Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cum va este ziua dragelor?

Pingu mic a adormit intr-un final glorios pe la 13.30 si spre surprinderea mea doarme si acum la 15.28. Cum se trezeste si papa vom pleca la plimbare si sa facem si cumparaturile.

Maine ne ducem la vaccin. Am ceva emotii, fiind vorba de 3 injectii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Stela, Luca doarme noaptea cu maxim doua treziri de papa de cand l-am adus de la maternitate. De destul de mult timp a ajuns la o singura trezire (cu mici exceptii), au fost cateva nopti in care chiar nu s-a trezit deloc. Daca nu adoarme in timp ce mananca, adoarme destul de repede dupa (maxim 15 minute). Cand imi era prea somn spre dimineata il mai luam in pat si adormea imediat. Doarme in patut de la inceput. Cand il mai aud agitat noaptea ii mai dau suzeta si se linisteste imediat, asta daca nu ii e foame. Ziua doarme iar bine, intre toate mesele (5,6). Daar, as prefera sa se trezeasca mai des si sa manance mai bine. Dar, cum am mai scris, degeaba il trezesc eu mai des ca tot nu mananca mai mult, asa ca il las sa doarma. Chiar nu stiu ce as face daca as fi in locul tau, imi pare asa rau ca te chinui. Imi imaginez cum e sa ai atatea nopti nedormite. Macar Mateias e sanatos si papacios, din fericire.

Ieri noapte am dormit prima data o noapte intreaga impreuna, pentru ca l-am lasat dupa masa de la 8.00 la noi in ideea ca mai prindem o masa pe la 10.30, dar nu s-a mai trezit si l-am lasat asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Noi am avut o zi linistita Kytanutz, in care brotacul m-a suprins ca n-a mai cerut asa des san, adica a avut masa consistenta la ora 14, apoi la 18 si acum la 22... intre l-am mai pus la san dar a tras de cateva ori a intors capul si mi-a zambit, asa face el cand e satul, intoarce capul si rade. Am fost si p-afara si-am dormit 30 de min in aer. Baita i-am facut-o pe la 7... s-a trezit plangand (de fapt e un vaiet asa ciudat, scoate niste sunete noi) la 8, 9, 10 (cand a si papat)... zici ca-i ceas :)) E si ciudat ca n-a vrut papa dupa baie, a supt doar nitel cat sa adoarma. Sa vedem, poate isi ia revansa de la noapte

Elfica, felicitari pentru micuta crestina si te asteptam mai des!

Corinuka, lml lui David! Imi ploua si mie in gura dupa o placintica Felicitari pt intoarcere!

Adriana, si eu abia asteptam diversificarea, tot asa, parca acum e monotonie, simt nevoia de o evolutie, dar Matei n-a fost de acord, deci mai papam doar san cateva zile pana imi fac curaj sa-i dau morcovel fiert. Eu il tin in fund tot asa in bratele mele si-l mai pun in fund tinandu-l de la subrat. Tot cam 5-10 min adunat pe zi.

Simona, multumesc de raspuns! Ce pot sa zic decat ca sper sa dormim si noi asa ca voi la un moment dat Matei e vesel, energic, cu chef de gangureala si bolborosit, asa ca incerc sa nu-mi fac griji cu somnul lui

Fetelor, daca va plac Olivia Steer si Andi Moisescu, am scris un articol pe site despre casnicia lor, care mi se pare una de vis, la care aspir! Asta-i a doua oara cand scriu pe site de cand am nascut, mi-era asa dooor, sper sa ma mobilizez mai des ca-mi face tare bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Nici cum nu reusesc sa tin pasul cu voi. Sper ca sunteti bine. Incerc sa mai citesc inca vreo 10 minute dar nu mai mult ca imi pica ochii in gura de somn.

Alex raceste iar, cel putin asa cred pentru ca a reinceput tusea. Momentan am primit doar STodal, aerosol si vibrocil, eventual Tantum verde. Sa vedem cu progreseaza boala.

Am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta daca este vreuna in aceeasi situatie cu mine. Cand am fost acum la gineco la control mi-a prescri anticonceptionale Cerazete. Eu nu am pus intrebari referitoare la cum se iau ca m-am gandit ca ma lamuresc din prospect dar nu a fost asa. Acolo scrie ca dupa nastere daca ti-a revenit menstruatia astepti prima zi si atunci incepi. Problema la mine e ca eu cred ca mi-a revenit ca am avut asa cred in decembrie si apoi in 11 ianuarie, dar nu a mai aparut de atunci. Ce sa fac? Sa incep sa le iau asa fara menstruatie? Eu stiu ca sunt cazuri cu menstruatie neregulata in timpul alaptarii asa ca eu cred ca poate inatrzia mult si bine. Ati patit careva asa si ma puteti lamuri?

Mami.ilinca, am vazut ca ma intrebai cum am dat banana. Am pisat-o bine cu furculita si am adaugat cam 15 ml la lapte praf (asta la cca 40 grame de banana) si apoi am facut-o cu mixerul ca nu era destul de pasta. A acceptat-o destul de bine. Ma distram de el ca deschidea gurita ca o pasarica si cand ii bagam lingurita in gura si trebuia sa inghita facea niste mutre de parca i-as fi dat shot-uri de tequila.

