Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Tala, eu stiu ca tuberozele infloresc din 3 in 3 ani - deci logic bulbii de 3 ani vor inflori la anul (asta daca nu te pacaleste nenea si au inflorit anul asta), apoi fac pauza de 3 ani timp in care se impuiaza ceva de speriat - o sa te umplii de bulbisori! Eu pe aia ii despart in primavara (toamna scot bulbul mare cu tot cu bulbilii agatati de el) - pe cei mici de tot ii arunc (ca am mult prea multi), pe cei mai maricei i-am plantat intr-o jardiniera (la anul ii plantez in pamint). Nu sunt greu de ingrijit, doar ca iubesc apa asa ca sa aveti grija sa le udati periodic!
Michelle - La tufele de mure nu ma pricep (am in curte dar sunt salbatice, apar ele unde vor si cind vor ), dar zmeura se lasa asa si se taie coardele uscate la primavara, oricum ii vor da coarde noi, de la radacina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabi multumesc pt info. Cei din jardiniere ii lasi acolo 2 ani?
Georgi voi face comanda zilele astea si cred ca iau de 2 si de 3 ani. Tu de care vrei si cati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Eu vreau 10-15 de care decizi tu sa iei... poti sa-mi iei si si... sarutmana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am un maslin (masline picolino)care l-am plantat in primava lui 2011 si acum e mare, are vreo 3-4 m si e gros ca pe mana.

desi a avut ffff multe flori, mi-a facut doar 5 masline.
oare de ce, ce s-a intimplat de nu a dat rod?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu stiam ca maslinii rodesc dupa foarte multi ani...imi zisese cineva, ca in Grecia, era un obicei, cand se casatorea un cuplu, se plantau si maslini, sa aibe copiii lor plantatie de maslini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

aoleu, ma disperi!
noi tot pregatim borcane pt maslinele productie proprie. am mai pus inca 2 maslini (in alta parte a gradinii) doar s-or face, sa nu mai cumparam.

poate astia ai mei sunt "americanizati"...si or da rod mai repede... cum sunt americani in general, "I want it and I want it, NOW!"

acum la modul serios, eu credeam ca nu s-a facut polenizarea...ca nu au venit albinele, ca nu avem flori in curte pe langa el?
ori mai trebuie inca un maslin langa el?



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
Cred ca depinde de soiul maslinilor si daca ai albine prin-prejur;
am un maslin la ghiveci care a inceput sa faca masline chiar din urmatorul an (este "reminiscenta" unei idei de afaceri a lui care i s-a dus pe apa simbetii ca altele de fapt) si nici macar nu l-am prea udat ca ma enerveaza si anul asta avea foarte multe masline pe el; nu stiu exact ce soi e, cred ca din acela care face masline"kalamata";
vis-a vis de unde stau sint maslini pe marginea strazii si foarte multe masline fac cind e vremea lor numai pe masline calci pe trotuar...si nu ii ingrijeste nimeni! cred ca depinde de albine/viespi( eu am viespi care polenizeaza albine am vazut mai putin); de asemenea si daca folosesti substanta din aceea de dat rod nu stiu cum ii zice exact,eu am folosit pe rosii intr-un an si am avut f f multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Tala - cred ca la anul bulbii pe care i-am avut in jardiniere am sa-i pun in pamint, mi se pare ca se dezvolta mai bine. oricum acum am bagat jardiniera cu totul in garaj si nu o mai ud pina la primavara.

Noroc cu vremea asta neasteptat de calda pentru perioada asta (sa va spun ca mi-au rasarit majoritatea narciselor? ca au cam 5-6 cm deja??) ca am apucat si eu sa sap bucata de gradina de legume pe care o sa o folosesc la anul si apoi sa-i pun si ceva ingrajamint granular (si mai bine a facut ploaia de azi-noapte!! ) - la fel am facut si la pomii fructiferi - sper sa ajute la dezvoltarea lor de la anul caci mi se pare ca anul asta s-au dezvoltat foarte putin (poate cu exceptia caisului).
Si mai trebuie sa-l sun pe nenea care-mi ingrijeste gazonul sa vina sa-mi scoata apa din instalatia de aspersoare...si dupa aia poate sa vina iarna cu adevarat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Buna!
in primul rand ar fi frumos sa le multumesc fetelor pt raspunsurile cu bulbii mici de gladiole si carnitul crizantemelor. As putea spune ca a fost una calda(crizantemele) si una rece(bulbii).
Gabriela, bulbii pe care vroiam sa ii cresc sunt f mici, aproape cat arpagicul si nu stiu daca voi avea rabdare cu ei, mai vedem la primavara!
Anul asta am cumparat 5(!!)crizanteme pitice, sa vedem ce vor face la anul. Le-am pus afara, in pamant, abia de 1 Dec.
Am profitat de zilele frumoase si am ingropat trandafirii, am sapat o parceluta pt rosii, am mutat ceva capsuni si nu am mai avut timp pt altceva(as fi vrut sa pot muta/rari mai multi capsuni, sa pun arpagic, ehei...).
Spre deosebire de anii trecuti nu am mai tuns deloc trandafirii. Ii voi tunde numai la primavara. M-am gandit ca acum ar fi prea frig pt a se vindeca "rana" in conditii bune. Oricum, la mine, si ingropati, partea ce ramne deasupra ingheata rau de tot si, partea inghetata, coboara mult, asa incat, primavara sunt nevoita sa tai drastic trandafirii.
Insa am iar o intrebare: de ce la locul unde ii tai se usuca o portiune destul de mare si mijlocul seaca(se formeaza o gaura). Voi patiti la fel? eu consider ca ii tai regulamentar: la 45' deasupra unui mugur etc. I-am si udat cat am putut de des toata vara. Care ar putea fi problema?
O alta constatare a mea: trandafirii mai suporta oarece taieri si in timpul verii pentru a obtine mai multe flori. Eu am neglijat aspectul asta pana acum!

Vrea cineva seminte de Albitzia? am un copac prin zona in care umblu si acum e plin de pastai pe jos!! Daca trece de primele ierni, apoi e f nepretentios dar e un copac maaare! Eu vreau sa incerc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemia50 spune:

Draga M#259;d#259;lina,si eu sunt din Bucure#537;ti,as vrea #537;edin#539;e de Albitzia.Imi place foarte mult,dar nu am reu#537;it sa iau pastai pentr ca st#259;pāni au t#259;iat crengile prea sus.Eu stau in zona Bd.Basarabia,am putea sa ne īntālnim.Se poate?

Mergi la inceput