experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Trebuie ca un om sa aiba un autocontrol exceptional si un curaj imens pentru a nu se lasa pacalit si manevrat de dogmele si sistemele religioase, sociale, politice, economice, culturale.. ale societatii. Trebuie sa fie foarte atent la tot ceea ce aude, constient sau nu, tot ceea ce vede, simte, citeste sau intuieste, acestea se impregneaza în subconstient iar de acolo urmeaza sa fie manifestate în propria sa viata. Pare dificil autocontrolul însa e destul de usor iar satisfactia este imensa. Chiar daca cineva a trait pâna acum în cele mai mari erori dar vrea sa se trezeasca, sa se elibereze de limitari si prejudecati, o poate face oricând prin schimbarea modului de gândire, caci începând sa gândeasca pozitiv, toate gândurile anterioare si toate limitarile cu care si-a impregnat anterior subconstientul sunt sterse în mod automat si înlocuite cu formele gând pozitive emise în prezent. Mai mult, printr-o formula mentala adecvata, omul poate sa-si curete, în mod constient, toate greselile si gândurile negative.
(MEDICINA COSMICA http://www.scribd.com/doc/8758654/Medicina-Cosmica)

Ochii si urechile sufletului din interiorul invelisului meu fizic s-au identificat cu textul de mai sus. Multumesc celei care l-a mentionat pe FB

Cerere de parere ptr. 3x3

Desi m-am corectat in ceea ce priveste sa nu reactionez cu vorbe sau gesturi la ceea ce vine in contradictie cu crezurile mele (inregistrez fenomenul fara sa simt nevoia sa conving interlocutorul ca rolul meu pe Pamant e sa-mi fac punctul de vedere cunoscut) mai am inca de lucrat la partea cu curatatul prejudecatilor ... (un mic exemplu, cand sunt la public washrooms, daca cineva vine val-vartej si tranteste usa,smulge hartia, etc. etc. imi vine in minte "Please be gentle" - deci formulez ceva pozitiv in cap, dar totusi, de ce inca mintea mea nu se poate curata, re-educa sa nu inregistreze/ perceapa fenomenul ca 'disturbant"?? sau uite, un alt mic exemplu: cand te-am citit prima data pe tine, la un moment dat mintea mi-a spus : I don't understand entirley what she's saying, I cannot digest her style, sometimes she's using words I'd rather not use ... deci, desi am formulat destul de pozitiv ceea ce am simtit, de ce mintea mea a simtit nevoia sa gandeasca asa? De ce nu a gandit direct, de la inceput, asa cum gandeste acum: Fiecare are dreptul sa fie si sa se exprime diferit, dar in NOI sta puterea de a gasi metafora, iluminarea din orice mesaj trimis pe cai mai mult sau mai putin crestine, mai mult sau mai putin familiare?
(PS imi cer scuze ca am gandit asa , dar ajuta-ma ce si cum sa fac TO EVEN STOP HAVING BAD THOUGHTS ABOUT A SITUATION OR ABOUT SOMEBODY - cred ca daca voi scapa de meteahna de a avea idei preconcepute, voi ajunge mai aproape de adevarul: ALL IS ONE )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Multe surprize am si eu acum cand re-citesc Evangheliile dupa multi ani. Exact asa ma si simt ca abia acum am reusit sa vad dincolo de frumoasa poveste a venirii lui Isus pe pamant.

E o chestie interesanta de observat, care pe undeva si justifica ce spui, ca Biblia la care avem noi acces e puricata din motivul mentionat de tine. Se face deosebirea ( si e subliniat in toate Evangheliile de cateva ori) intre cum se adreseaza Isus apostolilor si cum vorbeste cu restul lumii. Apostolilor le este revelata invatatura, pe cand celor "din afara" le este explicata in pilde, fiecare urmata de acel "cine are urechi sa auda". Ce m-a mirat pe mine este insa explicatia data..si aici trebuie neaparat sa pun citatul pentru ca mi-e teama ca nu-l voie exprima cum trebuie..

