Fier de calcat - de care

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Merci si eu pt. ca am scris la un subiect mai vechi care avea pareri impartite intre Tefal si Phillips. Acum am vazut ca Tefal e preferat. Am priceput Tefal sa fie si cat mai scump. Am gasit la Metro fiare de calcat la preturi mai mici decat prin alte parti.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuppy spune:

Cum spunea mai sus cineva: cel mai scump Tefal. Oricum, cel mai scump are si o putere mai mare, ceea ce e ideal.
Mi-am luat Tefal- varful de gama- acum un an si sunt foarte multumita. Are sisteme de siguranta in caz ca ai uitat fierul de calcat in priza(2 timere pt pozitie verticala si pozitie orizontala), optiune pt calcat blugi...samd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

Cat de des ati curatat fierul de calcat de calcar?

Eu am un Braun care nu a fost deloc ieftin, si deja m-am cam saturat de cate ori trebuie sa aplic procedura de curatare. Tot timpul se infunda orificiul ala si niciodata nu am abur cand am nevoie de el. Inainte de asta cred ca am avut un Phillips Mistral si nu l-am curatat niciodata si a mers perfect.
Acum nu stiu ce sa cumpar ... o sa mai caut Philips Mistral, dar tare mi-e ca nu se mai gaseste. As incerca Tefal, dar mi-e teama sa nu trebuiasca sa il curat si pe asta saptamanal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

dragonitza, Tefalul are un filtru care retine calcarul. Ca sa il cureti trebuie sa il lasi in otet sau zeama de lamaie. Nu am vazut pic de calcar pe orificiile fierului.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

Si Braunul meu are acest sistem de filtrare ... dar cred ca exagereaza cand o face ... ca mai tot timpul trebuie sa il desfund. De vazut nu se vede nimic pe el, dar nici abur nu face. Si procedura aia cu umple rezervorul la maxim, da fierul la temperatura maxima, apasa pe jetul puternic si scoate filtrul ma innebuneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Eu tot un Tefal am, Superglis 20, de vreo 5 ani, ce ma deranjeaza la el: nu pot apasa eu pe vreun buton sa iasa aburi mai cu putere (asta deranjeaza si la curatatul de calcar) si daca calc haine negre pe fata lucesc. Asta este din cauza fierului de calcat? sau sunt eu foarte neindemanatica? oricum recunosc ca nu ma pricep la calcat........
Eu mi-am cumparat de la sano un praf care este bun pentru calcarul din fierul de calcat, cafetiera, masina de spalat etc. Foarte bun saracul, numai ca pe mine ma durea mana cat am tinut fierul deasupra chiuvetei (ca nu are optiunea de a da jet de aburi, cum ziceam mai sus).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by zuppy

Cum spunea mai sus cineva: cel mai scump Tefal. Oricum, cel mai scump are si o putere mai mare, ceea ce e ideal.
Mi-am luat Tefal- varful de gama- acum un an si sunt foarte multumita. Are sisteme de siguranta in caz ca ai uitat fierul de calcat in priza(2 timere pt pozitie verticala si pozitie orizontala), optiune pt calcat blugi...samd


subscriu ca daca nu era tefal cred ca-mi lua casa foc ca l-a uitat fiu-meu in priza, asa ca merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mi-am luat si eu faimosul Tefal Program 8 dar nu m-a dat pe spate. Nu stiu ce s-a intamplat ieri dar am calcat la o camasa 15 min. Am dat pe programul de cotton si am dat sa calc dar nu netezea nimic, nici abur nu scotea desi era setat pe abur. Oricum si-a scos parleala la pantaloni ca am reglat la syntetice si a scos o dunga frumoasa si taioasa. Oricum sunt in perioada de proba cu el, nu-l am decat de 2 zile.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu am Tefal Ultragliss de vreo 2 ani, l-am primit de la soacra, cadou de ziua mea si merge super ok, are autocuratare, nu mi s-a infundat niciodata, n-are probleme cu aburii, nu curge apa din el asa ca sunt foarte multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabianca spune:

quote:
Originally posted by Clover

dragonitza, Tefalul are un filtru care retine calcarul. Ca sa il cureti trebuie sa il lasi in otet sau zeama de lamaie. Nu am vazut pic de calcar pe orificiile fierului.

Keep the promises you make to yourself.


Mergi la inceput