Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

mena ai putea incerca mei (hirse pe germana). Nu contine gluten si are cam la fel de mult fier ca ovazul.
Cum ziceau si fetele delfinasul tau a luat bine in greutate. Nadia e mai mica cu o zi si are un pic peste 5 kg..maine mergem la control si o cantaresc. E fetita dar s-a nascut cu 3080g, asa da per total a luat mai putin in greutate decat Gabriel.



Am googleit un pic si am aflat ca trendul s-a schimbat: cica e bine sa se introduca mai devreme alimente care pot duce la intoleranta la gluten.
Cine mai stie...acum 5 ani se spunea ca dupa 8 luni, acum dupa 4...ma gandesc care o sa fie tendinta peste inca 5 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mena la cine mergi ca neonatolog?Te mai primesc daca bebe are peste 1luna?Nu stiam de ovaz,in capul meu cereale sunt graul,orezul si porumbul.
Noi ne chinuim cu dintii,saracutul nu a plans asa in viata lui.Nu se poate linisti nicicum,am un gel adus din UK dar mi-am dat si eu si nu e mare diferenta,amorteste dar foarte putin.Am cumparat si baby orajel sa vedem poate ii face ceva.Plus mai sunt niste chestii homeopate dar nu se gasesc la noi ,din Italia le lua o prietena.
E ca un deja-vu de colici,incercam si facem teste pe copil.Mi-e groaza dar cand vad cum se vaita trebuie sa il ajut.I-am luat si nurofen,i-am dat doar azi sa il mai calmeze.Sunt sigura ca sunt dintii,ieri a avut 5scaune,el care avea 1 maxim 2.
Ma intreb dupa dinti ce urmeaza?Sunt epuizata ca noaptea se scoala si maraie,geme si daca nu sunt pe faza sa ii bag tata in gura urla de zici ca il tai.
S-au aliniat planetele si mi-au distrus buna dispozitie,mai sunt si la regim fara paine,fara dulciuri ca nu ma incape nimic
Vremea asta e aiurea rau,dim era soare acum e vant si nor.Bine ca am apucat sa il scot.
A inceput cineva diversificarea?
A.C.,Menics voi aveti bebeii mai mari dar nu ati mai intrat.
Almy voi cand incepeti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

si se apropie pastele...am intrat in post.mi-ar placea sa fiu in stare sa postesc miercurea si vinerea,mai ales ca nu alaptez.
am primit de la centru de sanatate mai multe pliante si referitor la diversificare ma sfatuieste asa-
1.trebuie inceput cu cereale fara gluten,dar niciodata inainte de 6 luni.inainte de acest termen nu ii dam copilului,niciodata,paine,biscuiti,magdalene sau alte aluaturi.
2.de la 4 luni jumatate se pot da fructe de sezon,fara sa adaugi zahar,si se incepe,fiind iarna cu portocala,mandarina,banana,para,marul si strugurii.din luna a 6-a se poate da piure de legume fara sare.
3.incepand cu luna 6-7 se adauga la piureurile de legume intre 30 si 50 mg de carne,incepand cu carnea de pui, apoi curcan,vitel,miel.carnea de porc cat mai tarziu din cauza grasimii.
4.pestele, se introduce din luna 9-10 si se incepe cu cel alb.
5.din luna a 10-a se poate da galbenus de ou fiert,pana la maxim 3 pe saptamana.albusul nu pana la 1 an.
6.iaurturile si branzeturile din luna a 8-a,intotdeauna naturale si fara sa le adaugam zahar.
7. inainte de 1 an niciodata lapte de vaca.

oricum, pe 1 aprilie mergem la vaccin si discutam atunci mai multe. o sa incepem cu legume cum am mai zis iar, in ceea ce priveste fructele nu ii dau de inceput nici portocala nici struguri.
irina adoarme seara intre 8-8.30 si se trezeste intre 7.30 si 8.are prima masa intre 12 si 1, apoi intre 4-5 si una pe la 9-9-30 dupa ce ii fac toaleta si ne spunem buna dimineata...peste zi mananca cam la 4 ore,in sfarsit, caci credeam ca nu le mai rareste si mananaca intre 120 si 150.adoarme singurica. o pun in pat, pe o parte, ii dau suzeta si jucaria cu care adoarme. o ia in brate si incepe sa povesteasca.uneori ii mai cade bibi si daca incepe sa protesteze merg si il dau.daca nu o las in legea ei.noroc, ca nu am leganat-o niciodata.ar vrea sa stea in fundic cat mai mult.mai are de asteptat insa. e prea devreme. nu ii mai place asa de mult intinsa.doarme si peste zi un somn pana la 1,de 2-3 ore si unul mai scurt dupa-masa.este cand dupa-masa ii e somn la 6 si doarme pana la 7 si la 8 jumatate iar e in pat. la inceput credeam ca daca doarme asa de tarziu se va culca dupa 9, nici vorba.abia astept controlul de 4 luni sa vedem cum stam cu kg. la 2 luni aveam 5 kg si 57.5 cm.scutece avem si noi tot nr 3, dar asta de mai bine de o luna.continuam tot cu dodot,ca sunt multumita.noaptea nu prea face.o schimb de obicei pe la 4,5.