Marcu, cap 4

11. Si le-a raspuns: Voua va e dat sa cunoasteti taina imparatiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afara totul se face in pilde,
12. Ca uitandu-se, sa priveasca si sa nu vada, si, auzind, sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca si sa fie iertati.
13. Si le-a zis: Nu pricepeti pilda aceasta? Dar cum veti intelege toate pildele?

Adica cu alte cuvinte fiecare sa inteleaga cand e pregatit si cat e pregatit sa priceapa din invatatura. Pentru ca pildele astea au mai multe straturi de intelegere pentru fiecare dintre noi in parte. Ma gandesc ca pe principiul asta anumite lucruri au fost lasate mai putin trensparente si in Biblie, pentru ca oamenii nu sunt pregatiti sa le inteleaga. Cum pe undeva nici apostolii nu erau pregatiti sa inteleaga la fel ca si ceilalti. Asta e si explicatia data chiar in Evanghelii pentru venirea lui Ioan Botezatorul, sa niveleze terenul, se boteze, sa mai ridice putin vibratia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

3x3, suntem aici sa ne reamintim cine suntem, sa invatam si sa evoluam spiritual.
De facut greseli o sa facem, slava domnului am facut greseli si poate o sa mai fac, dar important este sa realizam ca am gresit si sa rectificam.
Imi cer si eu scuze fata de tine, sigur am gresit, dar noi doua a trebuit sa invam o lectie si sper ca am invatat-o.
Te imbtatisez cu drag si iti doresc numai bine si o evolutie spirituala asa cum iti doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Exclusive, si eu am simtit ca rezonez cu ceea ce scrie in Medicina Cosmica:"Cum, însa, cei care îsi cauta propria divinitate nu s-au lasat înspaimântati de aceasta ploaie de organizatii si institutii care mai de care mai materialiste, materialistii s-au vazut obligati, pentru a putea sa domine în continuare omul, sa creeze o institutie mult mai subtila în a limita entitatea umana, în a umili omul, în a-l face sa nu mai vada nimic dincolo de planul fizic. Puteau sa-i puna orice nume însa l-au ales pe acela de religie, de biserica. Indiferent de felul religiei (buddhista, iudaica, crestina.) ele nu au o vechime mai mare de câteva mii de ani, desi teologii se straduiesc din greu prin mii de volume sa contrazica acest lucru. Initiatorii acestor religii au fost mari întelepti, însa discipolii si urmasii lor, dorind sa se ridice la nivelul lor înalt de întelegere a vietii si divinitatii au adaugat tot felul de reguli, dogme si canoane la învatatura pura a acestor întelepti, reusind astfel, sa o transforme în ceva (religie) cu totul invers decât învatatura primara. Generatiile urmatoare lor nu s-au lasat mai prejos decât ei, astfel, adaugând si ei alte sortimente de dogme si canoane, facând din religii niste reguli oficiale obligatori pline de fals, însa atât de bine expuse estetic încât sperie si subjuga marea masa a oamenilor simpli, pe cei ignoranti si limitati. Însa, oricât de subtil ar fi sistemul de subjugare si exploatare prin religii, cu oricâte dogme si canoane, care mai de care mai sfinte, din ce în ce mai multi oameni întorc capul cu sila când aud de religie sau de alte învataturi de acest gen. Multi, întelegând erorile în care religia îi afunda pe oameni s-au ridicat întru apararea cuvântului divin, însa au sfârsit prin a fi arsi pe rug sau chinuiti în diferite moduri în numele Domnului de catre sfinti preoti ai clerului religios. Calaii au avut însa grija sa sublinieze ca aceste crime sunt, de fapt, niste fapte bune, ca sunt necesare, ca toate le fac, de fapt, cu voia si în numele lui Dumnezeu. Din pacate, ei nu se opresc nici astazi. Caci odata cu trecerea timpului si cu deschiderea spre spiritualitate a oamenilor ei fac înca si mai multe crime. În comparatie