Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Deci am fost la alta pediatra,nimic pulmonar nici roru in gat.Nu are ce sa ii de a sa nu ii provoace diaree mi a dat prospan sa ii dau si daca face diaree il opresc si sa ii dau in paralel cu smecta,eu oricum ii dadeam o zi da una nu,mi a zis sa ii dau in fiecare zi pana termin cu prospanul.Daca face scaun moale il opresc si ii fac aerosoli.Nici nu am ajuns bine acasa ca a facut mai moale deci adio prospan,facem aerosoli.In caz dd febra facem intravenos ca e evident ca e sensibil la burtica,sper sa nu fie cazul.Mucisorii lui de dimineata erau usor verzui acum sunt incolori.Avem deja 6,800gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Angiuta, mie mi-a spus un medic (nu roman, culmea) ca din supozitor se asimileaza cam 40% din continut (restul de 60% ajunge oricum in scaun si e dat afara) si de asta se prefera siropelul. Mie siropul mi se pare si mai putin invaziv, nu prea sunt de acord cu supozitoarele. Am in casa si una si alta, dar sper sa le evit cu gratie cat mai mult

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Cellena eu stiu de la pediatrul nostra ca la bebelusi e de preferat sa dai supozitor pentru ca-si face efectul mai repede. De altfel pana la 3 ani am primit reteta doar de supozitoare (antitermice). V prefera si acum supozitorul. Il las pe el sa aleaga ce vrea si cu siropul nu se impaca deloc, alege supozitorul.
La urma urmei fiecare mama e libera sa aleaga. Eu una am invatat sa am incredere in pediatrul nostru. La inceput mi-a fost greu sa merg cu copilul bolnav si sa nu-i dea nici un tratament dar timpul mi-a demonstrat ca a avut dreptate. Cand intr-adevar a trebuit am primit si medicamente.


Edit: eu siropul nu-l vad mai putin invaziv dat fiind ca mai contine pe langa medicament zaharuri, arome si cine mai stie ce...exact ce-i trebuie unui stomacel sensibil.
Macar supozitorul nu trebuie sa aiba gust bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Unui bebelus cu probleme de stomacel nu i-as da nici eu sirop, ci supozitor.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Angiuta sunt total de acord cu tine,stiu ca ii spuneam lui Geani ca sa nu faca asa.Nasa mea leagana si acum la 5ani si am criticat-o mereu ca a invatat-o prost,doar ca teoria e una si practica alta.O sa incerc sa il las singur,o sa fie greu sa il auzim ca plange.Mai aman un pic,sa vedem ce e cu dintisorii astia ca saracu e numai cu mana in gura,baleste si se trezeste din somn urland.
Problema e ca el nu a adormit niciodata singur,nici macar cand era bebelus.Atunci adormea la san.Si in maternitate mi-l aduceau adormit dar nu am intrebat cum l-au adormit,eram prea varza sa ma intreb oare cum a adormit.Doar noaptea adoarme la san,ziua odata la 3-4zile se mai intampla.

Angelique e bine ca nu e nimic pulmonar,ai incredere in aerosoli,pe noi ne-au salvat de 2 raceali aproape sigure.

Ne pregatim de baitza si sa vedem ce-o mai fi,cand o sa mai reusim sa il culcam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Sunt fericita castigatoare a unei licitatii pe ebay, un avent steamer+blender la 30lire..comparativ cu pretul de la noi de 100eur eu zic ca am facut o afacere.
Voi aveti asa ceva,e util? Intreb si eu acum dupa ce l-am cumparat deja


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu am asa
http://www.vexio.ro/blender-philips-hr1613-00-de-mana-650w_P36713
l-am luat acum 3 ani din cora la oferta. cand am nascut baiatul. inca il mai folosesc. F practic. cel vertical.
iar tocatorul de legume il folosesc pt a toca pieptul de pui pt cand ii fac ciorba de perisoare. nu cumpar carne tocata niciodata. eu o toc acasa.
Si mai am o chestie uriasa unde faceam la abur diverse...zace in magazie tot de 3 ani.
sper sa-ti foloseasca ce ai cumparat
ps. eu si acum ii fac baiatului mar cu biscuite cu blenderul le pun la gramada intr-un castronel si intr-un minut e gata pasta. acum ii mai pun si un praf de scortisoara si zici ca e budinca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

dana prietena mea are steamerul avent si e foarte multumita de el. Zice ca in 15 minute are mancarea gata pentru bebe. Il foloseste doar de o luna ca de atunci a inceput diversificarea. Daca la fel de util il va fi si mai tarziu nu stiu...eu m-am descurcat la V cu o oala de fiert in abur si cu un blender la inceput. Apoi am pasat cu furculita. Doar pentru carnita am folosit blenderul mai departe.

Cu adormitul: poate ai putea mai intai sa incerci sa-l adormi in brate, mangaindu-l si privindul in ochi apoi sa incerci in patut.
Nadia e mortala, daca e obosita adoarme oriunde, chiar si pe salteluta de activitati
Moasa de la cursul de gimnastica zicea a in primele 40 de zile nu trebuie "educat", le putem oferi toata dragostea si rasfaturile. Cu rabdare se pot educa, mai ales ca ei sunt ca niste bureti avum: absorb tot ce primesc.
Incearca, pate incetul cu incetul il dezobisnuiesti de leganat. Nu e bine sa-l lasi nici sa urle fara sa-l linistesti.

Eu am plecat la culcare, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dragele mele, va tzuc!!!
Scuzati absenta, please, nu ma mai lasa Luci nici sa rasuflu, daca lipsesc de la inventar plange de zici ca s-a sfarsit lumea
Am de raspuns din Cretacic, caci de citit am citit in fiecare zi, dar cand sa raspund ma solicita
Referitor la achizitii- pe Luci il pasioneaza gangureala de toate felurile, cu siguranta cu "neinei" ma cearta , se joaca cu degetele oricui prinde, inclusiv ale lui si cand se concentreaza mi se pare ca se uita sasiu, tuguiaza buzele si scoate limbuta, lucru care mi se pare freakish.
Ar trebui sa mai recapitulez niste pagini din urma ca sa raspund ca lumea, dar n-am timp...
Cellena, of, cum ai descris scena de la vaccin... la fel am simtit si eu...
Dana0000, exact la fel sta treaba si la noi cu mama si caciulitele Abia cand avea Luci 3 luni i-am spus ca el nu mai vazuse caciulita de o luna si cand ma asista la baie ma tot intreaba: "si nu-i pui caciulita?"
Jucarii noi avem diverse plusuri, zdranganele si 4 de ros- 2 covrigi, un mar si un biberon
Referitor la ciclurile de 90 min- mi-a zis o prietena acum cateva zile de chestia asta si vreau sa experimentez si eu. Am inteles ca e vorba despre cicluri de 90 min si multiplu de 90
Mena, Bubu, Cellena la multe lunite inainte, sanatoase si voioase!!!
Bioana, cred ca incepeti distractia cu dintisorii...
Pyao, eu iau in continuare vitaminele din cauza ca alaptez si-mi cade si parul.
Referitor la supt repede- e normal, bebelusii au crescut, sunt mai puternici si sug mai cu nesat :D
Sper sa dati de cap problemelor
Ary, si eu mi-am auzit "mamammam"
Bubu, despre diversificare a zis dr ca vorbim la 5 luni ca sa incepem in jur de 6. Am fost sfatuita de diverse persoane sa incep cu legumele. Cereale nu prea i-as da, nu stiu ce sa zic inca...
Mami, multumim pt linkuri exact saitul asta vroiam sa vi-l dau azi
Angelique, ooofff, nu se mai termina problemele... pt tine si Stefan!
Ela, si Luci se uita curios cand mananc si plescaie nitel (soacra-mea a concluzionat inca de acum 2 luni: ii e pofta! pune-i si lui putin din ce mananci tu pe buze! hai nu, serios!). Acum, la 4 luni consider ca o face mai constient decat la 2 asa ca pana acum i-am pus mar si banana pe limba, dupa fiecare a plescait multumit

Uh, am ajuns la zi!
Referitor la adormit- al meu adormea sugand,mai nou trage si cate o repriza de plans urlat asa, apoi trage de 2-3 ori din tatica si adoarme. Din fericire n-a trebuit sa-l adorm niiodata leganat sau in brate, mi-e groaza sa creez un precedent, desi soacra-mea o tot da inainte cu luatu'-n brate. Sa nu credeti ca noi nu stam apropiati fizic, toaaata ziulica stam in patul mare sau Luci in patutul lui si eu in cel mare (sunt lipite). Vorbin, ne gadilam, ne jucam cu jucariile... Nu-l las singur deloc, cand trebuie sa mananc il las cu mama sau cu iubs. La baie fug repede, recunosc, dar numai cand sunt absolut sigura ca nu are unde sa cada.
Despre medicamente- n-am o parere pertinenta, pt ca nu stiu prea multe. Am in casa doar paracetamol supozitor pt copii, just in case daca face febra, l-am luat la recomandarea medicului.

Va pup pe toate, va trimit gangureli si rasete in hohote si sper ca problemele de sanatate sa se rezolve cat mai repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Onutz, aici se recomanda f mult sa dai fulgi de ovaz, mai ales mamicilor care vor sa isi creasca puii vegetarieni, ovazul avind continut mare de fier. Noi si acu ii dam fiului lapte cu ovaz (dar niciodata in biberon, ci de mincat cu lingura). DM are niste amestecuri faine de cereale, fara zahar sau alte adaosuri.

Re intors, miscare, inceput de mers: foloseste tare sa ii lasati pe podea, pe un covoras sau pe podea care nu aluneca (precum se intimpla la gresie , linoleum sau laminat), pt ca asa se pot impinge cu piciorusele intimpind opozitie suficienta ca sa se intoarca sau sa tireasca).

Re medicamente: Noi avem in casa paracetamol supozitoare, Otriven (asta pt mai tirziu pt nas infundat), Mucosolvan pt tuse si spray cu apa sarata pt nasuc. Mai avem Eosine pt fundulet, singurul cu care am scapat la Lili de iritatie. Antibiotic am primit si noi pt Florian de citeva ori (pneumonie, amigdalita si doua raceali / gripe / ce or fi fost urite).

Dar e adevarat ca in Romania sunt doctorii mult mai darnici cu medicamentele si asta incepind din sarcina. Nu stiu daca e o panica a lor (mai bine sa dai decit sa nu) sau poate asa or fi regulamentele in tara. Aici sunt mai relxati la raceli, tuse si temperatura, probabil fiind o zona asa de umeda si plina de raciti ).


Mergi la inceput