Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ie la moda ghiveciurile...

Acum, serios vorbind, eu nu provin dintr-o familie cu inclinatii religioase. Primul meu contact cu Dumnezeu (in afara de botez) a fost in jurul varstei de 12 ani.

Inainte de aceasta varsta se intamplasera altele, muuult mai interesante. De-alea de-ar ridica preotii o spranceana...



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
[brPe cruce, cui a spus "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?" Lui Insusi???



Selene, zau ca nu vad coerenta in discursul tau. Daca vrei sa fii coerenta, trebuie sa aduci niste argumente inteligibile. Nu acceptabile pentru altii, ca nu asta e ideea.

Prin urmare, daca mergi pe ideea negarii, poti spune ca scribii au ales sa povesteasca ce au vrut. Sau ca din povestiri a ramas o mica parte, care a convenit institutiei bisericesti.
Asa ca vei fi nevoita sa respingi totul. Nu prea ai cale de mijloc.

Daca alegi sa crezi toata legenda, atunci o crezi asa cum e ea. Si ea asa e, Iisus fiind Fiul lui Dumnezeu al lui Avraam si David. Fix ala, motiv pentru care in Biblia crestina exista si Vechiul Testament. Asa, sa vezi despre cine se vorbeste. E informatie de background.

In conceptia crestina, Iisus nu poate exista in lipsa Creatorului Sau. Acela e Dumnezeu al evreilor. De aceea Iisus a fost evreu. De aceea Dumnezeu a ales o femeie evreica.

Mai pot continua, dar plictisesc auditoriul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Am sters, ca am scris ......multe

Subscriu la ce zice tanti Z mai sus: avem nevoie de coerenta si ordine-n simtiri .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Ie la moda ghiveciurile...

Acum, serios vorbind, eu nu provin dintr-o familie cu inclinatii religioase. Primul meu contact cu Dumnezeu (in afara de botez) a fost in jurul varstei de 12 ani.

Inainte de aceasta varsta se intamplasera altele, muuult mai interesante. De-alea de-ar ridica preotii o spranceana...



Zi cu spranceana ca m-ai facut curioasaaaaa... Io promit numai ca-mi cade falcanu ridic spranceana

Fetele, serios... hai sa ne intoarcem la practica botezului ca acum se trezeste un moderator ca ne inchide subiectul si ramanem cu of-ul si cu onoarea nereperata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Asta:

Citat:
Sau ca din povestiri a ramas o mica parte, care a convenit institutiei bisericesti.


Backgroundul ala ma zgarie pe principii.

Cat despre auditoriu, eu l-am plictisit deja. Cum am spus, nu se schimba nimic. Fiecare este la fel de happy cu ceea ce crede.


Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Tanti Z., ce n-ai inteles?

Io nu cred ca Iisus Christos din NT poate fi fiul Dumnezeului evreilor din VT, fiind in acelasi timp unul si acelasi. Mintea mea nu poate accepta asa ceva, mintea mea spune ca este ilogic.

In gradina Ghetsemani, cui a spus Iisus "Tata, daca se poate, sa treaca de la mine acest pahar"? Lui Insusi???

Pe cruce, cui a spus "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?" Lui Insusi???




Pe cruce, daca Isus si Tatal erau unul si acelasi, inseamna ca omenirea a ucis divinitatea!..pt 3 zile..cf, Scripturii. Pai Satan avea timp berechet sa intoarca lumea asta cu fundu'n sus..si n-a facut...Satan a fost fair-play si a asteptat Invierea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Ie la moda ghiveciurile...

Acum, serios vorbind, eu nu provin dintr-o familie cu inclinatii religioase. Primul meu contact cu Dumnezeu (in afara de botez) a fost in jurul varstei de 12 ani.

Inainte de aceasta varsta se intamplasera altele, muuult mai interesante. De-alea de-ar ridica preotii o spranceana...



Zi cu spranceana ca m-ai facut curioasaaaaa... Io promit numai ca-mi cade falcanu ridic spranceana

Fetele, serios... hai sa ne intoarcem la practica botezului ca acum se trezeste un moderator ca ne inchide subiectul si ramanem cu of-ul si cu onoarea nereperata

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!