cu a ucide un om sau mai multi, este de mii de ori mai grav sa faci o crima spirituala, adica sa induci în eroare sute si mii de ani popoare întregi, miliarde de oameni, care n-au fost si nu sunt vinovati decât de ignoranta si slabiciune, astfel lasându-se manevrati de cei prea sfinti, prea fericiti.. Cea mai mare greseala, crima, însusi cuvântul crima exprimând cu mult mai putin decât faptul de a induce în eroare omul, este aceea de a-l face pe om sa-i fie frica de divinitate. Divinitatea pe care clerul a avut grija sa o tintuiasca undeva în cer asa încât sa nu mai poata coborî, facând-o sa para razbunatoare si cruda, avida de laude si tot soiul de slujbe, de jertfe - daca nu în vieti omenesti atunci acestea compensate în bani, bunuri materiale si alte sortimente de pomeni. Au facut din oameni niste robi umili, care, în umilinta, aduna din greu cele necesare traiului, traiesc în umilinta si frica de razbunare si mânie dumnezeiasca din cer, merg la biserica din umilinta si mor tot din umilinta. Ba chiar mai multi îsi doresc aceste lucruri. Oamenii, indiferent de religie si de zona pamântului în care traiesc nu accepta nici cea mai mica jignire si umilire de la nimeni, sunt violenti si plini de ura, însa în cele câteva ore pe saptamâna sau pe luna când vin la biserica sunt în stare sa se târasca în genunchi sau sa plece capul în tarâna, nu din respect sau iubire fata de divinitate ci din frica în urma inocularilor facute de religie. Sunt atât de înfricosati si subjugati de dogme si de preoti încât sunt în stare a face si crime daca preoti le-ar cere-o. Sa nu uitam ca cei mai mari oameni de geniu au sfârsit prin a fi eliminati de preoti. De altfel, crestini pot învata multe din sfârsitul lui Christos caci preotii au fost aceia care au cerut oamenilor sa-l rastigneasca. Frica inoculata de preoti era atât de mare încât oamenii desi l-au vazut pe Isus facând minuni, unii fiind chiar vindecati de El, ei totusi au executat ordinul preotilor si L-au rastignit. Multe poate învata omul numai din ceea ce vede si i se întâmpla, însa el vede parca ar fi orb, aude de parca ar fi surd, traieste de parca ar fi mort. Ce sa-i arati, ce sa-i spui, ce sa-i explici unui orb, surd sau mort? Chiar daca nu ar avea nici o carte la dispozitie si pe nimeni care sa-l învete, orice om se poate trezi, din sine, numai datorita faptului de a trai conform cu propriul lui bun simt, fara nici o prejudecata. Iata deci cât este de simplu! Apar, însa, din ce în ce mai multe carti, din ce în ce mai multe religii, secte, organizatii spirituale, de caritate, de sanatate, de pace si bunastare dar sunt din ce în ce mai multi oameni întunecati si limitati, din ce în ce mai multi oameni politizati si îndoctrinati, mai saraci, mai bolnavi, sunt din ce în ce mai multe razboaie, din ce în ce mai multe spitale, mai multe cimitire. Desi toate organizatile si institutile (mai ales institutia Biserici) vorbesc si spun prin tone de volume, mii de conferinte, mii de congrese, etc. ca fac totul pentru binele popoarelor, pentru omenire, pentru pace si bogatie, pentru sanatatea omeniri, viata omului este pur si simplu întoarsa pe dos. E si normal, caci daca ar face într-adevar totul de ce le-ar mai ramâne de facut dupa aceea? Culmea e ca multora au început sa le placa conditile actuale de viata si se lasa cu placere manevrati în orice directie, numai sa traiasca cât mai mult la acest nivel al planului fizic. De altfel, vinovate de inducerea în eroare si limitarile constintei omului nu sunt atât de mult religiile si celelalte institutii cât mai ales omul însusi, caci el singur s-a lasat pacalit si manevrat, ca a acceptat dogmele, prejudecatile si toate limitarile impuse de mai marii planului