Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

A crede in ceva da un alt fel de sens existentei. In aceeasi masura ma gandesc ca fiecare adult poate sa aleaga religia care i se potriveste sau ... agnosticismul :)



Ca in orice altceva, educatia copiilor mei se bazeaza pe faptul ca vreau sa-i cresc cit mai aproape de ei insisi, de cunoasterea a ceea ce sint si, pe aceasta linie, acel ceva in care vor crede este alegerea lor si nu a mea.



Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
DAR asteptarea mea de la scoala este educatia "academica". Nu cea spirituala. Sunt de acord cu educatia comportamentala, cu etica (de ce sa nu se predea asa ceva in scoli?) insa eu vad credinta intr-o divinitate ca fiind ceva intim si atat de personal incat ar trebui facuta/ sau nu / in familie si in timpul potrivit fiecaruia.

A, cu istoria religiilor as fi de acord. Dar nu sa-mi spuna o autoritate ce si cum sa cred.

Exact asta este si opinia mea ... pare ca se face confuzie intre istoria religiilor si religia ca si apartenenta spirituala. Istoria religiilor este o materie ca si istoria si ar trebui sa fie predata de un cadru didactic, asa cum zicea Mihaela ca e in Suedia ...
Intr-un stat laic, religia nu are ce cauta in scoala publica. In America, in scolile publice nu se preda religia.

In plus mi se pare unfair cum o inghesuiti pe XIO cu credinta - e problema ei in ce crede si in ce nu crede ... poate ea crede intr-o combinatie de reguli imprumutate din mai multe ramuri religioase - ca doar de aia exista atatia Dumnezei, atatea carti biblice si atatea culte religioase, care mai de care mai adevarata si atotstiutoare. A va tavali pe jos de ras de spusele ei este ca si cum ateii v-ar inghesui pe voi credinciosii sa dat explicatii despre existenta divina .... si la clasicul raspuns "exista, stiu eu sigur dar nu pot explica, este cale lunga pana ajungi sa intelegi, e studiu, sunt circumvolutiuni in plus ...bla, bla, bla" sa se tavaleasca pe jos de ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

A crede in ceva da un alt fel de sens existentei. In aceeasi masura ma gandesc ca fiecare adult poate sa aleaga religia care i se potriveste sau ... agnosticismul :)



Iti accept parerea dar nu pot fi de acord cu ea. Mi se pare discriminatorie.

Eu sunt atee si te asigur ca am un sens bine stabilit al existentei.

In plus, adaug fata de ce ai scris tu ca fiecare om (indiferent ca e adult sau copil) are dreptul sa aleaga religia care i se potriveste, agnosticismul sau ateismul. Cu conditia sa fie expus de mic varietatii (aici ma refer la copii).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa



Dar cand tu ca parinte, ca om, te-ai dus/te duci la biserica ortodoxa,te consideri crestin ortodox, casatorit ortodox, botezat copiii ortodox...dar nu vrei ca copiii sa participe la ore de ortodoxie...eu asta nu o mai inteleg!
Explicati-mi si me!

michelle



Michelle, cum a spus si Nelia, ca parinte poti sa alegi sa iti inveti copilul despre religie dar sa ii respecti dreptul de a-si alege religia, atunci cand o fi momentul.

Uite, eu am fost o vreme atee. Apoi am manisfestat tendinte agnostice. Merga la biserica din cand in cand. Si la cea ortodoxa, a parintilor si a bunicilor mei, si la cea baptista.

La biserica ortodoxa merg atunci cand am nevoie sa ma re-conetctez cu trecutul meu si cu istoria mea. La cea baptista, cand simt nevoia unui mesaj incurajator.

Faptul ca mi-am botezat copiii in rit ortodox nu are legatura cu credinta mea. A fost un gest de respect fata de parintii nostri si fata de credintele lor. Pentru noi, la vremea respectiva nu a avut semnificatie (sau nu una profund crestina), dar pentru ei a fost un gest adanc din mai multe perspective.

Si nici nu consider ca acest botez ii obliga la ceva pentru tot restul vietii. Ca orice om insa au obligatia de a fi umani, buni la suflet cu cei de langa ei, corecti, sa-i respecte pe altii si pe valorile lor, au dreptul de a spune nu, au dreptul sa aleaga pt ei (ma rog aici ma gandesc mult mai mult in perspectiva cand vor fi mari). Si au dreptul sa-si aleaga cum si in ce cred atunci cand credinta va depasi nivelul de poveste, cum e acum la varsta asta.



Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si al meu a invatat despre Budhism, despre zeii greci si romani din atlase de la bibloteca...invata first hand despre hinduism de la o fetitza (vecina naostra)...invata, despre crestinism de la noi.

Cand va fi sa aleaga va fi alegerea lui.
Eu din toata inima sper sa faca alegerea buna si ma rog pt el.
Asa inteleg sa fie normal. Dumnezeu ne-a dat free choice. Ne-a spus ce e bine si ce e rau...nu mai spun unde ca stie toata lumea, noi acum alegem fiecare ce vrea.

Noi ca paritni trebuie sa venim in ajutorul copiilor cu explicatii, dar pt asta treb sa ne documentam, sa stim despre ce vb.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s




Iti accept parerea dar nu pot fi de acord cu ea. Mi se pare discriminatorie.

