Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

bun, asta am inteles. vreau sa stiu de ce are importanta daca-i ger sau canicula.

spun asta fiindca prietenii mei din Canada, acum multi ani cand s-au stabilit acolo, imi pomenisera la un moment dat ceva de -42 de grade. si cand am intrebat cum naiba se traieste la temperatura asta, mi-au zis ca absolut orice incapere din orice institutie e incalzita, mijloacele de transport in comun (ei erau in primul an acolo si nu aveau masina) sunt incalzite, parcarile sunt in marea majoritate subterane, deci cu temperatura suportabila, doar ca daca iesi un minut afara simti ca ti se lipesc narile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

pentru ca parintii, sa fie siguri ca prind primele locuri pe lista, se prezinta la usa scolii la ora matinale (cred ca 4 dimineata, Nelia ne va spune), sau de noapte, cum vrei:), cit inca scoala nu-i descuiata; pina apar administratorii scolii, stau afara, in ger, si asteapta...nu stiu daca e asa peste tot, habar n-am cum e la comisia noastra scolara, dar acolo la ei asa e...

edit, ore matinale, vai de gramatica mea:)

apropo de cele -40C, cam asa se combate frigul in zona, ca-n foto atasata



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

mersi, asta intrebam.

uufff, daca si la voi e asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

buna dimineata de la Polul Nord. minus 9, feels like minus 17
dau un ceai fierbinte indulcit cu miere (Starbucks sa traiasca!)

mianna, eu vin cu o precizare, asa e in Quebec. Restul Canadei e diferit, de fapt e diferit de la o provincie la alta si in partile anglofone. In est in mixt anglofone-francofone, sa te tii veselie...

mihaela, sanatate Dianei! sa ii treaca repede (intreb si io, ca mama de teenager ce sunt, a ta poarta caciula? ca al meu a acceptat sub amenintare de dieta totala sa isi puna caciula pe cap, si nu ca ar avea cine stie ce chica, e tuns scurt, militareste, dar le uita...)

Ana, spor la trebi, mama ce bine de tine, auzi, lucreaza de acasa...
musai tre sa ma interesez si io cum sa fac sa pot sa imi accesez compu de acasa, ca jur ca azi nu aveam de ce sa imi tarai fundu inghetat la birou...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mi-a prins bine iesirea, am stat trei ore la povesti cu colega mea...avem probleme importante de dezbatut ca nu ne-am vazut de anul trecut . Maine ne intalnim la scoala dar acolo nu avem atata timp.

Mersi pentru Diana. Se simte mai bine, i-a dat ceva picaturi cu cortizon si s-au mai dezumflat sinusurile, se simte mai bine si isi face ce a pierdut saptamana trecuta si azi. E nasol ca la liceu e foarte mult de lucru si in clasa si individual si cam are de recuperat.

maru mai poarta caciula, dar cand e foarte frig afara. Acum a purtat si inainte si dupa gripa, dar e cam frig si la noi si ea are par lung...azi mi-a explicat ca in afara de caciula nu si-a mai pus nimic, adica nu si-a pus nimic la gat si a respirat zilele trecute cat a fost la scoala aerul rece pe nas si pe gura...cum era slabita dupa gripa, nerefacuta total, s-a complicat. In schimb umbla cu haine scurte si cam subtiri, ca nah asa e la moda, vesnic vine inghetata acasa...degeaba stau cu gura pe ea.

Ana spor la treaba, noi iti facem galerie de pe margine.

ooof, nelia ce chestie si cu inscrierea la voi...la fel e si la noi cu inscrierile, dar noi am trimis cerere prin posta, a venit acasa sa o completam si am trimis-o inapoi. La noi nu e criteriul cu "primul venit" ci cu frati/surori la aceeasi scoala. Noi n-am avut noroc, dar acum nu-mi pare rau. E mult mai usor cu scoala la 5 minute de casa...am nimerit o invatatoare OK.

