Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

porumbita, imi pare inca o data rau daca te-am suparat. problema la mine este ca eu sunt cumva traumatizata de pediatrii in general, fiindca sunt sigura ca eric a pierdut o parte din functia renala din cauza a doi pediatrii. de aceea, uneori reactionez mai naspa (cand mi se pare mie ca unii lasa sa se inteleaga ca ei stiu cel mai bine - ma rog, e o poveste lunga si neinteresanta, n-are rost sa detaliez).
doamne fereste, febra 41? se poate face atat de mult de la o raceala?


ok, scuze si de la mine dc am reactionat exagerat;
doar ca na, nu o fi perfecta ca pediatru, nimeni nu e , dar cunoscand o cat e de sufletista am luat o personal


da, eu cu cel mare am doua experiente f naspa
1. dupa vaccinul de un an - a fost o sapt ca o leguma... am fost cu el la nspe doctori, controale, irina am vb cu div de la gomoiu ca sa il vada, pediatra lui de la sanador la fel -concluzia a fost ca de la vaccin

2. la doi ani a facut stomatita aftoasa; nu stiu de unde a luat -o; in grupul ns de prieteni nu avea nimeni, la gradinita nimeni
pe fondul ei a luat si raceala
p sapt am tinut o cu febra 39-41 de imi venea sa ma dau cu capul de pereti si eu nu s asa panicoasa din fire;
iar ref la jumatatea aia de novacalmin (ca am si eu in casa pt urgente)
era vreo 7 seara, i am pus; febra a ajuns de la 41 la 40 si dupa incepea iar sa creasca
sotul la munca si eu bani doar pe card, nimic cash
am trecut la procedee mecanice, clasicele sosete cu otet, impachetari in cerceafuri ude etc , dus in apa calaie
cand am reusit sa ajung la 39 l am luat in sling si m-am dus la spital cu el
acolo a fost prima data cand am aflat de chestia cu jumatatea, apoi mi -a zis irina si am mai verificat si eu dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Iuli, imi pare rau sa aud asa vesti, cred ca te-ai speriat groaznic sa il vezi vomitand asa, multa sanatate pentru puiut si tie putere si rabdare
Roxypuy, multumesc, am scris despre noi cateva vorbe insa au aparut inaintea mesajului postat de tine
Valy27, nici noi nu mergem inca in 4 labe, doar ne bataim in patru labe inainte si inapoi, in schimb ar merge in picioare daca o tin - face niste pasi de urias; in privinta meselor pentru pitica mea cel putin n-ar fi ok sa scot masa de la zece, ar urla de foame

Noi de azi noapte am inceput sa scrasnim din dinti - i-a iesit incisivul central si pana la ora asta doar intr-un scrasnit a tinut-o ca de, acum are cu ce sa scrasneasca (noi aveam iesiti pana acum incisivii centrali de jos si un incisiv lateral)

Letitzias, succes la vaccin
Ioana, succes cu noul job sotului tau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Antoniap, bine ai venit! La scrasnit din dinti nu m-am gandit, ma ia cu fiori daca-mi imaginez..

Ioana, felicitari si succes cu formalitatile!

Laura, Andrei cum mai e cu dintii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Iuli , nu am mai ajuns cu Andrei la alergolog pentru ca am avut mici probleme la inceputul diversificarii , sa zic cam o luna si dupa aceea nu a mai avut nimic . Multumesc lui D-zeu este foarte bine acum .
Imi pare tare rau ca nu se simte bine Mihaita , ii trimit un pupic si Doamne ajuta sa se refaca in curand . Tare incercat a fost in urma vaccinurilor :(

In legatura cu novocalminul , am folosit si eu pt Andrei la raceala aia urata cand a facut 6 luni , facuse febra 40 . Oricum am inteles ca se v-a scoate de pe piata . Asa ca cine vrea sa aiba in casa luati acum .

