Mamici din Grecia (14)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Eiii ce ma bucur n-am mai intrat si uite ca v-ati intors majoritatea...mi-era dor de voi :)
Carmaw stii ca-mi plac povestile cu vecinii sunt asa de pitoresti :D ..la noi cum zicea si mamica11 nu s-a simtit deloc cutremurul...Choupi e normal sa simta ca na animalutsele sunt mai sensibile ca noi....de multe ori din multe pct de vedere :)))
Mamica11 ei ce copii mari ai ...la inceput credeam ca glumesti ca va fi un an usor....dar dp explicatie mi-am zis ca dc tu zici care chiar ai experienta stii tu ce zici!
LukasNicolashehe s-a marit flacaul ...si da chiar ca anul asta a fost mai greu cu gradi nepotelul meu a ramas fara loc desi parintii lucreaza amandoi si mai au si alt copil...dar in salonic e si cerere mai mare si culmea sunt putine locuri la gradi..
Ma bucur ca ma mai cauti pe la odisee...pai pe acolo mai scriu...sa arunci un ochi dc nu apuc sa scriu eu in timp util cand nasc...ma chinui sa ma obisnuiesc de pe mbil da pierd msgele sa ma apuca nervu :))
Mamitza_Alex si eu cred ca ai facut bine ca ai dat-o in alta parte...vb ta din comoditate ar fi vbit in ro cu prietena si ma bucur ca merge totul ok si uite ca-si aminteste greaca...ce sunt copii...nu?!imediat se adapteaza...si eu ma tot gandesc cum o sa vbesc cu bb ca noi vbim in casa in greaca...ma gandesc sa vbesc cat sunt doar eu cu el adica dimi in greaca si cand vine tati sau suntem cu rudele(stau f aproape vedem buni zilnic) in greaca si ma gandesc ca poate s-o smecheri ca o sa vada ca stiu si greaca si sa nu refuze sa vbeasca romana dar nu-mi vine alta idee cum sa fac...
Spor la proiectul bb2 ...isi gaseste el momentul sa-ai faca aparitia...dar faci bine dc te duci si la un medic
LukasNikolas pastram cumva traditia in sensul ca va lua un nume din familie numele bunicului sotului meu pe care sotul meu l-a iubit f mult si a fost modelul lui :) e o dorinta a sotului pe care o stiu de dinainte de a ne casatori ....chiar dc la noi e altfel am cazut de acord pt ca inseamna mult pt sot si il va chema Giorgos :)
Daaa....ei joi mergem la medic sa vedem cum suntem...sper bb sa stea cat mai mult in burtik...eu nu ma grabesc :D...cum ziceam am un morcov..e tot asa o nebuloasa...ma gandeam la ce ziceai mamica11 cu primele sapt si dp...ei dc as puta imprumuta putin experienta ta ce bine ar fi
Cam atatik pup mandrele si acum c-ati revenit mai intru si eu :)



36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna tuturor.
Un an scolar bun Biei si lui Louka. In mod sigur va invata greaca Bia acolo, nu iti face griji.Si eu zic asa ca e bine ca ai separat-o pentru ca isi va face prieteni noi mai repede decat daca ar fi avut deja o prietena in aceeasi grupa cu care s-ar fi jucat probabil primele zile in detrimentul jocului cu alti prichindei insa in privinta limbii este exclus sa fi vorbit romana in sala de gradinita. Nu ar fi fost lasate si crede-ma ca educatoarele se impun in cazul asta foarte bine altfel ar exista zone in care prichindeii greci ar prinde notiuni de albaneza sau de turca de exemplu de la noii veniti. In Grecia asta nu s-a intamplat pana acum si mi-e greu sa cred ca in urmatorii 100 de ani se va intampla.
MoRoK eu nu citesc la odisee, am deschis acum putin si am vazut sute de subiecte pe acolo deci exclus, asa ca va rog eu sa anuntati si aici daca vine bebelul.
Astazi gatesc melitzanes papoutsakia chiar nu stiu cum se cheama mancarea asta in romana dar trebuie sa va spun ca functioneaza intr-adevar reteta contra usturimii la ochi din cauza cepei taiate, adica pentru prima oara am bagat si eu cepele in congelator un sfert de ora inainte sa le tai si surpriza. Nici nu am simtit ca tai ceapa. Sa incercati neaparat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

