Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Tocmai am fost o repriza afara, ce credeti, Luci n-a vrut in carucior, a vrut in mei tai
Pana acum a dormit afara, acum suntem in casa, preparam suc de mar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Yeeeey, bravo Onutz. Pupam iubaretul de Mei Tai.
In alta ordine de idei, ce matinali sunteti. Ema a bagat somn pana acum o jumatate de ora (cu trezirile de rigoare de papa din 2-3 ore in 2-3 ore)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Salutare mamici
Am promis sa revin cu vesti.
Totul este bine.
Ieri am facut, in sfarsit, ecodoppler si am luat si rezultatele de sange-coagulare, toate in regula. Ca sa nu intru prea mult in detalii(ca nu vreau sa fac offtopic), IR-urile sunt bune(omb:0,70, st:0,41, dr:0,37). Nu stiu care sunt intervalele de referinta pt sapt 32, dar cele de sapt 34 sunt: IR (st+dr): 0,31-0,59 (media 0,45). IR omb: 0,47-0,81.
Am aproape 2 saptamani decand nu mai iau aspenter.
Si conform rezultatelor de la eco, nu e nevoie sa reiau tratamentul nici cu heparina.
Alaltaieri un alt doctor (dupa ce a intrebat si el mai multe pareri) mi-a zis ca nu e nevoie sa iau aspenter, nici heparina. Doctorul de la spitalul unde voi naste. Dar eu (neincrezatoare ca Toma necredinciosul), nu aveam pace si vroiam sa controlez IR-urile. Ieri am facut si asta si s-au linistit apele
Continuam mai departe numai cu vitaminele.
Bebitza este activa , ieri avea 1839 g, si este in grafic.
Urmatorul control il avem tocmai pe 3 mai, cand vom avea 36-37 sapt.
Pana atunci, stam cumintele acasica, si Doamne ajuta sa fie bine in continuare ca pana acum

Ma pun sa va citesc din urma, ca saptamana asta nu prea am avut timp de stat la pc.



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

32+ cu Naomi Cristina
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Felicitari pentru rezultatele bune, Deny, si mai ales pentru ca ai scapat de tratament.
Nu dati cu rosii, dar am auzit ca in unele tari cu apa calda nu se recomanda in veci Clexane in sarcina... Mi-a spus treaba asta un medic, ce-i drept nu era specializat pe asta, ci era generalist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, sa va povestesc ce am patit cu Lili. Am facut un drum destul de scurt cu masina (5 minute). La un moment dat am aauzit-o ca a tusit ca si cind ar fi innecata, am crezut ca iar vomeaza laptic. Cind am ajuns acasa am gasit-o cu snurul (care de fapt nu e snur-snur, ci facut din materialul caiulitei, destul de lat, de peste 2 cm) in gura, o ditamai bucata! Cred ca se inneca cu el . Asa ca mare atentie la caciulite .

In rest noi am avut soare si am profitat sa mergem la plimbare!

Sa va zic ca am ajuns sa alaptez in public fara jena (bine am bluza si sutien speciale + pullover, nu se vede nimica). Asa e cind trebuie sa il plimbi pe primul copil si nu poti sa ajungi la fiecare 2 ore acasa sa alaptezi.

Angelique, imi pare rau sa aud ca trebuie sa opresti alaptarea. Dar ai facut ce ai putut si dacs asta ii face bine lui bebe .... macar sa fie asta motivul si sa nu mai ai de-acuma probleme!

Eu ma tot zbat cu alergia mea, ma maninca ochii de mor asa ca nu ma pot concentra prea mult la calculator. Nu am reusit sa imi fac programare rapida (cel mai repede am primit la sfirsitul lui aprilie), ma duc luni la un doctor care are cica ore de urgenta, sa vedem daca reusesc sa intru la el.

