Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, o colega dintr-una din odiseile in care sunt (ca deh, eu am fost cu fundul in doi ani cu nasterea ) are probleme cu bebele. Va rog mult, daca puteti sa ajutati cumva, sa o faceti : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176402&nm=Sa-fim-alaturi-de-desertrose . Multzumesc!

Eu inca nu am nascut, miine sau poimiine imi vor provoca nasterea, asa ca voi lipsii de pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Nastere usoara Aschiuta ! sa fiti sanatosi, si tu si bebe.

Medicii de aici m-au dezamagit profund. Iar mai toti sunt nemti :-( Pe unde te duci, dai de medici nemti. De fapt in Zurich sunt ft multi nemti, eu am 4 colegi nemti (din 12). Chestia cu polipii m-a enervat cumplit, le spuneam mereu treaba asta, dar eu vorbeam, eu auzeam. Iar de una singura nu puteam sa merg si sa o operez. A fost operatie laparoscopica la o clinica particulara in Bucuresti, doctorul ft bun, dupa ce sa-a trezit din anestezie am stat 2 ore acolo si am plecat. Nu va puteti seama diferenta care a aparut dupa operatie. S-a chinuit saracul copil 4 ani cu polipii aia. E adevarat ca se pot reface, dar mai bine ii scoti decat sa stea asa cu ei (am o prietena care a facut multe operatii din cauza lor, dar mereu i-a scos).

Marcia a avut si pneumonie acum 2 ani, a stat o saptamana cu febra acasa, pt ca nu i-au facut radiografie prima oara. Am ajuns in cele din urma la spitalul de copii din Zurich si acolo au vazut ce are. Noroc ca a fost o forma usoara. Dupa ce a scapat de asta, a dat iar peste streptococ. Din cate am auzit (sper sa nu ma insel), streptococul e periculos si in cazul in care apare de mai multe ori se face un vaccin sau cam asa ceva. Marcia l-a avut deja de cateva ori si nimic. Eu nu sunt medic, deci nu le pot spune ce sa faca, ma asteptam sa vina de la ei un sfat. Dar nimic. Cu datul antibioticului la o simpla raceala nu sunt de acord, dar cand are copilul febra 39-40 si nu i se da decat paracetamol, mi se pare ciudat. Sper insa ca vom gasi si noi candva un medic pediatru bun. Acum sunt in cautare.

Aici sunt ft putini medici romani, mai mult in partea franceza a Elvetiei. Eu am gasit un dentist roman, o tipa super de treaba.

O seara buna !

Mihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

La multi ani! Un An Nou asa cum vi-l doriti!

Aschiuta,nastere usoara si rapida! Si un bebelus sanatos si cuminte! Tinem pumnii sa se termine cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Aschiutzo iti tin pumnii sa ai o nastere usoare si sa fiti sanatosi si tu si bebele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

aschiutza, nastere usoara si bebe sanatos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

cand are copilul febra 39-40 si nu i se da decat paracetamol, mi se pare ciudat.

Dar dupa tine ce ar trebui sa ii dea? In cazul unei infectii virale, desigur, ca doar nu numai infectiile bacteriene produc febra de 39 grade.

Noi am avut la scoala tocmai inainte de Craciun un caz foarte tragic, un elev din clasa a XII-a a murit in urma unei pneumonii. Nu a stiut niciunul din colegi daca avusese si inainte (si) probleme cu inima, dar in orice caz pneumonia i-a afectat inima, a trebuit sa il bage in coma artificiala cu activitate cardiaca 20%, si chiar atunci cand sa-l opereze (la inima, cred) a decedat. Toata treaba asta s-a intamplat in nici 2 luni, a fost internat la spital candva pe la inceputul lui noiembrie, si pe 16 decembrie a murit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Eu inca nu am nascut, miine sau poimiine imi vor provoca nasterea, asa ca voi lipsii de pe aici.

Eu iti doresc sa nasti fara sa se ajunga la "provocari".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:


Eu inca nu am nascut, miine sau poimiine imi vor provoca nasterea, asa ca voi lipsii de pe aici.

------------------
Still looking for pieces of heaven...


multa sanatate , ateptam vesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Aschiutza, nastere usoara si sa "savurezi momentul"...daca pot spune asa. Da, da, eu sunt nebuna aia care gandeste asa, nu dati cu rosii...

Marcia, febra 39-40 la copii mici nu e ceva grav, nu e acelasi lucru ca febra la adulti, poate ca aici iti poate explica XIO mai bine DE CE nu e grav. Mie mi s-a explicat asta odata de un catre pediatru, am uitat insa explicatia.De aceea insa pediatrii privesc acest fapt mai "relaxat". Aici se merge pe idea sa nu i se dea copilului nimic la febra 39, eu insa i-am dat TOTUSI puiului meu supozitor(avea sub 1 an sau 1 an si ceva) pt febra cand trebuia sa il culc (imi era teama ca noaptea ii creste febra in timp ce eu dorm si poate i se face si mai rau) sau cand remarcam ca intr-adevar ii e rau, e foarte slabit (schlapp, cum zic nemtii).
Teoria cum ca febra e ceva bun, caci asta inseamna ca "corpul lupta impotriva bolii" cred ca o stii.Deci FEBRA E UN SEMN BUN ! cel putin asa am invatat, inteles si cred si eu...corectati-ma daca ma insel.
Nu vorbesc aici desigur de cazuri mai grave, gen pulmonie, sau mai stiu eu ce infecte care pesemne trebuiesc tratate.
Insa fuguta la medic pt antibiotic ca copilul are febra, adica stilul de abordare pe care l-am intalnit la multi medici romani(nu vreau sa jignesc pe nimeni, asta e realitatea) nu e nici el ok.
O alternativa rapida la scaderea rapida a febrei este asa-numita "impachetare a picioarelor" (wadenwickel). Uite aici: http://www.tippscout.de/wadenwickel-gegen-fieber_tipp_3236.html
La copii f mici tb insa avut grija, se pare ca nu ai voie sa invelesti ambele picioare sau pana sus. Poate ca te poti informa pe tema asta mi mult si singura, daca nu, spune si iti caut/traduc eu un articol, daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

In caz ca sunteti interesate:

http://www.fitkid-aktion.de/fileadmin/user_upload/pdfs/Speisenplaene/Wochenspeiesnplan_Nr.1_FIT_KID_1-3Jaehrige_mit_Fotos.pdf

Acest Speiseplan are de gand Tagesmuttera unde merge Julius sa il aplice, de Luni, pt copilasii din grupa ei.
Sa mor de nu merita femeia asta fiecare banut dat! E de aur!

Mergi la inceput