Consilier matrimonial - a incercat cineva?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

ce sa mai zic, Q.E.D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

quote:
Originally posted by zazzie78

da, si eu zic ca merita, eventual daca se ajunge tot la divort macar stiu ca am incercat absolut tot. mi-e greu sa dau 8 ani din viata in cateva zile...si cred ca merita incercat mai ales pentru copii. repet, incercat, asta nu inseamna ca trebuie sa persist intr-o relatie care va esua mai devreme sau mai tarziu din considerentul asta. sper doar ca nu este prea tarziu. eu m-am gandit la asta mai demult, dar, cum citeam si un articol pe tema asta, barbatii sunt mai conservatori in privinta asta, drept pentru care mai greu de convins ca merita "sa arunci banii pe fereastra" asa...

Roxana & Rares Voda


Neaparat sa incerci!!
merita orice sa-ti salvezi casnicia!ORICE.Mai ales banii...
Si mai ales ca exista dragoste.
Ce as putea eu sa-ti spun, este sa simtiti amindoi ca aveti o oarecare compatibilitate cu acest consilier.Amindoi!daca nu, schimbat!
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Am incercat si noi acum cativa ani dar ne-am revenit datorita noua si nu datorita consilierului.Avea o mutra de smecheras si nu-mi venea sa ma destainui lui.Am mers de cateva ori(il gasisem printr-o revista)era si foarte scump si nici nu vedeam vreun rezultat.Adevarul este ca sotul meu mai si-aduce aminte cateodata de cateva sfaturi de-ale lui dar per total au fost bani pierduti si timp irosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Gabriela, trebuia sa il schimbati. Chiar daca e recomandat la revista nu inseamna ca se potriveste pentru toata lumea.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Roxana, tu esti singura care poti sa-ti raspunzi la intrebarea "merita oare". Tu stii daca vrei sa-ti salvezi casnicia. Uite-te in oglinda si afla ce vrei de fapt. Et voila, primul pas e facut.

- Daca raspunsul este da, atunci du-te pana in panzele albe, si fa tot ce-ti sta in putinta ca sa ramii cu omul iubit (a se citi "sotul"). Cel mai rau este sa ajungi sa spui "si daca nu am incercat totul, si se mai putea face ceva?"...
- Daca raspunsul este nu, atunci o sa gasesti tot felul de scuze si cusururi.

In orice caz eu cred ca un consilier matrimonial poate ajuta, in sensul ca te poate face sa vezi lucrurile din alt unghi, iti ridica niste bolovani din fata si iti ia ochelarii de pe ochi.
Minuni nu face, mai ales daca nu vreti sa va lasati ajutati.

Mult succes iti doresc!



Kya - viitoare mamica in asteptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu sincer nu cred c-as putea sa scot vorba din casa.Eu sint de la 1900 , n-as putea sa-i spun care-i intriga,intimitati,etc.Era odata un subiect pe forum despre exteriorizare ,chiar in conditii de anonimat si a rezultat ca pentru multe persoane, nu e simplu sa se exteriorizeze.Din acest punct de vedere cred c-ar fi bani aruncati pe geam. Nu exista tendinta sa cosmetizezi putin relatia?
De fapt cum decurge?Nu trag partenerii cite o cearta pe acolo si ea isi ia poseta si pleaca acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxy spune:

nu stiu daca te va ajuta si raspunsul meu insa parerea mea este ca cei mai buni consilieri sunteti voi doi eu nu cred ca un om din afara va poate rezolva problemele din interior pentru ca voi in fata unor straini nu ve-ti fi sufucienti de sinceri sau de credibili iar parerea unui consilier poate fi una care poate nu o sa va convina
aveti mare grija daca va iubiti comunicati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Daca iti pui problema sa mergi la consiliere inseamna ca mai nutresti o speranta pentru casnicie!....un consilier sau psihoterapeut va poate ajuta sa stabiliti clar care sunt 'punctele' dureroase, adica ce nu merge, ce va deranjeaza pe fiecare in parte, si sa gasiti metode sa depasiti dificultatile.
Nu poate salva consilierul relatia, 'munca' o faceti voi, dar el este 'mediatorul'.

Daca te intereseaza, iti pot recomanda pe cineva.



anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rizzuca spune:


Puteti apela la cabinetul de psihologie Sper!
Am cunoscut pe cineva care a apelat la ei si i-a ajutat mult in reechilibrarea relatiei.Si da, doreau amandoi sa le fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Nu stiu daca ai gasit deja un consilier sau inca nu.
Eu sunt PENTRU consiliere. Ajuta foarte mult daca esti dispusa sa faci orice pentru a-ti salva casnicia. Ajuta si pentru ca expui problemele tale unei persoane specializate, profesioniste, nu unor neamuri sau prieteni care isi pot da doar cu parerea ( de cele mai multe ori contradictoriu), derutandu-te si mai tare.

Consilierul NU iti rezolva problemele, ci doar te ajuta sa le vezi obiectiv si iti ofera solutii. De tine/voi punerea lor in practica si implicit rezolvarea problemelor.

S-auzim de bine

Mergi la inceput