Credeti in viata vesnica?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Unii oameni cred ca viata aceasta este tot!Ca nu-i urmeaza nimic,ca murim si gata,ne-am sfirsit!

Isus Hristos a descris viata asa ;"viata este ca o femeie batrina (o baba suna cam nashpa) care s-a "decorat",s-a impopotzonat,s-a machiat frumos,si-a pus haine scumpe si bijuterii pe masura,s-a infrumusetat pt. noi si noi o urmam.Dar daca ar fi sa-i dam jos machiajul si bijuteriile am vedea ca ea nu este atit de frumoasa,ca e batrina si ca are riduri si ca numai ne amageste prin felul in care s-a "zugravit",ca ea nu este "tot" ,ca ea nu este "vesnicia" , ea este doar temporara...!"

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai



Da, Hannen, spre uluirea multora, sunt unii (si aceia tot multi!...) care cred ca viata e aici, acum... nu "dincolo", nu "apoi". Mie nu mi se pare chiar asa o abominatie chestia asta , dimpotriva e ipoteza cea mai fireasca, cea mai logica... chiar daca nu e cea mai po****ra .
Altii, vezi bine si tu, cred in reîncarnare si evolutie spirituala.
Diversitate, maica...

PS: unde apare spusa asta a lui Isus, asta cu baba ? Ca nu e deloc în "stilul" Evangheliilor sau a Epistolelor :)
Nu prea vorbea de femei Isus :) ... chiar sunt curioasa, care e sursa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui pearl84

Trebuie sa existe caci altfel ce rost ar avea atata zbucium si atata straduinta si o viata intreaga mergand spre nimic?..Deci da, cred ca mai este ceva si viata asta nu e sfarsitul.

Pearl


Deci :
"Viatza asta e zbuciumata si pe alocuri de kkt => Exista neaparat o continuare "dincolo".

Asta da logica!

Totusi, asa e în seriale de succes: daca nu e de acord marele public cu finalul în coada de peste al unei serii, iese vâlva si-apoi apare continuarea, eventual cu happy-end .
din pacate, viata nu e guvernata de aceleasi reguli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Depinde ce se intelege prin "viata" si ce se intelege prin "vesnica"

In cele promise de religie, nu cred, indiferent de religie.
Dar cred in transformare, iar moartea e doar o transformare. In ce ? O sa vad cand voi ajunge acolo. Dar nu ma grabesc.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Eu cred in reincarnare si destin. Cred ca in general sunt oamneni care se nasc mai norocosi decat altii si ca in viata prin destin inteleg anumite lectii pe care trebuie sa le inveti de la viata .
Nu cred in rai sau iad dupa moarte.. Raiul si iadul sunt pe pamant in sufletele noastre..
Totusi cred ca dupa moarte sufletul omului bantuie o vreme pe pamant pana isi gaseste lininstea si isi rezolva socotelile cu viata tocmai incheiata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ehh, vrabia malai viseaza... si omenirea viata vesnica (lucru perfect normal, de-altfel).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

cred in viata vesnica si sper sa pot sa fac in asa fel pe pamant incat sa merit un loc in rai

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Cu siguranta cred in viata vesnica. Altfel care ar fi rostul acestei vieti?

Nu cred in reincarnare. Avem o singura sansa, si de noi depinde sa n-o ratam.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

DA, cred in viata vesnica.

Citat:
citat din mesajul lui gabrittza

voi nu ati auzit?
CREDE SI NU CERCETA!
scrie in biblie!



Undeeee scrie asta in Biblie???

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Vesnica?Nu prea...mai degraba o viata in continuarea acesteia,in legatura cu aceasta.Nu reincarnare,continuare.Ciudat,nu?Si sunt ortodoxa....

idoina
http://ro.netlog.com/idoinai/photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Si eu cred ca exista viata vesnica. Cu totii o vom avea. Diferenta este:unde ne-o vom petrece... Smoking or non-smoking?

hannah, nici eu nu stiu unde a spus Isus chestia cu baba...



michelle

Mergi la inceput