Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Am scris aseara cele 10 mesaje, cred ca am scapat , dar vad ca apar la ora la care le-am scris, deci o parte din voi s-ar putea sa nu le fi vazut.

Asa de rau imi pare de bebeii bolnaviori . Noi din fericire nu am avut probleme cu raceli pana acum, sper sa ne ocoleasca mult timp. Avem in schimb probleme cu un canal lacrimal care e si acum blocat si nu cred ca scapam de sondaj . I-am tot facut masaj, dar fara succes.

Olivia, sunt ingrijorata pentru ca pune totusi prea putin. A zis pediatra ca el e ok, dar insista cu cerealele ca sa inceapa sa puna mai bine, ca e putin 100g intr-o saptamana. Bebeii care se nasc mai micuti in general recupereaza bine la inceput ca sa-i ajunga la un moment dat din urma pe ceilalti. Inceputul a fost foarte bun, nu am idee ce s-a intamplat de la 2 luni.
Sa stii ca eu m-am indragostit tare de Maya ta incepand cu prima poza de la avatar, de fiecare data cand o vad stau si o admir . Si ceilalti copilasi sunt tare draguti, zic din ce am vazut pe la avatar. Mi-am dorit toata viata o fetita, dar bineinteles ca nu am regrete acum si imi ador baietelul, dar mi-as dori ca nr.2 sa fie fetita totusi.

Legat de diversificare, pe masura ce citesc mai mult sunt tot mai in ceata si eu. Tare greu mi se pare. Cred ca o sa iau ca punct de plecare recomandarile pediatrei si de acolo sa vad cum reactioneaza el. Am zis ca o sa incerc si eu sa-i dau bucatele de legume la abur (cand va fi cazul) sa vad cum reactioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Carmen, nu sunt asa de admirat. Mie mi se pare ca voua, celor cu alaptare exclusiva, v-a fost mai greu decat mie, cel putin noptile eu am dormit mai mult. E foarte obositor si mulsul, dar asa ne-am obisnuit. Partea rea este ca nu voi avea lapte asa mult timp, nu am timp si energie sa ma mulg de mai mult de 4 ori pe zi pentru a creste productia. Sper sa reusesc macar pana la 6 luni cu doar doua biberoane de lp. Beau o tona de ceaiuri de lactatie, am alternat pana acum Galafor cu Nutrinatal (alte pastilute naturiste de lactatie) si acum de cateva zile incerc cu More Milk Plus, dar inca nu vad rezultate spectaculoase. Mai astept.
Am momente cand simt ca nu am fost o mama suficient de buna si nu am facut tot posibilul pentru alaptare exclusiva. Imi pare rau si ca bebele nu mai vrea deloc la san, dar macar pentru el, cum zicea Mirabela parca de puiutul ei, a fost doar sursa de hrana, nu si de alinare, nu a fost foarte atasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Simona, multumim se pare ca sunt 2 Luca ce se bat pt mandra mea :)))
Si bobocelul tau e un dulce! De fapt toti boboceii nostri sunt niste scumpi Am avut toate noroc de bobocei frumosi si sanatosi!

Parca ziceai ca ai incercat sa-i dai semi-adormit, nu? Si mai des?
Si la piersicute e un bb care dupa vaccin nu mai mananca bine deloc.
Am mai auzit o varianta ca lipsa poftei de mancare ar putea fi din cauza vitaminei D in exces. Incearca sa nu-i mai dai vigantol cateva zile, vezi daca e vreo schimbare
Din ce am citit eu, in lunile 3-6 castigul mediu ar fi de 500 g/luna:
http://www.qbebe.ro/copilul/sanatate/tabelul_dezvoltarii_copilului_de_la_0_la_3_ani:_greutatea_si_inaltimea

http://www.desprecopii.com/info-id-226-nm-Cresterea-si-dezvoltarea-normala-012luni.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Bine v-am gasit si astazi

Dau o cafeluta tarzie

Simona, vroiam sa iti zic de canalul lacrimal. Si acum pingului mic ii apar "urdori" la unul din ochisori. Am intrebat aici toti GPii si pe HV si mi-a zis ca pana la un an nu e problema, daca nici atunci nu ii trece, i se da ceva. Acum, repet, ori sunt astia cu capul, ori nush. Eu ii mai pun laptic, o 1-2 dispare, apoi apare iar.

Fetelor eu am observat ca daca il las pe Luca in pace noaptea (adica cand se trezeste intre orele de mese si bombane in patut) adoarme mult mai repede decat daca ma duc sa il mangai. A nu se intelege ca il las sa planga. Daca aud ca se agita, imediat sunt acolo.

Mie inca imi curg sanii, nu tare, dar tot mai curg. Si mie mi se pare ca intr-un san am mai mult laptic decat in celalalt si stangul e nitel mai mare ca dreptul. Mai mereu asa a fost.

