca nu mai stiu cum sa-mi organizez mai eficient timpul. Daca ziua ar avea 48 de ore ar fi perfect.

Cellena si eu am avut asa probleme cu kk, dar cand era mai micuta,acum am scapat de vreo 2 luni. La Sofi depinde si de cum sta ea, depinde si de cum ii sta body-ul, cateodata are kk in partea din spate a scutecului, altadata ii vine in fata (cum, nu pricep nici in ruptul capului).

Bioana saracuta de tine sa stai atat fara minunea ta, sa ajungi asa tarziu acasa. Off, si muncile astea!

Parerea mea referitoare la lapte: lp, decat daca nu am nevoie neaparata sa ii dau inainte de 1 an (adica Doamne fereste sa raman fara lapte), nu ii dau. Iar dupa 1 an nici atat; lapte de vaca sau de capra daca am de unde sa fac rost. Motivul: astea sunt naturale. Ma doare capul si ma apuca nervii cand vad reclamele la lp-uri cum denigreaza laptele de vaca. Lasa-ma frate cu lp tau imbogatit cu shpe vitamine si minerale, ca alea le poate lua din restul alimentiei, nu neaparat din laptele vostru. Sau ca laptele de vaca contine prea multa sare (asta in reclama Nestle prezenta pe peretii cabinetelor pediatrice) si rinichii puiutilor au de suferit.

Banana nu se digera bine inainte de 8 luni. Pediatra mi-a recomandat sa nu o introduc mai repede. Para o aman ca poate provoca diaree. Incerc pe cat posibil sa iau din piata, dar nu garantez ca toti comerciatii au fructe/legume din gradinile lor. Acum s-au desteptat si ei si vand gaini/ pui de casa cu 20-30 lei/kg, dar de unde pana mea stiu ca nu le-a dat furaje? Ca asa e acum moda: macar la inceput, ca altfel iti mor. Asta mi-au spus 95% din cei pe care i-am intrebat cum sa fac, ca vreau si eu in minuscula mea gradina neroditoare sa cresc cateva oaratanii cu aripi. O sa-mi iau eu pui si ii cresc fara strop de furaj, macar ca imi mor la inceput pe capete. Dar aia care raman stiu ca au crescut na-tu-ral! Ca altfel la ce bun sa ma mai chinui?

Si noi ne sugem degetele, pe care le prindem. A descoperit si ea piciorul, dar de grasana ce e nu il poate baga in gurita Se uita la noi cand mancam cu asa o pofta si atentie de ne sta mancarea in gat Dar imediat dupa ce mananc o pun la titi si rezolv treaba

Acum s-a trezit din nou asa ca pa si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Bioana multumesc de raspuns,va pup.
Deci Stefanut are mese cand papa si 50 ml doar masa de seara este de 200 ml.Poate asta i ritmul lui.Oricum mai astept raspunsuri.

Mergi la inceput