Piersicute de iulie august (31)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Lorena,mie imi mananca f bine fructe,dar cand e vorba de legume...alta poveste.
Am incercat dovleac,cartof,cartof dulce si legumele din supa.Nu mananca deloc piure de legume.
Cu supa il mai pacalesc ca pun lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, vad ca iaurtul olympus cu 5% grasime are si el smantana in compozitie. este ok sa dam la bb pt inceput? (adica nu le-am mai dat iaurt pana acum).
branza de vaci cam ce procent de grasime tre' sa aibe ca sa fie ok pt bb-i?
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Balanta,eu iaurt ii dau de 3,5%(fara smantana),iar branzica o fac din lapte de vaca 3.5 cu lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Nici eu nu i-am introdus inca iaurtul, dar o sa i-l fac in casa pt inceput.
Biancai i-am dat din comert pe la 10 luni, de la Napolact sau Covalact. Si acum tot Napolact folosim.

Letitia, e normal sa dezvolte pasiune doar pt un singur grup de alimente.

Ale mele amandoua mananca mai cu spor legumele decat fructele.
Bianca a mancat fructe bine doar cand era sezonul lor, vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ile, mi-am dat seama pe drum inapoi. Te incurca sa-l mai tii o vreme?

Asa, sa va povestesc si eu acum despre indemnizatie si alocatie, ca tot venise vorba. Abia acum pot, ca abia acum mi-a intrat a doua indemnizatie si asa confirm ca, fara sa fi cerut eu, imi pun si alocatia pe card - in aceeasi operatiune "plata salarii". Luna trecuta, cum indemnizatia a fost prima primita, nu a fost o suma rotunda asa ca nu mi-am dat seama ca include si alocatia - doar am banuit, pt ca postasul nu a mai sunat si nici nu mi-a lasat biletel.

Despre mancare... abia azi ii voi da si eu galbenus. De o saptamana ii dau iaurt si l-a ajutat la tranzit. Gluten inca nu i-am dat - care erau biscuitii cu gluten si fara zahar?

Vlad mananca bine, prefera fructele iar din legume de obicei alege cate ceva ce ii place, nu mereu acelasi lucru. De exemplu ieri, stand la masa cu totii nici nu l-am observat ff bine ce a mancat (daa, am ajuns la "performanta" asta de a nu mai sta "in his face" cand mananca cate ceva, se descurca bine si e suficient sa il supraveghem de la distanta), dar la sfarsit mi-am dat seama ca mancase vreo 4 buchetele de broccoli, maxim 2 fasii de dovlecel si maxim 2 de morcov. Este pofticios, cand ii pregateam bucatelele sa le pun la aburit se intindea dupa ele, recunostea ca e mancarea lui.

Altfel, trecem in continuare prin salt... abia astept sa il vad incepand sa ne imite si sa "vorbeasca" mai mult, cred ca asta va fi schimbarea mare din acest salt.

Va doresc o saptamana frumoasa tuturor.

Fleur, voiam sa iti zic ca imi place mult cat de echilibrat s-a dezvoltat Eric, face din toate cate ceva! Va veti descurca f bine amandoi, odata ce treceti de perioada de ajustare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Balanta eu i-am dat cf clasamentului produselor lactate dat de Ioana - iaurt Muller, MIlli si Napolact, de 3,5%. Ollympus are si iaurt cu 4% fara smantana.
Branza si eu o fac din lapte MIli 3,5% cu calciu alternativ cu lamaie.

Ana biscuitii fara zahar dar cu gluten erau Hipp.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

am luat un olympus- dar acum am observat ca are 10% grasime- iar am sfeclit-o- dar inca nu i-am dat. iaurtul se da zilnic? simplu?cu fructe?fructe din borcanel?cu cereale?

sa iau cu 3.5%grasime,nu?

ma lamuriti si pe mine cu diferenta inte supa-piure?? eu ii pun LP si in piure -o masura. eu i-am dat mereu doar piure. supa e zeama goala-se da cu biberonul???

balanta-1 litruuuuu ce bineeeee. a mea nici laptik-nici papik...apa asa si asa...asta e.

michelle-trimite-mi si mie din intelepciunea ta-legata de mesele bebeilor.poate nu ma mai stresez asa.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Hello Ladies!
Ile, merci mult de cele de-ale gurii. Urmeaza sa le gustam :)

Michelle, toate masinile erau pe zona hashurata dar numai pe a mea au ridicat-o

Legat de iaurt eu ii dau Covalact de capra! FFF buna si il mananca cu ff mare placere.

Pup fetele ca trebe sa fac o comanda la tei.

Ada - nu ma uita cu nr ala de la biroul de traduceri si legalizari de imi ziceai tu ca eu nu te uit cu link-urile cu rochii de mireasa

Mi-am luat o tanti care vine 3 ore pe zi sa stea cu Ana. Sper sa se obisnuiasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Vedeti ca la Cora au produse organix la promotie, de ex. biscuitii postati de Dana au cadou si o punga de pufulei organici, amandoua la 11 lei. Mai au si piureuri de fructe 4 buc la 13 lei.
Eu am facut o ciorbita de stevie doar cu un praf minuscul de sare, o sa ii dau si lui Eric sa guste, poate ii place sa mancam impreuna.

Mergi la inceput