Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

kari, ai dreptate, cam suspecta invazia asta de TATI in ultima vreme pe DC...Si mereu aceleasi idei- mame care incearca sa distruga relatia tata-copil, lupta pentru custodie.

Am considerat intotdeauna o mare greseala sa intrebi copilul pe cine iubeste mai mult si, culmea, sa-l mai si influentezi! Sa-l pui sa aleaga! Chiar si cand parintii nu se despart. Ce-i asta?!




Nu stiu daca este invazie sau nu de tati, nu stiu daca sunt multi sau putini, buni sau rai , eu stiu prin ce am trecut eu ca tata si prin ce a trecut copilul meu .

Nu stiu cum isi influenteaza unii tatici copii (si de ce ar fi tentati sa faca acest lucru daca tot nu ii intereseaza) , si cum ii "pun" sa aleaga, dar daca ma refer strict la mine si la copilul meu, acesta e prea mic sa fie influentat sau sa aleaga , dar din pacate, atat pentru copil cat si pentru mine, asa cum am aratat, ca un copil se ataseaza de mama din motive independente de tata, asa in cazul meu, s-a atasat de tata din motive independente de mama.
Nu vreau sa "influentez" discutia in acest moment cu cazul meu, doresc doar o discutie generala pe tema: e posibil ca un copil cat de mic sa fie mai atasat de tata? si daca da cum reactioneaza o mama in acest caz in situatia in care se ajunge la divort?

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu vorbesc de experienta mea personala ... so ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Mamma mia ce de tati extraordinari pe aici ... pana acum 2 (DOI) ... fugi si citeste despre ceilalti (majoritatea) care si-au lasat familia, copilul si au uitat de existenta lor ... avem si noi unul, vi-l trimit la reciclat ???

Si da, eu sunt o mama care nici moarta nu as renunta la fetita mea, pt ca pur si simplu e viata mea, indiferent de ce balarii scrieti voi . D`aia , ca nu vreau io !!!

Si asta cu atasamentul masurat ... cum ti-ai dat seama, totusi ??? Intreb si io, de curioasa ce sunt ... desi sigur nu vei mai trece pe aici nici tu ... d`aia pt ca sunteti asa de "multi" tati extraordinari pe cale de disparitie, normal ...



Asa cum am mai raspuns, nu stiu cati tati sunt extraordinari, si nu ma intereseaza cum sunt ceilalti, eu stiu cum sunt eu, si nu imi propun sa schimb lumea, eu doar am un copil la care nu as renunta nici mort, dar nici nu as face ceva contrar interesului lui doar pentru ca "e viata mea"! Daca ar fi fost mai atasat de mama decat de tata , as fi preferat sa sufar eu in tacere , decat sa sufere el ca il despart de mama. Dar nu e! si mama lui nu gandeste la fel !

Cat despre "masurarea atasamentului", daca ti-as raspunde ar insemna sa intru in cazu meu , ceea ce nu vreau momentan , dar din ce spui tu (si nu numai tu) , nici macar teoretic nu este posibil ca un copil sa fie mai atasat de tata , tocmai de aceea am zis in primul post sa va imaginati un caz "ipotetic".


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Luna,

Prin absurd,Doamne fereste, mie ca mama ,mi se intampla un accident si raman ,sau paralizata sau poate plec ....definitiv.
Tatal, ramane singur cu copiii, cum se face ca acei tati ,ii admiram,ii ridicam pe un piedestal,unde este diferenta?
acel "ceva matern", se numeste patern la barbati,si da copiii pot creste langa un tata fara dificultati.
Ma refer la barbatii care ,intradevar se lupta sa aibe mai multe drepturi fata de copiii lor ci nu doar un cont in banca cum vad unele mame.

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Ionica si eu am un sot exemplar, care nu numai ca se ocupa enrom de fiica noastra de un an si 2 luni ci se ocupa exprem de mult si de fiul meu dintr-o relatie anterioara pe care il iubeste nespus. Are si cariera desi pare imposibil titand cont ca lucreaza de la 9 la 6 seara.

Deci daca ar fi sa ne despartim in teorie ar putea sa aiba grija de copii (zic copii pentru ca al fiul meu e ca si al lui, el il trateaza asa) insa mi-a zis clar ca, datorita faptului ca ma considera o mama buna, ca ma respecta ca si mama, ca isi iubeste copiii nespus si le vrea binele, loculor lor a fi mereu langa mine. Desi teoretic poate ar face o treaba la fel de buna ca si mine. Insa locul unui copil e linga mama pentru ca se numeste sentiment Matern si sincer e vreuna dintre voi care crede ca poate fi inlocuit cu ceva acest sentiment?

Nimeni nu neaga ca si barbatii isi iubesc copiii, ca si barbatii, au suflet, ca si ei pot creste copii insa un copil are nevoie de acel ceva ce numai o mama il poate oferi, acel spirit de leoaica pe care numai mama il are. Si aici ma refer la situatiile normale, doi parinti care isi iubesc copiii si copii care isi iubesc parintii.

Eu zic ca daca iti iubesti copilul nu are importnata unde doarme noaptea, pe timpul zilei poti fi prezent in viata lui. Tatal biologic al fiului meu a avut usa deschisa sa-si cunoasca copilul, putea veni cand dorea (cu un tel in prealabil) si nu s-a folosit de sansa asta. Nimeni nu i-ar fi negat dreptul la a fi tata. Si orice femeie normala care isi iubeste copilul nu il va opri pe tata sa fie tata.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miluna

Da, asta sunt foarte curioasa si eu, cum deduci ca un copil, mai ales un copil mic, este mai atasat de un parinte decit de celalalt? Prin simplul fapt ca atunci cind vine tata seara acasa dupa servici copilul ii sare in brate si vrea sa stea doar cu el? Ca doar a stat toata ziua cu mama... si deducem, uite, il prefera pe tata? Sau dupa ce toata ziua mama a avut grija de el, cu imbracat, spalat, mincare, iesit in parc, joaca, etc, seara copilul vrea sa doarma doar cu tata?
Eu zic ca copiii sunt atasati de ambii parinti si bine e sa pastreze legatura cu ambii parinti, cit de des se poate. Si custodia sa o primeasca parintele care s-a ocupat si se angajeaza sa se ocupe in continuare de toate problemele zilnice legate de cresterea lui, (dusul / adusul de la gradinita, ingrijitul cind e bolnav, etc.). Timpul liber si-l poate petrece cu ambii parinti, pe rind.
Daca ambii parinti is capabili si isi doresc sa se implice in toate problemele micutului, cel mai bine e sa se inteleaga la un program in asa fel incit sa fie amindoi implicati, indiferent de cine are custodia in mod legal.
Asa ca inainte sa incepeti lupta asta pentru custodie, stati un pic si cugetati ce e mai bine pentru copil. Si faceti tot posibilul sa pastrati o relatie buna dupa divort cu celalalt parinte si acceptati ca indiferent cine are custodia, totdeauna micutul va avea doi parinti, si are nevoie de amindoi.


Nu generaliza, intr-adevar asa se intampla, mama stand acasa cu copilul este normal ca , copilul sa se ataseze de aceasta, dar ce zici de o situatie in care ambii parinti au fost pe rand in concediul post-natal, iar mama in timpul cat a stat in concediul post natal a fost ocupata cu altceva decat cu copilul si a avut bona interna 24/24 care a stat cu copilul? Tot asa "ipotetic" vorbind....

Cat despre legatura cu ambii parinti depsre care vorbesiti, este absolut normala, dar ce zici de o "mama" care se opune cu vehementa unei asemenea legaturi, tocmai datorita faptului ca isi da seama cat de mult e atasat copilul de tata?


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Ionica, o intrebare simpla:
In cazul in care (Doamne fereste) ati ajunge sa divortati si sa hotariti cine va primi custodia, ai fii de acord sa ii dai custodia sotului tau? Ar merita-o mai mult decat tine? Sau altfel spus, fetita ta ar fii mai fericita la el decat la tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Mister nou venit care ´´ne citesti demult´´ o mama care-si iubeste copilul nu va renunta la el.Never.

Cazurile de tati cu custodie,pe care le cunosc eu, sunt tot timpul dupa acelasi tipar: bunica copilului,iubita tatalui, sunt cele care se ocupa de copil.NU TATAL.

Daca mama e o incompetenta sau nu-si doreste sa creasca copilul este alta poveste.DAR sa iei copilul mamei doar pentru ca ti se pare TIE(subiectiv) ca , copilul e mai atasat de tata, este o razbunare patetica.

Si sa intrebi un copil mic ´´cu cine vrei sa stai´´ este o dovada de imaturitate.Copiii nu au discernamant.

Iar legatura copilului cu mama,o legatura naturala,nu poate fi abolita de asociatia lu´peste.


DoamanaJ , un parinte , fie mama fie tata , care isi iubeste copilul, il va pune pe acesta in prin plan si nu sentimentele sau doleantele sale.Ever! Sau gresesc?

Nu generaliza plecand de la cazurile tale, cu siguranta ca, daca tatal nu s-a ocupat de copil , copilul nu are cum sa fie mai atasat de tata, deci nu face obiectul acestei discutii.

Intreband copilul cu cine vrei sa stai este o mare greseala - acest lucru nu reflecta atasamentul- si sa intrebi un copil de 2-3 ani este aberant. Nu am zis si nu voi zice niciodata asa ceva.

Nu stiu si nu ma intereseaza daca "asociatia lu` peste" si-a propus sa aboleasca legatura naturala dintre mama si copil, dar din ce spui tu , rezulta clar ca , esti de parere ca un copil nu poate fi mai atasat de tata.

Asa cum am mai raspuns: nu vreau sa intram in cazul meu (nu momentan), ca sa vedem ce "mi se pare mie", cat de "razbunator" sunt, si cine cui ia copilul, dar ipotetic vorbind, inteleg ca sustii ca daca un copil e mai atasat de tata, ESTE NORMAL mama sa nu tina cont de acest lucru , corect?



Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Miluna,

in cazul in care si divorta, asi da sotului mau posibilitatea sa se ocupe si el de copil ,si anume;
daca vrea sa-l tina la el luna viitoare ,desi stiu ca se va ocupa mama(adica bunica copilului) lui cat timp el este la servici,cu siguranta voi accepta.

Custodia ar trebui sa se dea ambilor parinti,nu inteleg de ce numai mamele au acest drept suprem.
Barbatii de azi au evoluat,s-au maturizat,ei se implica mult mai mult in viata de familie decat barbatii din secolul trecut.

Cred ca copilul nostru ar fi foarte fericit daca,el nu simte ura intre parintii lui naturali.
Daca doua fiinte umane nu se mai iubesc,nu inteleg de ce trebuie sa-l fac sa sufere utilizand singura mea arma ,coplilul.
Copilul nu este o arma de aparare ,din nefericire multe mame ,isi utilizeaza copiii pentru asi recupera dragostea pierduta sau pt.al distruge.

Am foarte multi prieteni care sunt divortati, in franta se numesc familii recompuse,se inteleg foarte bine intre ei,ex sotii, fac weekenduri impreuna cu actualii soti si copiii.

Si da, cred ca daca vreodata vom divorta,unul din copiii nostri v-a locui cu tatal, stiind cat de multz si-a dorit si el la randul lui un copil.

sa nu ma credeti o mama denaturata.

Citat:
citat din mesajul lui Miluna

Ionica, o intrebare simpla:
In cazul in care (Doamne fereste) ati ajunge sa divortati si sa hotariti cine va primi custodia, ai fii de acord sa ii dai custodia sotului tau? Ar merita-o mai mult decat tine? Sau altfel spus, fetita ta ar fii mai fericita la el decat la tine?




Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

ionica,

Eu merg pe ideea ca poate fi un barbat (iubit, sot etc) execrabil si un tata foarte bun. Nu inseamna ca, in unele cazuri, acel iubit/sot care ne-a dezamagit nu este si un tata care prefera sa nu se implice sau chiar nu are chef sa faca asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Miluna ....probabil Ionica va ceda custodia, iar ea va lua copilul doar in W-end sau il va vedea conform programului stabilit de instanta. Exista si riscul sa fie decazuta din drepturile parintesti, daca ex sotul se supara si nu o mai vrea prin preajma. Nu se stie cum reactioneaza un sot MODEL in asemenea situatii, se poate transforma 100%. NU GENERALIZEZ! Si nu bag mana in foc pentru nimeni. Valabil si la sotie. Atunci, unde ii este mai bine copilului : la mama sau la tata ?


Parerea mea este ca mama si tata sa nu fie doua pietre tari...fiecare sa lase de la el si sa vada situatia prin ochii copilului, insa sa o judece cu ratiunea maturului.

Ionica, ai ceda sotului tau fetita, daca ea este mai atasata de el?

Mergi la inceput