Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cum e cu steuerberater? adica ce anume poti sa 'decontezi'?
si cand se face asta? doar la sf anului sau poti si dupa 1 an jumate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Cum e cu steuerberater? adica ce anume poti sa 'decontezi'?
si cand se face asta? doar la sf anului sau poti si dupa 1 an jumate?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916




Declaratia de taxe se face (cel putin in Hamburg) intre martie si aprilie ale anului curent pentru anul care a trecut.
La declaratia de taxe poti "deconta" in mare:
- reparatiile pe care le faci pentru intretinerea casei (numai facturile pentru munca),
- kilometrii pe care ii parcurgi pana la serviciu (aici se socoteste o suma Pauschal de 0,30€ pentru fiecare km parcurs de acasa pana la serviciu - doar dus, insa doar in cazul in care anagajatorul nu iti plateste deja aceasta suma - adica masina de serviciu)
- banii pe care ii trimiti acasa pentru intretinerea parintilor (trebuie sa ai dovezi ca ai trimis banii)
- banii pentru ingrijirea copiilor (gradinita sau Hort)
- anumite cheltuieli pe crae le faci pentru a iti putea exercita profesia (ex. un set de cutite scumpe pe care si le cumpara un bucatar, un computer pe care il cumperi si ale carui costuri pe loti amortiza pe o perioada de 3 ani)
- facturi medicale platite in afara asigurarii, daca depasesc suma de 1000€/an

Sumele respective nu le primesti cash ci ti se scad din suma care trebuie impozitata. Pentru asta se ia in considerare venitul brut, se scad sumele aditionale de care am scris mai sus si apoi se calculeaza impozitul pe care ar fi trebuit sa il platesti. Diferenta intre impozitul pe care l-ai platit lunar din salariu si impozitul pe care ar fi trebuit sa il platesti, reprezinta suma pe care teoretic o primesti inapoi.


EDITEZ: daca nu iti faci singura declaratia de taxe ci o face un Steuerbertater pentru tine, poti depune declaratia de taxe pana in octombrie anul curent pentr uanul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
Declaratia de taxe se face (cel putin in Hamburg) intre martie si aprilie ale anului curent pentru anul care a trecut.

Umm, termenul e 31 mai, si asta doar in cazul in care TREBUIE sa faci declaratie. Cine e obligat e trecut aici:
http://www.steuertipps.de/steuererklaerung-finanzamt/themen/wer-muss-eigentlich-eine-steuererklaerung-abgeben
(daca ai nevoie de traducere, XIO, mai da o stire).
Pe scurt: daca veniturile secundare (ex. dobanzi din economii) nu depasesc 410 euro (pe an!), tu sau sotul (nu mai stiu daca ziceai ca esti aici singura sau cu sotul) nu aveti Steuerklasse V sau VI si nu ati primit ajutor de somaj, si, ce poate fi important la tine, ca am inteles ca esti doar pe termen limitat aici (sper sa nu confund ), sa nu fie valabil asta: Sie haben in Deutschland keinen Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt, lassen sich aber als "fiktiv unbeschränkt steuerpflichtig" behandeln, atunci NU trebuie sa faci declaratie de taxe, si ai timp cel putin inca un an sa o faci. Celelalte cazuri pomenite la linkul de mai sus sunt cazuri destul de speciale, dupa mine.

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
[...]
- reparatiile pe care le faci pentru intretinerea casei (numai facturile pentru munca),

Aici te referi la salariul meseriasului, si nu la cheltuielile de material, nu?

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
- anumite cheltuieli pe crae le faci pentru a iti putea exercita profesia (ex. un set de cutite scumpe pe care si le cumpara un bucatar, un computer pe care il cumperi si ale carui costuri pe loti amortiza pe o perioada de 3 ani)

Computerul doar daca dovedesti ca-ti trebuie pentru exercitarea meseriei. Eu de ex. a trebuit sa dau o declaratie pentru ce imi trebuie, si cum folosesc rezultatele muncii de acasa la serviciu pentru a-l putea declara.

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
- facturi medicale platite in afara asigurarii, daca depasesc suma de 1000€/an

Aici sigur nu e suma fixa, dar nu mai stiu exact cat e, din cate imi amintesc e vorba de 2% din venitul anual brut, in cazul bolilor cronice 1%.

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
EDITEZ: daca nu iti faci singura declaratia de taxe ci o face un Steuerbertater pentru tine, poti depune declaratia de taxe pana in octombrie anul curent pentr uanul trecut.

Si aici cu termenele e valabil ce scrisesem mai sus, doar in cazul in care esti obligat sa dai declaratie, altfel ai mai mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Christa ai dreptate, termenul e 31 mai. Cu computerul am si scris ca trebuie sa dovedesti ca il folosesti pentru a iti putea exercita meseria.

Bun link-ul pe care l-ai pus, habar nu aveam ca nu toata lumea trebuie sa faca Steuererklärung - noi a "trebuit" sa facem mereu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Multumesc
Eu raman aici cel putin 3 ani, sunt inregistrata la primarie, dar nu stiu daca sa merg sau nu la un steuerberater.
Am inteles ca se pot deconta si actele pt Approbattion, drumuri spre Romania, de la drumuri am chitanta, dar de la acte nu am nimic.Sunt putin nedumerita ca pe un alt forum a scris o tipa ca ei i s-u decontat actele mai sus mentionate (traducere, legalizare), desi nu a vut nici o chitanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Cu computerul am si scris ca trebuie sa dovedesti ca il folosesti pentru a iti putea exercita meseria.

Citisem, dar pana sa raspund am omis si m-am concentrat doar asupra parantezei.

Citat:
citat din mesajul lui XIO

pe un alt forum a scris o tipa ca ei i s-u decontat actele mai sus mentionate (traducere, legalizare), desi nu a vut nici o chitanta...

Asta m-ar mira foarte tare!

Eu de cand ma stiu imi fac Steuererklärung fara Steuerberater, doar cu un program (WISO Sparbuch), pe de alta parte am auzit si de la mai multi ca daca ti-o face Steuerberater, ala stie mai bine de unde sa scoata bani si daca ai de primit inapoi, primesti mai multi decat cand o faci singur. Pe de alta parte, nici Steuerberater ala nu lucreaza pro bono si isi vrea si el partea lui. Asa ca eu m-am multumit cu ce mi-a calculat programul.

Nu am prea inteles ce drumuri catre Romania vrei sa decontezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Buna seara,

Mai e o posibilitate mai ieftina de a face declaratia de impozit, se face doar la anul pe anul asta deabia, pron intermediul cluburilor de impozitare a salariului, Lohnsteur verein; acolo se plateste in functie de cat castigi, dar oricum preturi moderate, maximal 200 EUR, minimal cam 80 EUR ; eu zic ca se merita; la un steurberater incep scorurile de la 300 in sus...
Pe noi ne-au ajutat f bine, in situatii destul de complicate...

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo nemtoaicelor

ploua la voi? ca eu m-am saturat de frig si ploaie.
suntem bine, cu toata ploaia de afara. instalati si montati cu toate, cateva mici retusuri ar mai fi, dar le dovedeste mesterul numarul unu al casei. si cu internet in sfarsit, dupa doua luni si ceva de asteptare. incredibil cat de mult a durat.

o sa va mai povestesc cand am vreme.... trebuie sa ma reobisnuiesc cu netul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Noi suntem la PolulPloii. Cind nicaieri ploua, la noi toarna .

Noi am tras zdravan cu MDGrippe, Florian peste o saptamina, eu cam pe acolo, nopti nedormite, spalat gramada, facut supa de legume cu galeata. Saracul Florian a bagat simbata orice in burtica asa de hamesit era. Bineinteles ca pe urma l-a durut burtica, dar de cite amestecase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kari, nu mai tin minte, din ce cauza v-ati mutat? V-ati mutat si cu serviciul sau cum?

La noi cica iese soarele azi... eu inca astept

uitati aici un articol bunutz despre controversatul vaccin de facut la fetite:
http://www.spiegel.de/gesundheit/diagnose/vorsorge-impfung-gegen-gebaermutterhalskrebs-bleibt-umstritten-a-860367.html

Pe mine nu m-a convins, desi nu apartin celor care au din principiu ceva impotriva vaccinurilor.

In rest suntem bine, am inceput scoala ff bine, suntem multumiti. Si apropo de latina, copila e super incantata, demult nu am mai vazut-o asa de entuziasmata, de regula se cam plictiseste la orele de limbi. Deci se poate
numai bine


Mergi la inceput