Cellene, mie mi-au facut Clexane cit nu am avut voie sa ma scol din pat, dar pe urma mi-i le-au intrerupt. Moasa mea mi-a povestit ca din cauza asta (ca multor femei li-i se spune sa stea doar in pat dar nu li-i se da clexane) unele femei au avut probleme daca au ajuns la cezarina si au fost si cazuri sfirsite tragic.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Deeeci, raportam cu mandrie si bucurie infulecarea cu mare pofta si o fericire absoluta a primei portii de cereale Milupa, dea Domnul sa ne ajute la reflux, asa cum se spune! In scaunel, prima data a crezut ca ii dau medicamentul si se pregatea sa se strambe,dar cand a simtit gustul a plescait multumit, a inceput sa rada si a deschis gurita ca pelicanul.Feteloooor, il auzeam cum inghite si ce mutriiiita are cand mesteca, sa mori de ras, nu alta, e o minune, cu adevarat! Nu sunt fericita ca am inceput sa ii dau sa pape de acum, dar sper sincer sa reducem nenorocirea aia de reflux, ca NU mai vreau de-loc sa ii dau ranitidina, care ii da niste dureri de burta cumplite!
So: punct ochit punct lovit, a fost succes total, a fost multumit si noua, care ne-a batut inima cu 1 mil de batai pe minut, ne-a venit sufletul la locAm avut mari emotii, recunosc.

Aschiuta, uite de aia nu i-am dat eu niciodata caciulite cu snur, niciodata! NU stii cum e prea stransa sub gat, sau snururile alea prea lungi, mai ales la cum e perioada de bagat totul in gura, ahh, bine ca nu s-a intamplat nimic, dragele de voi, dar mare atentie! eu urasc caciulile cu snur, la majoritatea le-am taiat, la cele care nu le taiam, pe legam sus sau le bagam pe dedesupt, dar atunci era mic, nu stia ce sunt alea, acum...wow!ma feresc ca de naiba de ele.

Angelique, important e ca sunteti bine acum, sper sa se linisteasca nebunia cu sanii si sa iti revii si tu, sa te pui pe picioare, ca tare grea perioada ati avut.Si noi abia asteptam sa crestem, sa stii, vomatul asta ne omoara, acidul care il arde pe gat si pe care il simt uneori din gurita lui, ca miros, of..e greu, e greu, iar la noi, unde pediatrii te ignora cu desavarsite, e si mai greu.

Cellena,Pya, ce minuni in avantaaaaar, mi-nu-na-te!! suuuuupeeeeer

Onutz, te rog mai spune inca o data care era numarul mei tai-ului ales de voi,in catalog, mai ales ca e probat, as face si eu o comanda, sa il iau cand vin in tara, eu am luat zilele trecute un fel de sling, care cica e pana la 20 kg, se poarta si pe sold si intr-o mie de feluri., inca nu l-am probat, om vedea.

Ca si Angiuta, recunosc ca pantofii cu tocuri sunt niste chestii de care imi aduc aminte strict numai la ocazii.Eu care in Ro nu ieseam din rochii sau deux-piece-uri cu toacele asortate,-dupa caz, -aici ma imbrac sport.Frumos si comod, un sport elegant, insa tot sport zic eu, ca nu mai port tocuri decat cand situatiunea o cere.adica rar.
In Ro era altceva...

aaaa, sa nu uit:matalutza, Onutzule, ia vezi ca te-am mai "certat" candva, cand ai cazut, tot din cauza de tocuri, dar atunci Luci era in burtica.Pai te-ai zapacit, copile,sa pleci pe tocuri cu bebe dupa tine?

Lacra, ai un stil, ma amuz maxim cand iti citesc postarile,mor dupa ele!Cu jobul..grija mare, indiferent cat de neinlocuit esti acolo, ar trebui ca macar personajele din jur sa nu uite ca ai un bebe care te vrea acasa mai repede...

Deny,iubita, sunt super fericita pentru tine, iti vine sa crezi ca mai e atat de putin si ai sa ai minunatia de piersicuta in brate?:):)Bravo pentru asa rezultate!

hai va pupacesc pe toate,ne citim soon
Sper ca maine sa mai pun si eu ceva poze noi pe Picassa.Incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Da, Bubule, voi avea grija cu munca , culmea e ca nu sunt deloc de neinlocuit, ca dovada ca 5 luni am stat acasa( sigur, mai citind e-mailuri si raspunzand la felefoane), dar toata lumea a supravietuit. " supravietuit" reda situatia reala, nu e doar o metafora, pentru ca, sa va spun cum s-a intamplat la noi la birou: in aceeasi luna am rams eu insarcinata, la o saptamana dupa mine a ramas insarcinata o alta colega si la trei saptamani dupa mine o a treia colega anunta fericitul eveniment ( la aceasta din urma nu se mai astepta nimeni sa ramana insarcinata dupa trei inseminari in vitro esuate, ne cumunicase ca nu mai incearca nimic cel putin un an, ca vrea sa cheltuie banii pe vacante nu pe doctori si spitale). De unde luase ea aceasta rezoluti, pac veni barza hodoronc, tronc, fara nicio interventie asa ca adio vacanta.
Deci bietul seful nostru, cand ne-a auzit pe toate trei( ditamai senioare cu clienti mari pe mana), a zis ca anul asta trebuie sa se ocupe si de viata sexuala a personalului ca sa nu mai ramanrm gravide chiar asa toate odata ( glumea desigur, si in ziua de azi ne tavalim de ras cand vedem poze cu noi cele trei burtoase sii seful care explica clientilor ca nu el este responsabil de burtile noastre).
Deci, revenind, acum ca 2 dintre noi ne-am intors la munca, colegii ne-au asteptat cum asteapta sinistratii elicopterele cu provizii. Culmea ca sefii ne-au impus ca sa zic asa acest program redus tocmai ca sa nu vada 3 fete de mamici frustrate insa colegii ne calaresc mai mult.
O sa vad si saptamana asta cum va mai fi.
Pup fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Aschiutza, mama povestea ca m-a gasit intr-o zi aproape mov la fata in patut cu un snur de la caciulita bine varat pe gat, asa ca si eu le-am pus pe lista de no-no

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Uf, Aschiutza! Mie imi subt tare nesuferite caciulitele alea.

Sa va zic cum e cu cerealele la noi: un ras si o veselie, imi smulge lingura din mana si baga in gura , face ca tractorul cu mancarica in gura si ma stropeste toata, ii bag lingurita si baga si el pumnul in gurita, apoi se mozoleste toata fata si ma apuca si pe mine de ce prinde: mana bluza etc, ii plac asa de mult incat pana fac eu o incarcatura isi baga cu drag si spor bavetica cu bufnita in gura. Chiui, radem, ne murdarim de zor:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna,
fetelor, va citesc in metro si tren,in drum spre munca si apoi la intoarcere,insa nu am avut si timp sa scriu...cum va inchipuiti stau cam prost cu timpul...
Irina e minunata,a crescut,ce mai, are mama fetita mare,la fel de cuminte ca si pana acum. de cand am inceput munca se trezeste peste noapte numai odata,intre 3 si 4.dimineata,la 7 cand merg la munca e treaza dar sta cuminte acolo si se joaca...rezista asa o ora.isi ridica mainile, picioarele,vorbeste.ieri a descoperit ca se poate intoarce si de pe spate pe burta, nu numai invers.a fost foarte mirata, dar nu a pasionat-o indeajuns incat sa repete...a ajuns sa manance un bibi de 150,cam la 4 ore, 4 ore jumatate.peste noapte rezista 7 ore pana la prima masa.

ONUTZ ma bucur ca Lucian se simte bine in mei tai.i-a placut primul suc¿cum i l-ai preparat¿
ELA si tu ai inceput diversificarea.cum merge¿ oare tu ziceai ca s-a innecat cu o bucatica de morcov¿

DENY felicitari pentru rezultate si o nastere usoara.
ANGELIQUE important e ca Stefanut sa fie bine.sa iti revi repede.
ASHIUTZA ai dreptate cu caciulitele astea....sunt horror. mare grija cu ele.
BUBU ma bucur ca Nicholas a savurat primele cereale.acum sa il si ajute la reflux.

pupam si restul gastii....scuze,dar nu mai imi aduc aminte....de luni de cand am tot citit a trecut mult....fara suparare.
am incercat sa intru pe adresa comuna dar nu am reusit. imi trimiteti si mie parola, por favor¿! si cum ziceati ca preparati ceaiul de chimin¿cat chimin la ce cantitate de apa. asta pe cand o sa am nevoie sa stiu.
eu am citit DUERMETE NINO si BESAME MUCHO. acum nu prea am timp decat pe metro sau tren sau in statie...o sa vina si vremuri mai bune...

o duminica placuta la toata lumea.

Mergi la inceput