ARY sa treaca repede raceala si sa se faca bine Sofia.

ANGELIQUE bine ca nu are nimic la plamani.multa rabdare si sa treceti peste toate problemele ca tare incercati mai sunteti.

DANA iti doresc sa gasesti o modalitate sa il adormi fara sa il legeni.a mea a dormit de mica singura.dar a venit mama si o lua mai mult in brate, ca zicea ea,ca vezi doamne pe irina o doare spatele de atata stat,ba zicea ca trebuie sa se mai indrepte...si a inceput sa planga cand venea ora de culcare. o legana pana adormea in scaun si apoi o muta in pat.de 2 saptamani o adorm eu. la recitit cartea-duermete nino.acolo zice ca bebele trebuie sa aiba acelasi ritual seara de seara,ca sa invete sa doarma singur.suzeta,jucarie,pupic si gata.la inceput mi-a plans.am lasat-o 1 minut,i-am dat bibi si am plecat.a inceput din nou sa planga. am facut la fel.apoi am marit distanta la 3 minute.in prima zi nr de minute pe care trebuie sa il lasi sa treaca inainte sa mergi la el e 1-1-3-3.m-a costat 2 zile. acum nu mai am treaba cu ea si a vazut si mama ca e mai bine asa.DANA felicitari pentru noua achizitie. si eu am un aparat de gatit la aburi din lidl luat de vreo 3 ani. e super.pentru piureuri am si blender,dar anul trecut am primit un smoothie maker si acolo o s ai le fac piureuri.si fructele si legumele. cred ca si Irinei ii iese ceva ca baleste la greu si isi roade pumnii la greu. ieri mi-a prins degetul si nu l-a lasat 5 minute.

ONUTZ PE Lucian nu il lasi singur peste zi,deloc¿ irina sta si se joaca pe pat cu jucariile.ii pun in jurul ei tot felul de jucarii.dam drumul la muzica si povesteste cu ele,isi roade pumnii...mai poestesc cu ea, imi zambeste...apoi eu imi vad de treaba mea si ea de a ei.

LACRAMIOARA un la Achim.

IULIA felicitari pentru cele 3 luni.

IPOPICA pe Mara ca a invatat sa bea si din biberon.bravo ei.

PYA ma bucur ca ii merge mai bine la Victor.sa speram ca sunteti pe drumul cel bun.

noi suntem ultimii cu botezul-pe 25 mai.si in august, facem si o masa in tara.
duminica am fost la o onomastica, in 2 si a fot tare bine, sa te relexezi sa nu te uiti la ceas...ieri a fost tati liber pentru ca azi e ziua tatalui!!

pupam toata gasca!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, mare atentie la schemele de diversificare primite din alte tari, unde se recomanda legume si fructe care la noi nu sunt asa "uzuale" mai ales din cauza climei si pot da tot felul de alergii

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Dana, nu merg la neonatolog ci la neurolog, pediatru, ecografist si kinetoterapeut.

Fetelor , am fost la prof Anca la eco transfontanelara, din nou. Vestile sunt minunate. In proportie de 90% si-a revenit puiul meu. Ma duc din nou la ea la 6 luni. Me very very happy!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Ai dreptate CELLENA, schema primita de mine e pt spania.dar vezi ca specifica ca se dau fructe de sezon. Oricum nu incep nici eu cu fructele cum zic ei.
Iarasi ploua la noi....mi-e dor sa vad soarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

MENA ma bucur mult pt voi.sa curca vestile bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Bioana, nu ma refeream la schema data de tine. A fost doar o coincidenta ca am postat imediat dupa tine :))

Mena, felicitari pentru vestile bune.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, eu tocmai am pus-o pe o perna un pic mai ridicata (nu in fund, dar nu e nici la orizontala), ca nu ma mai intelegeam cu ea sa stea la orizontala. Coloana e perfect dreapta si sustinuta bine, gatul la fel, nu e niciun fel de presiune pe fundulet, ea sta relaxata, dar oare i-o face rau? Dr care i-a facut vaccinul (si care nu e pediatra ei) mi-a raspuns "vedeti si dvs., doamna" cand am intrebat-o. La pediatra ajungem pe 27

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Scuze Mena,citesc pe diagonala
Felicitari pt vestile bune!

Mergi la inceput