Parca m-au auzit socrii. Aseara am vb cu ei pe Skype si il trimit la noi pe fratele Dlui Pinguin (v-am zis ca are 15 ani? ) si cu un brat de jucarioare. Sunt curioasa ce i-au luat.

Elfica, Carmen sunteti bine?
Anaomaria, cum va mai simtiti?
Andreiuta, cum a fost la vaccin? Nu mai retin cand ai spus ca mergeti sa il faceti.
Oana, ce mai face Sophia?
Mirabela, ce mai face Calin?
mami.ilinca, mai poti? Ce fac mandrele? Tati?

Trebuie sa ma laud! Astazi s-a intors pentru prima data Luca de la burta pe spate! Deci sincer cred ca tot cand sunt ei gata le vor face. El f mult nu a stat pe burta, pentru ca nici nu l-am pus si pt ca nu i-a placut. Dar astazi, cand l-am pus mai mult asa intr-o doara, s-a intors. Concluzie, copilasii nostri sunt cel mai bun ghid!
marikaki, moro, voi ce mai faceti? Ce mai fac odraslele voastre? PaulaFrida, ce mai face Roli?
Adrianadana, cum mai e cu bubitele?
Carina, cum va mai simtiti astazi?

Va pup cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,
vad ca si voi (unele) aveti aceeasi problema: si eu cred ca am lapte mai mult in sanul stang. Ca dimensiune nu mi se pare ca sunt diferiti sanii.
Din nou avem niste zile minunate. Fara plins. Ne jucam, dormim fara proteste, stam mult afara. Mi se pare ca mananca putin dar e f activ si uda scutece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Am inceput si noi diversificarea desi initial am zis ca nu incep mai devreme de 6 luni cu toate ca daca stau sa ma gandesc el a fost diversificat inca de la 3 saptamani cand ii faceam laptele cu supa de morcov din cauza scaunelor proaste.Eu am inceput la sfatul pediatrei cu piure de fructe ,mar copt si o feliuta de banana si ii place .
Noi avem o problema cu biberonul nu mai vrea sa puna gura pe el,am schimbat tetine,am incercat alt lapte nu vrea desi ii este foame pt ca el nu suge decat dintr-un san si nu-i ajunge.Rar il mai pacalesc cand este semiadormit.
Carmen si eu ca si tine sunt descentrata.
Mirabela ce face Calin ? Luca inca tuseste din decembrie o tinem lant cu tusea si mucisorii.[pup
O intrebare pt cele care ati depus dosarul pt indemnizatii in ianuarie v-a venit vreo decizie acasa ?


Robert Andrei (15.03.2007)&Luca Stefan (29.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Simona, am si eu 3-4 saptamani de cand ii dau completare lp, ca nu se satura cu ce am eu.

Kytana, felicitari pentru intoarceri. Noi suntem bine, Paul e un vesel. Aseara am ras cu lacrimi impreuna cu fetele si cu el. Facea grrrr brrr, punea limba intre buze si facea ca masinutele si cand vedea ca ne distram facea mai cu spor si radea si el in hohote. E un scuuuuuump. V-am zis ca daca eram mai tanara si nu aveam 3 cezariene as mai fi facut un copil . E ciudat sentimentul ca alaptez pentru ultima oara in viata, ca voi avea un bb mic pentru ultima oara etc.
Ref la alaptat. cand Ana avea 4 luni am inceput sa ii dau completare si apoi treptat am ramas fara lm dar nu am suferit, la Daria tot pe la 4 luni am inceput cu lp dar am suferit ca nu o mai aveam la san, iar acum, cand vad ca uneori e asa putin laptic chiar plang de suparare ca nu am reusit mai mult. Inca merge mixt si Paul nu refuza deloc sanul decat daca nu are ce trage, nu ii place sa traga in gol.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Felicitari Pingu pt intoarcere!

Raluca, eu am depus pe 04.01 si nu mi-a venit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana,Sophia e bine. A iesit din perioada de incubatie a varicelei si nu a facut, ceea ce e si mai bine.
Mananca, doarme,e cumintica.

Mie mi-a venit decizia ca mi s-a aprobat indemnizatia si suma. Mi-a spus frate'miu acum vreo doua zile (el sta la adresa pe care o am in buletin), deci cred ca a venit de vreo saptamana.Eu am depus pe 3 ianuarie parca.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna ziua fetelor.
Kytanutz,nu am mai ajuns astazi la vaccin.O sa mergem luni.Sotul are garzile pe cap pe la firma si chiar nu as merge singura.Stiu ce am tras cu el in decembrie.
Fetelor eu as incepe diversificarea cu borcanele.Am si adus din Germania...

Sunteti dragute sa imi dati si mie add pe o adresa sa am cat mai multi prieteni?Daca se poate.
Multumesc !
Va imbratisez cu drag !

Asta e adresa
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.112891798891186.17250.100005110984172&type=3#!/de.yshop.7

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput