Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

neatza fete :)

cumintzica12 sunt curajoasa ca n-am ce face...trebuia sa o fac si pe asta ca nu era deloc ok situatia mea. Iti spun sincer mi-e frica de ceea ce va urma...nici nu indraznesc sa ma gandesc la ceva bun(chiar daca medicul e foarte increzator )..... sper ca va fi ok.
Balonarea mi-a trecut ...azi m-am trezit cu abdomenul tot mai ok, nu mai imi e asa de umflat de la CO2.
Sper sa decurga totul normal si sa fie bine ! ....si apoi ...pe cai ca se filmeaza :))))

aveti grija de voi !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

umbra, ma bucur ca ai trecut cu bine de operatie si ca a decurs ok .
Zoladex e acelasi lucru cu Diphereline?
Eu fac maine doza 2 de diphereline. Pana acum nu au fost efecte adverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

hei DIDI81

da, e acelasi lucru, adica au acceasi substanta in ele, doar ca mie imi zicea medicul ca Zoladex se face in peretele abdominal, iar Dephirilinul in muschi. Dar e ok ori una ori alta pt endo. Eu cred ca tot Zoladex aleg....inca ma mai hotaras

pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
umbra ma bucur mult pt reusita interventiei tale ...sper sa aiba si rezultatul scontat, dar as vrea sa te intreb ceva cu dr de fiv ai vb? poate ca nu va mai fi nevoie de cele 2 luni de menopauza...zic si eu sa nu tac...dar daca toate sunt la locul lor si curatate poate vine bebe mai repede...
cumintica ce sa zic exista un stop pt fiecare dintre noi, oricum e bine ca te mentii optimista si chiar daca nu te crezi prea endometrioasa faptul ca iei in considerare tratamentul si cauti sa faci bebe cu tot cu endo ...o accepti nu negi ca ai o problema si asta e mare lucru...
fetelor am fost la medic si cu inima cat un purice m-am urcat pe masa la eco....si surpriza..chist de 3 cm de corp galben chistizat...deci am ovulat luna trecuta si s-a mai facut si chist...inca functionez..ce sa zic pe dreapta tot se vede hidrosalpinxu vietii insa atat timp cat nu face prb nu ma deranjeaza...parca nu as mai face o anestezie doar pt el...
si am intrebat-o pe dr de tratament...si mi-a zis ca ea contraceptive nu mai recomanda ca s-a desmostrat ca ac-urile nu ajuta la micsorarea chisturilor(asta cel putin in cazul meu de fata) si ca sa astept sa treaca , pt ca va trece si intr-adevar ovulatia poate sa dea dureri foarte mari in cazul meu...acum ce sa zic ca si durerirle sunt bune?
mi-am recoltat si pap-ul si se veda o candidoza cat casa , acum am trecut pe ovule cu medicament ca alea cu lactobaccili nu mai fac fata ...cred ca nu mai scap de candida asta ...
in rest sunt foarte pprinsa si ocupata si acum am cam obosit si mai am o gramada de lucruri de facut si la serviciu sunt purin in urma, am nevoie de concediu , dar dupa paste cred ca se mai iveste vreo raza
va puuup si astept vesti bune, normal ca asta inseamna teste pozitive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

neatza

XDIDI eu am luat legatura cu dr pt FIV inca de anul trecut dinainte de a doua operatie, iar in noiembrie am si fost la un consult la Budapesta crezand ca totul e ok si voi incepe FIV,dar din cauze prea multor chisturi nu am inceput si asa am ajuns din nou la operatie acum.
Medicul ce m-a operat mi-a dat sanse la sarcina naturala dupa ce fac cele 2 injectii ,care cam tb facute dupa o astfel de interventie chiar daca e curat acolo tot ceva microscopic ramane si tb eliminat, chiar si medicul pt FIV mi-a zis ca e indicat 2-3 injectii dupa.
Eu i-am scris ieri, dar e in concediu si-mi va raspunde abia dupa 4 martie, dar banuiesc ce-mi va spune : sa merg imediat dupa ce termin injectiile ca el nu-mi da sanse pe natural ! Am mai avut eu discutia asta cu el.
Deci, pareri am cerut ,ca eu is de aia care vrea sa auda din toate partile s-apoi nu stiu incotro s-o apuc .
Daca medicul ce m-a operat nu-mi zicea de sanse pt natural ...cred ca deja imi cautam cazare la Budapesta pt FIV ....nu stiu...incerc sa ma adun si sa decid cei mai bine .Oricum si cu banii is praf acum, am un an super naspa financiar...nunti peste nunti la care am obligatia sa merg...+ alte datorii....

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

xdidi, imi pare rau sa aud de candida, dar te deranjeaza cu ceva? Si eu am avut o perioada luung a de timp cu ani in urma, inainte de prima sarcina. Si cu toate tratamentele nu ceda, dar era si f deranjanta. Ei, dupa sarcina nu s-a mai manifestat deloc, secretia f ok, nimic deranjant, insa la analizele de secretie tot imi iese. Mai multi doctori mi-au zis ca atata timp cat nu se manifesta, candida nu trebuie tratata.

umbra, si eu o sa incerc natural bb2 dupa ce termin Diphereline-ul. La mine sansele sunt oricum f mici pt ca mai am un singur ovar . Doctorul meu nu prea site ce sa creada, daca am sanse sau nu, dar oricum totul e dupa cum avem norocul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

daaaa DIDI81 clar tine si de noroc...chiar imi zicea medicul ca a avut cazuri cu endo mai urata ca a mea care au ramas natural, iar cazuri mai simple nu ...si tot felul.
O sa vad cum va fi dupa tratament si apoi o sa incerc natural si daca nu se intampla minunea ...spre toamna-iarna mai vad io ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

pai umbra draga mea acum trebuie sa te inistesti 2 luni plus cele 60-70 de zile pana la prima mesntra sunt de liniste....eu asa am luat menopauza , nu te gandesti la nimic si apoi daca e si situatia finaciara grea, poate reusesti natural, cine stie ...stiu ca ramane microscopic endometrioza si de asta trebuie menopauza, dar sunt medici care considera ca sunt mai multe sanse de aramane gravi imediat dupa interventie ...acum eu am mers pe varianta dr tau la prima interventie si pe varianta cu incercatul imediat dupa operatie a doua oara si n-a functionat nimic , deci ai dreptate cu norocul...
didi acum a devenit suparatoare, insa si anul trecut la pap si secretie a iesit insa era asimptomatica, acum m-a rupt...eu defapt am in fiecare luna inainte de ciclu si dupa ciclu...dar am tinut-o ij frau cu lactobaccili...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

bravo, umbra! Sa nu-ti fie frica de nimic! Doar rabdare!

didishor, sa stii ca si pe mine ma doare la ovulatie, destul de tare. asta de cand m-am operat. si stiu sigur ca e ovulatie, ca eu inca fac graficul cu temperatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

La o zi dupa a 2-a injectie cu diphereline am inceput sa am o secretie maronie. E ok?

Mergi la inceput