Fetele din Austria (30)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Buna!

Va rog mult de tot, stiti cumva ce ar presupune incheierea unei asigurari de sanatate in Austria, pentru un copil (~2ani) care sufera de o boala cronica, diagnosticata, deja, la Viena, dar care traieste in Romania, astfel incat numeroasele internari de care va mai avea nevoie la Viena sa fie cumva acoperite de acea asigurare!
Nu stiu exact ce informatii sa cer:(. In primul rand daca e posibil, apoi, eventual, nivel de pret. Si niste link-uri ar fi utile(de preferinta cu varianta in engleza).
Am gasit in Ro posib incheierii unei asigurari internationale dar as vrea sa compar cele 2 asigurari.

Multumesc,
MadalinaM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolada spune:

madalina m
l am intrebat pe sotul meu(e austriac) despre asigurare si a zis ca nu e posibil din pacate. asigurarea se incheie cand esti sanatos nu cand deja s a pus diagnosticul(adica nici o companie de asigurari de aici nu incheie asigurarea asta cand esti deja bolnav).singura posibilitate e asigurarea internationala din romania.
imi pare rau ca nu te am putut ajuta,o sa ma mai uit totusi si pe net poate gasesc ceva.
sanatate multa copilului si revin daca gasesc ceva,


www.camping-kasern-salzburg.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Multumesc, carolada!
e buna si info asta, te astept daca mai afli ceva!
Mai e formularul 112, are ceva limitari, dar decat nimic, ramane el ca varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

fetelor, care aveti timp si dipozitie, va invit la concertul meu si expo de fotografie, luni, 7 martie, la steinwayhaus, ora 19.

http://www.steinwayaustria.at/allg_veranstaltungen.htm



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu se poate unul dintre parinti muta temporar la viena? dacase angajeaza sau isi deschide o micafirma, parintele beneficiaza de asigurare, apoi copilul e asigurat prin parinte.
Costa pana in 200 de euro pe luna asigurarea ca firma mica, depinde de venituri, si ca angajat e mai putin, ca e la alta casa de asigurari. In Viena eu stiu de SvA (pt selbststaendig) si WGGk (pt angajati si studenti)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sau dacaparintii sunt vorbitori de germana cu certificat, pot sa se inscrie la o facultate (insa asta de la toamna) , si atunci asigurarea e mai mica. Numa ca trebuie sa iei examenele ca sa iti mearga asigurarea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Carolada, ce a zis sotul tau e adevarat pentru asigurarile private.Si de fapt, nu prea conteaza ce boala ai, ele intra in vigoare dupa 6 luni chiar daca esti sanatos tun...



dar pt madalina, clarificare: celalalte asigurari, "normale", se fac indiferent de boala, numai ca trebuie sa fii traitor si "muncitor"/student in Austria.
daca copilasul are nevoie, eu as lua in calcul posibilitatea asta.
Sanatate!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna tuturor,

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu o recomandare pentru cazare in Viena. Este pentru o colega de serviciu, luni 14 martie ora 11:00 este programata la clinica AKH din Viena pentru inceperea tratamentului - chimioterapie, va pleca impreuna cu sotul ei. In acest moment nici ea nu stie daca va ramane internata in spital, cate zile va dura tratamentul, probabil ca sotul ei nu va putea ramane 24/24 in spital.

Orice informatie ne-ar fi de mare ajutor.

Multumesc anticipat !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Corina nu stiu f multe linkuri pt cazare si mai ales ceva convenabil e greu sa gasesti in Viena...depinde si de perioada cat va sta acolo...
Uite totusi niste linkuri poate ajuta:
http://www.travellerspoint.com/budget-accommodation-de-ci-1351.html
http://www.billiges-hotel.at/
http://www.pensionstadthalle.at/en-prices-offers.htm

Sanatate colegei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

multumesc dana pentru informatii, le voi transmite colegei mele.

am mai gasit intre timp pe net o pensiune la aprox 25-30 km de Viena, condusa de un roman, Pensiunea Lucinel, preturile nu sunt "de speriat". colega mea va fi internata la AKH 3 zile, apoi va reveni si va continua tratamentul in tara - cel putin asa i s-a spus, ramane de vazut ce vor constata medicii de acolo si ce recomandari ii vor face. si i-am propus colegei mele sa-si faca, ea sau sotul, cont pe portalul wien.ro, sa comunice cu romanii care traiesc in Austria.

daca nu indraznesc prea mult, cum ar putea colega mea sa gaseasca un translator si cat ar costa serviciile acestuia, s-o ajute in comunicarea cu medicii de la AKH ? sotul ei stie limba engleza binisor, insa se tem ca nu cumva termenii medicali sa fie de neinteles pentru ei, este foarte important sa se inteleaga avand in vedere gravitatea bolii.

multumesc tare mult pentru ajutor.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput