Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

pya cred ca mai dureaza putin pana o ia din loc...mai intai trebuie sa invete sa stea in fund. Vladut a mers de-a busilea la 7 luni.
Eu am manduca dar nu pot face comparatia cu marsupi pentru ca nu l-am vazut/probat. Mie manduca imi place, spatele nu e foarte solicitat iar cand mai creste cred ca o voi pune in spate. Sa vedem daca o sa vrea si Nadia...
Eu am oscilat intre Manduca si Ergobaby dar pentru ca la Ergobaby trebuia un adaptor pentru bebelusi pana la 6 luni si pozitia nu era tocmai optima pentru bebelus am ales manduca.
Vanzatoarea incerca sa ma convinga sa probez Stokke care pe langa pretul dublu fata de manduca (160 euroi) nu ofera nici pozitia optima a bebelusului in ea (picioarele nu stau in forma de M ci atarna).
Dar maca ii convinge pe uni...era o familie de rusi care s-au lasat convinsi si au luat Stokke cu toate ca se indreptasera la inceput spre manduca. Partea proasta e ca vanzatoarea chiar parea convinsa de ce spune, nu cred ca vroia doar sa vanda produsul mai scump.
In opinia mea Stokke ramanea mai bine la scaunele din lemn...alea chiar sunt bune si practice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Angiuta eu am adaptorul la ergobaby dar e tare dificil de pus bb in spacial iarna cand il imbraci mai gros. Nu as recomanda nimanui insa eu l-am primit ca altfel nu dadeam banii pe el.
Acum la fata m-am jurat ca numai cumpar toate tampeniile ca la baiat... ca am cam facut exces de zel si de prostie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Pyo, eu am ners sa iau marsupi breeze si am plecat cu marsupi plus. De ce? Pt ca diferenta de material nu e mare, nu e cu mult mai subtire dar bretelele sunt mai ok la marsupi plus. A fost si recomandarea lui Andrei, proprietar si vanzator. Ce iti recomand e sa nu iei masura mai mica ci masura mai mare. Adica eu intram bine intr-un s/m dar si in L si am luat L ca sa ii vina si printului consort . Ulterior m-am felicitat pt alegere pt ca mi-am dat seama ca Gabriel mai creste(dooooh:))) si o sa aiba nevoie de spatiu acolo. Eu sunt multumita de alegere desi mi-au ramas ochii si la manduca dar consortul s-a zgarcit la bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

fetelor sunt data peste cap total!!!

am vazut azi o emisiune care mi-a schimbat viziunea complet asupra educarii copiului meu asupra tv-ului, netului,etc.. daca pana acum eram constienta ca e naspa cu astea..acum sunt total de acord!

am ramas socata de emisiunea astuia! ..ascultati-l cu atentie!!! mi se face rau ce sa mai..ce inseamna tv-ul, jocurile video, etc pt un copil!!!! ff buna emisiunea! o recomand din toata inima tuturor! MARE ATENTIE MAMICI!!!!!!!!!!!
NU ecran (TV, Calculator, Laptop, Smart Phone, Tableta) inainte de 2 ani! Deloc!! si f rar cel mult o ora dupa 2 ani!!

vorbeste ca un profesionist si are argumente rationale si stiintifice..nu vb de pe pereti...ascultati-l pana la final!ca eu ma gandesc serios sa ii desfiintez tv-ul din camera lu' fii-miu pe care l-am pus pt mine cat dorm cu el cat e mic!

http://www.youtube.com/watch?v=BrmwCimHKoo&feature=share

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mami_de2

ca eu ma gandesc serios sa ii desfiintez tv-ul din camera lu' fii-miu pe care l-am pus pt mine cat dorm cu el cat e mic!

