@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Bird, noi avem instalatie bi-valenta (parca asa se cheama, in sensul ca poate fi comutata de la gaz la energie solara) si toata tevaraia e trasa prin casa, doar panourile sa le mai punem (cam 4000 USD cica ne-ar mai costa). La noi insa se pare ca Enel-ul nu are capacitate sa preia energia generata in sistemele alternative...sau e un bun pretext sa descurajeze productia "proprie" de energie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Da, e nasol asa. Din pacate daca compania electrica nu iti cumpara curentul nu ai decat optiunea sa stochezi in baterii. Si e foarte scump, am inteles ca iti trebuie o camera speciala si bateriile puse pe rafturi sa fie aerisite . Extrem de scump si complicat, se merita numai daca traiesti in pustietate undeva.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

bird, foarte interesante mesajele tale...sper sa ajungem si noi vreodata sa producem singuri ce consumam!

ch-dana, cu canalizarea a vorbit sotul cu vecinii care au zis ca isi vor face actele cat mai repede si ne vor despagubi( eu m-as mira), dar am zis sa nu continuam cu scandalul, sper sa avem cat mai putin tangente cu ei. Am zis insa, ca daca cumva se infunda canalizarea sau se intampla ceva, ii reclamam imediat.

Deci, de o saptamana suntem la casa, este superb, merita din plin tot efortul! Fata mea mi-a zis in prima seara "mami, uite cate stele sunt pe cerul asta", nu mai zic ca facem plimbari prin padure ca este aproape...parca nici nu mai obosesc asa repede, desi urc si cobor niste scari ne 1000 de ori intr-o zi!

Am mai avut peripetii, a vrut sotul sa schimbe un bec si cand a cuplat contorul ne-au bubuit masina de spalat si calculatorul, ca el a vrut trifazic si nustiu ce fir nu fusese prins... Cand a fost sa ne mutam si am dat drumul la apa curgea apa prin faianta ca cei care ne+au facut o mascare la baie au gaurit o teava care trecea prin perete ( asa cu suntem cu baia de jos o parte scoase gresia si faianta si sapat in perete sa reparam teava ). Chestii din astea, care acum ma amuza, dar saptamana trecuta deja umplusera paharul!

Ne-am aranjat bucataria singuri, din vechea bucatarie, am mai schimbat un blat, una alta si a iesit super... ne-am facut mana curenta la scara singuri, am vopsit o cutie veche din lemn care a iesit super...o olosim pe post de masuta de TV...cand repar calculatorul de acasa pun poze! Mai avem o multime de proiecte! Sunt foarte incantata!

Maine imi soseste centrala pe peleti, de abia astept sa o vad cum arata!



"participam la concurs "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Inbox, pana la urma ce varianta de incalzire ati ales? noi am vorbit cu una din firmele care licitau pentru contractul nostru si am facut contract de mandat cu ei, sper sa se miste repede si sa obtina toate aprobarile pentru bransament; asta e singurul meu stres acum, incalzirea;
noi stam deja de doua luni la casa, dar abia saptamana asta am terminat de mobilat si aranjat; asteptam si dressingul la noi si totul e gata; de azi avem si cablu tv;
e absolut superb, bebelina e toata ziua in curte ,cea mare a inceput scoala si sunt multumita ca nu facem mai mult de 30-40min pana la scoala, desi stam in nord; nu regret absolut deloc ca ne-am mutat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Noi cablu am avut chiar inainte de a ne da drumul la curent( dar acu nu mai avem calculator, trebuie reparat), am stat o noapte la lumina lanternelor , nu credeam ca ne vom distra asa, am facut umbre pe pereti, am dat mesaje luminoase martienilor :)!

Mobila, in afara de camera fetei care este noua, restul este ce aveam in apartament, cu mici modificari, dar s-a incadrat binisor.. Avem si noi in planuri doua dresinguri, pentru a eficientiza spatiul, un corp la bucatarie sa-mi pun cuptorul electric, ca pana-mi fac eu mobila visata este perfecta asta . Oricum am facut mai mult decat ne propusesem.

La noi scoala este la 7-8 case de locuinta, cat o plimbare de dimineata la aer curat! Noi stam langa Pitesti ( parca ma intrebase cineva unde ne mutam), in 10 minute sunt in centrul Pitestiului indiferent cat este de aglomerat, asta cu masina proprie, stam mai rau la transport in comun care circula din ora in ora!

Pentru centrala am optat pentru peleti din mai multe motive, dar cel mai important a fost cel cu vecinii :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Deci, de o saptamana suntem la casa, este superb, merita din plin tot efortul!


Inbox, sa fie intr-un ceas bun si sa o stapaniti sanatosi,sa va bucurati de ea !

Noi azi aniversam 2 ani de cand suntem mutati la casa (si chiar avem de gand sa aniversam !) Deja suntem harsiti si cu bunele dar si cu relele, bunele sunt covarsitor mai multe. Da, iarba trebuie tunsa saptamanal si gradina daca nu tii un ochi pe ea se face instantaneu jungla , zapada de dat iarna e nimicitoare (iarna trecuta cred ca am carat tone de pe rampa garajului) daaaarrrr...nu cobor cu copilul si carutul de la etajul 7 , nu ma strecor printre masini parcate pe trotuar ca sa ajung in parc , nu stau cu inima stransa ca in parc ia copilul ceva de pe jos sau se "da" vreun maidanez la el, n-am "meciuri" cu vecoinii, administratia etc... per total, desi e mai mult de munca fizica, dpdv psihic confortul e enorm !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Felicitari fetelor care s-au mutat la casa. Sunt de acord ca merita efortul. Eu am stat toata copilaria la bloc si atat mi-am dorit curte si catel .

Vreau sa raportez ca ieri a fost o zi superba cu mult soare si nu foarte cald si panourile mele solare au batut recordul personal, au produs 40 kW . E adevarat ca am avut si 2 zile noroase si ploioase in care au produs in jur de 10 kW.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Buna ziua ,
As dori sa va pun o intrebare. Am gasit o parcela de ~350 mp( ~ 25*13,5) si doresc sa contruiesc o casa cu amprenta la sol de 8*9 , P+M.Deschiderea la drum este partea cu 25m. Oare este destul de mare parcela? Sau e riscant, e mica si imi vor lua vecinii lumina? Deocamdata nu are nimeni casa asa de aproape, daca mai vand vecinii teren se poate contrui in apropierea mea.
Multumesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cam mica adancimea terenului...dar nu-i bai.
Important este cum prevede PUZ-ul amplasarea casei pe cei 25 m: la mijloc sau intr-o parte? Cum sunt amplasate casele din zona?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna,
am o intrebare pentru Rufus...
Vrem sa construim o casuta la tara; am cochetat cu ideea chirpicilor, insa pana la urma mergem pe casa ecologica facuta din lemn; casa va avea amprenta de 10x6, doar parter; am dori izolatia interioara exterioara cu pluta (se poate fara vata minerala sau polistiren?); cum ar trebui sa arate straturile? ma gandeam la delimitarea camerelor din interior la rigips... poti sa imi detaliezi putin cum ar trebui construita casa? de la fundatie(care presupunem ca nu trebuie sa fie adanca - tinand cont ca nu punem nici o bucata de caramida pe ea) si pana la acoperis?? mentionez ca nu ne pricepem deloc la constructii si ar trebui sa stiu ce cer unei echipe...
Multumesc



Mergi la inceput