Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Elena,multumesc de intrebare,e bine bebe.dot stirb e, si el se da jos din pat dupa aceeasi metoda.A descoperit o singur si o tot exerseaza,vrea numai in picioare.Eu as fi vrut sa mearga de-abusilea dar nu are nici o intentie si nici o atractie.Al tau ? Cu mincarea cum mai e?
Azi l am scos afara in parc desi era rece,batea si vintul si ningea un pic,a dormit o ora jumate.Era pustiu ditamai parcul,doar 4 copii mai mari am vazut.
Roxana,poate era bine sa duci urina si apoi sa incepi antibioticul,chiar daca era in aceeasi zi,asa trebuie sa astepti dupa ce termini tratamentul inca vreo citeva zile bune.
Elyshor,dupa 8-9 luni se poate pasa mincarea in bucati mai mari dar,ma gindesc eu,daca lui nu ii place asa cred ca nu e rau sa il lasi sa manince finger food si sa sariti peste etapa cu pasatul.
Albinuta,plimbare placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Stiti, dupa ce a venit azi vorba despre coborat din pat, am asezat-o pe Iulia pe burta, aproape de marginea patului. Ce fericire pe ea cand a reusit sa ainga parchetul cu labutele goale! Si tot mai voia si mai voia, a descoperit o noua joaca!
Shosho, nu pot acum sa ma uit pe picasa, dar primit ca dimineata o sa ma delectez cu simpaticul tau bibic.
Roxana, sanatate! ce iei, ciprinol sau nolicin pt infectia urinara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Da,Gyan,stiu ca nu e ok si nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa ca mine.Dar cand te apuca noaptea si nu ai nici macar recipient de urina in casa,trebuia sa il trimit pe al meu la farmacie si apoi oricum mai trebuia sa astept o zi inceperea tratamentului ca trebuia urina de dimineata,etc,etc,Crede-ma cunosc procedura.E parte din meseria mea.
Anitta,ciprinol iau.
Of ce copii mari aveti...deja o iau in picioare .
Noi suntem printre piticii odiseei,dar nu-i nimik,ne facem si noi mari .
Ne pregatim si noi de film acum ca pitix a adormit.Am inceput sa ne uitam la "Suits",vi-l recomand,e foarte bun serialul
Noapte buna si lunga.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Eh, Roxana,si eu am facut asa de citeva ori,stiu cum e,ba eram si gravida(nu cu bble asta),dar e mai simplu in teorie Sanatate!
Elena,uitai sa intreb,cum functioneaza fb-ul? Se amesteca una cu alta (adica poze,conversatii),din grup si din particular?
Hmmm,scuzati greselile ortografice de mai sus,nu mai corectez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan E e bine, vesel tare desi il chinuie dintii, nu face mari acrobatii nici el, sta in fundulet si de cateva zile a inceput sa se ridice in 4 labe si atat. Ochisorul nu s-a vindecat si am inceput iar sa-i fac masaj. Cu mancarea papa 100 ml de piure de fructe si legumele cu cantec cate 20-30 ml, i-am bagat si piept de curcat de vreo 2 ori si nu i-a placut. Astazi i-am facut piure de fenicul+patrunjel+dovleac si a papat 50 ml.
Despre fb, e grup privat Odiseea Minunilor, e necesar sa te imprietenesti cu una din fete ca sa-ti dea add la grup. In rest nu apare pe profilul tau nimic din ce scrii sau iti comenteaza altii la postari. Adica prietenii tai personali, care nu sunt in grup, nici nu stiu ca esti in grup, despre ce faci acolo nici atat.
Roxana din experienta mea cu infectiile urinare... am facut acum 3-4 ani 4 tratamente cu antibiotice mereu dupa antibiograma si nu mi-a trecut, surprinzator ca in timpul sarcinii mi-a iesit pozitiva analiza la E-Coli si mi-a trecut cu banala Amoxicilina si baut sirop de merisoare. Am concluzionat ca sirop/ceaiul de merisoare fac minuni fara sa ma indop cu cele mai tari antibiotice.
Ne-am distrat copios in seara asta la nanutza lui E cum se juca el cu un balon cu heliu, sper sa-l conving pe sot sa-mi prelucreze filmuletele din telefon ca le pot pune direct doar pe fb, pe picassa nu reusesc neam.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Am incercat si eu cu piciul meu sa-l invat sa coboare din pat, dar cum simte ca se termina salteaua o ia inapoi in pat. Ori i se trage de la cele 2 cazaturi, ori eu sunt de vina ca am incercat sa-l sperii(l-am lasat sa cada pe jumatate din pat, eu fiind cu mana deasupra lui) in ideea de a nu mai cadea din pat. Cred ca eu sunt de vina defapt:(

O sa mai incerc usurel poate poate...

Anittule scuze, am avut impresia ca pe picassa am vazut filmuletul. Chiar m-as bucura tare sa intri in grup si pe fb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

offf offff offfffff

va scriu de la mogosoaia,

sunt plina de spume, mi-au luat carnetul in seara asta, pe motiv ca nu am acordat prioritate la pietoni imaginari

ma aflam la unirii, in zona dinspre dealul mitropoliei. am incetinit ca aveam cedeaza trecerea, m-am asigurat si am trecut. nu era nici un pieton.

si m-au tras pe dreapta, e prima oara cand patesc asa ceva ca nici nu stiam ce tb sa fac, in loc sa trag dreapta eu ma duceam stg. m-am pierdut cand l-am vz pe ala cu bastonul lui...

ma rog, eram cu sotul in masina si am contestat, nu recunosc fapta si ramane sa depuna nasu contestatia ca e avocat.... dar e aiurea. eram si cu un prieten care era cu masina in spatele nostru si nici el nu a inteles de ce m-a oprit ca pietonul a fost la el, nu la mine, a venit cumva dupa ce am trecut eu... ma rog... ca la noi in romania,... iar au foamea in gat si cauta victime usoare sa isi faca bugetul

in fata mea mai era un tanar, oprit pe acelasi motiv, si el a semnat si a platit amenda. nu a contestat nimic, deci mai sunt si d-astia care nu se complica, le convine sa stea o luna pe dreapta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

si ca o alta premiera in viata mea, de data asta pozitiva, m-a convins o prietena sa merg cu ea la un salon de cosmetica sa imi fac si eu prima mea sedinta de tratament facial

mi-a facut programare pentru marti seara

sper sa nu intervina ceva si sa ma duc

abia astet sa vad ce inseaman asa iti acord o ora din viata doar pt asa ceva, doar pt tine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonaJ spune:

Ne primiti si pe noi in Odiseea Minunilor?
Numele meu este Mona si am un baietel, Adrian, nascut in 4 mai 2012. Va citesc de ceva vreme dar parca nu mi-am facut curaj sa va scriu. Dupa principiul mai bine mai tarziu ...m-am hotarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonaJ spune:

Adrian a venit pe lume la 38 de saptamani, nastere naturala cu epidurala, a avut 3,5 kg si 48 de cm.
Acum are aproape 10 kg, cm nu stiu exact dar nu e foarte inalt, 2 dintisori, zice mama si inca e alaptat ..si ii place sa pape orice.

Mergi la inceput