N-am apucat sa vad filmuletul inca (si nu vreau sa dau acum drumul la sonor sa trezesc demoazela), dar daca ai desfiinta televizorul ar fi o chestie minunata pe care ai face-o pentru Ivan.
Si le incurajez pe toate mamicile sa renunte macar la tv din camera lui bebe, daca nu cumva sa evite sa-l deschida si pe cel din sufragerie/bucatarie/pe unde le mai aveti oricand e bebe de fata (sau chiar si de spate :)) ).. Daca va intereseaza, pot sa caut niste studii pe care le-am citit apropos de efectul tv/laptop/dvd player/etc. asupra copiilor sub 2 ani. Btw, stiati ca peste 30% din copiii americani de peste 3 ani au tv in camera la discretie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mami am vazut si eu emisiunea chiar cand a fost difuzata la TV.Am stat sa rumeg informatiile dar tot nu ma convinge 100%.
Asta e lumea in care traim.Nu zic sa il lasam la TV,dar ma indoiesc ca vreuna din noi si-ar lasa copilul ore in sir la TV sa nu mai stie de copil.E vorba de extreme,copii lasati cu bonele care numai asta fac..ii pun la tv zi lumina.Am si eu o cunostinta,partener intr-o firma de audit care a patit asa ceva,copilul are 4ani si nu comunica dar stie tot ce e la tv si sa se joace pe calc.Ideea e ca mama nu avea niciodata timp de copil,il lasa la TV,nu-l scotea afara la joaca,nu aveau activitati de familie.Ceea ce clar nu va fi cazul nostru,si daca se uita cateva minute la TV cand o sa inteleaga ce e acolo nu cred eu ca gata va deveni un copil cu probleme.
Am 2 cazuri de fetite care s-au uitat la tv la greu,la computer de la 2ani jumate si sunt bine mersi.Una e clasa a2a si una are 5ani,sunt foarte sociabile,prefera oricand sa se joace cu un alt copil sau adult.Am vazut o gramada de copii care se joaca pe tel parintilor doar pt ca nu se joaca nimeni cu ei.Cum cineva ii baga in seama gata lasa tel si interactioneaza.
Ce ma ingrijoreaza e statistica ca 4 din 5 bolnavi de ADHD sunt baieti.Dar aici sunt studii cu 10ore de TV pe zi,acum e culmea sa iti inchipui ca oricine e normal la cap lasa atat copilul la TV.

In alta ordine de idei, Sebi a racit,toata noaptea l-am pazit ca nu respira bine,tusea.Azi dim i-am facut aerosoli,i-am scos mucii si acum doarme.Dupa ce ca e asa chinuit cu dintii mai e si racit.Acum 2zile l-am tinut cam mult afara,cred ca atunci a racit ca ieri nu l-am scos.Maine vroiam sa ma duc la vaccin dar daca e usor racit nu am voie,nu?
La noapte punem ceapa in patut,mai aveti alte idei?Nu vreau sa ii dau decat maxim paracetamol.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata

Cellena, nu polemizam . Era doar un mod diferit de a privi lucrurile. Eu una am lesinat de ras cand am citit "parazit" si "micul tiran" si i-am bagat si jumatatoiului sub nas paragrafele, sa ne amuzam impreuna. Fi-mea oricum beneficiaza si de alintari cu "bai bula", "bestie", "monstrulet". Pun pariu ca nici astea nu convin unora dintre mame.
Oricum, interventia mea nu sustinea cartea, ci lectura selectiva. Nu este o carte pe care sa o arunci sau sa refuzi sa o citesti, ci una din care ai ce scoate. In plus doar daca ne gandim de cand rezista ea pe piata si de cate reeditari a beneficiat, apoi macar pentru asta si tot merita niscai credite.
Pe de alta parte nu inteleg de ce atat tam tam pe attachment parenting, pentru ca toate practicam asta intr-un fel sau altul. Iar despre purtat non stop: mie una mi se pare stupid sa stau cu plodul (alt termen deranjant presupun) atarnat de mine cand gatesc sau fac curat; nu e nici igienic si nici sigur pentru botul ala mic.
Cand ajung in parc si ma apuc sa vorbesc cu fi-mea "uite mama, vrabiuta! e o pasare mica mica si taaare galagioasa, ca tine asa" plus balanganitul cu ea in brate, eventual si doi trei pasi de dans daca se aude vreo muzichie ceva, primesc niste priviri a la "asta-i dusa cu pluta". Dar daca le intrebi pe expeditoarele privirilor se jura ca-s adeptele attachment parenting.
Si ma rog, sunt multe de zis, dar n-avem nici loc nici timp.
Si ca sa-ti raspund si la una din intrebarile de pe blog (dap, te-am citit ), sunt ferm convinsa ca unele femei fac copii din ratiuni pur expozitionale: "uite, mai am o bebe-tresa pe umar! sunt o femeie implinita si fericita". Yeah, right, de parca un pampers puticios a fost fix ce ne-am dorit toate, cand visam la fericire.
Mie nu-mi plac idealizarile. Fiecare chestie lumeasca vine cu bune si rele, echilibrul este esential. Daca un copil ar fi asa cum este descris in multe ocazii (minune, implinire etc), am plezni naibii de atata fericire si s-ar goli instant planeta.

Sa revenim la oile noastre, si anume manduca cea intens folosita in ultima perioada(pareri strict personale, bazate pe experienta proprie - sa stabilim de la inceput ):
- insert new born = 0 - fi-mea n-a vrut si pace cu ala, abia acum de cand i s-au lungit cracanele sta si ea relaxata
- pentru vara nu mi-e buna, transpiram ca purcelele si io si fi-mea (si ca purcelu' jumatatoiul, ca si el a tot carat-o - cand vine de la job, daca vremea o permite, o mai scoate el inca o ora la plimbare)
- pentru plimbari mai lungi prin parc in scopul strict al aerisirii bebelului iarasi nu mi-e buna pentru ca:
a) ma dor oasele bazinului - desi am tot schimbat pozitia centurii, mai sus, mai jos, ceva nu e in regula (banuiesc ca eu )
b) ajung sa ma doara talpile asa cum ma dureau cand eram gravida
c) daca vrei sa-i dai vreo gustare in parc, nu prea ai cum sa te desfasori (asta cand mai creste)
- super buna pt o sesiune rapida de cumparaturi, sau daca vrei sa vizionezi si niscai magazine (dar daca vrei sa probezi ceva, iarasi iti da sah)
Concluzie: o inventie minunata dar cu anumite limitari.

Pentru vara, am vazut ca exista pouch reglabil si cred ca o sa investim in asa ceva (arata exact ca un hamac)

Acum din capitolul "orice cioara isi lauda puiul":
- isi suge cu succes degetele de la piciorul drept (stangul nu-i place, cred)
- se ridica in 4 labe, numai ca nu stie la ce-i foloseste pozitia si dupa vreo 2 minute de balanganit se enerveaza si incepe si tipa
- se intinde dupa tot ce i se pare ei interesant, si pt ca raspund unora dintre cererile ei, pana acum a reusit sa tranteasca ceasul si o boxa mica in forma de ursulet; foarte tare mi se pare ca dupa ce ajung pe jos obiectele pe ea o apuca rasul. Se intinde si dupa noi si recunosc ca ud si eu pampersul cand ridica mainile alea grasane si ranjeste cu gura pana la urechi

Cerealele le haleste cu biberonul; uneori intreaga portie (aprox 150 ml) in alte zile abia daca baloteaza 90 ml. Si la fel, cateodata mai vrea si san dupa.
Ceaiul nu merge de nici o culoare, nici cel de chimen. Apa mai rarut ca-i mai dragut, mai mult se joaca cu biberonul.
Sucul de morcovi (introdus duminica) in primele 2 zile a fost otravit. Nu l-a vrut nici diluat. Ieri a ingurgitat in prima faza 30 ml si apoi a inceput sa planga asa ca i-am dat si restul de 20 (cat am scos dintr-un morcov). Exclusiv cu lingurita deocamdata, de unde rezulta multe chestii portocalii. Ca metoda de scoatere a petelor, din ce-am citit pe net am ales-o pe cea mai friendly din punctul meu de vedere: apa rece + detergent de vase cat mai curand dupa patare si apoi spalatul clasic la masina. E functionala, cu mentiunea ca detergentul pt vasele ei (unul bio) nu functioneaza, ci doar ala pentru blidele noastre. Va sfatuiesc sa va achizitionati hainute portocalii cand ajungeti la suc de morcovi, pt ca pana si bavetica bavetelelor nu va opri sucul sa se scurga pe langa ea. Eu ii tapetez gulerul de la body cu servetele (adica i le bag si in interiorul bluzei), si abia apoi pun baveta, pt ca ce se scurge pe la coltul gurii pe gat in jos, intra pe sub baveta. Si nici asta nu salveaza bluzele in intregime. Ah, si produsul scutecesc va capata o tenta portocalie, si daca lasati si ceva pulpa in suc o veti gasi intacta in scutec (mi-e cam lene sa-i strecor ce iese din storcator, recunosc)

Si cam atat deocamdata.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Ah, mai era ceva: am bagat-o in cada (cu un colac de gat, bineinteles)! Care cada nu-i chiar asa de mare pt ea (de 2 ori mai lunga decat Mara) si e si destul de ingusta, dar a avut loc sa faca ceva rasuciri de pe spate pe burta si invers. Parea cam sugrumata si nu pot sa zic ca era chiar in extaz dar nici nu a comentat. Cand descarca jumatatoiul pozele va las marturii pe picassa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mami, vazusem si eu emisiunea si mi s-a parut foarte interesanta, dar nu m-am gandit s-o caut pe youtube. Multumesc pentru link

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Buna fetelor!
Bioana, sunt convinsa ca ti-a fost foarte greu sa te desparti de pitica ta. Ca si tine, si eu voi apela la cresa dar asta la 2 ani. Nu am cu cine sa o las pe Eva si pana la urma nu a murit niciun copil daca a fost dus la cresa. Felicitari pt noua achizitie a Irinei. Se pare ca toti bebelusii incep sa se ridice in fundulet. La fel face si Eva, se sprijina in coate, isi incruciseaza piciorusele si se ridica de pe perna.
Mami, eu curajul asta cu tinutul degetelor in manutele bebelului nu-l mai am, dupa faza cu umarul dislocat :)))Ma trezesc ca-i mai rup o mana, Doamne fereste :)))
Dana, sa se faca Sebi repede cat mai bine. Legat de vaccin, si eu tot asa stiam, ca nu se face daca e racit. Poate ii trece pana la vaccin, oricum il consulta pediatra inainte nu?
Ipopi, cred ca e delicioasa Mara cand isi suge degetele de la picioruse. Abia astept sa ajungem si noi la etapa asta!
Ne-am programat si noi la vaccinul de 4 luni marti dimineata, sper sa scapam si de data asta de temperatura. De cateva zile Eva face in continuu ca tractorasul, uneori o apuca si cand e cu tzatzica in gura si are chef de joaca. Imprastie saliva peste tot si mai ales pe ea! Ii curge garla pe la colturile guritei cand face asa, la cateva minute schimbam bavetica pt ca e fleasca si mai ales e f iritata pe gat si pe sub barba. O dau mereu cu crema dar nu se vindeca pt ca sta mereu uda acolo. Parca se mai potolise cu vomitatul dar si aseara si azi a aruncat cate 2 jeturi imense, parca era fantana arteziana. Ma dispera, m-am saturat de vomitatul asta si de atatea bavetici. Hai, inteleg sa o folosesc cand vom incepe diversificarea, dar acum ma exaspereaza. Nu pot sa o imbrac si eu nicicum mai frumos ca ea e mereu acoperita cu bavetici. Si mai sunt si din alea gen vestuta, care se baga pe maini in fata si se leaga in spatele gatului pt ca pe cele mici, simple si le indeasa pe gat. Cu greutatea iar incep sa disper, martea trecuta avea 6200 gr si aseara la fel! Deci intr-o saptamana nu a luat nimic??? Am cantarit-o asa, luata in brate. Ce-i drept, si cantarul arata din 100 in 100 de grame dar parca tot ingrijorata sunt! Va pup pe toate

Mergi la inceput