Eu sunt atee si te asigur ca am un sens bine stabilit al existentei.

In plus, adaug fata de ce ai scris tu ca fiecare om (indiferent ca e adult sau copil) are dreptul sa aleaga religia care i se potriveste, agnosticismul sau ateismul. Cu conditia sa fie expus de mic varietatii (aici ma refer la copii).

[/quote]

Cu ultimul paragraf inseamna ca m-am fact bine inteleasa si la randul meuinteleg ca suntem pe aceeasi lungime de unda :)

Dar prima afirmatie se pare ca nu a fost suficient de clara. Nici eu nu pluteam in deriva ca ateu. Insa credeam in capacitatea oamenilor de a face bine sau rau; aveam credinta in faptul putem sa facem acte lipsite de agoism pentru a-i ajuta pe altii; in faptul ca evoluam, ne putem schimba in bine si ca fiecare dintre noi poate fi o fiinta mai buna.

Acuma sunt mai sceptica asa cu schimbarea in bine (deh, viata ...:D), cred in continuare in tot ce am spus dar am inceput sa mai am credinta si in altele.

La asta ma refer: la faptul ca o credinta intr-o valoare (nu neaparat o religie) da un sens vietii. Ca te ghideaza inspre acolo si nu te lasa la voia intamplarii, ci te forteaza sa faci alegeri conform acelori valori pe care le ai.

PS: mai e discriminatorie afirmatia mea acum ?




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

A crede in ceva da un alt fel de sens existentei. In aceeasi masura ma gandesc ca fiecare adult poate sa aleaga religia care i se potriveste sau ... agnosticismul :)



Iti accept parerea dar nu pot fi de acord cu ea. Mi se pare discriminatorie.

Eu sunt atee si te asigur ca am un sens bine stabilit al existentei.

In plus, adaug fata de ce ai scris tu ca fiecare om (indiferent ca e adult sau copil) are dreptul sa aleaga religia care i se potriveste, agnosticismul sau ateismul. Cu conditia sa fie expus de mic varietatii (aici ma refer la copii).



pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Mihaela, eu am luat acel ceva in sens de orice, poti crede in tine insuti, poti crede in ceea ce alegi tu sa crezi, nu neaparat in sens religios. Am simtit nevoia sa revin ca sa spun ca daca nu vor alege sa creada in ceva divin copiii mei, vor gasi ei ceva in care sa creada, sa-si dea singuri un sens al existentei lor. Dar pentru asta trebuie sa ai in primul rind o cunoastere foarte profunda a fiintei tale.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Aqai acum nu. Faptul ca ai pus in aceeasi fraza "a crede in ceva" alaturi de credinciosi si agnostici dar ai exclus ateii m-a derutat. Inteleg acum la ce te-ai referit si e si "credinta" mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

si al meu a invatat despre Budhism, despre zeii greci si romani din atlase de la bibloteca...invata first hand despre hinduism de la o fetitza (vecina naostra)...invata, despre crestinism de la noi.

Cand va fi sa aleaga va fi alegerea lui.
Eu din toata inima sper sa faca alegerea buna si ma rog pt el.
Asa inteleg sa fie normal. Dumnezeu ne-a dat free choice. Ne-a spus ce e bine si ce e rau...nu mai spun unde ca stie toata lumea, noi acum alegem fiecare ce vrea.

Noi ca paritni trebuie sa venim in ajutorul copiilor cu explicatii, dar pt asta treb sa ne documentam, sa stim despre ce vb.


michelle



Te intreb fara urma de ironie: daca se insoara cu vecina si trece la hinduism? Inseamna ca NU a facut alegerea buna??? Sau, e buna si aia, atata timp cat el e fericit? Sau o sa-i 'bazai' pe amandoi zilnic sa treaca la crestinism? Ca asta e adevarata religie, si restul sunt... personal, nu stiu ce sunt. Pseudo-religii? religii gresite?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

A crede in ceva da un alt fel de sens existentei. In aceeasi masura ma gandesc ca fiecare adult poate sa aleaga religia care i se potriveste sau ... agnosticismul :)



Iti accept parerea dar nu pot fi de acord cu ea. Mi se pare discriminatorie.

Eu sunt atee si te asigur ca am un sens bine stabilit al existentei.

In plus, adaug fata de ce ai scris tu ca fiecare om (indiferent ca e adult sau copil) are dreptul sa aleaga religia care i se potriveste, agnosticismul sau ateismul. Cu conditia sa fie expus de mic varietatii (aici ma refer la copii).





Mihaela, eu am luat acel ceva in sens de orice, poti crede in tine insuti, poti crede in ceea ce alegi tu sa crezi, nu neaparat in sens religios. Am simtit nevoia sa revin ca sa spun ca daca nu vor alege sa creada in ceva divin copiii mei, vor gasi ei ceva in care sa creada, sa-si dea singuri un sens al existentei lor. Dar pentru asta trebuie sa ai in primul rind o cunoastere foarte profunda a fiintei tale.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)



Asa e, am inteles acum. ( ma derutasera cuvintele puse in aceeasi fraza ) Perfect de acord.

Mergi la inceput