neatza lume!!eu am servit cafelutza acum bag strugure,vreau s afac macaroane cu branza dar mai tarziu dupa ce o iau pe bya de la gradi si trec pe la market.fetelor,ei i place la gradi mai greu cu limba ca domne e si capoasa nu repeta cuvintele,si daca i zic ceva i zic de 10 ori pana spune si ea cuvantul respectiv in greacaazi mi-a zis doamna sa-i iau foarfeca si sa o pun sa taie cu ea si sa invete culorile,in rest nu se plange.eu am fost la ginecolog luni si am chisturi mici pe ovaru drept,iau ceva pastile 5 zile sa-mi vina cm ca de cand nu mai iau antibb vine aiurea,apoi voi lua cyclacur pt 3 luni,care ma ajuta sa raman pt ca nu fac oute mari,dr zicea ca nu are nimik daca raman in timp ce le iau,dar ieri tot cautand pe net despre el,la noi in ro e sub alta denumire scria ca sub tratament s anu se instaleze sarcina,nu stiu ce sa mai cred,pe forumurile grecesti scrie ca e bun si pt cele care fac fiv ca ajuta la fixarea sarcini ceva de genu.a luat careva pastilele astea?stiti ceva?. mamica11,cum faci vinetele alea?nu am mancat niciodata!moro_k,nastere usoara!!pupici lume,o zi buna!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Am vrut sa schimb [poza de profil cu una din calculator de la mine insa toate sunt prea mari si nu le incarca asa ca am gasit una tare faina cu Thess pe inserate si vad ca mi-a incarcat-o.
O sa invete greaca la gradi nu o mai chinui tu cu cuvinte disparate. Nici eu nu le-as spune in locul ei. Iar despre culori spune-i doamnei ca ai incredere in experienta dumneaei insa daca gradinita are carticele cartonate cu culori sau CD ul scos acum cativa ani de ZouZounia cu " Sa invatam culorile" te-ai bucura daca ti le-ar imprumuta. Are un ursulet parca desenat cu niste baloane colorate in mana.
Da, cu foarfeca educatoarele din ziua de azi au un fix am observat si eu. Le-o da de foarte mici in mana (bine e o foarfeca nepericuloasa) deci e bine sa aveti si acasa. Se pare ca e foarte buna pentru motricitatea manutei si pentru atentia necesitata din partea copilului.
Eu pastile nu am luat niciodata pentru asta insa scrie numele lor si poate stie vreo fata ceva.
Mancarea dau acum o cautare si iti gasesc vreo reteta gata scrie sa o atasez insa sa stii ca nu e nici o "inginerie" o faci ca pe o musaka cu vinete doar ca le umplii in loc sa le pui straturi. Besamel si cascaval pe deasupra individual ar fi ca diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