fizic. Multora le vine si acum extrem de greu sa recunoasca ca au gresit crezând în institutii sau religii si din acest motiv continua sa ramâna în laturile dogmelor, prejudecatilor si limitarilor. Nu se ridica, nu se elibereaza decât cei care au curaj sau cei care nu mai pot suporta lanturile ignorantei si ignorantilor. Se ridica din întunericul plin de lacrimi si de suferinte, se elibereaza si intra în lume zâmbind. Multi pamânteni au înteles falsitatea religilor si a institutilor de orice gen si încearca acum sa le darâme. Nu este nevoie de acest lucru. Este suficient daca entitatea umana a înteles Lumina si nu se mai lasa pacalita, manevrata si are curajul sa fie ea însasi în orice moment si în orice situatie. Este suficient, caci toate aceste instituti si, mai ales, religia se vor autoelimina, prin însasi consecintele pe care le provoaca, se vor autodistruge prin falsitatile pe care le emana, prin însasi dorinta lor de a subjuga si exploata în continuare omul. Chiar daca religia ar ajunge sa comande întreaga lume tot nu i-ar mai ramâne decât un pas pâna la disparitie. Relatia Dumnezeu - Om este mai simpla cu mult decât au încercat si încearca mari învatati ai clerului sau filosofi sa arate. Orice om are, cât de cât, clar în inima urmatorul lucru: acela ca Dumnezeu, Inteligenta si Puterea Cosmica Infinita, Principiul sau cum îi spunem fiecare (indiferent de religie, rasa, limba, natiune, popor) exista si este atotprezent, este prezent peste tot în acelasi timp si este atotputernic. Acest lucru se poate lesne subîntelege în capitolele de Geneza ale oricarei Bibli din orice religie. Fiecare religie are în Scripturile sale un prim capitol, Geneza. Orice om, deschis, cât de cât, spiritual întelege ca substratul fundamental al Genezei este atotprezenta si atotputernicia divinitati. Capitolul I ale Genezei crestine, de exemplu, are titlul Facerea Lumii. Pentru un metafizician nu este prea greu de înteles semnificatia acestui titlu caci în metafizica prin lume se întelege plan de manifestare iar prin facere se subîntelege creatia. Astfel ca titlul acestui prim capitol se poate traduce Crearea planului de manifestare, crearea planului fizic, sau crearea lumi fizice. Însa, în aceasta brosura nu vom transpune metafizic tot capitolul genezei crestine, caci fiecare entitate are dreptul si chiar datoria de a întelege, de a constientiza, si crea singur cele necesare treziri, eliberari si evolutiei spirituale. Ne vom opri doar la doua aspecte ale acestui capitol: La început Dumnezeu a facut cerul si pamântul.. si a spus Dumnezeu: SA FACEM OM DUPA CHIPUL SI DUPA ASEMANAREA NOASTRA.. TREBUIE SUBLINIAT UN LUCRU EXTREM DE IMPORTANT CE SE REFERA LA TRANSCRIEREA SI TRADUCEREA ACESTOR TEXTE BIBLICE. TOATE TEXTELE SACRE AU FOST REVELATE OMULUI LA TIMPUL GRAMATICAL PREZENT, NU LA TIMPUL TRECUT SAU VIITOR. CAUZA PENTRU CARE APARE IN SCRIPTURI TIMPUL TRECUT AL VORBELOR ESTE MULTIPLA: INCA DIN MOMENTUL TRANSCRIERII ACESTOR REVELATI SCRIBII SAU DISCIPOLII, NEINTELEGÂND ROSTUL TIMPULUI PREZENT FOLOSIT, AU SCRIS, FARA SA-SI DEA SEAMA CA GRESESC, LA TIMPUL TRECUT, APROAPE TOATE TEXTELE. ACEASTA GRESEALA A FOST PRELUATA DE TRADUCATORII DIN TOATE LIMBILE, CHIAR DACA ACESTIA AU MAI GASIT IN UNELE TEXTE VECHI FOLOSINDU-SE TIMPUL PREZENT. L-AU TRADUS, TOTUSI, TRANSFORMÂNDU-L LA TIMPUL TRECUT. ACEASTA S-A INTAMPLAT DIN GRESEALA SI LIPSA DE SPIRITUALITATE MINIMA A CELOR CARE AU TRANSCRIS SAU TRADUS SCRIPTURILE. DE MULTE ORI, INSA, TEXTELE AU FOST MODIFICATE INTENTIONAT DE CATRE TRADUCATORI CAT MAI ALES DE CLER. Deci în loc de La început a facut Dumnezeu cerurile si pamântul, corect este La început Dumnezeu face cerurile si pamântul. În ceea ce priveste facerea omului textul original arata astfel: Si Dumnezeu se face Om dupa Chipul si Asemanarea Lui Însusi.. Odata corectate aceste scrieri totul devine mult mai simplu de înteles. Un lucru este cert însa, pentru ca un om sa înteleaga si sa constientizeze aceste adevaruri eterne îi trebuie un înalt grad de spiritualitate. Deci, la început, Dumnezeu face cerurile si pamântul. Dumnezeu este Spirit Infinit omnipotent si omniprezent. Pentru a fi cât mai clar înteleasa aceasta brosura este necesar sa cunoastem comparativ modul de existenta al acestui Spirit Infinit omniprezent (Dumnezeu).Find deci atotprezenta, divinitatea se afla peste tot si în toate, înconjoara totul si se afla în tot, în fiecare. Findca ne-am obisnuit ca tot ce exista sa aiba o anumita forma, sa încercam simbolic sa constientizam forma si modul de existenta al Spiritului Infinit. Forma pura, absoluta a Spiritului Infinit este SFERA. Deci exista o infinitate de sfere atotputernice si care sunt prezente, în mod absolut, peste tot. Sunt atât de atotprezente încât nu exista loc liber între ele, caci ele sunt peste tot si în acelasi timp sunt tot, în tot. Culoarea acestor sfere este galben - alb stralucitor. Întregul acestor sfere ale Spiritului Infinit hotaraste sa creeze cerurile si pamântul, adica planurile de manifestare Find deci atotprezenta, divinitatea se afla peste tot si în toate, înconjoara totul si se afla în tot, în fiecare. Findca ne-am obisnuit ca tot ce exista sa aiba o anumita forma, sa încercam simbolic sa constientizam forma si modul de existenta al Spiritului Infinit. Forma pura, absoluta a Spiritului Infinit este SFERA. Deci exista o infinitate de sfere atotputernice si care sunt prezente, în mod absolut, peste tot. Sunt atât de atotprezente încât nu exista loc liber între ele, caci ele sunt peste tot si în acelasi timp sunt tot, în tot. Culoarea acestor sfere este galben - alb stralucitor. Întregul acestor sfere ale Spiritului Infinit hotaraste sa creeze cerurile si pamântul, adica planurile de manifestare de lenta înca lasa impresia ca este statica. Rapiditatea miscari creste odata cu cresterea planului (corpului) de manifestare, urmând: vibratia corpului planului astral, apoi vibratia corpului planului astral, apoi vibratia corpului mental si în final vibratia spirituala propriu - zisa, care are o miscare atât de rapida încât pare ca nimic nu se misca. Întelegând bine cele expuse mai sus va fi foarte usor sa întelegi asa numita facere a omului. O anumita sfera a Spiritului Infinit se manifesta. Pentru aceasta îsi creeaza un corp mental apoi unul fizic, pentru a realiza legatura dintre aceste doua corpuri îsi creaza la nivel de plan astral un corp astral. În fiecare Dumnezeu (Spiritul Infinit) este prezent în întregime, în fiecare entitate umana este deci prezenta în întregime divinitatea prin acea sfera a Spiritului Infinit care s-a încarnat si s-a manifestat. În fiecare sfera Dumnezeu (Spiritul Infinit) este prezent în întregime, în toata Inteligenta si Puterea Lui Infinita, cu toate capacitatile divine. Mai mult, aceste sfere stau la baza creari, existentei si functionari tuturor planurilor de manifestare de orice nivel ar fi ele. Astfel ca si planul mental (corpul mental) si planul (corpul) fizic, astral, sunt iesite, create din Spirit. Inclusiv la nivelul corpului planului fizic se manifesta acest adevar divin, astfel ca tot ceea ce vedeti în planul fizic este plin de sferele divine, de Spiritul Infinit. Întreg planul si corpul fizic, precum si toate corpurile si planurile de manifestare sunt alcatuite din sfere - spirit, sunt SPIRIT."citatul este luat de aici (la pag 28 se sfarseste ):http://www.scribd.com/full/8758654?access_key=key-tslj5fxslpaejh85i54--

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Aseara, inainte de culcare, m-am tot gandit la raspunsul pe care l-ar putea formula 3x3 referitor la intrebarea mea. Am creat tot felul de scenarii ...si cred ca m-am apropiat de raspunsul pe care il cautam ...

Am vizualizat o ciuperca rosie cu puncte albe, singurateca si vulnerabila in padure. Sa o calc, sa o rup, sa o colectionez? Nu, mi-a venit raspunsul din Ether. Admira-i frumusetea si atat. Prin urmare, nu am atins-o (fara a sti ca ar putea fi otravitoare).I-am respectat existenta, am lasat-o sa traiasca asa cum i-a fost dat de Mama Natura, si prin urmare m-a lasat si ea sa traiesc (poate numai atingand-o m-as fi otravit). Apoi am vizualizat un caine cu un look ... diferit. M-am intrebat in gand, cu speranta secreta sa ma poata auzi: mai cutzu, sa ma apropii de tine, sa te mangai? Din Ether am primit raspunsul: cainele din fata ta nu a prea avut experient fericite cu aliens ca tine ...Am respectat vointa catelului de a fi lasat in pace si m-a crutat si el pe mine de o posibila muscatura.

Deci, sa fie asta raspunsul?
Sa-mi re-educ mintea ca de fiecare data cand vad, aud, simt ceva care, prin prisma prejudiciilor dobandite in famile, scoala, societate, ar avea potentialul sa ma scoata din balanta=armonie, sa-mi spun urmatoarea mantra:

Fiintele umane, cele mai evoluate forme spirituale pe Planeta Terra, pot fi in armonie cu ele insele, cu semenii lor, cu Mama Natura, cu Universul atata vreme cat respecta principiul: Do no harm, LIVE AND LET LIVE ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Am scris mai sus ceea ce am visat cu ochii deschisi - nu cred ca am putut sa ma exprim prea bine, dar ideea principala pe care am retinut-o este ca daca as asocia automat fiintele umane cu o ciuperca, cu un catel, cu ORICE altceva deca o fiinta umana, poate in sfarsit as reusi sa ma debarasez de prejudiciile inoculate de-a lungul anilor si sa nu mai ajung sa gandesc automat cand inalnesc un comportament nefamiliar in termeni "one is smarter than another", "one is richer than another", "one is more civilized than another" ...

Intr-adevar toti suntem diferiti si avem diferite talente, etc. etc. dar ar trebui sa ne iubim si sa ne acceptam pe principiul ALL IS ONE, pornind de la ideea ca toti suntem la fel in sensul ca toti provenim din aceeasi SURSA si toti ne indreptam spre aceesi DESTINATIE FINALA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

In general nu am probleme si prejudecati cand vad pe altcineva ca face sau zice ceva, am zis in general, poate am mai multe dar nu constientizez inca.
DAR......am o mare problema si nu ma pot abtine sa nu zic ceva de dulce cand sunt in supermarket, cand vad anumite persoane parca pierduti in spatiu, isi lasa carutele in mijlocul culoarului, ori sa opresc exact la intrare pe culoar si se opresc sa vorbeasca si nu poti intra sa cumperi ceva de pe rafturile respective, le spui scuzati-ma si parca ti-ar da o palma ca i-ai deranjat din sueta lor.
Nu am pretentii de la cei in varsta, ca deh asta e, batranetea, dar cand persoane tinere ma ia toti nervii. Am tot incercat sa accept chestia asta, dar nu pot, valeu ce ganduri sicuvinte le-as tranti,dar ma rezum sa le arunc doar o privire nu tocmai blanda.
Nu stiu daca vreodata voi putea sa trec peste neplacere asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

In general nu am probleme si prejudecati cand vad pe altcineva ca face sau zice ceva, am zis in general, poate am mai multe dar nu constientizez inca.
DAR......am o mare problema si nu ma pot abtine sa nu zic ceva de dulce cand sunt in supermarket, cand vad anumite persoane parca pierduti in spatiu, isi lasa carutele in mijlocul culoarului, ori sa opresc exact la intrare pe culoar si se opresc sa vorbeasca si nu poti intra sa cumperi ceva de pe rafturile respective, le spui scuzati-ma si parca ti-ar da o palma ca i-ai deranjat din sueta lor.
Nu am pretentii de la cei in varsta, ca deh asta e, batranetea, dar cand persoane tinere ma ia toti nervii. Am tot incercat sa accept chestia asta, dar nu pot, valeu ce ganduri sicuvinte le-as tranti,dar ma rezum sa le arunc doar o privire nu tocmai blanda.
Nu stiu daca vreodata voi putea sa trec peste neplacere asta.