Nu am nici o veste noua . Papa bine , orice ... dimineata fructe , branzica , iaurt ( facem cu schimbul , in fiecare dimineata altceva ) ca sa nu se plictiseasca , cam 125 gr , poate si 150 uneori , daca ii este foame mai tare . La pranz ciorbica , supica , depinde ce am in frigider , tot asa cam 125 gr . I-am facut si chiftelute la cuptor si ciorbica de perisoare , a papat tot , seara cereale . La masa de seara nu prea sunt inspirata , m-am cam saturat eu de cereale , aici trebuie urgent schimbat meniul . Iaurt seara la noi nu merge , ca-l regurgiteaza , dimineata nu are probleme . Ziua suge la fiecare somn , nu stiu cat dar suge si are 3 sau chiar si 4 somnuri pe zi . Noapte papa lp ca tzatza nu mai tine de foame , am tot incercat sa-i dau san si urla rau , nu-mi adoarme deloc si plange , dupa biberon somn de voie . Din pacate , partea proasta este ca a inceput sa se trezeasca de 2 ori pe noapte , aveam o singura trezire la 4 si la 7 final . Papa 150 ml de lp ,pe atat este setat , nu vrea sub nici o forma mai mult . Deci are 3 mese de 150 ml , una la culcare si 2 treziri pe noapte , il pun si la san la trezirile din cursul noptii , cat o mai trage si de acolo
Se apropie de iesire si un dintisor de sus , doar unul ...cred ca o sa iasa ca jos , de ce nu vor sa iasa si ei amandoi odata , nu inteleg

Stiti cat lapte trebuie sa bea la 9 luni , in 24 h ???

Sa nu uit .... va multumim pentru urarile de ieri si va pupam cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor, scuze pentru disparitie, nu am timp sa scriu, pur si simplu. Am mai citit pe Facebook, dar nici acolo nu apuc sa scriu...

Noi suntem bine, Jeff cintinua sa fie un bebelus extrem de vesel si cuminte, este si extrem de papacios (mananca singur aproape orice ii dau -- broccoli e preferatul, fructe do orice fel, biscuiti, paine, sweet potato e un alt mare hit, mananca si carne de pu cand ii dam, dar nu prea des, iaurt, fasole, ou nu prea are succes, oatmeal, orez). Nu este foarte avansat dpdv al dezvoltarii fizice, sta in picioare sprijinit, se si apleaca sa ia lucruri de jos tinandu se cu o mana, mai si cade haha. Insa nu merge nici in picioare nici in 4 labe (merge pe langa mobila), nu bate din palme, nici nu vobeste... Dar e minunat, exact asa cum trebuie sa fie si suntem extrem de fericiti ca e bebelusul nostru :)

Copiii mari au avut toti zilele de nastere luna trecuta si a fost extrem de busy, dar s-au simtit minunat si asta conteaza. Dar la anul gata, o singura petrecere, in parcul compoundului, la gratar!!!

Saptamana asta sunt in vacanta de primavare, imi place tare mult sa ii am pe toti acasa. Ieri am mers la un oarc de distractii toata ziua, a fost super fun, azi a fost mai frig si am stat prin casa, maine mergem la un mall, luni a mers Coleman cu ei la bowling... Si gata, trece vacanta...

Va pup si va citesc cand apuc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Antonia,chestia cu scrasnitul din dinti o avem si noi.
Un obicei de kk capatat de curand,eu nu suport sa-l aud.Asa ca desi el nu primise suzeta,acum le-am cautat si i le-am bagat in gura si nu mai face cat o are in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Mai Laura,de ce ne povestesti ce papa Andrei!!!!
Stii ca suntem invidioase,ca mofturosii nostri fac niste figuri.....
Mai intra si pe aici,k ne lipseste prezenta ta.
Roxy,voi ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Iuli, imi pare rau ca iar aveti probleme dupa vaccin. Sper sa-si revina repede Mihaita! Nasol cu vomitatul in somn. Si Maya mi-a vomitat saptamana trecuta si am sarit ca arsa din pat cand am auzit-o.

Ioana, succes sotului cu jobul in Qatar! L-a acceptat? Cand plecati?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Iuli,cum se mai simte Mihaita?
Am auzit d Medlife,dar la SANADOR cum e pt ca si ei au linie de garda pediatrie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Vera si al meu se arunca in lateral dupa jucarii sau ca sa bata apa.

Mergi la inceput