Nu poci, zau, ca e din sfera "panaramale"...

Da' mi s-au intamplat mai multe pana acum, diverse, mai mult sau mai putin ciudate...

(Nu m-am spovedit niciodata, n-am... motivatie...)

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Am sters, ca am scris ......multe

Subscriu la ce zice tanti Z mai sus: avem nevoie de coerenta si ordine-n simtiri .


Pot sa adaug ceva? Uite ca pot.

Mai avem nevoie sa facem diferenta intre argumente care tin de cultura si logica si argumente-la fel de valabile- care tin de credinta.

Daca cineva imi spune "Dumnezeu exista pentru ca eu asa cred.Iisus e Fiul lui pentru ca asa cred eu", nu pot decat sa zic

In momentul cand vad ca oamenii isi explica excesiv credinta, vor sa dea argumente rationale si sofisticate, atunci ii suspectez de impostura. Credinta lor nu e tocmai pura.

Putinii oameni credinciosi pe care i-am cunoscut erau si impacati. Nu dadeau explicatii pentru ce faceau sau nu faceau. Si nici nu se legau de vreo pagina sau litera din vreo carte anume. Intelesesera spiritul unei credinte. Si il traiau.

Ca sa inchei apoteotic, eu cred ca oamenii e bine sa fie liberi sa gandeasca si sa ia decizii pentru ei si copiii lor. Sa nu fie supusi unor traditii pe care nu le simt sau inteleg si nici unor dogme neasimilate.

Repet, e convingerea mea de pinguin din Madagascar. Oamenii reali sunt mai incrancenati in nesiguranta lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Tanti Z., ce n-ai inteles?

Io nu cred ca Iisus Christos din NT poate fi fiul Dumnezeului evreilor din VT, fiind in acelasi timp unul si acelasi. Mintea mea nu poate accepta asa ceva, mintea mea spune ca este ilogic.

In gradina Ghetsemani, cui a spus Iisus "Tata, daca se poate, sa treaca de la mine acest pahar"? Lui Insusi???

Pe cruce, cui a spus "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?" Lui Insusi???




Pe cruce, daca Isus si Tatal erau unul si acelasi, inseamna ca omenirea a ucis divinitatea!..pt 3 zile..cf, Scripturii. Pai Satan avea timp berechet sa intoarca lumea asta cu fundu'n sus..si n-a facut...Satan a fost fair-play si a asteptat Invierea.



Mie-mi iesisera numai doua zile... Acolo, cu cele doua femei, care s-au dus in ziua... a 2-a (?) si nu L-au mai gasit...

Revenind on-topic:

Ioan Botezatorul a turnat apa pe crestetul lui Iisus Christos, nu-i asa? Atunci asa ar fi frumos sa faca si preotii.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Am sters, ca am scris ......multe

Subscriu la ce zice tanti Z mai sus: avem nevoie de coerenta si ordine-n simtiri .


Pot sa adaug ceva? Uite ca pot.

Mai avem nevoie sa facem diferenta intre argumente care tin de cultura si logica si argumente-la fel de valabile- care tin de credinta.

Daca cineva imi spune "Dumnezeu exista pentru ca eu asa cred.Iisus e Fiul lui pentru ca asa cred eu", nu pot decat sa zic

In momentul cand vad ca oamenii isi explica excesiv credinta, vor sa dea argumente rationale si sofisticate, atunci ii suspectez de impostura. Credinta lor nu e tocmai pura.

Putinii oameni credinciosi pe care i-am cunoscut erau si impacati. Nu dadeau explicatii pentru ce faceau sau nu faceau. Si nici nu se legau de vreo pagina sau litera din vreo carte anume. Intelesesera spiritul unei credinte. Si il traiau.

Ca sa inchei apoteotic, eu cred ca oamenii e bine sa fie liberi sa gandeasca si sa ia decizii pentru ei si copiii lor. Sa nu fie supusi unor traditii pe care nu le simt sau inteleg si nici unor dogme neasimilate.

Repet, e convingerea mea de pinguin din Madagascar. Oamenii reali sunt mai incrancenati in nesiguranta lor.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


Frumos ai spus. Si adevarat.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput