Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Daniel, poate te ajuta:
http://www.taxikurs.nu/
http://www.taxikurs.nu/taxi/
http://www.taxiforbundet.se/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara,
am auzit de curand, ca incepand din acesta toamna cerintele in ceea ce priveste limba suedeza, pentru cei care au terminat liceul in alte tari si vor sa se inscrie la facultate in Suedia, vor fi mai mari. Adika nu mai sunt suficiente Svenska som andra språk A si B. Cursurile necesare se vor numi Svenska 1, 2 si 3. Am intrebat o profesoara, daca Svenska 3 ar fi echivalentul pentru svenska C de acum, dar mi-a spus ca nu stie daca este acelasi lucru.
Explicatia a fost, ca cei de la facultati nu sunt multumiti de nivelul de cunoastere al limbii suedeze de catre studentii in cauza.
Sper sa nu fi venit cu o informatie eronata si va rog, daca aflati ceva sa scrieti si pe aici.

Trvelig helg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danieltt spune:

Multumesc mult Mihaela!
Sunt f utile site-urile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danieltt spune:

God kvell!
Katarina am o intrebare in legatura cu acel caz de care spuneai .In legatura cu obtinerea cnp, la inregistrarea dreptului de sedere,daca ai mei garanteza cu salariile pt mine ce trebuie bifat pe cerere?In calitate de ce solicit cnp?Pt. ca nu sunt angajat si nu platesc impozit..
Tack!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Buna.
Sarah, unde as putea citi si eu despre asta? Eu m-am uitat si pe VHS si pe antagning si n-am vazut la stiri nimic. Unde sa mai caut?
Ceilalti, ce mai faceti?
O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, eu zic sa nu te steresezi, nu cred ca e ceva ce sa fie in anul acesta daca nu scrie nicaieri. In plus, tu te-ai inscris deja, ai primit raspuns daca toate actele sunt OK?

Probabil e ceva ce va incepe la toamna la Komvux. Pana vor iesi primii absolventi, va mai trece...pana atunci pentru inscrierea la facultate nu au cum sa ia decat varianta veche. Undeva trebuie sa apara reglementarile. Poate intrebi Sarah la scoala pe profesoara unde putem citi despre ele.

Eu vin cu vesti bune. Am avut ieri si alaltaieri prezentarile la facultate, a mers foarte bine. Sincer nu ma asteptam sa fie atat de OK, mai ales pentru mine. Imi era frica de limba, dar incep sa imi capat increderea in mine. Daca aveti chef sa cititi amanunte, am scris pe blog.

Luni incep ultima materie, hematologia. Trei saptamani si gata, intru in vacanta. Adica la munca. Dar macar doua luni jumate nu mai fac drumurile saptamanale si nu mai am de invatat! yeeeee!

Nu mai spun cat imi place vremea de acum...totul e inflorit la mine in gradina, e superb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna ziua!

Miha, felicitari pentru prezentarile de la facultate! Citindu-ti mesajele, devin si eu un pic mai optimista si prind un pic de curaj, gandindu-ma ca totul poate fi doar o chestiune de timp si vointa. Iti doresc sa-ti fie cat mai lin drumul ce-l mai ai de parcurs!

In ceea ce priveste cursul de svenska, nu stiu unde putem citi. Este nasol ca eu acum frecventez SAS-ul la o scoala particulara, nu la Komvux. Aceasta scoala are doar cursuri SFI si SAS, deci ei nu sunt afectati de noile reglementari, de aceea nici profesoara nu a putut sa-mi zica ceva clar. O sa mai intreb si daca aflu ceva, voi scrie aici. Eu ma gandesc ca acestea vor fi valabile din noul an scolar si nu-i afecteaza pe cei care au apucat sa intre in sistem pe vechile criterii.
Saptamana trecuta au avut profesorii intalnire si tot ce am putut afla este ca se gandesc sa schimbe calificativele dupa cum urmeaza: in loc de clasicele calificative vor sa bage dupa cum urmeaza: A, B, C, D, E si F, unde F=EUM sau IG; E=G; D=G+; C=VG si asa mai departe. Profesoara mea si-a aratat nemultumirea fata de noul sistem de notare. Ea gandea, ca trebuie sa te simti cam nasol ca si elev cand vei obtine un calificativ E, care de altfel este G, situat asa departe de calificativul A si ca A va fi calificativ ce se va acorda doar celor care frecventeaza scoala suedeza. In definitiv, in ceea ce priveste cursurile de svenska för invandrare, calificativele se vor situa de la C spre F (daca am inteles eu bine).

Va doresc o sapt. buna si revin cum !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah, sigur ca se poate. Aici in Suedia scoala nu merge pe pile, pe cunostinte ci pe ambitie, incredere in tine si mult studiu. Daca eu cu naveta saptamanala si cu toate restul pot, nu ma indoiesc ca oricine si mai ales voi puteti. Abia astept sa ne spuna Foxy ca incepe in august, sa schimbam impresii. Si apoi rand pe rand fiecare, desigur.

La scoli deja s-a inceput notarea cu litere din toamna. In plus, notarile vor incepe din cl.6-a nu dintr-a 8-a cum era pana anul trecut. Exceptie face anul acesta cei din anii terminali (gimnaziu si liceu) care merg cu calificativele vechi (IG, G, VG si MVG). Stiu asta pentru ca cea mare a mea termina a 9-a si sunt ultimii care primesc calificative vechi. Eu cred ca e o imbunatatire, adica imparte mai bine aprecierea cunostintelor, cam cum e la noi in Ro cu cifre.

Aici la facultate, in Kalmar (pentru ca am auzit ca in alte parti e deja cu litere) nu am auzit sa schimbe. Dar aici nu exista MVG :). Nimeni nu e de nota maxima. Sunt doar trei calificative: U (IG), G si VG.

O saptamana buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Mihaela - felicitari, felicitari, felicitari!.Tot asa s-o tii si la mai mare!
Drept sa-ti spun eu nu-mi fac griji. Vreau doar sa fiu informata .
Nu stiu inca daca voi intra la facultate. In 20-23 termijn si cursul de engleza(mai nasol decat suedeza, zau!) si trimit betygurile la VHS. Apoi...asteptam.
Acum am inceput sa-mi fac griji in privinta sanselor de intrare: voi care ati intrat la facultati aici aveati si facultatea din tara care v-a adus puncte. Eu, n-am. si apoi nu stiu cata concurenta a fost. La Malmö deja erau inscrisi 350 la BMA . Deci...ramane de vazut!
Cu notele ziceau ca asa va fi mai clara aprecierea. O sa reflecte mai bine nivelul la care e elevul.Hmm..
Macar vine primavara. Incet,incet dar sigur. Sa tot stai pe afara..! Offf, imi e asa de dor de curte. Pe vremea asta incepeam sa curat pe la flori, sa-mi fac de lucru numai ca sa stau la soare ))).
Va doresc o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

foxy, la intrarea la facultate aici nu au avut nicio legatura punctele de la facultatea din Ro. De fapt nici nu am puncte pe diploma de la facultate, e doar recunoscuta si atat. Dar pentru intrare aici la BMA mi-au considerat notele de la liceu, plus suedeza si engleza de aici de la Komvux.

Dar aici in Kalmar nu a fost concurenta, decat foarte mica. Apoi erau si separat locurile pentru utlänskutbildade...am doar o colega poloneza care a intrat cu mine asa ca am fost numai noi doua...dar nu stiu pe cate locuri. La Kalmar nici in anul acesta nu e concurenta .

Succes. Sa stii ca tin pumnii!

Mergi la inceput