Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Da da asa e si la noi..e o lista jos si randul nostru e intre 10-16.12 de aceea intrebam in ce consta pt ca noua agentia imobiliara nu ne-a comunicat aceasta indatorire desi nu au uitat sa ne spuna ca suntem obligati sa deschidem geamurile o data pe zi sa ne punem numele la cutia postala etc...Stiind ca nu vb germana banuiesc ca ar fi trebuit sa ne informeze pt ca se presupunea ca din anuntul ala de jos noi nu intelegem mare lucru...
Ciudat e ca pana acum nu am vazut pe nimeni facand curatenie pe scara...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Da da asa e si la noi..e o lista jos si randul nostru e intre 10-16.12 de aceea intrebam in ce consta pt ca noua agentia imobiliara nu ne-a comunicat aceasta indatorire desi nu au uitat sa ne spuna ca suntem obligati sa deschidem geamurile o data pe zi sa ne punem numele la cutia postala etc...Stiind ca nu vb germana banuiesc ca ar fi trebuit sa ne informeze pt ca se presupunea ca din anuntul ala de jos noi nu intelegem mare lucru...
Ciudat e ca pana acum nu am vazut pe nimeni facand curatenie pe scara...:)


Unde am stat eu pe planul de jos scria ca de ex: randul meu era in prima vineri sau sambata din luma(e un ex, planul oricum il faceau propietarii si la inceput de an il lipeau pe usa de la Keller).Asadar odata pe luna tb sa matur si sa spal pe jos.Poate odata la 3 luni imi venea randul sa spal si geamurile.

Dar obisnuieste-te sa vezi ca multi isi sar randul.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Si pt curatenia asta foloseati banuiesc propriile ustensile si substante de curatat nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Si pt curatenia asta foloseati banuiesc propriile ustensile si substante de curatat nu???








dap,plus ca iarna trebuie data zapada din fata garajului daca ai si alee.In mod normal chestiile astea sunt spuse de propietar sau in cazul vostru de catre Makler.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

La costurile de caldura conteaza enorm starea locuintei, daca e bine izolata, cit de subtiri sunt peretii si daca ceilalti colocatari incalzesc locuinta lor (altfel cam incalzesti tu si pt ceilalti, ca se consuma pe peretii reci). Noi am stat citiva ani la parteri deasupra beciului si am consumat enorm si tot era rece, simteam cum ma trage la picioare. Plus aveam "cutia postala" drept gaura cu clapa la usa si venea pe acolo un frrrrriiiiiggggg! Daca ai camerele spre sud-vest iarasi ajuta in zilele cu soare cu citeva grade!

Noi incalzim minim si cind suntem plecati ,altfel e consumul mai mare sa reincalzesti peretii si podeaua rece. Numai dormitorul il incalzim seara, bucataria niciodata. Dar baia si sufrageria le tinem in toiul iernii pe la 2 sau 3 si cind eram plecati. Nu imi place sa vin de-afara si sa imi inghete nasul in casa .

Noaptea se opreste caldura, asa am programat-o, reincepe la 5.

La curent sunt destul de zgircita (inchid becurile pe oriunde nu am nevoie, numai pe trepte arde noaptea un bec choir, plus lumina in fata usii), dar cuptorul si congelatorul tot maninca. Daca ai uscator si ala maninca multisor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Noi am stat citiva ani la parteri deasupra beciului si am consumat enorm si tot era rece, simteam cum ma trage la picioare.

Parca ai scris de locuinta noastra din Braunschweig. Parter, trei pereti exteriori si dedesubt beciul.

Sa nu mai spun de consumul de apa (rece) platit acolo: eram doar noi doi, amandoi plecati toata ziua de acasa, deci nici macar "nevoile" nu ni le faceam acasa, si la ultima regularizare am avut de platit 73 mc de apa, pentru ca se platea dupa nr. de mp (cred ca nici nu mai e permis in ziua de azi) si noi eram singurii doi, ceilalti erau 3-4 persoane, unii cu copii mici (deci mai multe de spalat), altii toata ziua acasa (casnice, someri), altii cu cu copii mici SI toata ziua acasa. Spre comparatie, dupa ce am luat casa, in primul an consumaseram 48 mc de apa, cu tot cu ce am folosit pentru gradina (ca in primul an inca nu colectaseram apa de ploaie).

La regularizarea primita ieri pentru gaz si apa rece (plus Abwasser, ca deh, apa o platesti de doua ori) ne-au scris ca mai primim 4,30 euro inapoi, lunar platiseram 188 euro, dar rata lunara au marit-o acum la 202 euro din decembrie incolo. La curent platim (la Vatenfall) 97 euro lunar, dar la ultima regularizare au mai vrut niste bani de la noi (aprox. 80 euro). Acum cu scumpirile de curent inca nu stiu ce ne asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

CT 48 de mc de apa pe an??? Mie mi se pare foarte putin...adica la un calcul simplu vine 4 mc de apa pe luna...
Noi sub 8 mc pe luna nu cred ca putem consuma...si nu facem baie decat dus si suntem 3 persoane nu 5-6...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

CT, mi se pare f putin 48mc, noi am consumat de ex in 3 luni(asta dupa prima regularizare facute anul trecut cand ne-am mutat ) 18mc.
De platit platim anual cam 150€, sa vedem in ianuarie cand vine regularizarea,daca platim peste sau ne incadram.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Eu fac baie de cateva ori pe an, Mona de obicei saptamanal, dar nu mai mult de jumatate de cada de apa, in rest dus. Aia 48 mc erau pentru doua persoane plus gradina, Mona nu exista pe vremea aia. Acum la ultima regularizare am avut consum de 61 mc (din care 46 mc apa din casa, restul a fost din contorul pentru gradina pe care il avem separat de cativa ani, la care nu platim si "Abwasser"), la cea cu un an in urma (ca dau valorile pentru comparatie in factura actuala) au fost 52 mc (din care 48 mc apa din casa).
tumpi, uite sunt tare curioasa cat veti avea de platit, ca la cat zici ca ati consumat ar fi culmea sa mai primiti si bani inapoi. Adica pe noi consumul de mai sus (a9a 61 mc) ne-au costat cca. 180 euro (179 si ceva maruntis).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

La mine vineri e fix o luna de cand stam aici...si avem consum 7 mc deci vor fi cam 7.5 mc pe luna asta imi da un consum de 90 mc anual...fff mult fata de cat consumati voi.
Noi in Ro aveam consum cam 5 mc de apa calda 5 mc de rece deci un total de 10 mc pe luna iar in Istanbul unde am stat in ultimii 2 ani cam 11-12 mc de apa pe luna...deci aici chiar am facut economie in sensul ca nu a mai facut baie copilul din 2 in 2 zile ci doar dus si baie o data pe saptamana.Noi facem dus zilnic cu apa curgand...si in plus cred ca eu consum mai mult fata de voi din cauza ca nu am inca masina de spalat vase...cred ca la spalatul vaselor consum multa apa...
Sa vad luna viitoare daca reusim sa consumam in jur de 6 mc pt ca altfel cred ca vom da bani pe apa cu gramada la regularizare..
Alte idei de economisire?
Regularizarea e anuala??La 1 an dupa ce te muti sau e o data fixa pe an si trebuie a intreb agentia?

Mergi la inceput