Astia de la noi din nordul Suediei spun ca la -40 ingheata apa instantaneu cand o arunci in sus. Are sotul un coleg care vine de acolo, el la 7-8 grade umbla in tricou. Noi restul numai pe la 15 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Neata si de la mine...

La noi sunt -12 C azi. N-a fost pana acum asa de frig inca. Noroc ca e liber oficial pentru Martin Luther King si stam acasa. Am ramas fara paine dar mai bine punem de o mamaliga decat sa iesim afara

Mihaela, multa sanatate fetei. Ioana mea e in acelasi oras la facultate cam 45 de min ar face cu masina de acolo pana acasa. Dimineata e trafic infernal insa iar cu transportul in comun ar fii si mai rau. A prins o bursa care ii acopera si cazarea ca altfel ar fii stat acasa probabil. De asta am si ramas noi in oras mare ca altfel ne putem muta undeva unde e viata de 3 ori mai ieftina ca aici. Oricum asta e cea mai convenabila formula pentru ea acum.

maru, ce imi place cum povestesti tu de Andrei! Ar trebui sa incep si eu cu construit independenta dar nu stiu de unde sa o apuc

Ana spor la proiect! Bine ca ai explicat cum e cu statul la coada in frig al lui Nelia. Am tot citit pe forum cand povestea ea dar nu pricepeam ce e cu asta

olympia, daca e sa fac un clasament a ceea ce ma enerveaza cel mai mult la batranetea asta ochelarii ar fii pe primul loc mai ales cand se aburesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

maria, chiar ma uitam sa vad unde am scris de Andrei roza e in floare mey

adevarul e ca mie asta imi place la batranete, ca pot da vina pe roza scleroza, si lumea nu mai comenteaza...

la ochelari port numai la citit, cand imi aduc aminte, ori cand vreau sa arat busy...

ah, ce va pasa, stati acasa... noi avem primul weekend lung la mijloc de feb, chiar de ziua mea :)

bravo Ioanei tale pentru bursa! Eu m-am dus f hotarata la al meu prunc si I-am zis ca nu ma intereseaza ce are de gand sa studieze, dar va trebui sa o faca la U of T, ca acolo are tuition platit! Saracu prunc a ramas masca, no pressure mom, no?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

mariavi eram doar curioasa ca ai scris ca sta in campus dar vine in fiecare weekend acasa . Felicitari pentru fata ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io recunosc ca azi v-am citit in diagonala de la munca si cu tot cu ochelarii pe nas :) n-am retinut decat ca printre altele se face "brainstorming" :) la titlu' palavragelilor noastre.
io is de acord cu Homeland si ... ce se discuta sau cu Homeland si cate o "perla"/citat spusa p-aici; cum fu a lu' maru "alerg ca-mi place sa gatesc" de unde am putea deriva la "Homeland si bucataresele marsaluitoare" ca avem cel putin doo: maru si speed, restu' ori marsaluiesc ori gatesc. ori nici una nici alta. io gatesc si man'c si uneori plang :) dupa ce man'c

am nitzica treaba(la plita):) si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

maru ai scris pe la alte subiecte si in general in timp ai povestit fain de el.

Eu ador sa ma folosesc de scuza cu "diferentele culturale"

Si noi stiam tot asa ca la scoala de stat e cel mai bine ca e mai ieftin dar pana la urma a primit mai multi bani de la astea private ca sunt mai bogate. Doar ca iti trebuie note mari.

Asta micu' cred ca prinde colegiu de stat, e bun si ala, ca el daca ia C zice ca te poti uita la el ca la un C+ catre B iar un B arata un pic ca si A. Sunt specii diferite.

Andrei ar beneficia de reducere acolo daca tu lucrezi la ei, nu-i asa? Lasa-l in ritmul lui, el stie cum si ce e bine pentru el.

Mergi la inceput