Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Dana, pupici sa va treaca sperietura. Bine ca nu ati patit nimic. Asta e tot ce conteaza intr-un final. Curaj, sa treci cat mai repede peste sperietura

Iar din experienta voastra putem sa invatam si noi: niciodata fara centura pusa si niciodata bebe nu trebuie sa calatoreasca altfel decat in dispozitivele speciale pentru masina (fie scoica, fie landou cu sisteme de prindere si centura in interior). Nici dca mergeti pana in coltul strazii NU UITATI DE CENTURA si NU TINETI COPILUL IN BRATE.


Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Doamne Dana! Bine ca s-a terminat cu bine. E normal sa fii terminata. Sper sa treci rpd peste episod.

Fetelor, voi puneti si centura mare peste scoica lui bb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Dana pupici fata draga, bine ca nu a fost niciunul ranit grav. Sa nu par cumva fitzoasa dar eu in brasov vad f multi pasageri fara centuri si ce ma oripileaza mai tare sunt copiii ce stau in picioare pe bancheta din spate :((( la un accident chiar minor copilul zboara cu capul prin geam, nu am mai pomenit asa ceva. Tata de ex prinde centura ca sa nu mai faca beep la bord si sa creada politistul ca o poarta, degeaba i- am zis ca centura in primul rand o pui pt siguranta ta, vorbesc singura , de ani de zile face asa. O poarta doar cand iese din oras, parca nu pot fi accidente grave in oras...

Popica multam! Ce crema ai dat la urechiuse dupa gauri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Ina, cu triderm in prima saptamana si apoi cu crema de galbenele de la welleda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

dana incearca sa nu te mai invinovatesti...cu siguranta nici sotul tau nu te invinovateste, gandeste-te cat de norocosi ati fost si ati scapat cu viata.
Cred ca ar fi bine sa vorbesti cu un psiholog care sa te ajute sa treci peste trauma asta. Nu a trecut asa mult de cand ai nascut si hormonii inca mai joaca feste iar cu cele intamplate poti ajunge la o depresie serioasa. Asa ca, te rog, incearca sa gasesti un psiholog....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele!!!
Dana0000, slava Cerului ca sunteti teferi... aoleu, ce m-am speriat... Laptele ca laptele, asta e... Important e sa treci peste soc (am trecut si eu printr-un accident acum 4-5 ani... si acum pun frana instinctiv, din dreapta soferului in caz de ceva) si sa nu-i transmiti starea copilului
Popi, multumesc pt info, o sa caut
Mena, da, neaparat trebuie fixata cumva scoica de bancheta din spate, fie cu centura, fie cu sistemul isofix Nu sunt sigura daca ti-am raspuns la intrebare, nu stiu daca am inteles bine ce vroiai sa stii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ieri am fost si noi la pediatru la controlul de 3 luni (si doua saptamani) si am aflat cu bucurie pentru ea si cu tristete pentru noi ca doamna doctor este insarcinata si mai vine la clinica doar in aprilie. Asa ca suntem iar in cautare de pediatru. Am niste recomandari bune pentru o doctora la Regina Maria in Baneasa (ceea ce ar fi mai bine pentru noi, pentru ca e mult mai aproape decat era clinica de la opera), dar acum sa vedem daca mi-o placea de ea. Ufff... si eram asa incantata de ea, era fix pe stilul meu. Foarte deschisa, comunicativa, foarte la curent cu absolut tot ce tine de copii si mai ales, foarte relaxata. Cred ca o sa fie o mamica grozava.

Ce ne-a zis la control? Ca cetateanca noastra mica se dezvolta bine si armonios, ca hernia e in remisie (yupppiiiii), ca are un tonus bun, numai de bine
I-am povestit si de dubiile mele cu ridicatul pe coate si statul in picioare in cadita si a zis ca e normal si ca e foarte bine ca face asa. Ca s-o lasam sa se chinuie sa se ridice daca vrea si ca la baita e super bine daca sta in picioare, ca o ajuta mult. Asta spre deosebire de dr. care i-a facut vaccinul acum doua saptamani, care in primul rand ca nu stia cum arata cadita minune si in al doilea rand ca nu m-a crezut cand i-am povestit. Noroc ca aveam filmulete si poze pe telefon. De parca as fi avut vreun avantaj s-o mint sau sa exagerez
I-am mai povestit si ca de vreo 2 saptamani domnisoara incearca sa bea din apa de baie :)) Ori incearca sa bage gurita, ori isi uda mainile si dupa aia le suge cu asa o pofta de zici ca in cine stie ce ciocolata o spalam. Eu nu i-am dat apa, pentru ca stiu ca n-are nevoie, dar daca ii place si nu-i dauneaza, de ce nu i-as face o placere? Asa ca am concluzionat ca daca nu-i afecteaza apetitul sau cresterea in greutate, pot sa-i dau un pic de apa zilnic cu biberonul, dar nu mai mult de 60 ml pe zi (si bineinteles nu toti odata)
Vaccinul de 4 luni n-o sa-l facem la 5 luni, pana la urma, pentru ca s-ar suprapune cu botezul, ci la 4 luni si jumatate, sa avem 2 saptamani pana la botez, ca sa-i treaca toate eventualele reactii de la el.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, nici eu nu prea am inteles intrebarea, dar scoica se prinde in masina cu centuri dupa cum e descris pe ea (ar trebui sa aiba niste desene care sa-ti arate cum se prinde), sau in sistemul ISOFIX, daca aveti.
Si inca ceva, fetelor... Copilul trebuie fixat in scoica nu doar in masina proprie, ci si daca mergeti cu masina prietenilor, sau cu taxi-ul. Zic asta pentru ca stiu mamici care sunt foarte constiincioase cand ies cu masina proprietate personala, dar in taxi isi tin copilul in brate.
Offf, nu s-ar da si la noi odata niste amenzi usturatoare parintilor care circula aiurea cu copiii in brate sau lasati singuri pe bancheta (eventual chiar pe scaunul din fata)... Am vazut tatici care conduceau cu copiii lor in brate. Nu stiu cum pot, mai ales cand vad cate accidente au loc, nu le e asa un pic mila de prichindeii lor?
Nu obisnuiesc sa judec pe nimeni in ceea ce priveste metodele de crestere a copiilor lor... pana la treaba asta cu masina. Mi se pare inadmisibil sa fii atat de inconstient pe seama unui copil nevinovat si 100% dependent de tine.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multumesc pt raspunsuri. Noi am luat scoica din turcia fara nicio instructiune...na... M-a ferit Dzeu de accidente ca nu stiam cum se pune si o puneam pe bancheta din spate , in mijloc. De acum stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, sugestia mea e sa nu-l mai pui pe mijloc. E cel mai periculos loc din spate. In caz de ceva, zboara direct prin parbriz. Cel mai bine ar fi pus in spatele scaunului soferului (care, in caz de accident, instinctiv incearca sa se salveze pe el, deci partea stanga a masinii). Daca esti tu la volan, e aiurea sa-l pui in spatele tau, ca nu-l vezi. Poate cu niste oglinzi amplasate istet. Eu am ales s-o pun pe locul din dreapta spate cand conduc eu, ca n-am reusit cu oglinzi.
Si inca ceva, daca puneti scoica pe locul din fata, nu uitati sa dezactivati airbagul.

Mergi la inceput