Fetelor va pup ca ma bag la somnic.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrap83 spune:

Buna dimineata!

De bine ce ma laudam ca fetita mea doarme bine noaptea, azi noapte a fost groaznic, a adormit la 10.30 si s-a trezit pe la 1, 2, 4, 5.30 si final la 8.10. De mancat n-a vrut decat la 5.30, ca de obicei. Cred c-a durut-o burtica pt ca toata noapte s-a foit si a marait in somn

Eu sunt praf, am dormit max vreo 3 ore adunate. Macar azi e mai frumos afara si ne vom plimba mai mult in parc

Sa aveti o zi linistita!

p.s. Fetelor, cum e cu pozele? Pot pune si eu? Si le pot vedea pe ale voastre?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna dimineata gagici.
Nu am reusit sa citesc ce ati scris...dar partea buna e ca nu am de recuperat mult.
Ieri am fost la vaccin....a fost cu ...dar a trecut repede.

I/am dat si putina zeama de morcovel si a papat/o cu interes.
Partea groaznica a fost aseara cand Andreiutul mi/a facut o criza de plans de o ora de nu mai stiam ce sa facem.
L/a durut sigur piciorusul....i/am pus comprese cu apa rece si intr/un final a adormit in brate la mine,in pampers....off mi s/a rupt sufletul.
Acum va inteleg pe voi fetelor care ati avut copii putin mai plangaciosi.Te doare inima pur si simplu

Acum face nani ,eu am bagat ceva repede de/ale gurii si ma duc langa el.

Apropo....al meu daca stau langa el doarme 2 ore,daca e singur doarme doar 40 min....mai e vreun ciudatel de asta mic printre noi?

Va pup gagici si sper ca azi sa fie mai bine.
Si astazi continuam cu putina zeama de morcovel...macar 3 zile

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Scriu mai intai si apoi ma pun sa citesc. Am avut o noapte OK per total. S-a culcat pe la 21, la ora 20,30 terminase de mancat da nu era adormit. L-am pus in patut, i-am dat drumul la muzica pe care i-o pun numai la somn si in 30 de minute a adormit singurel. M-am culcat si eu mai devreme aseara asa ca am dormit de la 22,30-01,30,ohooo, mi s-a parut asa de mult . Evident ca de pe la 04 dormit rau ca iar are muci si il incomodau la somn si mai avea si gaze, cand dadea cate o besinuta mirosea ca de la un om mare . Trezirea finala la 07,20 evident. Acum doarme. Eu am aspirat si am dat un mop in living si bucatarie si am pus la cuptor niste pulpe dezosate. Am facut dus si acum astept sa se trezeasca. Mai de mers pe la ING, apoi la 16 ies la o praji cu o prietena si apoi e seara si o luam de la capaaaat si uite asa trec anii.
Ieri m-am suparat pe Daria ca nu si-a facut de sambata o tema pentru marti (mi-a spus ca si-a facut toate temele) asa ca dimineata mi-a adus micul dejun la pat si mi-a pun un biletel cu "Imi pare rau". Pe tava mi-a pus un ceai, zahar si o felie de paine prajita cu unt si gem . E un copil deosebit, doar si-a cerut si aseara iertare ca m-a suparat . Anei chiar daca ii pare rau nu spune Iarta-ma sau Imi pare rau, e altfel structurata.
Pe la voi sunt semne de primavara? Dimineata cand deschid sa aerisesc aud pasarelele asa de frumos cantand, dar stati linistite ca e doar atat, mai avem zapada pana in mai cred . De mult nu mai tin minte sa fi avut zapada din decembrie pana in martie.

Va las ca imediat se trezeste vuvuzela si vrea laptic. V-am spus ca ii dau doar dint-un san? In celalat probabil nu mai este, nu il vrea DELOC peste zi, doar noaptea in somn i-l pot da dar nu stiu daca si vine lapte.

Cu siguranta am greseli dar nu am timp sa corectez acum,
Va puuup.

MIrabela, spune-ne ceva de Calin pls.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stella,
Am sa citesc despre Olivia Steer, mai citeam si eu pe blgul ei, nu stiu cum reuseste sa manance vegan, eu nu as rezista. Si mie mi se pare ca sunt o familie frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragelor va salut pe fuga,

Ma pregatesc sa plec la vaccin. Sunt un pic speriata... daca o vad iar pe tipa aia ca vine cu acul desigilat, de data asta voi fi pe faza sa ma iau de ea.

Alexandra, daca iti activezi mesajele private, iti trimit eu parola contului comun, sept.oct2012@gmail.com, apoi te loghezi acolo si poti vedea/posta acolo pozici.

Pup mamicile, multa sanatate piticilor!

Tineti-mi pumnii ca ii face 3 injectii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrap83 spune:

Kytana, mi-am activaz msg private. Multumesc!

Of, 3 injectii?? Si mie mi-era groaza la una !!

Mergi la inceput