Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Kariguld da de 2 sapt am ajuns.Multumesc pt urari.

Acum suntem in cautare de electrocasnice...numai scumpe gasim nici o oferta acceptabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Kariguld da de 2 sapt am ajuns.Multumesc pt urari.

Acum suntem in cautare de electrocasnice...numai scumpe gasim nici o oferta acceptabila.









bine ai venit/ati venit.
urmareste la magazinele de specialitate ca trebuie sa apara oferte de sarbatori. sau daca nu te deranjeaza mai cauta prin ziare, poti gasi la mana a doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Kariguldbine v-am gasit
Nu m-ar deranja insa mai greu cu ziarul ca nu vorbim germana decat ff putin .Poate prindem vreo oferta prin magazin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Azi am fost "femeie de casa" si am gatit: ciorba de rata, rata cu varza, gulas de vita si am copt si Winterkekse pentru teroristi. Ca recompensa mi-am probat Wäschetrockner-ul meu cel nou...e primul meu trockner si nu mi-a venit sa cred ce cool e sa ai hainele gata calde.

Va pup si un weekend placut doamenlor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

buna seara dragi vecine
am si eu nevoie de un sfat. Nu stiu daca vreuna din voi este din Frankfurt.........asa. Verisoara mea vine pentru 8 luni in Germania cu o bursa doctorala din 1.02.13. Profu ei de acolo, i-a promis ca o va ajuta secretara cu gasitul unie locuite pe aceasta perioada. Intre timp s-a schimbat secretara s-au lungit treburile iar acum i-au trimis raspuns ca nu au loc in Campus si i-au dat adrese de net de unde isi pot inchiria locuite. Teoretic are o bursa de aprox 900EU. Ce am vazut cel putin jumatate din banii astia se duc pe locuita. Mai trebuie sa depuna si cautiune....Se descurca cu banii astia?
Ea va lucra aici
Deptartment for Stem Cell Transplantation and Immunology
Clinic for Pediatric and Adolescent Medicine
Theodor-Stern-Kai 7 (Building 32 D)
60590 Frankfurt am Main
e Frankfurt Sachsenhausen. Ea zice ca abonamentul pentru Uban mai e si ala 100EU pe luna,
Puteti sa ma sfatuiti pe unde ar fi mai bine sa-ti gaseasca, macar sa fie aproape de statiile de Ubahn. poate de exemplu sa manace la spital la un pret rezonabil?

Va multumesc pentru ideei si sfaturi.......

Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi



Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mira, poate manca la cantina spitalului, ca mancarea la spital e in general buna.Poate i se va oferi gratis mancarea, cel mai bine este sa intrebe la spital daca i se poate oferi masa, cazare la spital.
Eu am stat 3 luni cu 300 de euro pe luna, bani strict pt mancare.Am mancat tot timpul ce am vrt, am baut numai sucuri naturale, am mancat fructe, mi-am si cumparat diverse nimicuri(si haine, bilete de SBahn,cadouri mici samd), si la sfarsittul celor 3 luni am ramas cu 350 de euro.
Deci dpdv al mancarii, daca nu mananca in oras se poate trai cu 300 de euro pe luna pt o pers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

miraklucker ma gandesc ca o varianta mai ieftina de cazare ar fi un WG, sigur se gasesc anunturi si pe net. Sau cu gazda la vreo batrana. Anunturi de tipul asta sigur se gasesc pe net.
Sa inchirieze singura o garsoniera e mai complicat fiind vorba de o perioada de timp limitata iar Wohnung auf Zeit sunt mai scumpe decat cele normale.
In Campus ar putea gasi totusi ceva pentru ca se intampla destul de des ca un student sa plece pentru cateva luni si sa subinchirieze camera, anunturi de genul asta se gasesc pe la universitati.
Uite aici nunturi de WG: http://www.studenten-wg.de/Frankfurt%2520%252F%2520Main,wg.html

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cred ca poate minca la cantina spital, minarea e buna. Am mincat acolo ca si Gast, si am vazut cadre medicale mincind in baza unui card, aveau alt tarif.

Tariful unui abonament lunar este 78,50 euro, dar din 10 decembrie se scumpeste iar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Multumesc mult de raspunsuri
si eu ma gandeam ca poate mancca la cafeteria spitalului. am avut o colega care a lucrat aici in spital si zicea ca platea mai putin decat pretul normal.
angiuta merci de link. asta l-a primit si ea de la proful ei.
Xio pe tine indraznesc sa te intreb mai multe daca nu ti-e cu suparare........zici ca tu ai avut 300Eu la inceput. Ai ajuns initial tot cu un fel de bursa in Germania?. Verisoara-mea daca de 3 ani de zile de cand si-a inceput doctoratul stie ca va pleca lunile astea, pana mai ieri era ferm hotarata sa se intoarca. toate incercarile mele de a o convine sa vina incoace au esuat.....e doctoranta madamei Serban , ei acum imi spune ca daca ar primi vreo oferta ramane. Dar daca pleaca pana nu-si sustine doctoratul trebuie sa plateasca toata bursa inapoi, pe langa asta ar mai avea 2 ani pana isi termina rezidentiatul in pediatrie. Tu esti la sursa cu experienta. Cum e mai bine.sa mai stea cuminte doi ani sau nu conteaza? ca rezident c-am cat se castiga acolo 2-3000EU?.........danke viel mal!

Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi



Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

V-am povestit ca eu cumpar carti pe librarie.net. Ultima oara am comandat pe 9 oct. Au durat vreo 2 saptamini sa imi trimita factura ca sa platesc (din cauza calculului costurilor postale) , dupa ce le-am scris 2 e-mailuri. De atunci astept pachetul si astazi tocmai vroiam sa ma ratoiesc un pic la ei cind am primit e-mail ca mi-au trimis azi pachetul. . Deci daca vreti sa comandati la ei luati-va 2 luni timp . Stie careva alt magazin on-line de carti romanesti care sa accepte PayPal (nu am carte de credit ca in rest nu am nevoie).

Mergi la inceput