Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

La dermstolog e gratis o data pe an. La ginecolog iti fac papanicolau si palpeaza sinii. Pentru ultasound se plateste si trebuie sa ceri, altfel nu il fac. Va spun cind ma duc data viitoare, dar eu cred ca papanicolau e minimul.

Si sotul a avut cancer de piele, din fericire doar in situ, dar merge anual la control si de cind cu Monica merg si eu.



Dr meu gineco ma intreaba daca vreau eco cam de fiecare data, eu merg de doua pri / an la el,cand depasesc ma cearta.


Mianda, cred ca depinde si de dr.
Mamografia oricum nu se face inainte de 40 de ani numai la cerere sau daca dr suspecteaza ceva.

Noi merge anual la dr pt analize, chiar acum tb sa merg iarasi ca se apropie perioada cand tb sa repet analizele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Eu la gine am fost din pacate ff des. In ultima sarcina mi-a iesit papanicolau III D, deci cu modificari urate, si de atunci am facut Krebsvorsorge cam la 3 luni. Din cauza ca analiza tulpinelor de HPV cu probleme mi-a iesit negativa, nu m-a trimis la operatie, ci am asteptat sa vedem evolutia. Un an de zile am stagnat, dupa care s-a imbunatatit situatia. Acuma fac Krebsvorsorge la 6 luni, cu tot cu palparea sanilor si abdomenului inferior. De cateva ori i s-a parut doctoritei ca simte ceva la palpare si mi-a facut eco, dar niciodata nu am platit nimic.

Ultimul Krebsvorsorge a fost in decembrie (nu am platit nimic).

Si ca sa nu scap de gine acum ma plimba la analize. Eu dupa aproape 2 ani (vor fi la sfarsitul lui martie) de cand nu mai alaptez mai am inca lapte. Nu mai fac pijamalele ude, dar daca scot cu mana iese lapte. Prolactina e marita, asa ca m-au trimis la MRT sa nu fie ceva la hipofiza. Eu sper ca n-am nimic. Eu am iubit alaptatul, am plans de ciuda cand cel mic la 11 luni m-a refuzat cu gratie si acum nu se mai da dus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

mi-am luat ieri Ausweis-ul si Pass. am bifat sa il folosesc online, deci am PIN si la Ausweis. A costat toata afacerea 87 E si am fost la primaria de la noi din sat. O sapt a durat pana m-au instiintat ca au venit actele. A e cat permisul de conducere, l-au micsorat sa intre in portofel :)
La copii am facut Kinderpass mi l-a dat pe loc, e valabil 10 ani si a costat 13E. e valabil doar in Europa. Daca i-as fi facut cu amprenta, dupa 6 ani, si costa 37.

noi avem vacanta

Cristoiu,

da e anual controlul gratuit, dar nu ajung saptamanal la dr, nu? Doamne fereste sa plimb mai des pe acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Didi, ti-ai luat cetatenia Germana? A trebuit sa renunti la cea romana sau nu?

Stiu ca acum fac niste ausweise si pentru rezidenti dar inca nu am fost sa ma interesez. Ala as vrea sa il iau ca ma enerveaza sa tot iau pasaportul cu mine pentru toate prostiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Apropo de rezidenti: eu am fost acum 2 saptamani la Rathaus sa-mi schimb Feizügigkeitsbescheinigung ca mi-am schimbat Passul si nu se mai potrivea seria si nu mi-au dat. Cica din ianuarie nu semai elibereaza pentru ca nu mai e nevoie. E intr-adevar asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Didi, felicitari! Si eu de-abia mi-am luat cetatenia :) face Landsratamt-ul si party, m-au chemat la party pentru proaspetii incetateniti.

Vreau sa va cer si eu parerea intr-o treaba: mi-au zis ca am dreptul acum, cand imi fac primele acte, sa-mi pun un c la nume,d aca vreau,s a fie Michaela. Numele de familie e nemtesc si ar fi cu totul de-al locului. Nu stiu ce sa fac- dezavantajul ar fi ca am diverse acte, diplome, certificatele de nastere ale fetelor, etc, cu Mihaela si cred ca ar trebui sa car hartiuta aia cu mine in completarea lor. Pe de alta parte, n-ar trebui sa mai spun mereul la telefon Mihaela fara c :) sau sa ma atentioneze diversi ca mi-am scris numele gresit pe formular.

Tocmai mi-am facut programare la dermatolog, am o alunita care s-a cam modificat in timpul celei de-a doua sarcini. Asa ca va multumesc pt motivare.

Cristoiu, membrii UE au dreptul la dubla cetatenie, nu trebuie renuntat la aia romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Cristoiu, tu ai si un alt nick? Da mi-am luat cetatenia, colegu meu are mai mult de 8 ani, dar nici nu ne-am grabit. Cum zice Mihaela nu e nevoie de renuntzare la cea romana, ach si ce bine ca mai scoteam vreo 700E din buzunar si alta hartzogaraie.
Nu stiu nimic de rezidenti sa nu dau info false.

angiuta, tot la Rathaus iti dau un raspuns valabil.

Mihaela, io am la fel am nevoie de explicatii suplimentare. Asa ca as privi spre viitor, de explicat tot o sa explici. Care crezi ca o sa fie mai numeroase, cele despre trecut sau in viitor?

dar daca te muti in ro? cum vei sta cu explicatiile ?

Angiuta, cum e cu bebelina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

Didi, felicitari! Si eu de-abia mi-am luat cetatenia :)

Cristoiu, membrii UE au dreptul la dubla cetatenie, nu trebuie renuntat la aia romana.



Aha, nu stiam. Dar ar trebui sa renunt la cea canadiana asa ca nu ma intereseaza.

Mihaela, eu nu as schimba numele. Si mie mi-l tot pocesc diversi in Christiana ori Christiane ori Kristina ... Nu e vina mea, ci a lor. Si le fac observatie de cite ori e nevoie. Segelschein(ul) mi l-au gresit de doua ori, de doua ori l-au refacut si au ajuns sa imi restituie si costul de procesare in semn de scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Didi, nu am alt nick, de ce? Pe alt forum da, nu aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Cristoiu,

sper ca mai esti in zona, in 25.02 merg la un semninar in nord. si fac Umsteigen in Hannover, pe care ii stiu doar gara. se merita sa imi las la dispozitie vreo 2-3 ore? sau sa il iau pe cel mai rapid tren.
Stiu ca povestea cineva acu ceva timp ca H e un oras urat. nu am putut sa comentez ca nu il stiu, dar chiar asa hidos nu-o fi

Mergi la inceput