Eu pe asta am rezolvat-o la genul ca dau ocoluri pana se face cat de cat liber si pot ajunge la raft, sau las cosul meu parcat mai la 'periferie' si-mi strecor silueta printre rafturi dar acum eu nu locuiesc in Japonia care e renumita ptr. suprapopulatie, supraglomerare ... deci nu pot compara. Regretul meu, cum spusesem si mai sus, e ca desi ma pot abtine in a exprima gandurile in plan fizic (prin cuvine, priviri, sau gesturi 'semnificative'), inca am de lucrat in a elimina orice gand care m-ar duce sa percep ceva ca fiind un obstacol, ca fiind ceva negativ ...
In momente dintr-astea, cand ma bantuie cate un gand negativ la adresa unui obiect sau persoane, simt ca pierd energie ... Oare a ne ridica vibratia (energetica) inseamna a eliminam din start all energy loss plus a cauta cai prin care to gain some energy??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
Intr-adevar toti suntem diferiti si avem diferite talente, etc. etc. dar ar trebui sa ne iubim si sa ne acceptam pe principiul ALL IS ONE, pornind de la ideea ca toti suntem la fel in sensul ca toti provenim din aceeasi SURSA si toti ne indreptam spre aceesi DESTINATIE FINALA _ Everyone's duty is to feel and look great! _
Cred ca aici ai pus punctul pe I, Exclusive, raspunsul la intrebarea ta fiind probabil, ACCEPTAREA. Sa poti accepta existenta altor tipuri de fiinta, gandire, comportament, actiune, atitudine...etc... diferite de ale tale, fara sa intervii prin a judeca sau a incerca sa schimbi tot ce intalnesti dupa tiparul tau. E greu, nu stiu cati in lumea asta au ajuns la acest stadiu. Pe de alta parte ma gandesc ca multi dorim sa schimba lumea intr-o lume mai buna dar multi nu realizeaza ca tot ceea ce pot face este sa se schimbe pe sine incepand din interior, sa adauge la aceasta schimbare ACCEPTAREA si IUBIREA si astfel daca fiecare face asta, cu siguranta toata lumea va fi altceva decat traim acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive

Trebuie ca un om sa aiba un autocontrol exceptional si un curaj imens pentru a nu se lasa pacalit si manevrat de dogmele si sistemele religioase, sociale, politice, economice, culturale.. ale societatii. Trebuie sa fie foarte atent la tot ceea ce aude, constient sau nu, tot ceea ce vede, simte, citeste sau intuieste, acestea se impregneaza în subconstient iar de acolo urmeaza sa fie manifestate în propria sa viata. Pare dificil autocontrolul însa e destul de usor iar satisfactia este imensa. Chiar daca cineva a trait pâna acum în cele mai mari erori dar vrea sa se trezeasca, sa se elibereze de limitari si prejudecati, o poate face oricând prin schimbarea modului de gândire, caci începând sa gândeasca pozitiv, toate gândurile anterioare si toate limitarile cu care si-a impregnat anterior subconstientul sunt sterse în mod automat si înlocuite cu formele gând pozitive emise în prezent. Mai mult, printr-o formula mentala adecvata, omul poate sa-si curete, în mod constient, toate greselile si gândurile negative.
(MEDICINA COSMICA http://www.scribd.com/doc/8758654/Medicina-Cosmica)


Cred ca punctul pe i este in pasajul de mai sus ... de fiecare data cand voi simti ca mi se formuleaza un gand negativ, sa practic AUTOCONTROLUL. Daca voi reusi sa previn prin autocontrol nasterea oricarui gand care se impotriveste principiului ALL IS ONE, nu va trebui apoi sa cheltui energie sa-mi chem aceste ganduri inapoi si voi ramane in armonie cu mine insami, cu Universul ...

Mergi la inceput