pastilele se numesc cyclacur!mamica11,am inteles,cred ca e buna,mie imi place musacaua foarte mult.eu nu vreau sa o chinui cu 5 cuvinte in greaca 3 in romana,dar daca asta vrea sa stie fimea culorile ce sa-i fac?zi tu?ea mi-a zis ca iar fi zis la o culoare de vreo 3 ori si fimea tot nu a retinut.apropo de vb la gradi in limba materna,la o gradi de aici,un copil grec ajunsese sa stie propozitii in albanezaca erau foarte multi copii albanezi si vb si el saracu a invatat dupa ei,deci cred ca depinde si de cat de implicate sunt educatoarele.la fimea stiu k eu un baietel roman,dar nu stiu care ca mi-a zis educatoarea dar fimea habar nu are si e mai bn.acum daca stau si ma gandesc in urma,as fi incercat sa-i vb amnadoua limbile dar asta e,macar bb2,daca vom mai fi pe aici,va avea de la cine sa invete.o zi buna fetelor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Chiar educatoarea de acolo nu a prea stat in clasa daca s-a vorbit albaneza, nu au voie sa lase insa. Unele sunt absente din toate punctele de vedere se pare.Si la figurat dar si la propriu.
Si ce daca i-a zis de trei ori Biei o culoare si nu a retinut? Ea daca ii spui de 3 ori un cuvant in romana il retine? Si apoi, de obicei copiii refuza modul asta de a invata ceva, prin repetare la varsta mica deci se poate ca Bia sa nu fi vrut si gata. Stai linitita .
Uite reteta: http://www.eliasmamalakis.gr/recipe.asp?syntagi_cat_id=4&syntagi_id=466
Sa nu treci peste partea cu pregatitul vinetelor pentru ca unele sunt iuti.
Uite asta este unul din cantelece de pe Cd ul cu culorile, sigur il au prin gradinita , sa cante in timp ce se joaca ea prin casa si gata. http://www.youtube.com/watch?v=y8YiUHBBx9Y&feature=related
Insa pe CD sint cantecele cu toate culorile tin minte, rosu, mov, portocaliu, etc. Nu este nevoie de imagine ci invata culorile doar auzind CD ul pentru ca sunt repetate foarte multe obiecte, fructe, legume, etc ce au doar culoarea respectiva.
Cere-i si carticele si material didactic imprumut de vineri pana luni de exemplu, ele au indicatii clare pentru a se ocupa indeaproape de copiii strainilor pentru ca ei sa nu ajunga in clasa intai la 6 ani fara sa stie lucruri elementare, asta ingreuneaza foarte mult predatul scrisului si a notiunilor elementare de greamatica tuturor copiilor clasei nu numai lor.

Edit : vad ca pana am reusit eu sa trimit mesajul inceput mai devreme ai scris deja deci raspund acum si la intrebarea despre A.
Eu am adus-o la patru ani, nu stia nimic absolut nici ea si nici eu. Facuse un an de gradi la Bucucresti deja pentru ca eu lucram si asta era, trebuia sa o car , gradinita nr.50 de care tineam eu atunci cu chirie in Bucuresti era cu profil german si desi o dadusem eu la clasa de romani totusi auzise germana pe acolo destul, dupa romana si germana a aterizat pe greaca suta la suta si program pana la 15 pentru ca nu am mai gasit loc pana la 12 tin minte, venind in septembrie abia.
Dar nu m-am stresat deloc, iti imaginezi cat de putin m-am atresat eu cu limba ei daca iti spun ca nici macar nu mai stiu dupa cat timp a vorbit. Ma gandesc acum si nu imi amintesc. Ceea ce stiu este ca pe CD ul de la serbarea de sfarsit de mikranipia ea spune o poezie identica cu a celorlalti si asta chiar tin minte, mi s-a parut extrem de usoara si a invatat-o in aceeasi zi. Avea doua strofe de cate 4 stihuri parca.
O alta problema am avut eu cu ea atunci, imediat dupa mutare a inceput sa faca pisu pe ea cand dormea si a tinut cred ca 2-3 luni situatia asta si fiind cu program lung ii culca la gradi deci de cateva ori a facut si acolo.M-au chemat la gradi si cu ajutorul sotului traducator le-am explicat ca am am fost la medic, i-am facut analizele uzuale si nu are nimic fiziologic, explicatia medicului fiind de natura psihologica datorita schimbarii si intr-adevar asa a fost. Am tinut sa mearga in continuare la gradinita si l-am rugat pe sot sa le explice ca ar putea sa o lase sa deseneze linistita in timpul cand ceilalti dorm in patutul ei si de fiecare data sa le dau eu un pled de unica folosinta de pus pe salteluta pentru ca daca o ia totusi somnul sa nu ude nimic, de schimbat ea se schimba singura (fetita de) si nu era o problema pentru ele , sau sa ma lase sa o iau in fiecare zi la 12 .15 impreuna cu copiii de la programul scurt pana cand vad eu ca se rezolva problema si ele au ales a doua varianta spre bucuria noastra, nu puteau da carioci unui copil in timp ce celui de langa i-ar fi spus sa doarme. Le-am inteles.
Concluzia este ca problema cu culorile e pura chestie de scarpinat in cap pentru Kyria asta a voastra. Hai sa gasim si noi ceva sa nu zicem ca nu avem probleme
Am facut si o poza la vinete, acum tu nu o sa faci asa multe ca mine pentru 3 persoane, pune si tu 4 jumatati doar la inceput de exemplu si de asemeni sa nu faci ca mine si sa pui besamel de la un capat la altul cu cratita pentru a nu pierde timp, , lasa loc intre ele in tava si pune cu lingura frumos pe fiecare dupa care razi casc. tot pe fiecare. (macar prima oara)
Edit la edit: nu stiu sa pun poza in mesaj. Nu face "paste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

mamica11 ai dretate,dar te pui cu nemtii,asa sunt ei,cred ca inveti o limba la perfectie intr-o sapt.incerc si eu dar nu o bat acum ca nu vorbeste,v-a vb incet incet.eu de ex greu am vb greaca ca imi era jena.parca tu ziceai pe aici ca ai venit cu fetita din ro aici,ea cum s-a decsurcat la inceput cu limba?cat de repede a prins sa vb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

O toamna buna sa avem fetelor!!! Moro nastere usoara!!!! Noi am venit din Romania, cu forte proaspete. Fanu face la oala, isi da pantalonul unde este si se duce la oala cu ei in vine.. ca pinguinii s-a invatat singura, s-a luat de la nepoata-mea, si cand i se face somnic, isi ia o papusa..in fiecare zi alta, si se baga cu ea in pat, si incepe sa strige cat poate de tare..."mama , gala... mama, late... mama... :))) e o scumpa. In rest, toate bune,cu sotul nu ne-am mai certat, si imi da in fiecare zi bani, mi s-a aciuat o pisica, a facut 4 pisici, si Fanu alearga dupa ei toata ziua si striga "mau mau", merge pe bicicleta singura.. A crescut... Va pupacesc fetelor!!!! Un an scolar bun celor ce au copii la scoala, si la gradinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Miha, eu vb cu Fanu numai romana,:D si cand e tasu acasa tot romana vb cu ea, si ea spune mai mult cuvintele romanesti. Acum incerc sa o invat mai mult greceste..:))) ca dupa o luna in ro...nu mai zice nimic in greaca decat ela gyfte grigora"" si yoyo. In rest le intelege pe amandoua f bn.:D imi zice cate un "nu "raspicat, sau "nu vreau".. sau o mai chem si imi spune "stai.." "stai ma mama.."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

mamica11 ms pt retete voi incerca si eu intr-o zi.nu merge sa pui poze aici pe forum.asta cu culorile e ceva vb ta sa zica si ea ceva,apoi nu cred ca toti copii stiu sa taie cu foarfeca sau culorile,de asta sunt sigura.si in romania cat a mers la gradi a invatat culorile.dar na,cer si ele.bya are un pian care are tastele colorate,rosu,galben etc si cand apesi pe ele spune culorile in greaca,dar nu e asa interesata.daca ma tin eu de capu ei sta,spune daca nu pauza.asa e firea ei...eu ma cam stresez cu vorbitul asta dar se va descurac ea pana la urma.ioanoula,ma bucur ca va intelegeti bine,la voi va invata greceste ca sotul tau e grec.o zi buna!

Mergi la inceput